Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: Zbyszekg4 » 23 lut 2016, 08:06

Aż osobny temat zakładam (aby nie zawieruszył się), bo sprawa jest wielce aktualna, ważna i warta upowszechniania!
Chodzi o 3 wykłady:

https://youtu.be/qTqWS3lO-jY = ruch charyzmatyczny z perspektywy zwolenników

https://www.youtube.com/watch?v=WsftpNdGUQk = ruch charyzmatyczny z perspektywy przeciwników

https://www.youtube.com/watch?v=hY6_mEbahpM = ruch charyzmatyczny z perspektywy Pisma Świętego

Życzę dobrego odbioru, otwartości umysłu i umiejętności wyciągania wniosków!

PS. Być może ktoś widząc, że wykłady są długie, zrezygnuje ze słuchania, ale taka decyzja nie będzie wyrazem wielkiej mądrości bo wykłady naprawdę otwierają oczy na zjawisko ruchu charyzmatycznego :O
Czy np. ktoś wie, kim był (m.in. w sferze seksualnej) czołowy założyciel tego ruchu - Charles Parcham?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: nadrozd » 23 lut 2016, 09:33

Zbyszekg4 pisze:Czy np. ktoś wie, kim był (m.in. w sferze seksualnej) czołowy założyciel tego ruchu - Charles Parcham?...



Parchajacym zoofilem ? biseksualistą ? Obojnakiem ? rozmnażał sie przez pączkowanie ?
czy co gorsza....... zył w celibacie ? :eek: .... Kimbył kim kim kim kim kim ?

;P


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: niebieska777 » 23 lut 2016, 15:44

kurczeee... tyle wrzucasz w kazdym temie Zbychu materiałów że do 2020 nie ogarnę wszsytkiego, a chciałabym. :oops: :lol:
Podbijam pyt nadrozda - kim kim kim??? XP


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.
4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.
Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: Zbyszekg4 » 23 lut 2016, 15:48

W drugim wykładzie jest odp.
Nie mogę podać bo nikt nie posłucha ;)
Wykłady prowadzi były charyzmatyk, bardzo aktywny kiedyś, a więc zna temat ruchu zielonoświątkowego z życia - dlatego wykłady są tak ciekawe...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: niebieska777 » 23 lut 2016, 15:58

odp w 5 minucie :P


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.

4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.

Obj 21:3-4
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: Zbyszekg4 » 23 lut 2016, 17:02

niebieska777 pisze:odp w 5 minucie :P


A nie!... =P
Tam jest o jakimś innym, później żyjącym gościu.
Pisałem o Ch. Parchamie - założycielu ruchu charyzmatycznego; o nim jest w cz.2 od 31:20 do 34:25


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Mychał
Posty: 38
Rejestracja: 31 paź 2015, 14:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: Mychał » 23 lut 2016, 18:05

Kiedyś bywałem w zborze Chrystusowców(w tamtym czasie nie byli charyzmatykami) i podczas modlitwy przyjdź "Duchu Święty" moje nogi stały się ciężkie i coś jakby chciało mnie przewrócić do tyłu, czułem przy tym duży niepokój i przeciwstawiałem się temu. Czyżby autohipnoza?


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: kruszynka » 23 lut 2016, 18:22

Zbyszekg4 pisze:Być może ktoś widząc, że wykłady są długie, zrezygnuje ze słuchania, ale taka decyzja nie będzie wyrazem wielkiej mądrości

Miej litość :P 4 godziny poświęcić by nie być zawstydzonym? :-D
Spróbujemy.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: kruszynka » 23 lut 2016, 22:08

W połowie drugiego odcinka zorientowałam się że znam jego treść i znalazłam ów przeczytany kiedyś artykuł niejakiego Anatola Antysektowicza „Akatola”
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... 8YQMnHeRPQ
Tak, że jakby ktoś chciał przeczytać (szybciej) to może.
W artykule i na swojej stronie gość nie podpisuje się inaczej niż pseudonimem, jednak skoro wykład jest słowo w słowo tym artykułem, mniemam, że to ta sama osoba.
(ciekawe czy w tym wątku pojawi się dyskusja :) )

Zbyszek, moim zdaniem błędnie określiłeś pierwszy wykład jako spojrzenie na "temat" z perspektywy charyzmatycznej. To bardziej rys historyczny. Zdanie formułowane są już z perspektywy byłego charyzmatyka, najogólniej te wypowiedzi określając. (nie przemycam tu oczywiście żadnej swojej opinii, na razie)

(Jeszcze chwilę poprzeglądałam w/w stronkę i w myśl autora: baptyści to również sekta. Ale to tylko takie ps.)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: Kitka » 24 lut 2016, 09:43

Rzeczywiście, kruszynka, w drugim wykładzie gość czyta artykuł z tej strony, co podajesz.

Ciekawe, czy jako baptysta, czytał na tej samej stronie artykuł o sekcie baptystów i ciekawostkach o swoim kościele. I czy przedstawił to swojemu zborowi z równym entuzjazmem i nieukrywaną satysfakcją z ujawniania cudzych brudów?
Szkoda, że pominął w swoim wykładzie ten fragment, iż lis (FOX) jest demoniczną bestią o liczbie 666 ;P

Treść artykułu jest zmanipulowana.
Szczerze chciałabym poznać źródła tej tajnej wiedzy, bo przecież przed nami w KZ wszystko się ukrywa i żyjemy w szatańskiej hipnozie. :O


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: Zbyszekg4 » 24 lut 2016, 10:26

Ufff, co za ulga, że to robił baptysta, a nie adwentysta bo bym znów miał "pod górkę"... :hihi: [mam na myśli ten cykl wykładów]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: Kitka » 24 lut 2016, 11:10

Słucham sobie trzeci wykład.
Dobre nauczanie o chodzeniu w Duchu i byciu napełnionym Duchem. Autor mógłby wygłosić je nawet u nas w zborze. Moglibyśmy porozmawiać o tym, że Duch rzeczywiście nie jest dla wybranych (to wybranie - chyba u nas zielonych? - parę razy podkreśla), a dla wszystkich. I o tym, że nasze zielonoświątkowe życie nie opiera się na nadnaturalności (choć przecież życie w Chrystusie jest nadnaturalne w swojej istocie), pędzie za zwierzęcymi zachowaniami (naoglądał się YT) i niekontrolowanymi(?) przez umysł słowami, a na Chrystusie, który przez Ducha przemienia nasze życie, byśmy rozwijali się na Jego podobieństwo i uświęcali za wsparciem mocy Ducha Świętego.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: kontousunięte1 » 24 lut 2016, 11:14

Słucham tego,dość wybiórczo- przyznam. Wkurzający dla mnie jest sposób mówienia tego faceta.
Antypatyczny.Dla mnie kompletnie niewiarygodny. Ale treść ważniejsza jest. Dla mnie wniosek płynie jeden:nie wierzyć nikomu,niczemu. Trzymać się z daleka od wszystkiego co trąci religijnością.
Wstrętne jest to,że gdzie ucho przyłożyć tam jedni na drugich "nadają".
Co do samego ruchu zielonoświątkowego-zawsze podchodziłam z dystansem i kompletnie nic mnie nie pociąga do tego.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: kontousunięte1 » 24 lut 2016, 12:17

Trzecia część zdecydowanie najciekawsza /dla mnie/. Czyli, wszystkie te "dziwactwa" promowane przez współczesnych tzw.nowych czy też ostatnich ewangelistów,apostołów itp. to jedno wielkie zwiedzenie. :-)
/Dzięki Bogu-wiedziałam,aby jak najdalej trzymać się od tego/. ;-)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ruch charyzmatyczny - rzeczowa analiza zjawiska

Postautor: Zbyszekg4 » 24 lut 2016, 12:19

Kitka, zielonoświątkowcy, zielonoświątkowcom nie równi!
W tak liczebnie (co do zborów) bogatym ruchu, zawsze znajdą się "normalni" i "anormalni". Mówca na tych drugich się bardziej skupia, i słusznie - a przez to u Ciebie miałby drzwi otwarte, i też słusznie...
:)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości