Kurs Alfa - co w nim jest nie tak?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kurs Alfa - co w nim jest nie tak?

Postautor: Zbyszekg4 » 28 lut 2015, 19:04

Ponaddenominacyjny kurs Alfa od wielu lat jest praktykowany i uważany za skuteczny sposób ewangelizacji...
Książka pt. Analiza kursu Alfa, której autorem jest Chris Hand, przygląda się dokładnie czym jest kurs Alfa i dlaczego nie jest on w pełni biblijny.
Książka do posłuchania tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=WdqyTQvt59U

Mile widziane komentarze.
:-)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 mar 2015, 17:15

filius dei pisze:Mi się podobało, był to wartościowy czas i nie było głoszone nic co nie jest zgodne z Biblią.

Chyba raczej: Nic, co by było niezgodne z Twoimi przekonaniami.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 03 mar 2015, 17:47

Rembov, ale ten kurs jest też robiony przez katolików!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 mar 2015, 18:17

Zbyszekg4 pisze:Rembov, ale ten kurs jest też robiony przez katolików!

I co z tego? Ten kurs jest mocno sprotestantyzowany.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 03 mar 2015, 18:33

Rembov pisze:Ten kurs jest mocno sprotestantyzowany.

To katolicy powinni go unikać- a tak nie jest...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 mar 2015, 19:10

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:Ten kurs jest mocno sprotestantyzowany.

To katolicy powinni go unikać- a tak nie jest...

Wiele rzeczy powinni robić, a nie robią, niestety. :(


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 03 mar 2015, 19:38

Byłem na kursie alfa! W kursie ważną role miał ksiądz katolicki i nie było mowy o wypaczeniach teologicznych!!!!!!!!


A swoją drogą to nic wielkiego. Kurs jest właściwie dla niewierzących. To jest poziom zerowy!
Nie jest to sposób na wzrost duchowy, tylko na dobre zaczęcie życia z Bogiem.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2015, 19:41 przez artur403, łącznie zmieniany 1 raz.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 03 mar 2015, 19:40

Mam mieszane uczucia wobec tego kursu.
Wszystko zależy od tego na czym położy się nacisk podczas tych spotkań.
Jeśli uczestniczą w nim ludzie, którzy wiedzą coś o wierze, kurs pogłębia wiedzę i sprzyja rozwojowi.
Gdy pełni funkcję ewangelizacyjną, to W swej wersji "podstawowej" spory nacisk kładzie się na decyzję woli człowieka i "działania mocy" Ducha Świętego i poddanie się jej.
Po usunięciu tych dwóch mankamentów jestem w stanie go zaakceptować.

Co do katolickich kursów, czytałem bardzo negatywne opinie (katolickich duchownych) - szczególnie w kontekście zagrożenia, jak to ujął Rembov - "protestantyzowania", ale też słyszałem o kursach podkreślających rolę Marii (bo można je prowadzić z dość dużą dowolnością tematów).

Podsumowując: jako były prowadzący kursu alfa... zalecam ostrożność i rozwagę, bo z czasem - od entuzjasty kursu stałem się raczej sceptycznie do niego nastawiony, ale to dlatego, że moja duchowość, pobożność i wiedza teologiczna prowadzą mnie w inna stronę.

Jeśli prowadzący skupią się na mocy i emocjach, całkiem możliwe, że po kursie wyjdą same rozemocjonowane przepełnione "duchem" pozbawione teologicznej podstawy przeduchowione noworodki w wierze, przekonane o tym, że złapały "pana boga" za nogi i że wszystko mogą...

Jeśli kurs ma pogłębić wiedzę - to czemu nie, każdy rodzaj "rekolekcji", rozważań przynieść może pożytek


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 03 mar 2015, 19:46

artur403 pisze:Byłem na kursie alfa! W kursie ważną role miał ksiądz katolicki i nie było mowy o wypaczeniach teologicznych!!!!!!!!

No widzisz Rembov, Twój brat w wierze inaczej rzecz postrzega...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 03 mar 2015, 19:54

A dopowiem, że ten ksiądz, zresztą prałat, namawiał mnie i innych uczestników kursu na przyjecie darów Ducha Świętego!!! I modlitwa o wylanie darów Ducha była!!! I to była najciekawsza część kursu wg mnie. Gdyby nie weekend alfowy, to ludzie wierzący w ogóle nie mieliby miejsca na takim kursie.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2015, 19:55 przez artur403, łącznie zmieniany 1 raz.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 mar 2015, 19:55

Zbyszekg4 pisze:
artur403 pisze:Byłem na kursie alfa! W kursie ważną role miał ksiądz katolicki i nie było mowy o wypaczeniach teologicznych!!!!!!!!

No widzisz Rembov, Twój brat w wierze inaczej rzecz postrzega...

Ja to postrzegam przez pryzmat tego:
http://www.apologetyka.katolik.pl/gor%C ... my-wszyscy
http://www.apologetyka.katolik.pl/gor%C ... -kurs-alfa


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 03 mar 2015, 19:55

I co? Macie dary?


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 03 mar 2015, 19:58

Kto? Katolicy? Oczywiście mamy, szczególnie grupa prowadząca kurs. Wraz z księdzem.
Ale ja już nie mam z nimi kontaktu.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 04 mar 2015, 00:27

Bralem udzial w Polsce w kursie Alfa jako bardzo mlody wierzacy. Zajecia byly w jezyku angielskim. Kurs Alfa byl wtedy w Polsce jeszcze kompletnie nie znany i dopiero jakies 10 lat pozniej pojawil sie w powszechniejszej swiadomosci w Polsce. Kiedy Kurs Alfa stal sie w Polsce popularny, to ja juz bylem od kilku dobrych lat Kalwinista (dzieki Bogu!). :-)

Krytyka kursu sprowadza sie do nastepujacych punktow:

Ekumenizm - glownie z inicjatywy samego autora Nicky Gumbel ktory stawia na rowni Rzym i protestanckie wyznania. Szerokosc Kursu Alfa Polega na brakach w jasnym nauczaniu biblijnym.

Charyzmatyczne zwodzenie - zaprojektowane tak, aby lekcje odnosnie charyzmatycznych zwodniczych nauk o mowieniu jezykami dzis ("bablanie"), proroctwach ("zdaje sie mi"), wizjach ("cos widze"), cudach ("przeszedl mi bol glowy" lub kuglarska sztuczka z wydluzaniem nogi) i znakach, dzialy sie w intymnej atmosferze weekendowego wyjazdu. Na szczescie dla mnie, prowadzacy ten kurs na ktorym bylem oszczedzili mi tego, chociaz wyjazd tez mielismy. :-)

Brak biblijnego nauczania na takie tematy jak: usprawiedliwienie z samej wiary, wybranie, swietosc i sprawiedliwosc Boga, nadchodzacy sad i gniew Bozy, prawo Bozem, zepsucie, pokuta, nowe narodzenie. Skupienie jest jedynie na odczuwaniu Bozej milosci. Brak nauczania na powyzsze tematy sprawia ze zarowno Rzymski Katolik jak i Protestant biora udzial w kursie.

Falszywe nauczanie jest glowna trescia kursu Alfa. Chociaz Trojca Swieta jest ogolnie wspominana, to o wiele wiecej czasu poswieca sie Duchowi Swietemu niz Bogu Ojcu lub Chrystusowi - pomimo slow Chrystusa w Ew Jana 16:13-14. W nauczaniu o zbawnieniu Kurs Alfa jest calkowicie arminianskie i wolno-wolowe: naucza sie ze Bog kocha wszystkich tak samo, ze Chrystus umarl za wszystkich ludzi ktorzy kiedykolwiek zyli, oraz ze wiara jest decyzja czlowieka. Grzech jest prezentowany jako "bledy zyciowe", a nie jako obrazanie Boga i lamanie Jego prawa. Autorytet Pisma Swietego jest podawazany przez nauczanie, ze Bog przemawia dzis przez proroctwa, sny, wizje, itp (Bog przemawia dzis przez swoje Slowo.). Promuje sie charyzmatyczny cyrk falszywych cudow, znakow, i jezykow (bablania) itp, zamiast prawdziwych owocow Ducha Swietego wymienionych w Liscie do Galatow rozdz 5.

Ewangelia prezentowana przez Kurs Alfa jest "inna ewangelia" a nie dobra nowina o zbawieniu przez Jezusa Chrystusa, przez suwerenna laske Boga i przez wiare, dar od Boga.

W mojej ocenie Kurs Alfa ma niewiele wspolnego z nakazem misyjnym Chrystusa ktory powiedzial: "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem."


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości