Wiara nie wystarczy do zbawienia?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wiara nie wystarczy do zbawienia?

Postautor: Rembov » 26 maja 2015, 18:54

Ktoś może mnie oświecić czy nauka protestancka uległa zmianie?

Bo przez długie lata przekonywano tutaj na forum, że "wiara wystarcza do zbawienia" (żywa oczywiście), a tutaj nagle KAAN mi stwierdził, że wiara nie jest wystarczająca.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Oliwka » 26 maja 2015, 20:44

A jestes zbawiony ?


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24
NACHASZ Eden
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 26 maja 2015, 21:22

Nic się nie zmieniło w dwóch kwestiach: nauczaniu, że jesteśmy zbawieni z Łaski i w tym, że nie pojmujesz nauczania protestanckiego nt. zbawienia z wiary i kwestii uczynków.

Najprościej jest odesłać do Pisma:
Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; 2;8

który dał samego siebie za nas, aby nas wykupić od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud na własność, gorliwy w dobrych uczynkach. Tyt. 2;14

Najprościej rzecz biorąc i mówiąc łopatologicznie wiara jest źródłem dobrych uczynków. Są one potwierdzeniem prawdziwej wiary, bo wiara bez uczynków jest martwa.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Karol
Posty: 1174
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wiara nie wystarczy do zbawienia?

Postautor: Karol » 26 maja 2015, 21:52

Rembov pisze:Ktoś może mnie oświecić czy nauka protestancka uległa zmianie?

Bo przez długie lata przekonywano tutaj na forum, że "wiara wystarcza do zbawienia" (żywa oczywiście), a tutaj nagle KAAN mi stwierdził, że wiara nie jest wystarczająca.


Wejdź na

http://biblia.info.pl/biblia.php

kliknij na wyszukiwanie zaawansowane
oznacz tylko Nowy Testament i wpisz słowo - zbawieni

Wyskoczy wiele wersetów i znajdziesz odpowiedź


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 maja 2015, 07:04

A ja aż poszukałem po forum i trafiłem choćby na taką wypowiedź Lasha:
Lash pisze:Protestantyzm od poczatku mówił żywa wiara zbawia ... Taka WIARA SAMA WYSTARCZY ...

http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 839#352839


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 27 maja 2015, 08:58

I w czym problem? ;)


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 maja 2015, 09:17

Oberyn. pisze:I w czym problem? ;)

Udajesz? Nie widzisz różnicy pomiędzy "WIARA SAMA WYSTARCZY" i stwierdzeniem KAANa, że "nigdzie nie napisałem ze sama wiara wystarczy", czyli przyznaniem, że sama wiara to za mało?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 27 maja 2015, 10:08

Rembov pisze: stwierdzeniem KAANa, że "nigdzie nie napisałem ze sama wiara wystarczy", czyli przyznaniem, że sama wiara to za mało?

A ja mam pytanie. Czy KAAN jest dla kogokolwiek alfą i omegą w sprawach dogmatów? To jego zdanie i jego poglądy. Ma swoje tak samo ,jak ty masz swoje. Po co kolejną kłótnię wszczynać?


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 27 maja 2015, 10:23

Udajesz? Nie widzisz różnicy pomiędzy "WIARA SAMA WYSTARCZY" i stwierdzeniem KAANa, że "nigdzie nie napisałem ze sama wiara wystarczy", czyli przyznaniem, że sama wiara to za mało?


Daj linka do tej rozmowy, bo masz tendencję do wyrywania z kontekstu i tworzenia do tego własnych tez.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 27 maja 2015, 10:28

Do której rozmowy? Z KAANEM? Proszę: http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 172#449172


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 27 maja 2015, 11:06

Przeczytaj do końca wypowiedź KAANa. Dzięki wierze możemy uwierzyć, ale, żeby uwierzyć potrzebna jest np. Łaska. O to chodzi KAANanowi. Nie ma "zgrzytu" z sola fide.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Karol
Posty: 1174
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Karol » 27 maja 2015, 11:14

kontousunięte1 pisze:
Rembov pisze: stwierdzeniem KAANa, że "nigdzie nie napisałem ze sama wiara wystarczy", czyli przyznaniem, że sama wiara to za mało?

A ja mam pytanie. Czy KAAN jest dla kogokolwiek alfą i omegą w sprawach dogmatów? To jego zdanie i jego poglądy. Ma swoje tak samo ,jak ty masz swoje. Po co kolejną kłótnię wszczynać?


Dokładnie ale.... jakie smutne było by forum gdyby się nie gryźli :clap:


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 27 maja 2015, 11:37

Rembov pisze:
Oberyn. pisze:I w czym problem? ;)

Udajesz? Nie widzisz różnicy pomiędzy "WIARA SAMA WYSTARCZY" i stwierdzeniem KAANa, że "nigdzie nie napisałem ze sama wiara wystarczy", czyli przyznaniem, że sama wiara to za mało?
Wyrywasz zdania z kontekstu i próbujesz poróżnić wierzących ludzi. Lash napisał że wiara sama wystarczy w kontekście nacisku katolickiego że uczynki muszą być dodane do wiary aby być zbawionym. W tym kontekście ma rację. Ja pisałem w szerszym kontekście, którego albo nie rozumiesz albo celowo pomijasz aby wprowadzić bezsensowną dyskusję. Pisałem ci w innym kontekście że wiary są różne i nie wystarczy jakakolwiek wiara aby być zbawionym, konieczna jest wiara żywa, pochodząca z nawróconego serca, dana od Boga jako dar dany nowemu stworzeniu duchowemu.

Mam w stopce cytat z Ef 2, poczytaj go kilka razy i może zrozumiesz i nie będziesz już wywoływał sporów i intryg pisanych na PW do różnych ludzi po to by zdyskredytować niektórych.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 909
Rejestracja: 04 maja 2012, 13:12
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Oliwka » 27 maja 2015, 15:25

Wiara wystarczy ale kto ma wiare ?
to jest pytanie .

Wiara .
jesli nie uwierzycie ze Ja On .....
co sie stanie kiedy nie uwierza ze On to ...?
wtedy pomra w grzechach i zadne ostatnie namaszczenie nie wystarczy nie wystarczy spowiedz i takie tam placebo .


Ps 52:10 " Ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym;Zaufałem łasce Bożej na wieki wieków."

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f=12&t=24

NACHASZ Eden

http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... =Telegonia
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 27 maja 2015, 16:04

Mnie zapadło w pamięć takie zdanie zasłyszane: "Sama wiara zbawia, ale wiara, która zbawia, nigdy nie jest sama".


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości