Jak to jest z tym fundamentem

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 07 sie 2015, 08:28

Janek pisze:Fundamentem/skala jest Jezus a Kosciol Chrystusa to wierzacy ludzie z calego swiata i z roznych denominacji a nie instytucja katolicka i tyle.

A jak mamy w nauczaniu Chrystusa i Apostołów? Święty Paweł o chrześcijanach, czyli de facto o Kościele i jego fundamentach:

Ef 2:19-20
19. A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga -
20. zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus.
(BT)

Chrystus o tym, kto jest skałą, na której zbudował swój Kościół:

Mt 16:18-19
18. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
19. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
(BT)

I w kwestii tego, czy chrześcijanie z różnych denominacji, niezależnie od tego jak bardzo różni się ich wiara, są jednym Kościołem:

Ef 4:4-6
4. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie.
5. Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest.
6. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.
(BT)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 07 sie 2015, 08:54

Fundamentem naszego koscioła jest ten kto umarł za kościół Jezus, a my jesteśmy żywni kamieniami.


A jak jest u ciebie ?


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Amarylis
Posty: 286
Rejestracja: 29 maja 2015, 22:03
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Amarylis » 07 sie 2015, 09:39

Rembov pisze:Mt 16:18-19
18. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
19. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
(BT)

Ha,ha... Powinno raczej być tak:

"Mt 16:18-19
18. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli odłamek skalny], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
19. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."

Piotr = Petros = odłamek skalny
skała = petra

To co jest brane w nawias kwadratowy: [] w BT to dodatek od tłumaczy ;D


nadrozd pisze:Fundamentem naszego koscioła jest ten kto umarł za kościół Jezus, a my jesteśmy żywni kamieniami.

A jak jest u ciebie ?
U Rembova jest papież :?:


Pisz poprawnie po polsku! Wszystkim będzie łatwiej!
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 07 sie 2015, 09:58

arza pisze:
Rembov pisze:Mt 16:18-19
18. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
19. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
(BT)

Ha,ha... Powinno raczej być tak:

"Mt 16:18-19
18. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli odłamek skalny], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą.
19. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."
Piotr = Petros = odłamek skalny
skała = petra

W przekładzie trzeba uwzględnić język aramejski, w którym nowe imię Szymona to "Kefa", czyli "skała", a także fakt, że autor Dziejów Apostolskich musiał wybrać słowo w rodzaju męskim jako odpowiednik aramejskiego imienia.

nadrozd pisze:Fundamentem naszego koscioła jest ten kto umarł za kościół Jezus, a my jesteśmy żywni kamieniami.

A jak jest u ciebie ?
U Rembova jest papież :?:

Gratuluję, kolejny raz pokazałaś, że twoje deklaracje o rzekomej znajomości nauczania katolickiego, to tylko puste słowa, bo rzeczywistość, jak widać, jest inna.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 07 sie 2015, 10:01

nadrozd pisze:Fundamentem naszego koscioła jest ten kto umarł za kościół Jezus, a my jesteśmy żywni kamieniami.

Co pokazuje, że twoja denominacja ma jakieś własne nauki i nie jest częścią Kościoła Chrystusa, bo na jego temat święty Paweł przekazał, że jego fundamentem są Apostołowie, a Chrystus jest kamieniem węgielnym (patrz Ef 2:19-20).

A jak jest u ciebie ?

A u mnie jest tak, jak przekazał Chrystus i Apostołowie, a co przytoczyłem w pierwszym postcie w temacie.
Ostatnio zmieniony 07 sie 2015, 10:02 przez Rembov, łącznie zmieniany 1 raz.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Amarylis
Posty: 286
Rejestracja: 29 maja 2015, 22:03
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Amarylis » 07 sie 2015, 10:02

Rembov pisze:Gratuluję, kolejny raz pokazałaś, że twoje deklaracje o rzekomej znajomości nauczania katolickiego, to tylko puste słowa, bo rzeczywistość, jak widać, jest inna.
Gratuluję, kolejny raz pokazałeś, że nie zrozumiałeś pół-żartu z nutą ironii :thumbup: (pół bo jednak skałą jest dla Was Piotr [odłamek skalny]... :roll: )


Pisz poprawnie po polsku! Wszystkim będzie łatwiej!
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 07 sie 2015, 10:04

arza pisze: jednak skałą jest dla Was Piotr

Cóż, my wierzymy temu, co powiedział Chrystus, a nie protestanci, odnośnie skały, na której Zbawiciel zbudował swój Kościół. Jak chcesz polemizować z Bogiem, to jest to twoja sprawa. My przyjmiemy jego naukę tak, jak ją objawił i jak jest przekazywana w Kościele od I wieku. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 07 sie 2015, 10:16

Rembov pisze:o pokazuje, że twoja denominacja ma jakieś własne nauki i nie jest częścią Kościoła Chrystusa

http://www.niedziela.pl/artykul/496/Chr ... m-Kosciola
Dobra kolego to teraz to samo napisz do Kard. Walter Kasper
i hejtuj Katolicki tygodnik Niedziela
https://pl.wikipedia.org/wiki/Walter_Kasper


1 Kor 3 Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus



arza, no ale ja nie jestem pewien jakiego wyznania jest RemboV juz od dawna ;)
Dlatego spytalem. Ja mysle ze jest poszukujący.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 07 sie 2015, 10:23

Nadrozd, ja nie wiem czym się kieruje kard. Walter Kasper. Wiem za to, że w niczym nie zbłądziłem, bo:

857 Kościół jest apostolski, ponieważ jest zbudowany na Apostołach. Jest on apostolski w potrójnym znaczeniu:
- był i pozostaje oparty na "fundamencie Apostołów" (Ef 2, 20; Ap 21, 14), świadków wybranych i posłanych przez samego Chrystusa 333 ;

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm
Przypis: http://www.katechizm.opoka.org.pl/przypisy-2-3.htm#1446

nadrozd pisze:
1 Kor 3 Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus

Przeczytaj rozdział w całości, to przekonasz się, że chodzi o fundament wiary człowieka.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 07 sie 2015, 10:46

Rembov, spoko , miło mi że pomogłem :mrgreen:


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
navi31
Posty: 1399
Rejestracja: 11 sty 2015, 02:19
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: navi31 » 07 sie 2015, 12:20

tak bo wiara jest w relacji ,dlatego te słowa są mocne
Jezus jest budowniczym:
i na tej Skale zbuduję Kościół mój

a wykonawcą i realizatorem tej budowli jest Piotr . To warto pojąć
i zauwazyc ze nie ma konfliktu między Piotrem a Jezusem
a wrecz przeciwnie jest współgranie :]


[ stopka to nie post z gigantycznymi obrazkami na pol strony :) nie wiemy kiedy piszesz a kiedy masz stopkę]

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: "Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu".
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: nadrozd » 07 sie 2015, 13:44

navi31 pisze:zauwazyc ze nie ma konfliktu między Piotrem a Jezusem


Dokładnie !!!
Kochamy św Piotra jest poprostu dla nas niezastąpiony :) nie ma drugiego takiego jak on.


i kochamy jego nauke.
1P: 24 Każde bowiem ciało jak trawa, a cała jego chwała jak kwiat trawy: trawa uschła, a kwiat jej opadł, 25 słowo zaś Pana trwa na wieki. Właśnie to słowo ogłoszono wam jako Dobrą Nowinę.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
josta
Posty: 1026
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:46
wyznanie: Protestant
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: josta » 25 wrz 2015, 23:52

Słowa Jezusa o ustanowieniu Piotra "skałą" można traktować powaznie tylko jeśli się weźmie do ręki Pismo Święte i odetnie jakimś porządnym nożem Stary Testament. Bo jest on przepełniony wersetami o tym, że SKAŁĄ jest BÓG i nie ma innej. Jeśli ktoś chce udowodnić trzema wersetami z Nowego Testamentu, że nagle pojawia się Syn Boży i mówi do zwykłego człowieka: "wiesz, co od dzisiaj Ty jesteś skałą" to może namieszac w głowie tylko ludziom, którzy czytają wyrywkowo Biblię.


“If we find ourselves with a desire that nothing in this world can satisfy, the most probable explanation is that we were made for another world.” -- C.S. Lewis
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Rembov » 26 wrz 2015, 09:47

josta pisze:Słowa Jezusa o ustanowieniu Piotra "skałą" można traktować powaznie tylko jeśli się weźmie do ręki Pismo Święte i odetnie jakimś porządnym nożem Stary Testament. Bo jest on przepełniony wersetami o tym, że SKAŁĄ jest BÓG i nie ma innej.

Josta, naukę zawartą w Mt 16:18 wypowiedział człowiek, czy Bóg?

Jeśli ktoś chce udowodnić trzema wersetami z Nowego Testamentu, że nagle pojawia się Syn Boży i mówi do zwykłego człowieka: "wiesz, co od dzisiaj Ty jesteś skałą" to może namieszac w głowie tylko ludziom, którzy czytają wyrywkowo Biblię.

Skoro sam Bóg stwierdza, że Szymon Piotr jest skałą, na której zbuduje swój Kościół, to może jednak wypada zaufać Stwórcy, że jednak wie co mówi?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak to jest z tym fundamentem

Postautor: Samolub » 26 wrz 2015, 10:25

Ale co ma wspolnego KK z Piotrem?


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości