Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Zbyszekg4 » 21 maja 2016, 09:16

Katolicki ksiądz, egzorcysta: O. Marek Mularczyk OMI – Poznań, napisał komentarz i recenzję filmu "Egzorcyzmy Emily Rose". Treść jest do przeczytania tu: http://www.filmweb.pl/film/Egzorcyzmy+E ... ...,376818
[gdyby ktoś nie chciał czytać, bo długie, może posłuchać tu: http://chomikuj.pl/zbyszekg4/*e2*9e*a1+ ... 28audio%29 ].

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ on z punktu swej profesji, analizuje objawienia religijne i robi to nadzwyczaj odważnie, biorąc pod uwagę, że jest katolikiem...
Mały cytat z jego opracowania [wyróżnienia moje]:

"A na koniec moich rozważań zadam pytanie następującej treści. Dlaczego Kościół Katolicki tak łatwo przyjmuje wszystkie tego typu zdarzenia za prawdziwe i uznaje je jako pochodzące od Boga.
Odpowiedz jest bardzo prosta. Otóż, ja kapłan katolicki zauważam, że Chrystus nie jest w centrum przepowiadania Kościoła Katolickiego. Odnoszę wrażenie jakby Kościół Katolicki nie bardzo radził sobie z głoszeniem Chrystusa, Odkupiciela i Zbawiciela rodzaju ludzkiego i mimo woli przechodził w temat zastępczy, w kult maryjny.
Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, ponieważ jest to temat łatwiejszy. Ulubionym tematem kazań i nauk kapłanów jest i nadal jednak pozostaje Zwiastowanie. A więc, „Ta, która”, i dalej jakoś to poleci. Obserwuję to zjawisko na przestrzeni ostatnich lat. Więcej miejsca w nauczaniu Kościoła zajmuje Matka Boża, jako doskonała czcicielka Boga, niż Jezus Chrystus, Odkupiciel i Zbawiciel rodzaju ludzkiego.
Pochodną tego zjawiska jest łatwość, z jaką przyjmujemy wszelkie teologiczne mrzonki i namiastki prawdziwej doktryny Kościoła. Po prostu łatwiej jest egzystować, mówiąc, że ofiarowałem się w intencji innych, niż wykazać, co ja sam zrobiłem dla samego siebie. Jest to również i wygodniejszy sposób przejścia przez życie, ponieważ w pewnym stopniu zwalniam się z odpowiedzialności myślenia za samego siebie.
Zwróćmy uwagę jeszcze i na to, jak bardzo treść objawień, w samej już tylko formie i stawianych rodzajowi ludzkiemu poprzez wizjonerów wymaganiach różni się od nauki Chrystusowej. Jak bardzo nauka Kościoła Katolickiego jest zniekształcana i zdeformowana. Jezus w Ewangelii, a przede wszystkim w błogosławieństwach zwraca uwagę na potrzebę osobistego zaangażowania w zgłębianiu prawd wiary, jak również personalną odpowiedzialność przed Bogiem. A o wiele trudniej jest żyć nauką Chrystusową, niż przesłaniami objawień, dlatego też tak chętnie te drugie wybieramy.
Poza tym niosą w sobie pewien aspekt iluzorycznego, jak się później okazuje wywyższenia. A my niestety im ulegamy. Nie chcemy zgodzić się na przeciętność i szukamy czegoś więcej niż Chrystusowy Krzyż, ale jest to niestety złudnie i bezowocne poszukiwanie."

Ciekawa postawa, prawda... Z całości jego komentarza do filmu, ja bym wysnuł wniosek, że gdyby ten ksiądz-egzorcysta miał opcję decyzji czy ostatnio uznane oficjalnie przez Watykan objawienia Maryjne (Lourdes, Fatima, może jeszcze gdzieś), przyjąć za prawdę, to on by chyba zdecydowanie je odrzucił... [że też dalej jest księdzem?! i to podpisującym ową recenzję tak: "W Chrystusie i Maryi Niepokalanej." :O ]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: sahcim » 21 maja 2016, 09:23



Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: kontousunięte1 » 21 maja 2016, 09:29

Ja tylko się dziwię,że on jeszcze jest księdzem. Pewnie zaraz go na jakieś zadupie wyślą,albo na emeryturę z zakazem głoszenia itd.


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: konto skasowane » 21 maja 2016, 09:34

Wiele razy już pisałem o tym że w szeregach katolickich są osoby nie uznające interpretacji magisterium kościoła katolicko rzymskiego. Pamiętam nawet że Rembov nie chciał w to uwierzyć. To przeciwko czemu przeciwstawiają się dziś katolicy, za jakiś czas będzie u nich normą. Duma katolicka jest jednak bardzo twarda, więc nie należy spodziewać się przeprosin od radykalnych katolików, mimo że protestantów przepraszał sam Papież ze łzami w oczach.


.
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: sahcim » 21 maja 2016, 09:35

kontousunięte1 pisze:Pewnie zaraz go na jakieś zadupie wyślą,albo na emeryturę z zakazem głoszenia itd.
Na "zadupiu" księża też są potrzebni...a do emerytury Księdzu jeszcze ho, ho, ho...


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: kontousunięte1 » 21 maja 2016, 09:43

w szeregach katolickich są osoby nie uznające interpretacji magisterium kościoła katolicko rzymskiego.

No i tego ja nie potrafię zrozumieć. Czy te osoby /oraz tym bardziej ci księża/ są nadal katolikami w tzw. jedności z papieżem?
Taką katoliczką to i ja jestem. Jak wywalę te wszystkie bzdety, niebiblijne nauki i dogmatu z sufitu wzięte, to protestancką katoliczką jestem pełną gębą :mrgreen: :lol:


konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: konto skasowane » 21 maja 2016, 09:52

Oczywiście żaden z tych katolików nic sobie nie robi z tego, co oficjalnie mówi o nich Kościół katolicko rzymski. Dla nich wystarczy to, że oficjalnie nikt o tym nie wie. Prywatnie natomiast za to co twierdzą, powinni zostać z kościoła katolicko rzymskiego usunięci. Jednym słowem "walić to co mówi magisterium, bo magisterium jest w błędzie" :) takich katolików jest miliony. Są w kościele katolicko rzymskim mimo że przepisy ich dawno usunęły z tego kościoła informując ich także że odpadli niby od prawdziwej wiary i Boga.
Dla tego głupi argument o 30 tyś denominacji protestantów, przy tych podziałach wewnątrz samego Krk licznych w setkach milionów jest aż za bardzo zabawny :)


.
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: sahcim » 21 maja 2016, 10:21

Zbyszekg4 pisze:Z całości jego komentarza do filmu, ja bym wysnuł wniosek, że gdyby ten ksiądz-egzorcysta miał opcję decyzji czy ostatnio uznane oficjalnie przez Watykan objawienia Maryjne (Lourdes, Fatima, może jeszcze gdzieś), przyjąć za prawdę, to on by chyba zdecydowanie je odrzucił...
Jak wynika z podpisu Księdza
i nie tylko
... :letssin:
twój wniosek, Zbyszku, jest mylny... :roll:


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Zbyszekg4 » 21 maja 2016, 12:40

sahcim pisze:
Zbyszekg4 pisze:Z całości jego komentarza do filmu, ja bym wysnuł wniosek, że gdyby ten ksiądz-egzorcysta miał opcję decyzji czy ostatnio uznane oficjalnie przez Watykan objawienia Maryjne (Lourdes, Fatima, może jeszcze gdzieś), przyjąć za prawdę, to on by chyba zdecydowanie je odrzucił...
Jak wynika z podpisu Księdza
i nie tylko
... :letssin:
twój wniosek, Zbyszku, jest mylny... :roll:

A czytałeś/słuchałeś ten jego artykuł?!
Bo on tam nie protestuje przeciwko temu, że Maryja jest niepokalanie poczęta, ale przeciw temu, że zjawa jakaś przychodzi do dzieciątek w okolicach Lourdes, i im mówi, że to ona jest: Niepokalane Poczęcie!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Dragonar » 21 maja 2016, 13:14

Ten ksiądz katolicki ma rację. Zadziwia mnie, że mówi to wszystko pozostając katolikiem. Myślę jednak, że teoretycznie może to powiedzieć, gdyż określenie objawień prywatnych właściwymi nie jest postanowieniem ex cathedra z punktu widzenia Kościoła Katolickiego. Hipotetycznie może nadejść dzień, w którym Rzym powie światu: Przykro nam, nastąpiło nieporozumienie. Objawienia fatimskie nie są są odpowiednie dla katolików. Wątpię jednak, aby to nastąpiło - Rzym jest na to zbyt pyszny. Problem w tym, że taka upartość pozostawia wielu ludzi na pastwę zwodniczych działań demonów.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Zbyszekg4 » 21 maja 2016, 14:30

Postawa tego księdza [ta jego wypowiedź ma już trochę lat; nie wiem jak jest obecnie], oraz myślę sporej liczby katolików krytycznie nastawionych do nauk im serwowanych, przypomniała mi 3 poniższe wersety.

1. W zepsutym bardzo Koryncie, Bóg mówi do św. Pawła: Dz 18:10 bw "bo Ja jestem z tobą i nikt się nie targnie na ciebie, aby ci uczynić coś złego; mam bowiem wiele ludu w tym mieście."

2. Tenże apostoł pisze do przyjaciela: 2Tm 2:19 bw "Wszakże fundament Boży stoi niewzruszony, a ma taką pieczęć na sobie: Zna Pan tych, którzy są jego, i: Niech odstąpi od niesprawiedliwości każdy, kto wzywa imienia Pańskiego."

3. Jan apostoł przekazuje niebiańskie poselstwo, wzywające do opuszczenia duchowego Babilonu: Ap 18:4 bw "I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające,"

Gdyby ktoś pamiętał o innych tego typu tekstach, po podajcie.
Łączy te wypowiedzi takie przesłanie: Pośród nawet najbardziej zepsutego środowiska... w najbardziej niespodziewanych miejscach... są ludzie, o których Bóg może powiedzieć, że są Jego, że ich zna...
To nie zwarte grupy, ale jednostki, taka zdrowa (lub nie tak zepsuta) resztka pośród zepsutej większości...

Przypomina to czasu Eliasza. Prorok się żalił, że sam jeden został jako wyznawca Jahwe, w czasie potężnego odstępstwa... A co mu Bóg mówi? Mam jeszcze 7000 takich wiernych jak ty...!!
I w tym nadzieja, że podobnie jest dziś, a wypowiedzi tego typu, jak tego księdza, daje podstawy by ją żywić...

Dorzucę film w temacie: https://www.youtube.com/watch?v=Ovf1gJz ... ature=plcp


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: sahcim » 21 maja 2016, 16:00

Zbyszekg4 pisze:
sahcim pisze:
Zbyszekg4 pisze:Z całości jego komentarza do filmu, ja bym wysnuł wniosek, że gdyby ten ksiądz-egzorcysta miał opcję decyzji czy ostatnio uznane oficjalnie przez Watykan objawienia Maryjne (Lourdes, Fatima, może jeszcze gdzieś), przyjąć za prawdę, to on by chyba zdecydowanie je odrzucił...
Jak wynika z podpisu Księdza
i nie tylko
... :letssin:
twój wniosek, Zbyszku, jest mylny... :roll:

A czytałeś/słuchałeś ten jego artykuł?!
Bo on tam nie protestuje przeciwko temu, że Maryja jest niepokalanie poczęta, ale przeciw temu, że zjawa jakaś przychodzi do dzieciątek w okolicach Lourdes, i im mówi, że to ona jest: Niepokalane Poczęcie!
Możesz podkreślić w jego słowach zdanie(cyt): zjawa jakaś przychodzi do dzieciątek w okolicach Lourdes...??? żeby nie było, że sobie je wymyśliłeś i próbujesz wcisnąć w jego recenzję...


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Zbyszekg4 » 21 maja 2016, 20:00

To było mój komentarz do jego artykułu, a nie cytat. Czytałeś go w całości?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Samolub » 22 maja 2016, 04:12

Fajny Ksiądz, można powiedziec że taki prawdziwy.
Stara się właczyć refleksyjne myślenie wśród wiernych KRK. Noi podejmuje trudny temat ktory nie przysporzy mu przyjacioł w Kurii czy Watykanie.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Zbyszekg4 » 22 maja 2016, 07:53

Uzyskałem od samego Księdza, który ten tekst napisał, potwierdzenie mailowe, że jest on jego autorem (mogę pokazać korespondencję z nim - właściwie jednym zdaniem odp., że jest autorem).
Zapytałem się go bo mi ktoś zarzucił, że to nie może być prawda, aby ksiądz tak pisał...
A jednak...
Jakoś Rembov jeszcze się nie wypowiedział na ten temat. Może ten fakt, że tak się sprawy mają, skłoni go do zabrania głosu?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości