Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych

Czy Maria urodziła Boga?

Tak
4
40%
Nie
6
60%
Nie wiem
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 10
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: derko » 16 lut 2017, 20:40

Rembov pisze:Czy Maria urodziła Boga?

Powtórzę to co wczesnej już napisałem.
Na tak sformułowane pytanie nie może paść inna odpowiedz jak – NIE.

Jeśli autor tego wątku jest rzeczywiście chętny do rzetelnej odpowiedzi, to albo niech poprawi samo pytanie, albo niech objaśni, co ma na myśli.

:roll: :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: KAAN » 16 lut 2017, 20:45

Filip pisze:Sobór Efeski miał miejsce w 431 roku na długo przed scholastyką.
Sobory i różnego rodzaju dyskusje teologiczne, ustanawianie różnego rodzaju wyznań, credo, katechizmy, to wszystko jest tym samym co scholastyka. Zamiast poprzestać na objawieniu Słowa ludzie tworzą sobie problemy, które potem uroczyście i gorliwie rozwiązują na swój ludzki sposób. Dlatego tzw historyczne chrześcijaństwo całkowicie się zdegenerowało, nie jest wiele lepsze do katolicyzmu i prawsławia, powinieneś to dostrzec i nie zadawać pytań, które dotykają majestatu Boga i tajemnicy jego istoty. Takie pytania i dyskusje obrażają Pana Boga, zacytuję ci fragment Biblii bo podejrzewam że nie przeczytałeś tego fragmentu:

Job 42:1 Wtedy Job odpowiedział Panu, mówiąc:
2 Wiem, że Ty możesz wszystko i że żaden twój zamysł nie jest dla ciebie niewykonalny.
3 Któż jest w stanie zaciemnić twój zamysł nierozsądną mową? Aleć to ja mówiłem nierozumnie o rzeczach cudownych dla mnie, których nie rozumiem.
4 Słuchaj, proszę. I ja chcę mówić; będę cię pytał, a Ty racz mię pouczyć!
5 Tylko ze słyszenia wiedziałem o tobie, lecz teraz moje oko ujrzało cię.
6 Przeto odwołuję moje słowa i kajam się w prochu i popiele.
7 A gdy Pan wypowiedział do Joba te słowa, odezwał się Pan do Elifaza z Temanu: Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job.
8 Dlatego teraz weźcie sobie siedem byków i siedem baranów, idźcie do mojego sługi Joba i złóżcie je na ofiarę całopalną za siebie; a Job, mój sługa, będzie się modlił za was, gdyż tylko jego modlitwy wysłucham, by nie uczynić wam czegoś złego, gdyż nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job.
9 I poszli Elifaz z Temanu, Bildad z Szuach i Sofar z Naama i uczynili to, co im polecił Pan. A Pan wysłuchał Joba.


Upraszczając problem maksymalnie:...
Upraszczając problem maksymalnie radzę ci jak brat bratu zmienić sposób myślenia o Panu Bogu, przyjąć postawę wielkiej pokory wobec majestatu Bożego i nie podejmować myśli, które w jakiś sposób, nawet potencjalny, mogą być obrazą, albo nieprawdą o Panu Bogu. Pamiętaj że swoimi myślami dotykasz Świętego, i te myśli muszą być absolutnie czyste, bez skazy. Jeśli coś nie zostało objawione, co dotyka istoty Bożej to nie zadawaj pytań, nie wtórz modeli, teorii, wariantów, bo takie rzeczy profanują Boży majestat. Bóg objawił o sobie tyle ile zechciał żeby człowiek wiedział, dlatego poznawanie Boga musi być zamknięte w jego Słowie i kiedy będziesz poznawał Boga przez Jego Słowo to będziesz mu w tym oddawał cześć, to się Bogu podoba.

Z mojej strony to ostatni post, bo widzę, że choćbym podawał najbardziej logiczne argumenty, nikogo to nie przekona.
Dobrze zrobisz kiedy zamilkniesz w temacie, jednak powód twojego milczenia powinien być inny; logika ludzka nie jest logiką Bożą i istota Boża nie jest opisana logiką ludzką, Bóg jest objawiony w Jego Słowie nie w kategoriach logiki, ale w kategoriach wiary. W logice ludzkiej Bóg nie jest tym Bogiem który jest objawiony w Biblii.
Myślę że potrzeba ci modlitwy i wyciszenia przed Bogiem i z pewnością to o czym piszę dotrze do ciebie :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: Rembov » 16 lut 2017, 20:49

derko pisze:Jeśli autor tego wątku jest rzeczywiście chętny do rzetelnej odpowiedzi, to albo niech poprawi samo pytanie, albo niech objaśni, co ma na myśli.

Pytanie jest zadane w sposób poprawny i nie trzeba niczego w nim objaśniać.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: KAAN » 16 lut 2017, 20:50

Rembov pisze:Śliczne offtopy. Jednak mnie dalej interesuje odpowiedź na pytanie z ankiety skierowane do niekatolików:
Czy Maria urodziła Boga?
Zachęcam wszystkich niekatolików do nieodpowiadania tobie na ten urągający Bożemu majestatowi temat.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: Rembov » 16 lut 2017, 20:53

Nie ty, KAANie, decydujesz o tym, co urąga, a co nie urąga Bogu. A to, że w swoim antykatolicyzmie nie chcesz przyjąć do wiadomości tego, o czym mówi dogmat o Theotokos i negując go de facto zaprzeczasz prawdzie wiary o Bóstwie Chrystusa, to już tylko ciebie obciąża.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: KAAN » 16 lut 2017, 20:56

Rembov pisze:Nie ty, KAANie, decydujesz o tym, co urąga, a co nie urąga Bogu.
Masz duże osiągniecia w urąganiu Bogu i świętemu Słowu, dlatego twoje wstawki nie mają autorytetu, to śmieci :) . A za kłamstwo o mojej wierze dostajesz punkt karny, nie troluj.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: Albertus » 16 lut 2017, 21:05

Ja chciałbym wyrazić radość z faktu że jednak są na forum protestanci którzy trwają w nauce apostolskiej o prawdziwym wcieleniu Boga i mają odwagę tej prawdy bronić :)


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: KAAN » 16 lut 2017, 21:11

Albertus pisze:Ja chciałbym wyrazić radość z faktu że jednak są na forum protestanci którzy trwają w nauce apostolskiej o prawdziwym wcieleniu Boga i mają odwagę tej prawdy bronić :)
Zrobiłeś swoim postem niedźwiedzią przysługę Rebovowi, bo nie ma takiej antyreklamy dla protestanta jak pochwała od katolika :D


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: derko » 16 lut 2017, 21:11

Albertus pisze:Ja chciałbym wyrazić radość z faktu że jednak są na forum protestanci którzy trwają w nauce apostolskiej o prawdziwym wcieleniu Boga i mają odwagę tej prawdy bronić :)

Twoim zdaniem protestacji mają problem w uznaniu Jezusa Bogiem? :O

:roll: :)


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: Rembov » 16 lut 2017, 21:23

Skoro wierzysz, że Chrystus jest Bogiem, to dlaczego negujesz to, że NMP urodziła Boga?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: Albertus » 16 lut 2017, 23:41

derko pisze:
Albertus pisze:Ja chciałbym wyrazić radość z faktu że jednak są na forum protestanci którzy trwają w nauce apostolskiej o prawdziwym wcieleniu Boga i mają odwagę tej prawdy bronić :)

Twoim zdaniem protestacji mają problem w uznaniu Jezusa Bogiem? :O

:roll: :)


Niektórzy najwyraźniej mają problem w uznaniu Jezusa Chrystusa za prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka od chwili Jego wcielenia skoro zaprzeczają temu że Maryja urodziła Boga.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: Czekoladowy » 17 lut 2017, 01:49

Skoro temat już "przekwitł", pozwolę sobie rozwinąć krótko kwestię moich wcześniejszych oczekiwań.

Szkoda, że w ankiecie wzięło udział tak mało osób. Myślę jednak, że wynik i tak jest wyjątkowo optymistyczny. Bo zgodnie z moimi dotychczasowymi obserwacjami, niestety większość protestantów można byłoby z powodzeniem posądzić o nestorianizm. Nie wiem czy to kwestia tylko niechęci do Kościoła Katolickiego i jakiejś maryjofobii, czy też braku nauczania nt. chrystologii w zborach, ale w każdym razie jest to pewien problem, a jego sednem jest właśnie nieświadomość rzeczy.

Dlaczego nieświadomość jest głównym problemem, doskonale ilustruje dyskusja pod ankietą i w zasadzie ona sama. Zadziwiające jest jak jedno krótkie pytanie może być rozumiane na dwa tak różne sposoby. Gdyby zadano pytanie np. "Czy Jezus w momencie narodzenia był Bogiem?" ew. "Czy rodząc się cieleśnie, był Bogiem?", z pewnością wszyscy odpowiedzieliby - "oczywiście że tak, przecież był Bogiem cały czas". Ale wystarczy tylko zapytać "Czy Maria urodziła Boga?", zaraz podnosi się wrzawa, że "hurr durr przecież Bóg istniał wcześniej od Marii, to jak się mógł z niej urodzić?!", węszy się podstęp że się tu nakłania do kultu maryjnego itp. A w zasadzie te dwa pytania mówią o tym samym, z tym że przy jednym jest imię którego się nie wypowiada, a przy drugim nie. To naprawdę bardzo proste pytania nie mające nic wspólnego ze scholastyką.

I myślę, że Rembov doskonale zdawał sobie sprawę, że większość osób nie załapie co jest właściwym przedmiotem pytania, a jednak mimo to stanowczo będzie na nie. Doskonały pomysł na trolling, to bezsprzecznie, ale wynik sondy nie jest za bardzo reprezentatywny. Nie pokazuje on bowiem, że większość protestantów jest rzeczywiście nestorianami, a raczej to że większość protestantów nie jest w ogóle zaznajomiona z chrystologią i w efekcie zamiast świadomie odpowiedzieć na pytanie, sprzeciwia się problemowi którego nie ma. To też nie jest dobre ale lepiej być osobą niezorientowaną, niż heretykiem. Niewiedza na tym czy innym polu może zdarzyć się każdemu i po prostu trzeba trochę poczytać, dowiedzieć się, a wina leży raczej po stronie nauczycieli. Z herezją jest już inaczej.


Zainteresowanych zachęcam do przeczytania następującego tematu: viewtopic.php?t=15766


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
derko
Posty: 1942
Rejestracja: 23 cze 2008, 20:57
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: derko » 17 lut 2017, 03:55

Albertus pisze:
derko pisze:
Albertus pisze:Ja chciałbym wyrazić radość z faktu że jednak są na forum protestanci którzy trwają w nauce apostolskiej o prawdziwym wcieleniu Boga i mają odwagę tej prawdy bronić :)

Twoim zdaniem protestacji mają problem w uznaniu Jezusa Bogiem? :O

:roll: :)


Niektórzy najwyraźniej mają problem w uznaniu Jezusa Chrystusa za prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka od chwili Jego wcielenia skoro zaprzeczają temu że Maryja urodziła Boga.


Nie no, powoli to staje się żenujące, jeszcze trochę i zacznie się „rzucanie” jakimiś innym „nestorianizmem” :O

Ja już napisałem, ze użycie określenia „Maryja urodziła Boga” jest wielkim uproszczeniem, które w swojej wymowie wskazuje, że Jezus otrzymał od niej Boską naturę.
Dlatego domagałem się doprecyzowania.
To określenie kompletnie pomija człowieczeństwo wcielonego Syna Bożego, dlaczego? To tak nie istotne dla katolików?

Dlaczego by, nie mówić o Marii, jako matce Jezusa - Syna Bożego? Skoro Maria nie przekazała Chrystusowi Bóstwa, lecz jedynie człowieczeństwo.
Maria będąc człowiekiem, nie była w stanie przekazać Synowi Bożemu tego, czego sama nie posiadał, no nie?

Można np. tak, korzystając z twoich słów: „Maria urodziła Jezusa Chrystusa prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka od chwili Jego wcielenia”.


No, ale co począć z całym „wachlarzem” późniejszych dogmatów maryjnych…. :O

:roll: :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: KAAN » 17 lut 2017, 08:44

Czekoladowy pisze:Skoro temat już "przekwitł", pozwolę sobie rozwinąć krótko kwestię moich wcześniejszych oczekiwań.

Szkoda, że w ankiecie wzięło udział tak mało osób.
Dobrze, bo wielu ma dobre wyczucie intencji Rembova, który z premedytacją zadał obrażające Pana Boga pytanie, aby obnizyć Boży autorytet i podwyższyć ludzki.
Myślę jednak, że wynik i tak jest wyjątkowo optymistyczny. Bo zgodnie z moimi dotychczasowymi obserwacjami, niestety większość protestantów można byłoby z powodzeniem posądzić o nestorianizm.
Nestorianizm, jak i krytyka nestorianizmu są tym samym pustym gadaniem obrażającym Boga co ten temat, bo odnosi się do tajemnicy istoty Boga, a w przypadku katolików służy tylko do usprawiedliwienia bałwochwalstwa maryjnego.
To naprawdę bardzo proste pytania nie mające nic wspólnego ze scholastyką.
Nie proste, jak nie prosta jest istota Boża, a wydają się proste dla tych co myślą w prymitywny ludzki sposób i jest to istota scholastyki.
Doskonały pomysł na trolling,
W tym masz rację.
Nie pokazuje on bowiem, że większość protestantów jest rzeczywiście nestorianami, a raczej to że większość protestantów nie jest w ogóle zaznajomiona z chrystologią i w efekcie zamiast świadomie odpowiedzieć na pytanie, sprzeciwia się problemowi którego nie ma.
Chrystologia jest dziedziną doktryny biblijnej opisującą sposób w jaki objawił się Pan Jezus w historii i kim jest. Chrystologia nie zajmuje się scholastycznymi pytaniami jakie zadał Rembov i niektórzy znający Pana Jezusa mogliby być zdezorientowani pytaniem, którego nigdy nie rozważali przez szacunek do Pana Boga i oczywistą tajemnicę jego istoty. Dlatego na początku ostrzegłem protestantów, aby nie wdawali się w obrażające majestat Boży dyskusje i cały czas to robię, aby grzech nie rozmnażał.

Z herezją jest już inaczej.
Herezje bywają sztuczne; dotykają problemów, które nie istnieją, a walczą z nimi ci którzy je wymyślają.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do NIEKATOLIKÓW: Czy Maria urodziła Boga?

Postautor: Czekoladowy » 17 lut 2017, 14:21

Jak Filip słusznie zauważył, dyskusja jest bezcelowa, jednak abstrahując od niej, bardziej zastanawia mnie to, czy zgodnie z tym jak przede chwilą potraktowałeś Rembova, sam wlepisz sobie ostrzeżenie choćby za słowa:
Dobrze, bo wielu ma dobre wyczucie intencji Rembova, który z premedytacją zadał obrażające Pana Boga pytanie, aby obnizyć Boży autorytet i podwyższyć ludzki.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości