Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: Zbyszekg4 » 26 mar 2016, 07:14

Gen 4:1-5 bw "(1) Adam obcował z żoną swoją Ewą, a ta poczęła i urodziła Kaina. Wtedy rzekła: Wydałam na świat mężczyznę z pomocą Pana. (2) Potem urodziła jeszcze brata jego Abla. Abel był pasterzem trzód, a Kain uprawiał rolę. (3) Po niejakim czasie Kain złożył Panu ofiarę z plonów rolnych; (4) Abel także złożył ofiarę z pierworodnych trzody swojej i z tłuszczu ich. A Pan wejrzał na Abla i na jego ofiarę. (5) Ale na Kaina i na jego ofiarę nie wejrzał; wtedy Kain rozgniewał się bardzo i zasępiło się jego oblicze."

Jak myślicie, co było powodem, że Pan Bóg "...wejrzał na Abla i na jego ofiarę", ale "...na Kaina i na jego ofiarę nie wejrzał..."??


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: MMW » 26 mar 2016, 08:38

Jedna ofiara była plonem przeklętej przez Boga ziemi i dziełem ręki człowieka, zaś druga wiązała się z przelaniem krwi a bez przelania krwi nie ma odpuszczenia grzechu. Resztę wyjaśnia Hebr 11:4 - "Przez wiarę Abel złożył Bogu ofiarę cenniejszą od Kaina, za co otrzymał świadectwo, iż jest sprawiedliwy".


login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: login2 » 26 mar 2016, 08:52

Nie ma nic złego w składaniu plonów rolnych. W zakonie mamy ofiary nie tylko ze zwierząt i są one akceptowane przez Boga. Abel złożył ofiarę z pierworodnych, z tego co najlepsze i oddał to Panu. Kain nie dał z siebie tego co najlepsze stąd Pan nie wejrzał na jego ofiarę.
Abel złożył pierworodne, Kain nie.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: MMW » 26 mar 2016, 09:53

Przynoszenie Bogu ofiary tylko z plonów ziemi okazuje, że Kain nie miał ani rozumienia wagi grzechu, ani potrzeby rzeczywistego pojednania. Pojednanie i ofiara za grzech są nierozerwalnie związane z przelaniem krwi. To tak, jakby powiedzieć teraz Bogu, że wystarczy przyjść wyłącznie ze swoimi dobrymi uczynkami bądź rzucić na tacę i Bóg będzie tym zachwycony.

Wytłumaczenie, że "nie dał z siebie tego, co najlepsze", jest pozbawione sensu, bo prowadzi do wniosku, że ludzie faktycznie mogą zaoferować coś Bogu za swoje zbawienie.

Edycja: nie wspominając o tym, że nawet ofiary z plonów rolnych wskazują na ziemski, ludzki aspekt misji Pana Jezusa na Ziemi, tak jak ofiary ze zwierząt wskazują/zapowiadają Jego przelaną krew.


Awatar użytkownika
vanity
Posty: 576
Rejestracja: 10 sty 2013, 17:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: vanity » 26 mar 2016, 10:07

MMW pisze:Wytłumaczenie, że "nie dał z siebie tego, co najlepsze", jest pozbawione sensu, bo prowadzi do wniosku, że ludzie faktycznie mogą zaoferować coś Bogu za swoje zbawienie.


Jakosc skladanej ofiary wedlug biblii ma znaczenie :

U Malachiasza 1:8 (8) Gdy bowiem przynosicie ślepe [zwierzę] na ofiarę, czyż nie jest to rzeczą złą? Albo gdy przynosicie chrome i chore, czyż to nic złego? Ofiarujże to twemu namiestnikowi! - czy będzie mu miłe i czy życzliwie cię przyjmie? - mówi Pan Zastępów.



Istnieje walka klas. Ale to moja klasa, klasa bogatych, prowadzi tę wojnę. I to my wygrywamy. - Warren Buffett ( http://www.businessinsider.com/what-war ... 13-12?IR=T )

"Kapitalizm polega m.in. na tym, że ludzie umierają na uleczalne choroby. Wyleczenie trądu kosztuje 30 zł, a wciąż są leprozoria, gdzie ludzie powoli umierają pod czułym okiem księży." - Piotr Ikonowicz


"Kiedy daję biednym chleb, nazywają mnie świętym. Kiedy pytam, dlaczego biedni nie mają chleba, nazywają mnie komunistą". - Helder Pessoa Camara
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: login2 » 26 mar 2016, 10:46

Przynoszenie Bogu ofiary tylko z plonów ziemi okazuje, że Kain nie miał ani rozumienia wagi grzechu, ani potrzeby rzeczywistego pojednania. Pojednanie i ofiara za grzech są nierozerwalnie związane z przelaniem krwi. To tak, jakby powiedzieć teraz Bogu, że wystarczy przyjść wyłącznie ze swoimi dobrymi uczynkami bądź rzucić na tacę i Bóg będzie tym zachwycony.


Zrozum, że zakon, ofiary za grzech, przebaczenie to wszystko zostało objawione ludziom wieki po tym jak żyli Abel i Kain.... Zresztą kto ci powiedział, że oni składali ofiary za grzech ? To co składali to była zwykła ofiara dziękczynna, tak jak dają dziś ludzie wierzący składają w formie pieniędzy. Wtedy nie było pieniędzy i każdy dawał to co miał. Jak jeden zajmował się bydłem to dawał bydło, jak drugi uprawiał ziemię to dawał z tego co mu ta ziemia przyniosła. Jasno jest napisane, że Abel dał swoją ofiarę z pierworodnych, Kain zaś nie. Tak jest napisane i ja się tego trzymam co jest napisane.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: MMW » 26 mar 2016, 11:23

Jakosc skladanej ofiary wedlug biblii ma znaczenie.

Tak,ma znaczenie, bo pokazuje doskonalosc boskiej i ludzkiej natury Pana Jezusa.


MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: MMW » 26 mar 2016, 11:26

Jakość ofiary ma znaczenie, bo pokazuje doskonalosc boskiej i ludzkiej natury Pana Jezusa a nie hojność i bogactwo człowieka.

To,ze była to ofiara za grzech pokazał mi list do Hebrajczyków.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: KAAN » 26 mar 2016, 11:37

Zbyszekg4 pisze:Jak myślicie, co było powodem, że Pan Bóg "...wejrzał na Abla i na jego ofiarę", ale "...na Kaina i na jego ofiarę nie wejrzał..."??
Abel złożył ofiarę z baranka, była to ofiara wskazująca na Pana Jezusa jako doskonałą ofiarę, wykonał to według woli Bożej. Kain nie złożył ofiary która podobała się Bogu, ponieważ nie respektował Bożej woli. Uczynki jego były złe, nie uznawał Bożego głosu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: Zbyszekg4 » 26 mar 2016, 12:22

Dziękuję za liczne wypowiedzi...

A co powiecie na to?: [link do innego tematu bo tam zamieściłem komentarz do kazania; posłuchajcie 4 minut kazania i zobaczcie mój komentarz. Nie upieram się, że mam rację, więc proszę o uwagi...]
viewtopic.php?f=57&t=6260&p=493086#p493086


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: MMW » 26 mar 2016, 13:42

Warto zaznaczyć, że już Adam i Ewa usłyszeli, że jeśli postąpią wbrew woli Bożej [jedzenie owocu z drzewa poznania dobra i zła], to niechybnie umrą a gdy zgrzeszyli, Bóg okrył ich skórami zwierząt, co w oczywisty sposób wiąże się z przelaniem krwi. Sprawa wartości krwawej ofiary nie jest zatem związana wyłącznie z nadaniem zakonu.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: Zbyszekg4 » 26 mar 2016, 13:45

Tylko, że nic nie ma wspomniane, aby ofiary braci miały jakiś związek z grzechem!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: MMW » 26 mar 2016, 13:54

Parę linijek dalej jest o grzechu i trudno traktować te wersety niezależnie:

Rdz 4:6-4:7: I rzekł Pan do Kaina: Czemu się gniewasz i czemu zasępiło się twoje oblicze? Wszak byłoby pogodne, gdybyś czynił dobrze, a jeśli nie będziesz czynił dobrze, u drzwi czyha grzech. Kusi cię, lecz ty masz nad nim panować.


Kain:

1) Nie miał wiary [Hebr 11:4]]

2) Nie rozumiał znaczenia, wagi i zagrożenia grzechem [Rdz 4:7].

3) Z powodu braku zrozumienia natury grzechu nie odczuwał potrzeby pojednania, które jest zawsze poprzez krew - stąd zaniósł ofiarę bezkrwawą [Hebr. 9:22].

4) Najwyraźniej stale tkwił w grzechu [Rdz 4:7].

5) Nie był pokorny, nie ufał Bogu [Rdz 4:5].

Dla mnie to modelowy przykład człowieka bazującego na własnych uczynkach, przekonanego o własnej dobroci, którzy nie rozumie ani tego, jak straszny jest grzech, ani tego, że zapłatą za grzech jest śmierć, czyli ofiara musi wiązać się ze śmiercią, przelaniem krwi. Taki sprawiedliwy we własnych oczach, gdy coś pójdzie nie po jego myśli, zamienia się często w diabła.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2016, 14:01 przez MMW, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: Zbyszekg4 » 26 mar 2016, 14:00

Nie jest moim celem dowodzenie jakiejś swojej racji, a dociekanie prawdy, dlatego nie będę polemizował z tym, co piszesz MMW.

Zastanówmy się jeszcze: Gdyby Kain złożył taką samą ofiarę, co Abel, to Bóg by tak samo patrzył na to, jak patrzył na czyn Abla?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
MMW
Posty: 820
Rejestracja: 06 sie 2008, 20:44
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ofiara Kaina i ofiara Abla - w czym rzecz?

Postautor: MMW » 26 mar 2016, 14:02

Oczywiście, że musi być wiara a nie pusty rytuał.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości