Dzień Przygotowania

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Dzień Przygotowania

Postautor: Zbyszekg4 » 03 lut 2015, 09:07

Prawie wszyscy chrześcijanie wierzą, że Pan Jezus Chrystus został ukrzyżowany w piątek. Pojawiają się jednak poglądy odmienne- że stało się to np. w środę (to najczęściej wskazywany dzień oprócz piątku).

Osobiście wierzę jak większość, ale szukając na to poparcia zwróciłem uwagę na "Dzień Przygotowania"- poniżej wszystkie wersety w Ewangeliach mówiące o tym dniu:

Mt 27:62 bw "Nazajutrz, czyli w dzień po święcie Przygotowania, zebrali się u Piłata przedniejsi arcykapłani i faryzeusze,"

Mk 15:42 bw "A gdy już nadszedł wieczór, był to bowiem dzień Przygotowania, który jest przed sabatem,"

Łk 23:54 bw "A był to dzień Przygotowania i nastawał sabat."

J 19:14 bw "A był to dzień Przygotowania Paschy, około szóstej godziny; i rzekł do Żydów: Oto król wasz!"

J 19:31 bw "Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby więc ciała nie pozostawały przez sabat na krzyżu, albowiem dzień tego sabatu był uroczysty, Żydzi prosili Piłata, aby im połamano golenie i zdjęto je."

J 19:42 bw "Tam więc, z powodu żydowskiego dnia Przygotowania, że blisko był grób, położyli Jezusa."


Opisy nie są jednolite- ewangeliści przeważnie łączą Dzień Przygotowania z sabatem, ale Jan pisze też o dniu Przygotowania Paschy...
Do mnie mocno przemawia zapis Marka, który pisząc do nawróconych pogan, często wyjaśnia im pewne żydowskie zwyczaje i tak np. w 7 rozdz. tłumaczy na czym polega żydowski zwyczaj obmywania rąk i naczyń...

Skoro Marek ma takie podejście, to jego zdanie: "A gdy już nadszedł wieczór, był to bowiem dzień Przygotowania, który jest przed sabatem" można odebrać jako próbę wyjaśnienia czytelnikom, o jaki to dzień chodzi- i Marek wyjaśnia: Dzień Przygotowania jest przed sabatem.

Zwolennicy środy jako dnia ukrzyżowania, mówią jednak: to nie chodziło o cotygodniowy sabat, ale o ten odpoczynek, który był związany ze świętem Paschy i Przaśników, a ten odpoczynek też jest nazywany sabatem.

Jednak skoro Marek pisze do nawróconych pogan, to wspominając, że dzień Przygotowania jest przed sabatem, raczej ma na myśli sabat tygodniowy, o którym zapewne poganie co nieco wiedzieli, a gdyby chodziło o sabat związany ze świętem, to raczej wymagało by to dalszego wyjaśnienia... (pamiętajmy: Marek ewangelista lubi w Ewangelii wyjaśniać czytelnikowi zwyczaje żydowskie!)

Łukasz (nawrócony poganin) podobnie pisze: "A był to dzień Przygotowania i nastawał sabat."

Tak sobie o tym pomyślałem i chętnie poznam zdania poparcia lub zaprzeczenia.

PS. Sprawa dnia ukrzyżowania nie ma wpływu na nasze zbawienie bo nie liczy się kiedy, ale co się stało!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 03 lut 2015, 09:30

Vrijer, racja. Tylko, że jak raz po raz wpada w oko tekst czy słowo mówione, że jednak Jezusa ukrzyżowano w np. środę - to ja (nie wiem jak ktoś) chciałbym mieć jakiś argument, skoro wierzę, że było to w piątek.
I Dzień Przygotowania wydaje się przeważać sprawę na rzecz piątku... Ponoć po dziś dzień Żydzi tak o piątku myślą: to jest Dzień Przygotowania na sabat.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Pokoja
Posty: 357
Rejestracja: 17 lut 2013, 21:36
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dzień Przygotowania

Postautor: Pokoja » 05 lut 2015, 22:26

Zbyszekg4 pisze:Prawie wszyscy chrześcijanie wierzą, że Pan Jezus Chrystus został ukrzyżowany w piątek. Pojawiają się jednak poglądy odmienne- że stało się to np. w środę (to najczęściej wskazywany dzień oprócz piątku).

Zwolennicy środy jako dnia ukrzyżowania, mówią jednak: to nie chodziło o cotygodniowy sabat, ale o ten odpoczynek, który był związany ze świętem Paschy i Przaśników, a ten odpoczynek też jest nazywany sabatem.

Tak sobie o tym pomyślałem i chętnie poznam zdania poparcia lub zaprzeczenia.

PS. Sprawa dnia ukrzyżowania nie ma wpływu na nasze zbawienie bo nie liczy się kiedy, ale co się stało!


Ma znaczenie poznanie prawdy, gdyż to ona wyzwala.

Według mojego przekonania z wiary były dwa sabaty po święcie Paschy, a między nimi był jeszcze dzień zwykły z święta Przaśników:

Stały wieczorny i porankowy porządek, dla miejscowych Żydów (W2,N,M/P,2,3,4/W1).

.............“P”2,3,4...............14 NISAN - Dzień przygotowania do święta Przaśników
W2,N,M..............„W1”........Pascha

.............P,2,3,4.......................15 NISAN
W2,N.M..............W1.................Sabat ogłaszany, UROCZYSTY, J. 19:31

.............P,2,3,4.......................16 NISAN
W2,N.M.............W1..................zwykły postny dzień, a zarazem dzień Przygotowania do sabatu

.............P,2,3,4.......................17 NISAN
W2,N.M.............W1.................Sabat zwoływany, ZWYKŁY

..............................W2
............................................P,2,3,4.............18 NISAN
................................."Pł”,M............Z„Pł”......Niedziela

Od ukrzyżowania Pana Jezusa do jego zmartwychwstania opłynęło 3.5 dnia, Ap. 11:9-11. Jednak w sercu świata był 3 dni i 3 noce, Mt. 12:40.


Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim,...daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko...w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy...Z jego bowiem rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); paruzję Chrystusa/1874r., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. Publiczne w chrzcie wodnym wyznanie wiary jest też potwierdzane publicznie darami Ducha Świętego Ojca, gdy zostaje wyznane przez Chrystusa przed aniołami Bożymi, Łuk.12:8,9; Dz.1:4,5; Jan14:26,27; 15:26,27; Łuk.21:24
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dzień Przygotowania

Postautor: christianinroman » 14 lip 2016, 09:54

Według Marka 15:42 dzień Przygotowania Paschy przed sabatem ( Jana 19:14 ) rozpoczął się wieczorem w czwartek ( nie jestem znawcą tematyki żydowskiej, ale z tego co się orientuję to doba trwała od wieczora do wieczora, czyli w czwartek wieczorem rozpoczął się piątek - dzień Przygotowania ), więc z ewangelii Marka wynika że Pana ukrzyżowano w czwartek. pozdrawiam


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dzień Przygotowania

Postautor: artur403 » 14 lip 2016, 14:51

Dzień przygotowania to piątek, bo wtedy Żydzi się przygotowują do szabatu (oczywiście od czwartku wieczorem do piątku wieczorem).
Jezus umarł w piątek, a następnego dnia był i szabat i Dzień Paschy (15 Nisan).
W czwartek była ostatnia wieczerza. W sobotę Pan pozostawał w grobie, zgodnie z przykazaniem nic-nie-robienia, natomiast w pierwszy dzień po szabacie, czyli w niedzielę, zmartwychwstał.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości