Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Zbyszekg4 » 14 paź 2015, 19:05

Taka ciekawostka - z gatunku religijnego horroru :f: - pokazująca jak można postrzegać Matkę Jezusa w kontekście Golgoty i Boga Ojca.

Chodzi o pewien cytat z przemówienia prymasa Wyszyńskiego, wygłoszonego 15-03-1961 w kaplicy Domu Prymasowskiego, do biskupów polskich.
Zostało on zamieszczony w czasopiśmie (kwartalnik) "Collectanea Theologica" nr 54, rok 1984, II kwartał, s. 35.
Tytuł artykuły napisanego przez Stanisława Celestyna Napiórkowskiego "Teologia wobec kultu maryjnego w Polsce" - to z tego artykułu ten wykładowca https://www.youtube.com/watch?v=PU2SGNI ... pw&index=3 (Zbigniew Sobczak) cytuje słowa prymasa.

Jest to na nagraniu czas od 1:03:20 do 1:05:50
Nie chciało mi się przepisywać tego, więc tylko podaję namiary...

Ciekawe, co sobie pomyślicie, po wysłuchaniu tekstu?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Zbyszekg4 » 14 paź 2015, 19:39

W dalszej części wykłady, mówca nawiązuje do tej pieśni (synek na religii był jej uczony):
***************************************************************
1. Zawitaj, Królowo Różańca świętego,
jedyna nadziejo człowieka grzesznego!
Zawitaj, bez zmazy lilijo,
Matko Różańcowa, Maryjo!

2. Panno nad pannami, Święta nad Świętymi,
Najświętsza Królowo, Pani nieba, ziemi,
najśliczniejszy kwiecie, lilijo,
Matko Różańcowa, Maryjo!

3. Matko Różańcowa, jasna Gwiazdo morska,
Anielska Królowo, śliczna Matko Boska;
raju rozkosznego lilijo!
Matko Różańcowa, Maryjo!

4. Tyś jest najśliczniejsza, różo ogrodowa,
Tyś najprzyjemniejsza, różdżko Aronowa,
najwdzięczniejszy kwiecie, lilijo,
Matko Różańcowa, Maryjo!

5. Chwała bądź Maryi na niebieskim tronie,
która w różańcowej królujesz koronie,
święta nad Świętymi, lilijo,
Matko Różańcowa, Maryjo!
*******************************************************
Czy jest w treści tej bardzo popularnej pieśni, jakaś teologiczna herezja? Wykładowca ją znalazł, a wy?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Kamil M. » 14 paź 2015, 20:21

Wiadomo, że każdy chrześcijanin, nawet duszpasterz może palnąć jakąś bzdurę, ale prawda jest taka, że zachodnia teologia po prostu cierpi na to wieczne rozrywanie jedności Najświętszej Trójcy. Kard. Wyszyński wpisuje się w długą tradycję przeciwstawiania miłosierdzia Matki Bożej sprawiedliwości i surowości Ojca. Protestanci "rozwiązali" ten problem w pewnym sensie pogarszając go kiedy przeciwstawiają łaskę i ofiarę Syna sprawiedliwości i gniewowi Ojca w efekcie czego Syn musi nas zbawić przed Ojcem... Do tego dochodzi coś, co też przeziera przez ten cytat: taka bierność Syna, którego Ojciec posyła i skazuje na okropną mękę. Dzięki Bogu, są w katolicyzmie też lepsze prezentacje zbawienia od kiedy nastąpił powrót do źródeł patrystycznych, ale takie rozumienie żyje sobie też w najlepsze.

A co do pieśni - co tu dużo mówić, to najpośledniejsza, sentymentalna twórczość religijna pozbawiona jakiejkolwiek głębi.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: josta » 14 paź 2015, 22:36

Zbyszekg4 pisze:
Ciekawe, co sobie pomyślicie, po wysłuchaniu tekstu?


Wysluchałam i co mi przyszło na myśl, to to, co do Ciebie akurat ostatnio pisałam :D (viewtopic.php?f=16&t=14133&p=471979#p471979) : " w prawie wszystkich objawieniach domniemana Matka Boska mowi o tym jak to przytrzymuje zagniewana reke Ojca, powstrzymuje przed ukaraniem nas, poskramia Jego zapedy do calkowitego unicestwienia swiata."


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: fauxpas » 14 paź 2015, 22:50

Kamil M. pisze:Protestanci "rozwiązali" ten problem w pewnym sensie pogarszając go kiedy przeciwstawiają łaskę i ofiarę Syna sprawiedliwości i gniewowi Ojca w efekcie czego Syn musi nas zbawić przed Ojcem...

Nie robimy tak...


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Kamil M. » 14 paź 2015, 22:58

Fauxpas, cieszę się, jeśli Ty tak nie robisz, ale nie sądzę, byś mógł tutaj wybronić protestantyzm jako taki.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: navi31 » 14 paź 2015, 23:05

nie popieram tych słow, jednak nie przyszłoby mi do głowy je analizować
nie wiem czemu ktoś siedzi i jedyne co robi to wynajduje takie kwiatki
Jaki to ma cel? co to zmieni? co ma w załozeniu zbudować?
czekam na odpowiedz(i)


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Samolub » 14 paź 2015, 23:26

Kamil to co napisałeś nijak ma się do rzeczywistości. Jezus nie usprawiedliwia przed gniewem Ojca. Myślę że nie rozumiesz Planu Zbawienia i przypisujesz wymyślone twierdzenia czy zalozenia.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: fauxpas » 14 paź 2015, 23:57

Kamil M. pisze:Fauxpas, cieszę się, jeśli Ty tak nie robisz, ale nie sądzę, byś mógł tutaj wybronić protestantyzm jako taki.

Ze wszystkich dziwnych wierzeń, o jakich słyszałem w ramach tzw. protestantyzmu, to nigdy się nie przewinęło i zwyczajnie nie wiem, jak ktoś mógłby bronić takiej tezy.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Zbyszekg4 » 15 paź 2015, 06:12

navi31, jestem w trakcie oglądania tej serii wykładów, i dlatego zwróciłem uwagę na cytat z prymasa, bo wpisuje się on doskonale o całokształt nauczania S.Wyszyńskiego: na wskroś maryjne było to nauczanie, tak bardzo, że słów brakuje...! [nic dziwnego, że K.Wojtyła też był taki maryjny, gdy miał za nauczyciela takiego kogoś...]
Podałem też ten cytat, bo pewnie nikt(?) go nie znał - ja nie, a Ty?... Chyba warto wiedzieć, czego nauczali "wielcy" Polacy, jak myślisz?...
Miłego dnia


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Noemi » 15 paź 2015, 09:03

Kamil M. pisze: Protestanci "rozwiązali" ten problem w pewnym sensie pogarszając go kiedy przeciwstawiają łaskę i ofiarę Syna sprawiedliwości i gniewowi Ojca w efekcie czego Syn musi nas zbawić przed Ojcem... .

chyba sie pomyliłes pisząc te słowa ,nie spotkałam sie z taką nauką


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Zbyszekg4 » 15 paź 2015, 09:44

Noemi pisze:
Kamil M. pisze: Protestanci "rozwiązali" ten problem w pewnym sensie pogarszając go kiedy przeciwstawiają łaskę i ofiarę Syna sprawiedliwości i gniewowi Ojca w efekcie czego Syn musi nas zbawić przed Ojcem... .

chyba sie pomyliłes pisząc te słowa ,nie spotkałam sie z taką nauką

Ja też; coś Kamilu pomieszałeś...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: navi31 » 15 paź 2015, 11:58

Zbyszekg4 pisze:navi31, jestem w trakcie oglądania tej serii wykładów, i dlatego zwróciłem uwagę na cytat z prymasa, bo wpisuje się on doskonale o całokształt nauczania S.Wyszyńskiego: na wskroś maryjne było to nauczanie, tak bardzo, że słów brakuje...! [nic dziwnego, że K.Wojtyła też był taki maryjny, gdy miał za nauczyciela takiego kogoś...]
Podałem też ten cytat, bo pewnie nikt(?) go nie znał - ja nie, a Ty?... Chyba warto wiedzieć, czego nauczali "wielcy" Polacy, jak myślisz?...
Miłego dnia


No dobra, ale co buduje taka wiedza ? czy ma to celu coś na celu zdyskredytować,
a moze wzmóc uwagę, no dobra, ale tego na tym forum nie brakuje, wiec jaki
cel temu przyswieca i co buduje . Tak realnie- wytknięcie palcem i tyle?
Czy moze kogoś chcesz przekonać w ten sposob, ze maryjny kult jest be
bo ktośtam kiedyś cos powiedział ?


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Zbyszekg4 » 15 paź 2015, 15:25

To ostatnie chyba najbardziej pasuje... (czyli kult beeee) :)

To buduje, co podałem, buduje wiarę w Prawdę! poprzez porzucenie fałszu


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Maryja pod Krzyżem oczami prymasa

Postautor: Rembov » 15 paź 2015, 15:34

To, co podałeś, to zwykła nagonka, a nie "budowanie prawdy". Prawdy nie buduje się w oparciu o wyrwane z kontekstu fragmenty wypowiedzi, które de facto są prywatną opinią ich autora, a nie nauczaniem Kościoła.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości