Dogmaty

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Dogmaty

Postautor: Baranek » 09 kwie 2009, 13:34

Rozumiem, że niektórzy mają awersję do KK związaną bądź z nadgorliwością bądź pod wpływem zewnętrznych impulsów.

Chciałem jednak zapytać św. tomka - a zacytuję go najpierw:

św. tomek pisze:a smutne, że większość dogmatów katolickich to tylko ludzkie wymysły


To może nam powiesz, czy Dogmat - o Trójcy, o Wcieleniu, o Odkupieniu i Zbawieniu człowieka, o Kościele, o natchnieniu Pisma Świętego, O Maryi - Matce Boga, o zbawieniu bądź potępieniu na wieki, o konieczności wiary do zbawienia, o Bożym Sądzie...

To są wszystko katolickie dogmaty. I chcę cię zapytać - do czego zmierzasz św. tomek? To są ludzkie wymysły? Czy może twoja protestancka nieco-nadgorliwość cię tu dopadła...


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 09 kwie 2009, 13:43

Nie wiem ile macie tych dogmatów, ale Ty chyba piszesz o mniejszości, a św. tomek pisał o większości.


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 09 kwie 2009, 14:25

Adalbertus pisze:Nie wiem ile macie tych dogmatów, ale Ty chyba piszesz o mniejszości, a św. tomek pisał o większości.


no właśnie
przedstaw Baranku dokładną listę dogmatów, to się przekonamy, których jest więksość - może mnie mile zaskoczysz :)

na roboczo moge rzucić kilkoma przykładami tych, ktore sa wymysłami ludzimi:

wniebowięcie NMP
wieczne dzeiwictwo NMP
niepokalane poczęcie NMP
bezgrzeszność Maryi
Chrystus jako człowiek bezpośrednio ustanowił 7 sakramentów
Chrystus jest substncjalnie obecny w eucharystii.
istnieje czyściec
kult relikwii i obrazów jest wartościowy
nieomylnośc papieża


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 09 kwie 2009, 14:41

św.tomek pisze:bezgrzeszność Maryi

To nie jest dogmat.

św.tomek pisze:Chrystus jako człowiek bezpośrednio ustanowił 7 sakramentów

Nie ma dogmatu o takiej treści.



Ponad to, bardzo proszę o nieodwracanie kota ogonem i odpowiedź na pytanie zadane przez Baranka:

Baranek pisze:To może nam powiesz, czy Dogmat - o Trójcy, o Wcieleniu, o Odkupieniu i Zbawieniu człowieka, o Kościele, o natchnieniu Pisma Świętego, O Maryi - Matce Boga, o zbawieniu bądź potępieniu na wieki, o konieczności wiary do zbawienia, o Bożym Sądzie...

To są wszystko katolickie dogmaty. I chcę cię zapytać - do czego zmierzasz św. tomek? To są ludzkie wymysły?


Czy wyżej wymienione dogmaty są ludzkimi wymysłami?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 09 kwie 2009, 14:52

To nie jest dogmat [...] Nie ma dogmatu o takiej treści.

To może sprosztujesz?
Nie ma, jest taki, inny, owaki, co z tego się pytam?
Kościół mówi że Maria żyła bez grzechu więc chyba jakoś to musi być skodyfikowane w kościelnych papierach lub wynika to z innego dogmatu czy [jak tam się upierasz] nie-dogmatu wziętego z kosmosu?
To jest nauka, której podstaw nie znajdziemy w Słowie Bożym. A słowo papieża/soboru to nie Słowo Boże.
Kazdy dogmat jest tworem ludzkim, gdyż dogmat to zarządzenie wyznawania nauki Jezusa, papieża czy kogo tam jeszcze. Jezus ani apostołownie nie ustanawiali dogmatów, lecz pouczali w sprawach wiary.


Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 09 kwie 2009, 15:42

św.tomek pisze:
Adalbertus pisze:Nie wiem ile macie tych dogmatów, ale Ty chyba piszesz o mniejszości, a św. tomek pisał o większości.


no właśnie
przedstaw Baranku dokładną listę dogmatów, to się przekonamy, których jest więksość - może mnie mile zaskoczysz :)

na roboczo moge rzucić kilkoma przykładami tych, ktore sa wymysłami ludzimi:

wniebowięcie NMP
wieczne dzeiwictwo NMP
niepokalane poczęcie NMP
bezgrzeszność Maryi
Chrystus jako człowiek bezpośrednio ustanowił 7 sakramentów
Chrystus jest substncjalnie obecny w eucharystii.
istnieje czyściec
kult relikwii i obrazów jest wartościowy
nieomylnośc papieża


Pisałem już kilka razy że nie ma żadnej listy dogmatów. ty zaś - trzeba przyznać że coś palnąłeś, że większość naszych dogmató to ludzkie wymysły. Proszę więc o uzasadnienie tej kwestii - skoro jesteś tak biegły w dogmatyce katolickiej. To nie ja rzuciłem to kłamliwe hasło. Tylko ty je rzuciłeś. A skoro coś rzuciłeś - to teraz UZASADNIJ.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 09 kwie 2009, 16:18

Baranek pisze:Pisałem już kilka razy że nie ma żadnej listy dogmatów.


To w takim razie skąd wiadomo, co jest, a co nie jest dogmatem. Mam wrażenie, że zależy to od aktualnej potrzeby, jeśli coś władzą KRK w danej chwili pasuje, to nazywają to dogmatem, jeśli nie, to nie jest to dogmatem.

Jeśli wiara katolicka to wiara w dogmaty, których listy nie ma, to znaczyło by chyba to, że katolik może wierzyć w co zechce, w to co w danej chwili uznaje za dogmat.

Baranku! Skomplikowany ten katolicyzm.


Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 09 kwie 2009, 16:54

Baranek pisze:Pisałem już kilka razy że nie ma żadnej listy dogmatów. ty zaś - trzeba przyznać że coś palnąłeś, że większość naszych dogmató to ludzkie wymysły. Proszę więc o uzasadnienie tej kwestii - skoro jesteś tak biegły w dogmatyce katolickiej.


jestem w każdej chwili gotów skorygować swoją wypowiedź, ale do tego potrzebuję listy dogmatów - bez tej listy ani ja nic Tobie nie udowodnię, ani Ty mi nie udowdnisz że napisłem nieprawdę

A skoro takiej listy nie ma, to cała ta dyskusja jest bezprzedmiotowa więc po co ją w ogóle wszczynasz?


gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 09 kwie 2009, 21:07

ale co ty chesz udowadniac?
I od kiedy kwestia dogmatyki religijnej domaga sie dowodu :puppyeyes:


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo

,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 09 kwie 2009, 23:20

św.tomek pisze:
Baranek pisze:Pisałem już kilka razy że nie ma żadnej listy dogmatów. ty zaś - trzeba przyznać że coś palnąłeś, że większość naszych dogmató to ludzkie wymysły. Proszę więc o uzasadnienie tej kwestii - skoro jesteś tak biegły w dogmatyce katolickiej.


jestem w każdej chwili gotów skorygować swoją wypowiedź, ale do tego potrzebuję listy dogmatów - bez tej listy ani ja nic Tobie nie udowodnię, ani Ty mi nie udowdnisz że napisłem nieprawdę

A skoro takiej listy nie ma, to cała ta dyskusja jest bezprzedmiotowa więc po co ją w ogóle wszczynasz?


A ja potrzebuję stronę na której w Piśmie Świętym jest lista ksiąg natchnionych. Inaczej Sola Scriptura idzie do kosza... Nie uważasz?


derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: derko » 10 kwie 2009, 00:34

Baranek pisze:A ja potrzebuję stronę na której w Piśmie Świętym jest lista ksiąg natchnionych. Inaczej Sola Scriptura idzie do kosza... Nie uważasz?

Nie, nie idzie do kosza. No może jedynie twoje zrozumienie sola scriptura nadaje się do kosza.
Najlepiej jak byś zweryfikował swoje błędne zrozumienie sola scriptura.
O ile cię to interesuje, znaczy zrozumienie sola scriptura.
Gdybyś miał więcej dobrej woli w tej sprawie to spostrzegłbyś, ze prawidłowe zrozumienie i stosowanie zasady sola scriptura pomaga w weryfikacji czy to innej księgi pisma w kwestii jej zgodności z nauką i przekazem innej księgi Pisma (zbyt skomplikowane ?) czy np. w kwestii dogmatów czy są zgodne z nauczaniem Pisma.
Jak możemy zweryfikować?
Tak weryfikuje się daną księgę według zasady sola scriptura. Zgodnością z nauczaniem innej księgi. tak tez należy robić z dogmatami. Czy są zgodne z nauczaniem Pisma.
Co do dogmatów, to migasz się i zaganiasz brakiem takiej czy innej listy dogmatów. Zadałbym pytanie, jakie dogmaty wynikają z przekazu ustnego (tradycji) a jakie z nauczania Słowa Bożego?
Ale zapewne będziesz się migał, wiec nie napieram, bo co to da? Skora prostej zasady sola scriptura, zapewne, z powodu zaciemnienia nauką kk nie jesteś w stanie zrozumieć…

pozdrawiam


gregorio
Posty: 348
Rejestracja: 28 mar 2008, 15:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: gregorio » 10 kwie 2009, 08:34

kazda doktryna religijna - czy to katolicka czy to protestancka - posiada pewne pierwotne pojecia ktorych nie sposob udowodnic, i ktore sa forma czystego domniemania. Oczywisice owe fundamenty zawsze mozna otoczyc refleksja, ktora sprawia, ze jestesmy sklonni je uznac na mocy swoich intuicji . Nie zmienia to jednak faktu, ze jest to forma subiektywnego domniemania. Najsmieszniejsze jest to, ze na tym forum - w autoryterny sposob i najbardziej ochoczy - proboja narzucic swoje domniemania, wlasnie fundamentalisci, ktorzy wyznaja swoja wiare na sposob fideistyczny, tzn taki ktory odzegnuje sie od refleksji. Jedyne co maja do zaoferowania to bledno kolowe dowodzenie, na zasadzie: uznaje Slowo Boze bo to Slowo Boze. Nie byloby w tym nic nadzwyczajnego ,gdyby ci sami ludzie mieli choc za grosz pokory, aby nienarzuaca komus swoich mnieman czy tez co bardziej smieszne- nie przedstawiac tego jako formy wiedzy.

Dyskusja na polu tych pierwotnych pojec nie jest mozliwa a mnie osobiscie przyprawia o niesmak. Najczesciej jest wyrazem zwyklej ludzkiej pychy, ktora zwrocona ku swojemu ego, w glebi serca tak naprawde nie pragnie prawdy, co najwyzej realizacji swoich prywatnych , egocentrycznych zachcianek.
Tak wiec kwestia wyznawanej doktryny jest najczesciej rodzajem wyboru a nie sily argumentow. To nasze emocje sprawiaja, ze zanim sformulujemy swoje przekonania religijne, jestesmy juz emocjonalnie nakierowani ktora droga pragniemy podazyc. Np. poprzez uprzedzenie do katolicyzmu bedziemy konstruowac takie przekonania, ktore sprawią, ze bedziemy starali uwypuklic cechy ktore nas od katolicyzmu odroznią, a tresci dotyczace katolicyzmu ujac w pejoratywny sposob. Sa to procesy ktore odbywaja sie w naszym nieswiaodmym umysle, dlatego tak latwo ulec iluzji swoich wlasnych przekonan.

Tak na marginesie, w tych prawach ludzkiej psychiki widze miejsce dla Bozej laski. Boza laska realizuje sie m.in. poprzez te prawa. Jesli uwazam, ze bycie katolikiem jest laska, to oznacza ze to gdzie sie wychowalem i jakich ludzi spotkalem, mialo wplyw ze bylem sklonny zostac katolikiem. Oczywisice jest to forma pewnej sklonnosci, ktora pozostawia miejsce dla realizacji sie wolnej woli. ( np. odrzucenie laski albo jej przyjecie)


Na jakim polu jest mozliwa dyskusja? I w jaki sposob mozna osiagac prawde?
Jedyna droga prowadzenia sporu jest droga, w ktorej warunkujemy prawde, tzn. okreslamy warunki niezbedne do jej zaistnienia..Okreslone warunki sa rzeczą na ktore muszą zgodzic sie obie strony sporu, gdyz do niczego nie zoobowiazują. Jesli np. obie strony sporu zgodzą sie, ze jednym z warunkow prawdziwosci jest koherencja wyznawanej doktryny, to wowczas badamy spojnosc danej doktryny, co z kolei jest mozliwe na mocy obiektywnych regul badania owej koherencji. Oczywisice nie wszytsko da sie tak warunkwoac, np. nie da sie warunkowac "najprawdziwszej" interpretacji biblijnej, gdyz juz sam fakt interpretacji zaklada pewną subiektywizacje. Dlatego jesli chodzi o aspekt odczytania biblii to prawde w tym aspekcie nalezy warunkowac znacznie bardziej szczegolowo. Np. korelowac ja ze swiecka historią etc.
Wszytsko to, lezy w gestii naszej inwencji w roztrzyganiu sporu.
to tyle tytulem epistemologicznych wyjasnien.


http://pl.youtube.com/watch?v=miLV0o4AhE4 lento e largo



,,,Był Noe, gość co się czasem spinał. Ale uwierzył ! - i gdy szedł po gnoju, smród się już go nie imał" - czyli jak sprawic, aby interpretacja stala sie niczym fides bez ratio :D
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 10 kwie 2009, 09:16

Baranek pisze:
św.tomek pisze:
Baranek pisze:Pisałem już kilka razy że nie ma żadnej listy dogmatów. ty zaś - trzeba przyznać że coś palnąłeś, że większość naszych dogmató to ludzkie wymysły. Proszę więc o uzasadnienie tej kwestii - skoro jesteś tak biegły w dogmatyce katolickiej.


jestem w każdej chwili gotów skorygować swoją wypowiedź, ale do tego potrzebuję listy dogmatów - bez tej listy ani ja nic Tobie nie udowodnię, ani Ty mi nie udowdnisz że napisłem nieprawdę

A skoro takiej listy nie ma, to cała ta dyskusja jest bezprzedmiotowa więc po co ją w ogóle wszczynasz?


A ja potrzebuję stronę na której w Piśmie Świętym jest lista ksiąg natchnionych. Inaczej Sola Scriptura idzie do kosza... Nie uważasz?

nie
gdyż ja nie domagam się od Ciebie listy dogmatów, która by była dogmatem :P
po prostu jakiejś listy

ja moge ci podać kanon Pisma spoza Pisma
czy Ty możesz mi padać wykaz dogmatów spoza dogmatów?
nie możesz, więc po co podnosisz zarzuty, o których nic nie umiesz powiedzieć?



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości