Co to znaczy "apostoł"?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Co to znaczy "apostoł"?

Postautor: niebieski » 07 maja 2016, 17:39

Co znaczy “apostoł”? W powszechnym przekonaniu “apostoł” to “ten, kto został posłany”. Dlatego Apostołowie Chrystusa to ci, którzy zostali przez Niego posłani. Aż do dzisiaj byłem przekonany o słuszności takiej etymologii słowa „apostoł”. Ale właśnie dzisiaj przekonałem się, że to był błąd. Donald Arthur Carson w swojej książce: „Exegetical Fallacies” na str. 29 pisze: „Istnieją przesłanki uzasadniające twierdzenie, że chociaż słowo ἀπόστολος (czyt: apostolos, = apostoł) wywodzi się z tego samego źródła, co czasownik ἀποστέλλω (czyt: apostello, = posyłam), to jednak użycie rzeczownika nie koncentruje się wokół znaczenia „ten, który został posłany”, ale „posłaniec”. Oczywiście „posłaniec” jest tym, który zazwyczaj został przez kogoś posłany, ale słowo posłaniec przywołuje na myśl także posłanie (przesłanie, wiadomość), które ta osoba niesie, oraz to, że posłaniec reprezentuje tego, który go posyła. Innymi słowy: Sposób, w jaki to słowo jest używane w Nowym Testamencie, sugeruje, że ἀπόστολος (apostolos) zazwyczaj oznacza raczej specjalnego reprezentanta lub specjalnego posłańca, niż „kogoś, kto został posłany”.[1]

----------------------------
[1] “It is arguable that although ἀπόστολος (apostolos, apostle) is cognate with ἀποστέλλω (apostellō, I send), New Testament use of the noun does not center on the meaning the one sent but on “messenger.” Now a messenger is usually sent; but the word messenger also calls to mind the message the person carries, and suggests he represents the one who sent him. In other words, actual usage in the New Testament suggests that ἀπόστολος (apostolos) commonly bears the meaning a special representative or a special messenger rather than ’someone sent out’.” Carson, D. A. (1996). Exegetical fallacies (2nd ed., p. 29). Carlisle, U.K.; Grand Rapids, MI: Paternoster; Baker Books.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co to znaczy "apostoł"?

Postautor: Kamil M. » 07 maja 2016, 17:46

Myślę, że bardzo dobrym odpowiednikiem słowa Apostoł jest słowo "legat" - taki oficjalny przedstawiciel wypowiadający się w imieniu tego, kogo reprezentuje, posiada rzeczywistą władzę i służy pośredniczeniu pomiędzy swoim przełożonym a człowiekiem lub ludźmi, do których jest wysłany. D.A. Carson jednak faktycznie dotknął bardzo ciekawej kwestii - wbrew takiemu ludowemu podejściu do egzegezy znaczenie słowa nie jest zawarte w jego etymologii czy analizie słowotwórczej, ale jest czymś bardziej złożonym. Trzeba zawsze patrzeć na użycie. To ciekawe np. jak św. Paweł mówiąc często o swoim apostolstwie występuje z wysokości swego autorytetu, czasem dodaje inne słowa, które precyzują to, co chce wyrazić, np. używa czasownika presbeuō wskazując właśnie na ten wymiar pośredniczenia, funkcję posła, "ambasadora", pełnomocnika.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co to znaczy "apostoł"?

Postautor: niebieski » 09 maja 2016, 10:24

Kamil M., dziękuję za cenne uzupełnienie :-)


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości