Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Rembov » 30 wrz 2015, 17:44

W Piśmie Świętym, którego nie można, jak wiemy, odrzucić, zapisano tak:
Rz 5:12
12. Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...
(BT)


Pytanie do tych, którzy odrzucają istnienie grzechu pierworodnego: Jaki grzech obciąża niemowlęta, skoro w Piśmie Świętym jak wół stoi, że "wszyscy zgrzeszyli", a więc również i one mają grzech na sumieniu?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Zbyszekg4 » 30 wrz 2015, 20:12

Nie będę może oryginalny bo zacytuję z komentarza W.Barclay'a:

>>Chrześcijanie w ciągu wieków starali się bardzo różnie interpretować związek grzechu Adama z całą ludzkością.

a) Jedni uważali, że „Każdy człowiek jest oddzielnym Adamem”. Tak jak Adam zgrzeszył, wszyscy ludzie zgrzeszyli, choć nie ma rzeczywistego związku między grzechem Adama a grzechem ludzkości jak tylko ten, że grzech Adama jest typowym grzechem wszystkich ludzi.

b) Drudzy interpretowali ten tekst legalistycznie. Według nich Adam reprezentował cały rodzaj ludzki i dlatego cała ludzkość bierze udział w postępowaniu swego reprezentanta. Jednak reprezentant musi być wybrany przez samych ludzi, czego w żadnym wypadku nie można powiedzieć o Adamie.

c) Według innych wszyscy dziedziczymy po Adamie tendencję do grzechu. To prawda, ale Paweł nie miał tego na myśli. Takie sformułowanie w ogóle nie pasuje do jego argumentacji.

d) Jedyną właściwą interpretacją tego tekstu jest tak zwana interpretacja realistyczna, która twierdzi, że ze względu na solidarność rodzaju ludzkiego cała ludzkość dosłownie i rzeczywiście zgrzeszyła w Adamie. Pojęcie to nie było obce dla Żyda. Takie było rzeczywiste pojęcie myślicieli żydowskich.<<
=========================
Od siebie dodam, że idea solidarności występuje też przy opisie z Hebr.:
Heb 7:9-10 bw "(9) I jeśli tak można powiedzieć, w osobie Abrahama i Lewi, który pobiera dziesięcinę, dał dziesięcinę; (10) był bowiem jeszcze w lędźwiach praojca swego, gdy Melchisedek wyszedł na jego spotkanie."
Wiadomo, że Lewi żył dużo później niż Abraham, a jednak autor Listu pisze, że Lewi dał 10-cinę "w osobie Abrahama" - bo "był bowiem jeszcze w lędźwiach praojca swego"...
Idea solidarności widoczna jak na dłoni - i tak samo trzeba odczytać Rz 5,12 [punkt d) w powyższym komentarzu]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Zbyszekg4 » 30 wrz 2015, 20:28

Musimy być świadomi, że Paweł jako Żyd, myślał po żydowsku - co może nam sprawiać trudności w odczytaniu przesłania bo mamy inne wyuczone myślenie, jako ludzie Zachodu, a nie Wschodu...
Też przykład solidarności:
1Kor 15:22 bw "Albowiem jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni."

Generalnie w Listach Pawła widać ideę, że całą ludzkość można podzielić tylko na 2 grupy:
1. "w Adamie"
2. "w Chrystusie"
I z tego podziału wynikają dalsze implikacje, nieraz trudne do uchwycenia, ale obecne...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Rembov » 30 wrz 2015, 20:37

Generalnie, Zbyszku, to robisz wszystko, tylko akurat nie odpowiadasz na MOJE pytanie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Kamil M. » 30 wrz 2015, 20:39

Skomplikujmy trochę to Pawłowe rozumowanie:
Rz 5:18
A zatem jak przez przestępstwo jednego przyszło na wszystkich ludzi potępienie,
tak też przez sprawiedliwy akt Jednego przyszło na wszystkich ludzi usprawiedliwienie życia.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: nadrozd » 30 wrz 2015, 21:20

Rembov pisze:W Piśmie Świętym, którego nie można, jak wiemy, odrzucić, zapisano tak:
Rz 5:12
12. Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...
(BT)


Pytanie do tych, którzy odrzucają istnienie grzechu pierworodnego: Jaki grzech obciąża niemowlęta, skoro w Piśmie Świętym jak wół stoi, że "wszyscy zgrzeszyli", a więc również i one mają grzech na sumieniu?



potrzeba byś doprecyzował zapytanie jesli chcesz by nie było chaosu w rozmowie.... bo chociaż znamy twoje intencje to jednak z tym pytaniem borykasz sie juz od kilku lat i je powtarzasz na okragło bez owocnie...

a. Dlaczego pytasz dopiero o noworodki a nie embriony .. ? raczej nie podejrzewam cie ze zakładasz ze embrion to nie człowiek racja ?
b. "Zgrzeszyli " oznacza wykonanie czynności prawda ? czy nie ? Jak to rozumiesz ?
c. przydała by sie definicja grzechu pierworodnego jaka sie posługujesz ... bo jesli ma paść taka odpowiedz "w zamysle" by potwierdzic doktryne z KRK to dobrze to zdefiniować na poczatku rozmowy, dla celów formalnych by sie nie okazało ze każy mysli o czymś innym. A twoi rozmówcy nie musza jej znać .... Nie wiem czy np zbyszekg4 wogle o tym słyszał i był katolikiem kiedys ?
d. przydała by sie definicja czym jest ogólnie grzech....wg Rembova ;)
e. koledzy cie tu już troche naprowadzaja w czym twki twój heh problem rozumowy, mysle ze ułatwiło by gdybys streścił swoimi słowami o czym twoim zdaniem jest cały rodział 5 ? bo to ułatwiło by poznanie twojego toku rozumowego rozmówcom nie obeznanym w doktrynie KRK , nie rozumiejącym do czego zmierzasz i przyśpieszyło wiele.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Albertus » 30 wrz 2015, 21:31

Wygląda to mniej więcej tak:

Według tradycyjnej nauki protestanckiej natura ludzka jest całkowicie skażona przez grzech i człowiek jest całkowicie niezdolny do czynienia jakiegokolwiek dobra bez łaski a łaskę otrzymuje przez wiarę w Jezusa.(jeśli coś nie tak napisałem to proszę mnie poprawić)

natomiast niektórzy protestanci prezentują pogląd że małe dzieci są bezgrzeszne ( choć niby mają skażoną naturę skłonną do grzechu) i mają jako takie nie potrzebują niczego do zbawienia bo maja je zagwarantowane . Potem te dzieci nie wiadomo kiedy i jak i czy wszystkie( bo upośledzone rzekomo nigdy) tracą tą niewinność i stają się grzesznikami i tracą zabawienie


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: nadrozd » 30 wrz 2015, 21:35

albertus jesteś protestantem ? :)


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Obserwatorek
Posty: 4675
Rejestracja: 11 maja 2012, 11:46
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Obserwatorek » 30 wrz 2015, 22:21

nadrozd pisze:albertus jesteś protestantem ? :)

A ty w imieniu katolików nie wypowiadasz się?
Nie wykrzywiasz nauk katolickich? ;-)


Udzielam się na forum byłych Świadków Jehowy jako Roszada:
http://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php
Moje poglądy tu:
http://www.piotrandryszczak.pl/artykuly ... matow.html
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Filip » 30 wrz 2015, 22:26

Co do poglądów tradycyjnego protestantyzmu Albertus ma jak najbardziej rację.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Albertus » 30 wrz 2015, 22:34

Natomiast pogląd katolicki jest taki że natura ludzka jest co prawda zraniona przez grzech ale nie jest całkowicie skażona.


2Kor7:(1) Mając przeto takie obietnice, najmilsi, oczyśćmy się z wszelkich brudów ciała i ducha, dopełniając uświęcenia naszego w bojaźni Bożej.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: fauxpas » 01 paź 2015, 01:15

Kamil M. pisze:Skomplikujmy trochę to Pawłowe rozumowanie:
Rz 5:18
A zatem jak przez przestępstwo jednego przyszło na wszystkich ludzi potępienie,
tak też przez sprawiedliwy akt Jednego przyszło na wszystkich ludzi usprawiedliwienie życia.

Wniosek: żeby mieć grzech pierworodny na koncie, trzeba najpierw przyjąć Adama do swojego serca ;-).
A tak serio, to offtopujemy. Czy wypowiedział się ktokolwiek o poglądach, o które pyta Rembov? :-P


Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: nadrozd » 01 paź 2015, 06:49

@Obserwatorek...
ja tylko zwracam uwage ze zależnie od przyjętej definicji grzechu i pewnych paradygmatów zależy rozumienie całości.

nie jestem za burdelem myslowym i haosem w dyskusji bo to nic dobrego nie wnosi.


jak rozumiesz definicje grzechu z KKK ?
http://www.teologia.pl/m_k/kkk1g01.htm
tak własnymi słowami ? To w jaki sposób ta definicje podpinasz pod grzech pierworodny...
http://www.teologia.pl/m_k/kkk1g02.htm
jesteś wstanie ?


notabene to nie jest tak jak mówicie ze w protestantyżmie definicja grzechu poerworodnego nie istnieje.
http://www.gotquestions.org/Polski/defi ... zechu.html
co nie znaczy ze każdy używa tego słownictwa, bo to samo zjawisko może istnieć pod inna nazwą.
na poziomie słownikowym i wyrazowym jak najnardziej nie ma problemu ;) i wielu ludzi na forum przyzna wam racje bo rozumieja te same słowa poprostu inaczej. Jednak tym sposobem nigdy niedotniemy sedna.

Jak narazie mam wrażenei ze jednak nie o to chodzi wam w tej dyskusji ;)
a ja chętnie posłucham i sie czegoś nauczę....


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: Rembov » 01 paź 2015, 08:45

nadrozd pisze:
Rembov pisze:W Piśmie Świętym, którego nie można, jak wiemy, odrzucić, zapisano tak:
Rz 5:12
12. Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...
(BT)


Pytanie do tych, którzy odrzucają istnienie grzechu pierworodnego: Jaki grzech obciąża niemowlęta, skoro w Piśmie Świętym jak wół stoi, że "wszyscy zgrzeszyli", a więc również i one mają grzech na sumieniu?

potrzeba byś doprecyzował zapytanie jesli chcesz by nie było chaosu w rozmowie....

Pytanie jest tak precyzyjne jak tylko się dało. Daruj sobie próby jego rozmydlenia.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jaki grzech obciąża niemowlęta?

Postautor: nadrozd » 01 paź 2015, 10:54

@ Rembov zacytuj miejsce w którym rozmydlam cokolwiek ?


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości