Siódemkowy kod w Biblii?

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Siódemkowy kod w Biblii?

Postautor: Zbyszekg4 » 25 lis 2014, 20:25

Kupiłem tę książkę: http://virtualo.pl/?lib&q=Poznaj+bibli% ... 24+godziny
i jest tam podroździał niżej zacytowany: [czy znacie obliczenia Iwana Panina? Co myślicie o tym jego odkryciu? Może ktoś się wypowie...]


"Z N A J Ą C P R A W D Ę

Dobra wiadomość polega na tym, że istnieje automatyczny monitor bezpieczeństwa,
który strzeże każdej pojedynczej litery w tekście i który działa nieustannie przez kilka
tysięcy lat. „Odciski palców” Autora znajdziemy w samym tekście, który trzymamy w
naszych dłoniach: wzory, schematy, które Autor umieścił w tekście są nie do podważenia.
Co mam na myśli? Spójrzmy razem.
Czy zauważyłeś w Biblii siódemki? Pojawiają się one w ponad sześciuset fragmentach;
niektóre są jawne, niektóre są w strukturze tekstu, a niektóre są ukryte. Struktura
siódemkowa wydaje się być podpisem Autora.
Oto ćwiczenie, które wyjaśni, co mam na myśli. Załóżmy, że masz napisać genealogię,
drzewo rodzinne. Może to być fikcja, ale jest kilka zasad:
• Liczba słów musi być dokładną wielokrotnością cyfry 7.
• Liczba liter również musi być podzielna przez 7.
• Liczba samogłosek musi być podzielna przez 7.
• Liczba słów, które zaczynają się od samogłoski musi być podzielna przez 7.
• Liczba słów, które pojawią się więcej niż raz musi być podzielna przez 7.
• Liczba słów, które pojawią się w więcej niż jednej formie musi być podzielna przez 7.
• Liczba rzeczowników musi być podzielna przez 7.
• Liczba imion musi być podzielna przez 7 i tylko 7 innych rodzajów rzeczowników jest
dopuszczalna.
• Liczba imion męskich musi być podzielna przez 7.
• Liczba pokoleń musi być podzielna przez 7.

Czy jesteś w stanie stworzyć, chociaż zarys tekstu, który spełniłby te warunki? Jak już
prawdopodobnie zgadłeś, jest to genealogia Jezusa Chrystusa zawarta w pierwszych
jedenastu wierszach Ewangelii Mateusza w jej oryginalnym zapisie, po grecku.
Struktura ta została odkryta przez dr. Iwana Panina, urodzonego w Rosji 12 grudnia
1855. Panin w młodym wieku został skazany na zesłanie za udział w spisku przeciwko
carowi. Następnie wyemigrował do Niemiec i dalej do USA. Tam w 1882 r. ukończył
Harvard z tytułem doktora matematyki. Później uwierzył w Jezusa. W 1890 r. odkrył
powtarzającą się strukturę Pisma Świętego, a następne pięćdziesiąt lat swojego życia
poświęcił stworzeniu ponad 43 000 stron badań. Odszedł do Pana 30 października 1942 r.
Jedną z wielkich kontrowersji stanowi dla biblistów ostatnie dwanaście wierszy
Ewangelii Marka. Niektóre wydania Biblii zawierają przypis, że wiersze te są przedmiotem
dyskusji, lub że zostały dodane do tekstu nieco później. Pogląd ten wynika ze zbyt
wielkiego chyba zaufania manuskryptom aleksandryjskim, które były promowane przez
Westcotta i Horta.
Ale to nie jest prawda. Jest kilka sposobów, żeby obalić tę teorię. W roku 150 Ireneusz
cytował w swoim komentarzu ten fragment, więc musiał on być znany już w drugim
wieku. Hipolit, również żyjący w drugim wieku, znał ten fragment.
Ponadto, jeśli ostatnie dwanaście wierszy Marka byłyby pominięte, całość kończyłaby
się opisem przerażonych i zagubionych uczniów, co nie jest spójne z wydźwiękiem całej
ewangelii. Jest też aspekt planu, koncepcji tekstu. Zacznijmy od zrozumienia struktury
tego fragmentu: pierwsza część (wiersze 9-11) mówią o ukazaniu się Jezusa Marii gdy była
w ogrodzie, oraz o niedowierzaniu uczniów; następna część (wiersze 11-18) opisują
pozostałe przypadki ukazania się Pana Jezusa; ostatnia część (wiersze 19-20) są
podsumowaniem i wyciągnięciem wniosków.
W greckim, ostatnie dwanaście wierszy zawierają 175 słów (czyli 7 razy 25). Są tam 553
litery (7 razy 79). Ilość samogłosek to 294, a spółgłosek to 259; każda z tych liczb jest
wielokrotnością cyfry 7. Słownictwo, jakie zostało użyte to 98 różnych słów (7 razy 7 razy
2). Osiemdziesiąt cztery z tych słów znajdziemy wcześniej w Ewangelii Marka (7 razy 12);
czternaście słów użyte zostały tylko tutaj (7 razy 2). Czterdzieści dwa słowa
wypowiedziane zostały przez Pana Jezusa (7 razy 6), a pięćdziesiąt sześć nie (7 razy 8.). Za
każdym razem jest to wielokrotność cyfry 7. Niesamowity „przypadek”.

Czy jest to przypadkowe, czy zamierzone? Jakie są szanse na to że jest to tylko wynik
przypadku? Dla pojedynczego wydarzenia mamy sześć możliwości błędu, a tylko jedną
szansę na siedem na poprawny wynik. Dla dwóch takich zdarzeń jest to już 7 razy 7, czyli
jedna szansa na czterdzieści dziewięć. Przy trzech, wynik będzie 7 razy 7 razy 7, czyli jeden
na 343. Dla czterech takich zdarzeń mamy szansę jedną na 2401. Im więcej zdarzeń, tym
bardziej surowe stają się wymagania. W naszym rozważaniu podałem dziewięć zdarzeń.
Szansa na poprawny zapis na zasadach przypadku to jeden do ponad 40 000 000!
Dr Panin znalazł i opisał siedemdziesiąt pięć takich powiązań! Ale nawet przy połowie
tej liczby, potrzeba by było ponad milion superkomputerów, pracujących przez ponad
milion lat, żeby wyliczyć prawdopodobieństwo!

Jeszcze jeden przykład tego, co mnie wręcz powala: Mateusz używa czterdziestu dwóch
słów, które nie pojawiają się nigdzie więcej w Nowym Testamencie. Te czterdzieści dwa
słowa (7 razy 6) mają 126 liter, co również jest wielokrotnością cyfry 7. Załóżmy, że
Mateusz podjął się takiego działania w pełni świadomie i celowo, ale jak mógł to zrobić?
Jedyną cechą wspólną tych słów, jest to, że nie zostały więcej użyte w Nowym
Testamencie. W jaki sposób mógł przewidzieć, które słowa nie będą użyte? Są tylko dwa
sposoby, żeby to zrobić. Albo trzeba to wcześniej uzgodnić z pozostałymi autorami
(zakładając, że możesz przewidzieć, kim oni będą), albo musisz napisać swoją część, jako
ostatni, gdy wszyscy już skończą. Można więc upierać się, że Ewangelia Mateusza
powstała ostatnia.
Tylko, że ten sam problem dotyczy Ewangelii Marka! Marek również użył unikalnego
słownictwa w ilości, która jest wielokrotnością cyfry 7. Jak Marek mógł to uzgodnić?
Ta sama kwestia występuje w ewangeliach Łukasza i Jana! Ktoś mógłby powiedzieć:
„Autorzy ewangelii byli w zmowie”. To wobec tego w tej zmowie uczestniczyli również
Jakub, Piotr, Juda i Paweł. Każdy z nich używa unikalnego słownictwa w liczbie, która jest
wielokrotnością cyfry 7.
Czy więc wierzymy naszej Biblii z powodu tego, co odkrył Panin? NIE! Wierzymy Biblii
przede wszystkim, dlatego, że Septuaginta uwierzytelnia to, że Jezus był tym, za kogo się
podawał precyzyjnie opisując szczegóły Jego życia na wiele wieków zanim Jezus przyszedł
na Ziemię. To jest pierwszy krok. Jezus otrzymał uwiarygodnienie ze Starego Testamentu
w Torze, w Księdze Izajasza, w Psalmach; tak naprawdę to każda księga Starego
Testamentu potwierdza twierdzenia Jezusa. Wierzymy Biblii, ponieważ udowadnia ona, że
Jezus był tym, za kogo się podawał. A jeśli Jezus był tym, za kogo się podawał, to Jego
uwiarygodnienie Starego Testamentu usuwa wszelkie wątpliwości, wszelkie pytania i
kwestionowanie tego, kto napisał Torę, Izajasza, i tak dalej. Mamy sześćdziesiąt sześć
ksiąg, napisanych przez ponad czterdziestu autorów, na przestrzeni kilku tysięcy lat, ale
projekt pochodzi spoza naszego wymiaru czasu. Każda liczba, każda nazwa miejsca, każdy
szczegół jest precyzyjnie zaplanowany.
I w miarę jak będziemy stosować odkrycia kryptograf ii do teksu Biblii, dokonamy
nowych odkryć. Oprócz ukrytych mikrokodów – szczegóły dotyczące liter, liczb itd. – są
tam również makrokody; to techniczne szczegóły wskazujące na to, co ma się stać.
Abraham ofiarowujący Izaaka dokładnie w tym samym miejscu, gdzie inny Ojciec złoży
Swego Syna w ofierze za grzech (nawet Abraham wiedział, że jego działanie jest częścią
proroctwa); genealogia z Księgi Rodzaju 5, która podsumowuje plan odkupienia; Księga
Rut, która jest starotestamentową księgą Kościoła. To tylko niektóre z przykładów.
Stary Testament zawiera niewyjaśnione obrzędy i ceremonie, nieosiągnięte cele,
niespełnione tęsknoty i niewypełnione proroctwa. To wszystko znajduje swoje spełnienie
w Nowym Testamencie – jedna księga; jedna zwarta całość.
To oczywiste, że Biblia nie pochodzi z naszego fizycznego świata, z naszego wymiaru
czasu. Służymy i czcimy niesamowitego Boga, cudownego Projektanta, który nie tylko
stworzył nas, ale również zdecydował się stać się jednym z nas, aby naprawić to, co
popsuliśmy i wybawić nas.
Jest jeszcze inny sposób, żeby dowiedzieć się czy Biblia jest prawdziwa. W Ewangelii
Jana 7:17 Jezus powiedział: „Jeśli kto chce pełnić wolę jego, ten pozna, czy ta nauka jest z
Boga, czy też Ja sam mówię od siebie”. To jest wyzwanie, jakie stawia przed nami Jezus.
Trzymaj go za słowo i zobacz, co się stanie. Bóg objawi się tobie w odpowiedzi na twoje
posłuszeństwo. Objawienie Boga, jakie mamy opisane w Starym Testamencie, zawsze
następowało po akcie posłuszeństwa; nigdy przed. Weź prawdę, jaką już masz i znasz,
bądź posłuszny, a Bóg objawi ci więcej; taki jest Jego schemat postępowania."

Koniec cytatu.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 26 lis 2014, 10:05

Słyszałem o tym. Niezwykle inspirujące :)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 26 lis 2014, 10:20

Ciekawe, ale dla mnie jakby ważne z tego wszystkie jest to

Jest jeszcze inny sposób, żeby dowiedzieć się czy Biblia jest prawdziwa. W Ewangelii
Jana 7:17 Jezus powiedział: „Jeśli kto chce pełnić wolę jego, ten pozna, czy ta nauka jest z
Boga, czy też Ja sam mówię od siebie”. To jest wyzwanie, jakie stawia przed nami Jezus.


Ciekawe czy w innych przekładach też tak jest? I co by to wówczas znaczyło.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 26 lis 2014, 11:29

Niesamowite. Dlaczego nigdy nie słyszałam o tym? :-)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 26 lis 2014, 12:28

Ja też nie słyszałem. I raczej do takich nowinek podchodzę ostrożnie. :)


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 lis 2014, 17:38

Chcę wierzyć pisze:Ja też nie słyszałem. I raczej do takich nowinek podchodzę ostrożnie.

Ja coś słyszałem na temat schematu początku Księgi Rodzaju, ale o tych okryciach Panina to nie.
Jedno mnie ciekawi: czy ktoś próbował obalić jego wyliczenia? Chodzi oczywiście o tekst grecki, a nie o tłumaczenia, bo tylko w grece wyliczenia Panina mają być trafne...

A może ktoś na forum zna grekę i sprawdzi to?... Zakładając, że to wszytko tak jest, to faktycznie Biblia nie może być ludzkim tylko dziełem bo coś takiego to tylko z inspiracji Bożej - Ducha Świętego - mogło powstać i się tak niesamowicie zgadzać, prawda?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 lis 2014, 18:13

Chcę wierzyć pisze:raczej do takich nowinek podchodzę ostrożnie

Zważywszy na czas w jakim żył Iwan Panin (1855-1942) to żadna z tego nowinka... raczej starowinka! :mrgreen:
Tylko czemu o tym tak cicho jest?... Gość powyliczał niesamowite rzeczy, a my teraz się o tym dowiadujemy?!...
Dziwne!

Niechby ktoś to sprawdził, o!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 26 lis 2014, 18:24

Zacznijmy od tego, że rodowód w Ewangelii Mateusza ma 17 a nie 11 wersetów. Jeżeli autor niniejszego tekstu liczył równie sprawnie w dalszej części wywodu...

Ze względów stylistycznych genealogia ta jest podzielona na trzy okresy po 14 pokoleń. Mateusz pomija z cała pewnością część pokoleń (np. w w. 8 pomija trzy pokolenia pomiędzy Joramem i Uzzą, por. 1 Krn 3,10-12). Jego celem jest bowiem przedstawienie tekstu o walorach mnemotechnicznych (łatwego do zapamiętania), estetycznych (symetria) i symbolicznych (wykorzystanie liczby 7).

Stworzenie tekstu tego rodzaju, gdzie ilość imion jest wielokrotnością siódemki jest... banalne :-P

Co do pozostałych wielokrotności - nie dysponuję nadmiarem wolnego czasu, żeby liczyć litery. Ale proponuję wrzucić sobie rodowód z Mt 1 z Textusu Receptusu (można znaleźć w internecie, np. na blueletterbible.org) do jakiegoś edytora tekstu i kazać policzyć słowa (ze znakami to nie zadziała, bo trzeba najpierw pousuwać znaki nie-będące literami). Wynik tego eksperymentu jest taki, że ani liczba słów w ww. 1-11 ani w ww. 1-17 nie jest wielokrotnością liczby 7 ;-)

Wątpię, żeby którekolwiek z tych obliczeń było poprawne. Ale nawet jakby było, to czego to dowodzi? Niczego. Podobne zbieżności numeryczne można tropić w dowolnych tekstach. W przypadku Biblii oczywiste problemy to: (1) W czym te zależności w ogóle tropić? W którym manuskrypcie? Są ich tysiące, jest pomiędzy nimi wiele drobnych różnic nie zmieniających sensu, ale np. ortograficznych, gramatycznych, wynikających z ominięcia lub dodania jakiegoś słowa etc. etc. (2) Gdzie taki fragment z "zależnością numeryczną" ma się zaczynać i kończyć? Podział na wersety - przypominam - jest późny. Przy odrobinie szczęścia w tak długim tekście jak Nowy Testament na pewno da się wyodrębnić ileś fragmentów, które składałyby się z liczby słów/liter będącej wielokrotnością czegoś. Tylko co z tego?

Jeżeli chodzi o tradycje - znakomita większość najstarszych manuskryptów pochodzi z tradycji Aleksandryjskiej. Wynika to z tego, że Egipt ma suchy klimat, w którym zachowują się papirusy. Znacznie późniejsze i "uładzone" (np. ustandaryzowane gramatycznie/ortograficznie) teksty bizantyjskie są z oczywistych względów mniej wiarygodne.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2014, 18:31 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 26 lis 2014, 19:38

Filip, no i pod Twoim obstrzałem Iwan padł... :lol:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 27 lis 2014, 14:39

Ojej :)


Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 29 lis 2014, 11:39

Nie interesują mnie takie cudyjka. Nudne to.
Wierzymy Biblii
przede wszystkim, dlatego, że Septuaginta uwierzytelnia to, że Jezus był tym, za kogo się
podawał precyzyjnie opisując szczegóły Jego życia na wiele wieków zanim Jezus przyszedł
na Ziemię.

A dlaczego Septuaginta? Kto to pisał?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 29 lis 2014, 13:26

pozytywista, mnie nie pytaj... Kupiłem tę książkę i ją słucham [bo wrzuciłem sobie na Ivonę - syntezator mowy, bo gruba jest; książka nie Ivonka :lol: ], ale zbytnio nie jest to wartościowa rzecz bo autor np. wierzy w sekretne pochwycenie Kościoła, w śmierć Jezusa w środę, w nieprzemijającą rolę Izraela, itd. itp. - coś co mnie nie przekonuje...
Dlatego nie polecam książki, a to o Paninie [i kodzie 7-demkowym] zacytowałem, abyscie się wypowiedzieli.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 29 lis 2014, 21:52

Filip pisze:Zacznijmy od tego, że rodowód w Ewangelii Mateusza ma 17 a nie 11 wersetów. Jeżeli autor niniejszego tekstu liczył równie sprawnie w dalszej części wywodu...


No a

Filip pisze:Podział na wersety - przypominam - jest późny
czyli może w ogóle nie trzeba go brać pod uwagę bo to już ludzki wytwór i jest nie ważny wiec nie oceniaj jego sprawności w liczeniu na tej podstawie . Wiesz ze nie ma znacznia ilość manskryptów bo Bóg zapewnił nam tekst prawdziwy.

J 10:35 bug "(35) Jeśli nazwał bogami tych, do których doszło słowo Boże, a Pismo nie może być naruszone;"

Jeżeli Jezus zapewnia że pismo nie może być naruszone tu w znaczeni zmienione to ja mu wierzę. Z resztą Zydzi liczyli nawet słowa przepisjąc i oznaczali specjalnie słowo środkowe Bibli .

Nie znasz wystarczająco ani greki ani hebrajskiego żeby to ocenić.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 29 lis 2014, 22:02

Wiesz ze nie ma znacznia ilość manskryptów bo Bóg zapewnił nam tekst prawdziwy.

J 10:35 bug "(35) Jeśli nazwał bogami tych, do których doszło słowo Boże, a Pismo nie może być naruszone;"

Tak ale musisz najpierw ustalić jaki tekst przekazywany przez rękopisy jest oryginalny, by twierdzić, że Bóg zapewnił ci tekst prawdziwy. Oczywiście że go zapewnił, ale czy potrafimy go rozpoznać? Niektóre wersety potrafią mieć po kilka wariantów a uczeni chrześcijańscy i świeccy, bardziej i mniej uczeni, potrafią wykłócać się o to, który jest oryginalny.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 29 lis 2014, 22:22

Nawet się przestałam nad tym zastanawiać bo wiem że Bóg mi zapewni swoje prawdziwe slowo.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości