Czy plan zbawienia mógł się nie udać?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy plan zbawienia mógł się nie udać?

Postautor: Zbyszekg4 » 31 gru 2016, 06:52

Pod tytułowym pojęciem "plan zbawienia" rozumiem wszystkie Boże działania zmierzające do uratowania ludzkości z tragicznego położenia, w jakim się znaleźli Adam z Ewą, oraz wszyscy ich potomkowie, już żyjący i jeszcze ci, którzy urodzą się po nas.

Zatem, czy planowi zbawienia coś groziło? Czy mógł się on nie udać? Czy odwieczny Boży wróg - szatan - mógł skutecznie zniwelować ten Boży ratunek? Czy Chrystus przychodząc na świat ryzykował, że coś pójdzie nie tak, i załamie się plan zbawienia? Czy szatan atakując Chrystusa był na z góry przegranej pozycji, i niepotrzebnie się wysilał?

Zapraszam do dyskusji... :zhm:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy plan zbawienia mógł się nie udać?

Postautor: Filip » 31 gru 2016, 10:00

Nie, bo Bóg jest suwerenny i sprawuje kontrolę nad całą historią. Bóg nie podejmuje też ryzyka – jest wszechwiedzący i czyni wszystko zgodnie ze swoim zamysłem.

Inna sprawa, że możemy sobie wyobrazić wydarzenia, które – gdyby się wydarzyły – oznaczałyby niepowodzenie planu zbawienia. Na przykład gdyby Chrystus uległ pokusie Szatana i oddał mu pokłon. Przy czym o ile te możliwości były realne (w tym sensie, że Pan Jezus naprawdę stał przed takim wyborem i naprawdę mógł go podjąć), to nie były możliwe, bo Chrystus nie podjąłby takiej decyzji.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy plan zbawienia mógł się nie udać?

Postautor: krecik » 31 gru 2016, 11:14

Zbyszekg4 pisze:Pod tytułowym pojęciem "plan zbawienia" rozumiem wszystkie Boże działania zmierzające do uratowania ludzkości z tragicznego położenia, w jakim się znaleźli Adam z Ewą, oraz wszyscy ich potomkowie, już żyjący i jeszcze ci, którzy urodzą się po nas.

Zatem, czy planowi zbawienia coś groziło? Czy mógł się on nie udać? Czy odwieczny Boży wróg - szatan - mógł skutecznie zniwelować ten Boży ratunek? Czy Chrystus przychodząc na świat ryzykował, że coś pójdzie nie tak, i załamie się plan zbawienia? Czy szatan atakując Chrystusa był na z góry przegranej pozycji, i niepotrzebnie się wysilał?

Zapraszam do dyskusji... :zhm:


W mojej ocenie tytuł wątku zakłada niewiarę i zwątpienie w Bożą wszechmoc i wszechwiedzę. Chyba tylko z takimi użytkownikami podyskutujesz, bo bynajmniej nie ze mną.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy plan zbawienia mógł się nie udać?

Postautor: Zbyszekg4 » 31 gru 2016, 17:53

krecik pisze:
Zbyszekg4 pisze:Pod tytułowym pojęciem "plan zbawienia" rozumiem wszystkie Boże działania zmierzające do uratowania ludzkości z tragicznego położenia, w jakim się znaleźli Adam z Ewą, oraz wszyscy ich potomkowie, już żyjący i jeszcze ci, którzy urodzą się po nas.

Zatem, czy planowi zbawienia coś groziło? Czy mógł się on nie udać? Czy odwieczny Boży wróg - szatan - mógł skutecznie zniwelować ten Boży ratunek? Czy Chrystus przychodząc na świat ryzykował, że coś pójdzie nie tak, i załamie się plan zbawienia? Czy szatan atakując Chrystusa był na z góry przegranej pozycji, i niepotrzebnie się wysilał?

Zapraszam do dyskusji... :zhm:


W mojej ocenie tytuł wątku zakłada niewiarę i zwątpienie w Bożą wszechmoc i wszechwiedzę. Chyba tylko z takimi użytkownikami podyskutujesz, bo bynajmniej nie ze mną.

Nic podobnego! O żadnym zwątpieniu nie myślałem, zakładając taki temat!
Po prostu taka - przyznam teoretyczna - ewentualność przeszła mi przez głowę, i pomyślałem: A ciekawe co tam na forum powiedzą?...

Filip, powyżej celnie to ujął. Dzięki :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości