Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Kamil M. » 23 maja 2016, 13:13

MMW, nie chodzi mi o sam fakt kanonizacji - to w istocie można wyjaśnić jak sam wskazujesz - ale o przebieg, w szczególności fakt, że przewidziała transmisję z Rzymu (to współuczestnictwo, o którym pisała). Oczywiście dla mnie to dość obojętne, nie moja działka, ale myślę, że znowu próbujesz coś na siłę udowodnić.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: MMW » 23 maja 2016, 14:16

Kamil M. pisze:MMW, nie chodzi mi o sam fakt kanonizacji - to w istocie można wyjaśnić jak sam wskazujesz - ale o przebieg, w szczególności fakt, że przewidziała transmisję z Rzymu (to współuczestnictwo, o którym pisała). Oczywiście dla mnie to dość obojętne, nie moja działka, ale myślę, że znowu próbujesz coś na siłę udowodnić.


Prościej będzie, jak zacytujesz, bo Dzienniczek jest długi i nie pamiętam dokładnie tego fragmentu.

sahcim pisze:Nie generaluzuj MMW gdyż było w Kościele wiele wizjonerów(wizji), które miały charakter nadzwyczajny, a jednak nie zostały uznane jako od Boga pochodzące...


O tym piszę - jeśli wizje są po linii danego wyznania, uznawane są za pochodzące od Boga. Jeśli są sprzeczne z doktryną - są od diabła.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Kamil M. » 23 maja 2016, 16:31

„Nagle zalała mnie obecność Boża i ujrzałam się naraz w Rzymie w kaplicy Ojca Świętego, i równocześnie byłam w kaplicy naszej, a uroczystość Ojca Świętego i całego Kościoła była ściśle złączona z naszą kaplicą i w szczególny sposób z naszym Zgromadzeniem; i równocześnie wzięłam udział w uroczystości w Rzymie i u nas. Ponieważ uroczystość ta była tak ściśle złączona z Rzymem, że chociaż piszę, nie mogę rozróżnić, ale tak jak jest, czyli jak widziałam. Widziałam w kaplicy naszej Pana Jezusa wystawionego w monstrancji na wielkim ołtarzu. Kaplica była uroczyście ubrana, a w dniu tym wolno było wejść do niej wszystkim ludziom, ktokolwiek chciał. Tłumy były tak wielkie, że ani okiem przejrzeć nie mogłam. Wszyscy z wielką radością brali udział w tej uroczystości, a wielu z nich otrzymało to, co pragnęło. Ta sama uroczystość była w Rzymie w pięknej świątyni i Ojciec Święty z całym duchowieństwem obchodził tę uroczystość; i nagle ujrzałam św. Piotra, który stanął pomiędzy ołtarzem i Ojcem Świętym. Co mówił św. Piotr – nie mogłam słyszeć, lecz poznałam, że Ojciec Święty rozumiał mowę jego…” (Dzienniczek, 1044)


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: kontousunięte1 » 23 maja 2016, 16:38

Za czasów którego papieża była wyświęcona?


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Kamil M. » 23 maja 2016, 16:40

Znaczy się kanonizowana? Jan Paweł II ją kanonizował w 2000 r. Z resztą w 1993 roku również ją beatyfikował.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: kontousunięte1 » 23 maja 2016, 16:45

Czyli,wynika stąd,że JPII widział św.Piotra? Dlaczego nikt nic nie mówi o tym?
Dziwisz tak wiele prywatnych i zastrzeżonych testamentem spraw ujawnił,a o tym sza?
Ja jestem bardzo sceptycznie nastawiona do takich spraw i jakoś nigdy nie pociągało mnie,aby czytać takie "Dzienniczki" itp. Ale kto wie? Tyle rzeczy na niebie i na ziemi....dziwnych jest.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: MMW » 23 maja 2016, 17:00

Kamil M. pisze:
„Nagle zalała mnie obecność Boża i ujrzałam się naraz w Rzymie w kaplicy Ojca Świętego, i równocześnie byłam w kaplicy naszej, a uroczystość Ojca Świętego i całego Kościoła była ściśle złączona z naszą kaplicą i w szczególny sposób z naszym Zgromadzeniem; i równocześnie wzięłam udział w uroczystości w Rzymie i u nas. Ponieważ uroczystość ta była tak ściśle złączona z Rzymem, że chociaż piszę, nie mogę rozróżnić, ale tak jak jest, czyli jak widziałam. Widziałam w kaplicy naszej Pana Jezusa wystawionego w monstrancji na wielkim ołtarzu. Kaplica była uroczyście ubrana, a w dniu tym wolno było wejść do niej wszystkim ludziom, ktokolwiek chciał. Tłumy były tak wielkie, że ani okiem przejrzeć nie mogłam. Wszyscy z wielką radością brali udział w tej uroczystości, a wielu z nich otrzymało to, co pragnęło. Ta sama uroczystość była w Rzymie w pięknej świątyni i Ojciec Święty z całym duchowieństwem obchodził tę uroczystość; i nagle ujrzałam św. Piotra, który stanął pomiędzy ołtarzem i Ojcem Świętym. Co mówił św. Piotr – nie mogłam słyszeć, lecz poznałam, że Ojciec Święty rozumiał mowę jego…” (Dzienniczek, 1044)


Dzięki za cytat, jednak nie widzę w nim niczego niezwykłego, co odbiegałoby od uroczystości kanonizacyjnych - uroczystości jednocześnie w jej zgromadzeniu i w Watykanie. Pisałeś coś o transmisji - przecież za jej czasów w powszechnym użyciu było już radio [sama o nim wspomina, zaś radio watykańskie założono w 1931 r. - na 7 lat przed jej śmiercią], jednak wątpię, że chodziło tu o transmisję a raczej o łączność duchową. Natomiast nie zauważyłem na obchodach apostoła Piotra ani nie słyszałem, żeby papież relacjonował rozmowę z nim. Może Piotr był niewidzialny i nakazał dyskrecję ;-)


Awatar użytkownika
Arvinger
Posty: 384
Rejestracja: 04 sty 2015, 21:35
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Arvinger » 24 maja 2016, 00:48

Zbyszekg4 pisze:"A na koniec moich rozważań zadam pytanie następującej treści. Dlaczego Kościół Katolicki tak łatwo przyjmuje wszystkie tego typu zdarzenia za prawdziwe i uznaje je jako pochodzące od Boga.


Nie wiem o jakim kościele ten kapłan pisze, ale na pewno nie o Kościele Katolickim. Kościół zawsze starannie bada objawienia, często trwa to wiele lat, zanim zostaną uznane za wiarygodne - za takie zostały uznane m.in. Fatima, Lourdes i La Salette, ale wiele innych zostało potępionych bądź wciąż są badane przez Kościół. Jest całe multum objawień maryjnych które nie zostały zatwierdzone przez Kościół (Bayside, Garabandal, Medjugorje etc.). Objawieniom w Fatimie towarzyszył największy cud w poapostolskiej historii Kościoła - cud słońca, który widziało 70 tysięcy osób w okolicach Fatimy, kiedy to słońce zaczęło przemieszczać się po nieboskłonie, a przemoknięty gęstym deszczem obszar wysechł całkowicie w ciągu kilku sekund. Zatem zarzut, jakoby kościół "łatwo przyjmował zdarzenia za prawdziwe" jest bezzasadany i sugeruje słabą znajomość tematu przez księdza.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Samolub » 24 maja 2016, 01:33

No wiesz, jeśli nie masz daru rozpoznawania duchów to jak powinnes badac takie fenomeny Arvinger? Duchowo i biblijnie czy tak jak KRK że slonce się źle zachowywalo, deszcz padal dołem do góry i wyschlo... no czyli objawienie prawdziwe ?

Diabel na pustyni też objawił się "prawdziwie" Chrystusowi. A kapłani egipscy rzucali laski które zamieniały się w węże

Liczyłem na to że Kościół Katolicki bada choć objawienia w kontekscie ewangelii.

Czy jakieś objawienia katolickie zostały uznane za niewiarygodne, odrzucone itd?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Arvinger
Posty: 384
Rejestracja: 04 sty 2015, 21:35
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Arvinger » 24 maja 2016, 01:46

Samolub pisze:Liczyłem na to że Kościół Katolicki bada choć objawienia w kontekscie ewangelii.


Oczywiście, że tak - głównym przedmiotem badań (obok obecności zjawisk nadnaturalnych) jest oczywiście sama treść objawień i ich przesłanie, oraz ich zgodność (lub jej brak) z depozytem wiary.

Samolub pisze:Czy jakieś objawienia katolickie zostały uznane za niewiarygodne, odrzucone itd?


Oczywiście, np. objawienia maryjne z Bayside, gdzie stwierdzono niezgodność ich treści z nauczaniem Kościoła Katolickiego, oraz wizje Marii Valtorty i oparty na nich "Poemat Boga-Człowieka", wpisany na Indeks ksiąg zakazanych i później odrzucony przez Watykan jeszcze kilkukrotnie.


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Samolub » 24 maja 2016, 02:04

Arvinger pisze:Oczywiście, że tak - głównym przedmiotem badań (obok obecności zjawisk nadnaturalnych) jest oczywiście sama treść objawień i ich przesłanie, oraz ich zgodność (lub jej brak) z depozytem wiary.


Głownie ten aspekt jest w ogniu krytyki. Przepraszam co to jest "depozyt wiary" w Katolicyzmie i jak to rozumiesz? Czyzby to ukryty fortel dotyczacy tradycjii, dokumentow wewnetrznych KRK jako zrodla wiary...

Arvinger pisze:Oczywiście, np. objawienia maryjne z Bayside, gdzie stwierdzono niezgodność ich treści z nauczaniem Kościoła Katolickiego, oraz wizje Marii Valtorty i oparty na nich "Poemat Boga-Człowieka", wpisany na Indeks ksiąg zakazanych i później odrzucony przez Watykan jeszcze kilkukrotnie.


A jaka była/były główne przyczyny odrzucenia objawienia z Bayside, swoją drogą znam tą miejscowosc z GTA SA ^^"


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: krecik » 24 maja 2016, 06:17

KAAN pisze:
krecik pisze:Cała sprawa w ogóle polega na tym czy jakiekolwiek objawienia są zgodne z jedynym wzorcem, czyli Biblią.
Nie ma dzisiaj objawień takich jak te z Biblii. Proroctwa przeminęły i dzisiaj wszyscy prorocy są fałszywymi prorokami.

Jeśli tak myślisz to z pewnością nie wiesz co oznacza słowo prorok. Prorok pociesza, zachęca i koryguje/napomina. Tak więc każdy ewangelista głoszący na podstawie Słowa Bożego, siłą rzeczy właśnie to czyni, bo Biblia jest tego pełna.

W kwestii objawień religijnych to należy rozgraniczyć, zbiorowe do ogółu, oraz indywidualne...No chyba zgodzisz się że Bóg może przemówić do człowieka, poprzez sen, chorobę, albo jakieś wydarzenie ?


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: Zbyszekg4 » 24 maja 2016, 07:42

krecik pisze: KAAN pisze:

krecik pisze:
Cała sprawa w ogóle polega na tym czy jakiekolwiek objawienia są zgodne z jedynym wzorcem, czyli Biblią.

Nie ma dzisiaj objawień takich jak te z Biblii. Proroctwa przeminęły i dzisiaj wszyscy prorocy są fałszywymi prorokami.


Jeśli tak myślisz to z pewnością nie wiesz co oznacza słowo prorok. Prorok pociesza, zachęca i koryguje/napomina. Tak więc każdy ewangelista głoszący na podstawie Słowa Bożego, siłą rzeczy właśnie to czyni, bo Biblia jest tego pełna.

Otóż to!
Gdyby teza KAANa, że "dzisiaj wszyscy prorocy są fałszywymi prorokami" była prawdziwa, to mielibyśmy w Biblii ostrzeżenie, aby wystrzegać się proroków...
A tymczasem mamy ostrzeżenie, aby wystrzegać się fałszywych proroków!
A skoro mają być fałszywi, tzn. i prawdziwi będą...

Bank może ostrzegać przed fałszywi banknotami, imitującymi te prawdziwe! Żaden bank nie będzie ostrzegał przed fałszywi banknotami, jeśli by w obiegu nie było prawdziwych!
Skoro zatem Jezus i nie tylko, w Biblii ostrzegają przez fałszywymi prorokami, to wniosek jest jeden (trochę logiki): są/będą prorocy prawdziwi...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: MMW » 24 maja 2016, 07:52

Arvinger pisze:Objawieniom w Fatimie towarzyszył największy cud w poapostolskiej historii Kościoła - cud słońca, który widziało 70 tysięcy osób w okolicach Fatimy, kiedy to słońce zaczęło przemieszczać się po nieboskłonie, a przemoknięty gęstym deszczem obszar wysechł całkowicie w ciągu kilku sekund.


Przyjmując, że rzeczywiście zaszło coś takiego, należy zastanowić się, dlaczego najdoskonalsza Istota we wszechświecie, dobry Ojciec, prawdziwa Osoba, nieskończona inteligencja, przekazała przesłanie poprzez rzekome ruchy Słońca i wyschnięcie gruntu. Czy Wszechmocny naprawdę nie zna innych form porozumiewania się, niż to? Ta interpretacja przypomina raczej rymowaną mądrość ludową: "Srali muchy, będzie wiosna, będzie lepiej trawa rosła".

Jednak bardziej prawdopodobne jest, że zamiast kuriozalnych posłannictw od Boga w postaci jakiejś fatamorgany, to wygłodniały cudu, pobudzony emocjonalnie tłum wziął za cud jakieś nietypowe zjawisko przyrodnicze. W takiej masie, przy takich oczekiwaniach i atmosferze, niezwykle łatwo o zbiorową histerię.


Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Objawienia religijne - kto za nimi stoi?

Postautor: krecik » 24 maja 2016, 09:33

@Zbyszekg4

Dobry argument z tymi banknotami...Myślę więc że powinieneś cytować samego użytkownika o nicku KAAN.


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości