7 wersetów o nieśmiertelności

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Zbyszekg4 » 12 maja 2016, 19:26

Rembov pisze:Jak sam widzisz, Apostoł wymienił ducha, duszę i ciało, a to jasno pokazuje, że dusza NIE JEST połączeniem "ciała i tchnienia".

Zaprzeczasz Słowu Bożemu pisząc, że dusza NIE JEST połączeniem "ciała i tchnienia".
1Kor 15:45 bt5
(45) Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym.
artur403 pisze:Jak tu dyskutować, jeśli sama Biblia nie jest konsekwentna w podziale człowieka na "części".

W grę wchodzi wieloznaczność słów; trzeba to zawsze brać pod uwagę!

Taka ogólna uwaga: Czasem rzeczy mają się zupełnie inaczej niż się to wydaje! I to bardzo inaczej - nawet 7 tysięcy razy inaczej...
Eliasz był przekonany, że on jeden w czasie odstępstwa Izraelitów pozostał wierny Jahwe... Ale prawda była inna, a to było tylko jego przekonanie, jego odczucie - bo jak czytamy, Bóg miał jeszcze 7 tysięcy innych wiernym Mu osób...

Podobnie w temacie duszy, i ogólnie tego całego tematu co dalej po śmierci, mamy do czynienia ze sporym zamieszaniem. Wpływa na to wieloznaczność używanych słów i zwrotów, wspomniana przez Piotra trudność właściwego zrozumienia zawiłości w Listach Pawła, oraz myślę bardzo ważna kwestia kulturowych naleciałości, które zarówno w tekście biblijnym, jak i przede wszystkim w ich odczytywaniu występują.

Dlatego sam do siebie mówię, ale i do Was to kieruję, że czasem rzeczy mają się zupełnie inaczej niż się to wydaje! Jesteśmy tylko ludźmi, podległymi naszym naturalnym i nabytym ograniczeniom i w tej sytuacji żyjąc będziemy stale ścierać się w poglądach... To nieuniknione! Ważne, aby nie tracić w tym tego, co najistotniejsze: zbawczej relacji z Bogiem, będącej Jego darem dla ludzi otwartych na Boga!

Paweł napisał, że "wiedza nadyma", i jakże to prawdziwe... Potrzebujemy pokornej postawy, że nie zjedliśmy wszystkich rozumów i że czasem rzeczy mają się zupełnie inaczej niż się to wydaje!...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Rembov » 13 maja 2016, 07:56

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:Jak sam widzisz, Apostoł wymienił ducha, duszę i ciało, a to jasno pokazuje, że dusza NIE JEST połączeniem "ciała i tchnienia".

Zaprzeczasz Słowu Bożemu pisząc, że dusza NIE JEST połączeniem "ciała i tchnienia".
1Kor 15:45 bt5
(45) Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym.

Jeżeli ktoś "zaprzecza", to ta osoba, która spisała oba te listy. Ja bowiem przytoczyłem słowa św. Pawła, a nie swoje:
1 Tes 5:23
23. Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa.
(BT)


Ja jedynie powtarzam to, czego on nauczał, że dusza i ciało to dwie różne rzeczy. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Zbyszekg4 » 13 maja 2016, 08:10

Jak zatem pogodzić 1Tes 5:23 z 1Kor 15:45 ?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Rembov » 13 maja 2016, 08:20

Normalnie. W 1 Kor 15:45 słowo "dusza" zostało użyte w sensie przenośnym jako odpowiednik naszego słowa "osoba". :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Zbyszekg4 » 13 maja 2016, 08:27

Znalazłem to:
Duch, dusza i ciało w 1 Tes. 5:23

Pytanie: Proszę wytłumaczyć werset z 1 Tes. 5:23 „Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa.”

Odpowiedź: Wszyscy adresaci życzenia Ap. Pawła pomarli, nikt z nich nie dożył czasów Powtórnego Przyjścia Jezusa już sam ten fakt sugeruje, że mowa jest tu nie jest o „normalnym” człowieku. Apostoł pisze „duch wasz, dusza i ciało” nie mówi zatem o literalnych ziemskich ludziach (pisałby wtedy w l.mn a nie l.p), ale o jednym zbiorowym, symbolicznym człowieku na którego składają się wszyscy chrześcijanie nie tylko żyjący w Tesalonice, ale także ci, którzy dziś czytają ten list. Tym symbolicznym człowiekiem, jak nie trudno się domyślić jest Kościół Chrystusowy. To właśnie cały Kościół, jego duch, dusza i mistyczne ciało miało pozostać bez nagany na Wtóre Przyjście Jezusa Chrystusa.

Apostoł Paweł często przyrównuje Kościół do jednego ciała składającego się z wielu członków (Rzym. 12:5; Ef. 1:22-23; 1 Kor. 12:12, 27). To symboliczne ciało ożywia jeden Duch – Duch Chrystusowy. „Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało(…) Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem” – pisze Apostoł Paweł w 1 Koryntian 12:13.

W takim razie czym jest dusza Kościoła Chrystusowego? Greckie słowo psyche (dusza) użyto w Nowym Testamencie dwukrotnie w odniesieniu do całej gminy chrześcijańskiej. Po raz pierwszy pisze o tym Łukasz w Dz. Ap. 4:32 „A u tych wszystkich wierzących było jedno serce i jedna dusza”. Sw. Apostoł Paweł znowu w liście do Filipian upomina ich, aby sprawowali się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej, by niezależnie od tego czy jest obecny u nich czy też będzie z daleka od nich – mógł słyszeć o nich, że„trwają mocno w jednym duchu, jednym sercem”. Wyrażenie „w jednym duchu, jednym sercem” dosłownie brzmi „w jednym duchu, z jedną duszą”. Filipianie mieli więc trwać „w jednym duchu, z jedną duszą walcząc wspólnie o wiarę w Ewangelię”. Apostoł tutaj także wymienia duszę i ducha owego symbolicznego człowieka. Dusza oznacza tu wspólne „życie” gminy chrześcijańskiej – realizacje wspólnych celów, głoszenie Ewangelii, utwierdzanie się w niej, wzajemne budowanie się jako żywe kamienie, w duchowy dom (1 Kor. 2:5).

Podsumowując, Apostoł Paweł w liście do Tesaloniczan pisząc o zachowaniu ich ciała, ducha i duszy bez nagany aż do czasu przyjścia naszego Pana, wyraził życzenie, aby cały Kościół Chrystusowy pozostał w stanie czystym i nieskalanym aż do powrotu Chrystusa. Chciał, aby wszystkie członki mistycznego Ciała pozostały bez nagany, aby ich wspólne, społeczne życie w Chrystusie (ich dusza) nie uległo zepsuciu, oraz aby nie gasili w sobie danego im Ducha (1 Tes. 5:19). Czy taki symboliczny człowiek mógł doczekać powrotu Chrystusa? Wierzymy, ze tak – jego członkowie mają wzajemnie tworzyć jedno ciało, żyjąc w jednej społeczności życiem chrześcijańskim (dusza), będąc prowadzonym i ożywionym przez Ducha św.
http://zbawienie.pl/duch-dusza-i-cialo-w-1-tes-523/
Zgadzam się z tym wyjaśnieniem.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Rembov » 13 maja 2016, 08:36

Zabawny tekst. Ten autor, jak widzę, również nie czytał Apokalipsy św. Jana, w której mamy opis dusz, które stoją przed tronem Boga i wołają do Niego, oraz nie zwrócił uwagi na Przemienienie Chrystusa, w czasie którego ukazał się zmarły Mojżesz, czy rozmowę Saula ze zmarłym Samuelem. Nie mówiąc już o tym, że wybitnym naciąganiem jest dorabianie do 1 Tes 5:23 tezy jakoby św. Paweł pisał w nim o Kościele, skoro cały rozdział zawiera konkretne wskazówki dotyczące życia chrześcijańskiego. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Zbyszekg4 » 13 maja 2016, 09:12

...no tak, bo Kościół to oczywiście nie życie chrześcijańskie pojedynczych, poszczególnych chrześcijan... :D
A toś mnie rozbawił.
:hihi:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Rembov » 13 maja 2016, 09:36

Wiesz, że to jest bezsensowny śmiech wynikający z braku argumentów? Nie zmienisz faktu, że piąty rozdział zawiera wskazania co mają robić poszczególni chrześcijanie, a nie cały Kościół (nawet nie pada w nim takie słowo), więc ten tekścik, który podrzuciłeś, jest zwykłym przeinaczaniem wypowiedzi Apostoła.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Zbyszekg4 » 13 maja 2016, 09:56

A zwróciłeś uwagę na podane tam cytaty z innych miejsc NT, gdzie jest słowo "dusza" czy "duch"? - one pozwalają na takie odczytanie 1Tes 5,23 jakie zawiera ten artykuł i jak dla mnie ma to sens! [oczywiście nie dla Ciebie ale na mnie to nie działa co piszesz, więc zaoszczędź już sobie fatygi]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Rembov » 13 maja 2016, 10:44

Zbyszekg4 pisze:A zwróciłeś uwagę na podane tam cytaty z innych miejsc NT, gdzie jest słowo "dusza" czy "duch"? - one pozwalają na takie odczytanie 1Tes 5,23 jakie zawiera ten artykuł i jak dla mnie ma to sens!

Zwróciłem uwagę na inne cytaty, ale to jest zwykłe naciąganie Biblii pod przyjętą tezę. 1 Tes 5:232, czego nie zdołasz zmienić, jasno i jednoznacznie przekreśla tezę, że dusza to jest połączone ciało i tchnienie, bo wymienia duszę obok ciała i ducha. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Zbyszekg4 » 13 maja 2016, 11:33

Kolego, zapominasz chyba celowo o wieloznaczności słów i pojęć [już Ci cytowałem z pewnej książki o tym].
Dalsze z Tobą pisanie nie ma sensu bo zaraz jakiegoś przypadkowo napotkanego kota ogonem mi wykręcisz... a, wiesz, jak nie za bardzo mam ochotę z tej jego drugiej strony go oglądać... :D


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Rembov » 13 maja 2016, 12:42

Zbyszekg4 pisze:Kolego, zapominasz chyba celowo o wieloznaczności słów i pojęć

O niczym nie zapominam. 1 Tes 5:23, nie mówiąc już o innych miejscach w Piśmie Świętym, jest jednym z dowodów na to, że apostołowie wierzyli i nauczali, że człowiek ma duszę (vide stwierdzenie "duch wasz, dusza i ciało", a nie że jest duszą. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Zbyszekg4 » 13 maja 2016, 12:59

Jednak zapominasz!... :D


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: madelinka » 17 maja 2016, 16:54

Rembov pisze:Jak rozumiem, nauczanie naszego Pana i Zbawiciela to jest dla ciebie za mało aby uwierzyć, że dusza jest po śmierci ciała świadoma. W takim razie zapraszam także do Starego Testamentu, a konkretnie do 1 Sm 28:7-20.


A co takiego chcesz na tym przykładzie udowodnić? Saul poszedł do wróżki, czego Bóg zabrania np:"Nie będziecie się zwracać do wywoływaczy duchów ani wróżbitów. Nie wypytujcie ich, bo staniecie się przez nich nieczystymi; Ja Pan jestem Bogiem waszym." 3Mj. 19, 31
Ta wywołała ducha nieczystego a ceną jaką przyszło Saulowi za to zapłacić była śmierć.

"Odezwał się do niej król: Nie obawiaj się! Co widzisz? Kobieta odpowiedziała Saulowi: Widzę istotę pozaziemską, wyłaniającą się z ziemi. Zapytał się: Jak wygląda? Odpowiedziała: Wychodzi starzec, a jest on okryty płaszczem. Saul poznał, że to Samuel, i upadł przed nim twarzą na ziemię, i oddał mu pokłon."1 Sm. 28:13-14

Według innego tłumaczenia:"Ujrzałam jakiegoś boga wychodzącego z ziemi". Ukazał mu się demon, co ma zawsze miejsce, gdy wywołuje się duchy zmarłych.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: 7 wersetów o nieśmiertelności

Postautor: Rembov » 17 maja 2016, 17:10

madelinka pisze:
Rembov pisze:Jak rozumiem, nauczanie naszego Pana i Zbawiciela to jest dla ciebie za mało aby uwierzyć, że dusza jest po śmierci ciała świadoma. W takim razie zapraszam także do Starego Testamentu, a konkretnie do 1 Sm 28:7-20.


A co takiego chcesz na tym przykładzie udowodnić? Saul poszedł do wróżki, czego Bóg zabrania np:"Nie będziecie się zwracać do wywoływaczy duchów ani wróżbitów. Nie wypytujcie ich, bo staniecie się przez nich nieczystymi; Ja Pan jestem Bogiem waszym." 3Mj. 19, 31
Ta wywołała ducha nieczystego a ceną jaką przyszło Saulowi za to zapłacić była śmierć.

"Odezwał się do niej król: Nie obawiaj się! Co widzisz? Kobieta odpowiedziała Saulowi: Widzę istotę pozaziemską, wyłaniającą się z ziemi. Zapytał się: Jak wygląda? Odpowiedziała: Wychodzi starzec, a jest on okryty płaszczem. Saul poznał, że to Samuel, i upadł przed nim twarzą na ziemię, i oddał mu pokłon."1 Sm. 28:13-14

Według innego tłumaczenia:"Ujrzałam jakiegoś boga wychodzącego z ziemi". Ukazał mu się demon, co ma zawsze miejsce, gdy wywołuje się duchy zmarłych.

Ciekawe, że bardziej interesuje cię opinia tej wróżki od opinii natchnionego przez Ducha Świętego autora Pisma Świętego, który przekazał taką informację odnośnie tego, kto rozmawiał z Saulem:
1 Sm 28:15-16,20
15. Samuel rzekł do Saula: Dlaczego nie dajesz mi spokoju i wywołujesz mnie? Saul odrzekł: Znajduję się w wielkim ucisku, bo Filistyni walczą ze mną, a Bóg mię opuścił i nie daje mi odpowiedzi ani przez proroków, ani przez sen; dlatego ciebie wezwałem, abyś mi wskazał, jak mam postąpić.
16. Samuel odrzekł: Dlaczego więc pytasz mnie, skoro Pan odstąpił cię i stał się twoim wrogiem?

20. W tej chwili upadł Saul na ziemię jak długi, przeraził się bowiem słowami Samuela, brakowało mu też sił, gdyż nie jadł przez cały dzień i całą noc.
(BT)

Rozumiem, że według ciebie większe pojęcie o tym, kto rozmawiał z Saulem, miała ta kobieta, a nie autor 1 Księgi Samuela?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości