To pokolenie

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

To pokolenie

Postautor: Zbyszekg4 » 14 lip 2014, 07:19

Każdy czytelnik Biblii natrafił na pewno na to zdanie z proroczej wypowiedzi Chrystusa:
Mat 24:34 bw "(34) Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie."

Istnieją różne próby wyjaśnienia co kryje się za pojęciem "pokolenie"...
Ostatnio słuchając nagranego przekładu Nowego Przymierza http://audioteka.pl/Karol+Dziwior,wykonawca.html
zwróciłem uwagę na to, że o pokoleniu jest napisane też tu:
Mat 23:36 bt "(36) Zaprawdę, powiadam wam: Przyjdzie to wszystko na to pokolenie."
(podaję za BT bo tam jest dobrze z greki przełożone słowo γενεαν/genean, które występuje w obu w/w wersetach; BW ma tu słowo: "ród").

Dlaczego to podaję? Ponieważ w Mat 23 Jezus wylicza wiele złych rzeczy jakie za Jego dni działy się w Izraelu w kręgach religijnych, i kończy mowę swoją takim podsumowaniem:
Mat 23:34-36 bt "(34) Dlatego oto Ja posyłam do was proroków, mędrców i uczonych. Jednych z nich zabijecie i ukrzyżujecie; innych będziecie biczować w waszych synagogach i przepędzać z miasta do miasta. (35) Tak spadnie na was cała krew niewinna, przelana na ziemi, począwszy od krwi Abla sprawiedliwego aż do krwi Zachariasza, syna Barachiasza, którego zamordowaliście między przybytkiem a ołtarzem. (36) Zaprawdę, powiadam wam: Przyjdzie to wszystko na to pokolenie."

Jak to? Przecież współcześni Jezusowi faryzeusze i uczeni w Piśmie nie zabili Abla, ani Zachariasza... - a jednak Pan mówi o Zachariaszu: "którego zamordowaliście między przybytkiem a ołtarzem" i dodaje: "Zaprawdę, powiadam wam: Przyjdzie to wszystko na to pokolenie."

O jakim więc pokoleniu mówi Pan Jezus? Jak rozumieć słowo: "pokolenie" w tym wersecie oraz w tym:
Mat 24:34 bw "(34) Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie." ?

Mam pewne przemyślenia, ale ich nie podam - zapraszając do dyskusji...

Tu: http://biblia.oblubienica.eu/wystepowan ... ng/id/1074 lista wszystkich wystąpień słowa γενεα (genea) w NT


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 14 lip 2014, 09:09

Zbyszekg4 pisze:O jakim więc pokoleniu mówi Pan Jezus? Jak rozumieć słowo: "pokolenie" w tym wersecie oraz w tym:
Mat 24:34 bw "(34) Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie." ?

W wersetach poprzedzających (czytamy kontekst) Jezus mówi o końcu świata i o znakach. Ważny jest tu szczególnie poprzedzający werset:
33 Tak i wy, gdy ujrzycie to wszystko, wiedzcie, że blisko jest, tuż u drzwi.
A więc ludzie ujrzą znaki i to pokolenie, które będzie świadkiem tych znaków, ujrzy Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach.( Mt. 24:30)


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 14 lip 2014, 09:52

Małgorzata pisze:
Zbyszekg4 pisze:O jakim więc pokoleniu mówi Pan Jezus? Jak rozumieć słowo: "pokolenie" w tym wersecie oraz w tym:
Mat 24:34 bw "(34) Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie." ?

W wersetach poprzedzających (czytamy kontekst) Jezus mówi o końcu świata i o znakach. Ważny jest tu szczególnie poprzedzający werset:
33 Tak i wy, gdy ujrzycie to wszystko, wiedzcie, że blisko jest, tuż u drzwi.
A więc ludzie ujrzą znaki i to pokolenie, które będzie świadkiem tych znaków, ujrzy Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach.( Mt. 24:30)

No dobrze, ale jakie konkretnie znaki mają się skumulować w czasie, aby można przyjąć, że to jest to pokolenie, które doczeka paruzji Jezusa?
Taki znak wspomniany przez Pana, jak wojny mają miejsce od setek pokoleń (podobnie trzęsienia ziemi, prześladowania...).

A tak w ogóle, to jaki przedział czasu liczy się jako pokolenie? Czy to jest 50 lat czy więcej bo ludzie żyją średnio ponad 70 lat...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 14 lip 2014, 10:07

Jak to chyba sam sugerujesz w pierwszym poście chodzi zapewne o Żydów, kontynuatorów faryzeuszy i w ogóle Starego Prawa


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 14 lip 2014, 10:08

Zbyszekg4 pisze:Czy to jest 50 lat

Słuchałam kiedyś wykładu Żyda,który został Chrześcijaninem i prowadzi ewangelizację.
On tłumaczył,że dla nich /Żydów/ pokolenie oznacza 40 lat. Wiąże się to z Exodusem,gdy wędrowali przez 40 lat po pustyni aż wymarło TO POKOLENIE. Odtąd przyjmuje się taką liczbę pokolenia interpretując PŚ.


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: believer » 14 lip 2014, 10:15

Od początku, jak czytam Biblie, to od razu zrozumiałem to tak: Jezus w Mat.24 mówił o różnych sprawach, a więc np. o profanacji świątyni, rozproszeniu Żydów, swoim powtórnym przyjściu, prześladowaniach uczniów. Oni jak tego słuchali to nie rozumieli wtedy, że Jezus mówi o wydarzeniach rozłożonych w czasie i dopiero sie potem okazało, że jest tam mowa o dwóch głównych wydarzeniach czyli rozproszeniu Żydów, prześladowaniu Żydów, oblężeniu świątyni, profanacji świątyni i to wszystko wydarzyło się w latach do 70 tego roku n.e, oraz mówił o drugim wydarzeniu, które nastąpi nie wiadomo kiedy, ale później i nie nastąpiło do dzisiaj, czyli o widzialnym, powtórnym przyjściu. Te słowa: to pokolenie, wg. mnie, odnosiły się do tych ludzi, którzy wtedy słuchali Jezusa i oni ujrzeli te rzeczy, które się spełniły do 70 roku czyli, prześladowanie, profanacja, rozproszenie i te słowa o pokoleniu odnoszą się tylko do pierwszej części wydarzeń, o których mówił Jezus, a nie odnoszą się do drugiej części czyli powtórnego przyjścia. W Mat. 24 jest zapowiedziana taka zbitka różnych wydarzeń, przepowiedni, które rozłożone będą w czasie i to pokolenie nie odnosi się do wszystkiego, tylko do części wydarzeń. To by miało sens bo Jezus mówił to ok 30 któregoś roku i nie minęło pokolenie, czyli 40 lat i część tych wydarzeń się wypełniło. Od początku tak to rozumiałem, dopiero potem jak zacząłem czytać książeczki chrześcijańskie to się dowiedziałem, że są różne dziwne interpretacje typu: pokolenie ma 2000 lat albo pokolenie pamiętające utworzenie państwa Izrael w 1948 doczeka końca świata. Zanim się wymyśli jakieś alegoryczne zrozumienie trzeba najpierw rozpatrzyć najbardziej normalne, oczywiste wyjaśnienie czyli "to" pokolenie, to było "to pokolenie", które wtedy słuchało Jezusa.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 14 lip 2014, 10:23

believer, to jest prawidłowe rozumienie. W ten sposób analizuje się historię. Należy /tak się przyjmuje/ w pierwszym rzędzie rozpatrywac tekst historyczny pod kątem czasu, ludzi i sytuacji w jakiej to zostało powiedziane. Zakłada się,że mówca czy pisarz chciał byc rozumiany przez odbiorców. W tym więc przypadku Pan Jezus raczej mówił o współczesnym pokoleniu, a te sprawy wypełniły się w 70-ym roku.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 14 lip 2014, 10:24

Słowo pokolenie może też oznaczać po prostu plemię, czyli jakiś lud , grupę wywodzącą się od wspólnego przodka.Mówi się na przykład - dwanaście pokoleń Izraela co nie oznacza przecież 12 następujących po sobie w czasie pokoleń


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 14 lip 2014, 10:27

Oczywiście,Albertus, to prawda. Jednak w tym konkretnym przypadku musimy połączyc słowa:" pokolenie i czas".


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 14 lip 2014, 10:28

kontousunięte1 pisze:Oczywiście,Albertus, to prawda. Jednak w tym konkretnym przypadku musimy połączyc słowa:" pokolenie i czas".


Dlaczego i co z tego wynika?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 14 lip 2014, 10:32

Po prosty dlatego,że chodzi nam o ustalenie o jakim czasie mówił Jezus. Może źle rozumiem...ale wydawało mi się,że temat dotyczy kiedy/które pokolenie doświadczy opisanych spraw.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 14 lip 2014, 10:48

No OK, ale co z tą wypowiedzią?:
Mat 23:34-36 bt "(34) Dlatego oto Ja posyłam do was proroków, mędrców i uczonych. Jednych z nich zabijecie i ukrzyżujecie; innych będziecie biczować w waszych synagogach i przepędzać z miasta do miasta. (35) Tak spadnie na was cała krew niewinna, przelana na ziemi, począwszy od krwi Abla sprawiedliwego aż do krwi Zachariasza, syna Barachiasza, którego zamordowaliście między przybytkiem a ołtarzem. (36) Zaprawdę, powiadam wam: Przyjdzie to wszystko na to pokolenie."

Co przyjdzie na "to pokolenie"? Wygląda na to, że mowa jest o "spadnięciu na was całej krwi niewinnej, przelanej na ziemi - od Abla do Zachariasza"...
Jak to rozumieć? Odpowiedzialność zbiorowa czy coś innego?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 16 lip 2014, 23:59

To bardzo proste słowa, świadczące, że Jezus kłamał.
Nie spełniło się jego proroctwo.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 17 lip 2014, 05:00

nesto pisze:To bardzo proste słowa, świadczące, że Jezus kłamał.
Nie spełniło się jego proroctwo.

Piszesz tak, bo nie rozumiesz...
Nawróć się, a poznasz, że Pan Jezus NIGDY nie kłamał, a że my czasami nie rozumiemy jego słów, to nie Jego wina!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 17 lip 2014, 10:33

nesto pisze:To bardzo proste słowa, świadczące, że Jezus kłamał.
Nie spełniło się jego proroctwo.

Zdasz sprawę z każdego słowa....
To,że trudno nam zrozumiec w tej chwili pewne słowa nie znaczy,że Jezus kłamał. Wszystkie proroctwa się spełniły więc twoje podsumowanie ;-) tematu jest niestosowne.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości