Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Rembov » 28 kwie 2017, 22:49

Janek pisze:
Rembov pisze:
Janek pisze:Na OPOCE.

Zapomniałeś o "tej". Ważne słowo, którego jednak nie można pomijać, bo zmienia sens zdania. Jaką opokę miał na myśli Chrystus, skoro we wcześniejszym zdaniu nie ma o żadnej mowy?


Wcześniej masz jeszcze zdania :)

To teraz zacytuj z tych wcześniejszych zdań to, w którym jest mowa o jakiejś opoce, do której miały by się odnosić słowa "a na tej opoce zbuduję Kościół mój".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 28 kwie 2017, 22:52

Rembov pisze:
Janek pisze:
Rembov pisze:Zapomniałeś o "tej". Ważne słowo, którego jednak nie można pomijać, bo zmienia sens zdania. Jaką opokę miał na myśli Chrystus, skoro we wcześniejszym zdaniu nie ma o żadnej mowy?


Wcześniej masz jeszcze zdania :)

To teraz zacytuj z tych wcześniejszych zdań to, w którym jest mowa o jakiejś opoce, do której miały by się odnosić słowa "a na tej opoce zbuduję Kościół mój".

A kto powiedział,że musi być?nie muszę spełniać Twoich zachcianek.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Rembov » 28 kwie 2017, 22:54

Aha. Czyli zdajesz sobie sprawę z faktu, że NIE MA we wcześniejszych słowach Chrystusa mowy o jakiejkolwiek opoce, do której mogły by się odnosić słowa "a na tej opoce" itd. Szkoda, że nie jesteś w stanie tego przyznać, a w konsekwencji przyjąć do wiadomości, że tą opoką jest Szymon Piotr, którego nowe imię znaczy właśnie "skała". A wcześniej musi być mowa o opoce, bo inaczej wypowiedź Zbawiciela zwyczajnie NIE MA sensu. Nie wiadomo bowiem o jaką opokę ma na myśli kiedy stwierdza "a na tej opoce zbuduję Kościół mój".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Adalbertus » 28 kwie 2017, 22:58

chwat pisze:Acha, zaczynamy numer z bałwochwalstwem :)


Nie wiem co zaczynacie, ale lepiej się strzeżcie się bałwochwalstwa.

Wspólny źródłosłów nie oznacza, że słowa znaczą to samo. Założenie, że "petra" i "petros" znaczą to samo dlatego, bo mają ten sam źródłosłów jest błędne. Tak samo jak słowa: "Bóg" i "bożek" nie są tym samym.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2017, 22:59 przez Adalbertus, łącznie zmieniany 1 raz.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 28 kwie 2017, 22:59

Rembov
Nie musi być.Są wcześniej słowa.A potem stwierdzenie Jezusa.
Nie powiedział na Tobie.Słowa odnoszą się do wcześniejszego zdania.
Czytasz mnie?Znaczy coś innego i to działa niestety na waszą niekorzyść.Próbuj dalej,


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: chwat » 28 kwie 2017, 23:07

Adalbertus pisze:
chwat pisze:Acha, zaczynamy numer z bałwochwalstwem :)


Nie wiem co zaczynacie, ale lepiej się strzeżcie się bałwochwalstwa.

Wspólny źródłosłów nie oznacza, że słowa znaczą to samo. Założenie, że "petra" i "petros" znaczą to samo dlatego, bo mają ten sam źródłosłów jest błędne. Tak samo jak słowa: "Bóg" i "bożek" nie są tym samym.


Oczywiście, że nie znaczą tego samego.

Np. w przypadku nazwiska "Skalski", jest zrozumiałe, że powstało ono na słowie "skała", bo osoba tak nazwana, kojarzyła się z atrybutami skały.
Konotacje, są aż nadto czytelne.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Rembov » 28 kwie 2017, 23:12

Janek pisze:Rembov
Nie musi być.

Musi, musi. Inaczej wypowiedź na temat "tej opoki" nie ma sensu, bo nie zostaje w żaden sposób określone co jest tą opoką.

Są wcześniej słowa.

Jest nawet sporo, ale o opoce wcześniej jest mowa jedynie w jednym miejscu: "Ty jesteś Piotr". Nic innego nie ma.

Nie powiedział na Tobie.Słowa odnoszą się do wcześniejszego zdania.

Wobec tego podkreśl w tym wcześniejszym zdaniu miejsce, w którym Chrystus stwierdza, że cokolwiek jest opoką:

Mt 16:17
17. Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.
(BT)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 28 kwie 2017, 23:15

Nie zostaje nic skreślone bo wcześniej masz słowa.
Piotr nie oznacza Opoki ile razy można to powtarzać?
Nie stwierdza.Zostawia to do interpretacji :) mówi tylko TEJ SKALE(nie mylić z Piotrem)
A tak w ogóle to co się czepiasz?przecież moje zrozumienie tego wersetu jest katolickie :)


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: chwat » 28 kwie 2017, 23:18

na TEJ SKALE (właściwie "i" na tej), o której przed sekundą była mowa, właśnie

nie ma w tym zdaniu innej


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Adalbertus » 28 kwie 2017, 23:22

chwat pisze:Np. w przypadku nazwiska "Skalski", jest zrozumiałe, że powstało ono na słowie "skała", bo osoba tak nazwana, kojarzyła się z atrybutami skały.
Konotacje, są aż nadto czytelne.

Jak twierdzi jeden z noszących to nazwisko, pochodzi ono do miejscowości Skała. Skalski to jednak nie skała.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 28 kwie 2017, 23:23

chwat

No na skale/opoce,a nie Piotrze.Rozumiem,że pojęcie dla Ciebie,ze tam jest pewna różnica graniczy z cudem.

Słowa Jana Pawła II PAPIEŻA,
Z dnia 22 VI 1983 r. podczas poświecenia kosciola pod wezwaniem sw. Maksymiliana Kolbe w podkrakowskich Mistrzejowicach:

„ Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?. Takie pytanie postawił Jezus z Nazaretu, a Szymon Piotr odpowiedział: Ty jesteś Mesjasz - Chrystus - Syn Boga żywego. Na tym wyznaniu opiera się Kościół jak na opoce. Na wyznaniu Szymona Piotra opiera się Kościół cały. Kościół powszechny Jezusa Chrystusa wyznaje, że On jest Synem Boga żywego. Na tym wyznaniu opiera się każdy kościół. Na tym wyznaniu opiera się też wasza parafia w Mistrzejowicach, która jest żywą cząstką powszechnego Kościoła w archidiecezji krakowskiej”.

Ach miewał przebłyski :)

http://drewnicki.pl/przemowienie-jana-p ... 1983-roku/


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Rembov » 28 kwie 2017, 23:27

Janek pisze:chwat

No na skale/opoce,a nie Piotrze.Rozumiem,że pojęcie dla Ciebie,ze tam jest pewna różnica graniczy z cudem.

Słowa Jana Pawła II PAPIEŻA,
Z dnia 22 VI 1983 r. podczas poświecenia kosciola pod wezwaniem sw. Maksymiliana Kolbe w podkrakowskich Mistrzejowicach:

„ Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?. Takie pytanie postawił Jezus z Nazaretu, a Szymon Piotr odpowiedział: Ty jesteś Mesjasz - Chrystus - Syn Boga żywego. Na tym wyznaniu opiera się Kościół jak na opoce. Na wyznaniu Szymona Piotra opiera się Kościół cały. Kościół powszechny Jezusa Chrystusa wyznaje, że On jest Synem Boga żywego. Na tym wyznaniu opiera się każdy kościół. Na tym wyznaniu opiera się też wasza parafia w Mistrzejowicach, która jest żywą cząstką powszechnego Kościoła w archidiecezji krakowskiej”.

Ach miewał przebłyski :)

http://drewnicki.pl/przemowienie-jana-p ... 1983-roku/

Ale jak cytujesz to rób to uczciwie. Święty Jan Paweł II powiedział tak:

Dzisiaj też w tę nową sakralną przestrzeń kościoła w Mistrzejowicach wchodzi Szymon Piotr, ażeby złożyć to samo wyznanie, jakie złożył w pobliżu Cezarei Filipowej, odpowiadając na pytanie: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” (Mt 16,13). Takie pytanie postawił Jezus z Nazaretu, a Szymon Piotr odpowiedział: „Ty jesteś Mesjasz – Chrystus – Syn Boga żywego” (Mt 16,16).

Na tym wyznaniu opiera się Kościół jak na opoce. Dlatego też Jezus z Nazaretu powiedział do Szymona: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą” (Mt 16,18).

Na wyznaniu Szymona Piotra opiera się Kościół cały. Kościół powszechny Jezusa Chrystusa wyznaje, że On jest Synem Boga żywego. Na tym wyznaniu opiera się każdy kościół. Na tym wyznaniu opiera się też wasza parafia w Mistrzejowicach, która jest żywą cząstką powszechnego Kościoła w archidiecezji krakowskiej.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Janek » 28 kwie 2017, 23:29

No tutaj już zrobił błąd.Ale reszta była ok tak ja to rozumiało wielu tzw "ojców" :)
Chyba,że ktoś wstawił taki trefny przekład.
Wtedy zwracam honor.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: Adalbertus » 28 kwie 2017, 23:32

chwat pisze:na TEJ SKALE (właściwie "i" na tej), o której przed sekundą była mowa, właśnie

nie ma w tym zdaniu innej


Nie ulega wątpliwości, że Pan Jezus zbudował swój Kościół na skale, którą miał na myśli. Petros to jednak kamień, tylko fragment skały. Nawet, gdyby Pan Jezus mówił o Piotrze, to skałą tą byłby tylko Piotr, a nie Jan Paweł II, czy Benedykt XVI, czy inni papieże.

Czy Święty Apostoł Piotr należy do Kościoła Pana Jezusa Chrystusa?

chwat pisze:właściwie "i"


Greckie "και" to polskie "i" lub "a".


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg uczynł tylko to co zapisano w Piśmie Świetym

Postautor: chwat » 28 kwie 2017, 23:41

Adalbertus pisze:
chwat pisze:na TEJ SKALE (właściwie "i" na tej), o której przed sekundą była mowa, właśnie

nie ma w tym zdaniu innej


Nie ulega wątpliwości, że Pan Jezus zbudował swój Kościół na skale, którą miał na myśli. Petros to jednak kamień, tylko fragment skały. Nawet, gdyby Pan Jezus mówił o Piotrze, to skałą tą byłby tylko Piotr, a nie Jan Paweł II, czy Benedykt XVI, czy inni papieże.

Czy Święty Apostoł Piotr należy do Kościoła Pana Jezusa Chrystusa?

Nikt nie stawia Piotra zamiast Jezusa.
Kościół jest Jezusowy i w niego wierzymy.
A Piotr/opoka to odwołanie się tylko do czynnika łączącego ludzi, do funkcji. Jezus powołał apostołów i wyróżnił jednego jako funkcję. Nie głosił Ewangelii sam dla anonimowego tłumu. Tak funkcjonuje nasz świat. Taka funkcja jednoczy i jest czytelna, w żadnym razie nie zastępuje Jezusa.


chwat pisze:właściwie "i"


Greckie "και" to polskie "i" lub "a".

"a" można rozumieć czasem jako "ale"
W innych językach nie ma tej wątpliwości. Luter tłumaczył και to jako "und", w angielskim jest "and"


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość