Po co Bóg powołał biskupów w Kościele?

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Po co Bóg powołał biskupów w Kościele?

Postautor: KAAN » 16 wrz 2013, 11:32

Rembov pisze:
KAAN pisze:
Rembov pisze:
KAAN pisze:
Rembov pisze:Pytanie jak w temacie do protestantów (głównie).
Odpowiedź jest w Biblii:

Dzieje Apostolskie 20:28 Miejcie pieczę o samych siebie i o całą trzodę, wśród której was Duch Święty ustanowił biskupami, abyście paśli zbór Pański nabyty własną jego krwią.
29 Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody,
30 Nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą.
31 Przeto czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami napominać każdego z was.

List do Efezjan 4:11 I On ustanowił jednych apostołami, drugich prorokami, innych ewangelistami, a innych pasterzami i nauczycielami,
12 Aby przygotować świętych do dzieła posługiwania, do budowania ciała Chrystusowego,
13 Aż dojdziemy wszyscy do jedności wiary i poznania Syna Bożego, do męskiej doskonałości, i dorośniemy do wymiarów pełni Chrystusowej,
14 Abyśmy już nie byli dziećmi, miotanymi i unoszonymi lada wiatrem nauki przez oszustwo ludzkie i przez podstęp, prowadzący na bezdroża błędu,
15 Lecz abyśmy, będąc szczerymi w miłości, wzrastali pod każdym względem w niego, który jest Głową, W Chrystusa,
16 Z którego całe ciało spojone i związane przez wszystkie wzajemnie się zasilające stawy, według zgodnego z przeznaczeniem działania każdego poszczególnego członka, rośnie i buduje siebie samo w miłości.

Znam te fragmenty. Chodzi mi o to, abyś napisał, jak w TWOJEJ wspólnocie, czyli w Kościele Wolnych Chrześcijan, są one interpretowane i jak wygląda wprowadzanie ich w życie.
Tak jest w naszych zbowrach, jak to napisano w tych wersetach, nie ma potrzeby opisywania czegoś co odpowiada słowom Biblii.

Te fragmenty przekładają się na konkretne działania biskupów. JAKIE to są działania? Co biskup w ramach dbania o Kościół Boży? W jaki sposób postępuje, kiedy pośród grona biskupów KECh pojawiają się "mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą"? Czy w ogóle podejmuje jakieś działania?
Tak jak napisano: pasą trzodę Bożą pokarmem duchowym - Słowem Bożym, czuwają nad czystością doktryny, przygotowują świętych do posługiwania w Kościele Bozym, wychowują w karności, w prawdzie, aby nie dać się oszukać szatanowi, działającemu przez oszustów duchowych, uczą miłości Bożej i uczą jak wzrastać w Chrystusa, budować Kościół Boży. Co mogę ci jeszcze napisać, po prostu tak jest w zborach, tak konkretnie jak napisałem.
Jeśłi jest z kimś problem to robi się tak jak podaje Słowo:

I List do Tesaloniczan 5:11 Dlatego napominajcie się nawzajem i budujcie jeden drugiego, co też czynicie.

II List do Tymoteusza 2:25 Napominający z łagodnością krnąbrnych, w nadziei, że Bóg przywiedzie ich kiedyś do upamiętania i do poznania prawdy


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 wrz 2013, 13:13

A czy biskup może przywołać cię do "porządku" kiedy uzna, że w jakiś sposób zaczynasz odstępować od wiary i nauczania KECh?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: polk » 16 wrz 2013, 13:20

To może ja też wrzuce swoje trzy grosze ;)
Biskupi w Kościołach ewangelickich i ewangelikalnych są przede wszystkim braćmi, którzy w duchu miłości mają nadzorować działalność zboru, a więc mają głosić Słowo Boże i sprawować ustanowienia Pańskie (sakramenty). Biskupi przewodzą zborowi. Czy biskup może zbłądzić? Oczywiście, że tak. Ale jeśli trzyma się wiernie Słowa Bożego i ma miłość do braci i sióstr to zbłądzić nie powinien.


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Po co Bóg powołał biskupów w Kościele?

Postautor: Chcę wierzyć » 16 wrz 2013, 14:13

Rembov pisze:Pytanie jak w temacie do protestantów (głównie).


Biskupów czyli starsi służą Chrystusowi a w kościele służą innym. Głównym zadaniem jest nauczanie ale także jak funkcja pasterska wskazuje pilnowanie aby kościół szedł we właściwym kierunku. Każda społeczność powinna mieć kilku oficjalnych biskupów aby mogli rozdzielać prace między siebie.

1. Nauczanie
2. Głoszenie Ewangelii
3. Dbanie o czystość nauki (przeciwstawianie się wilkom)
4. Organizacja życia kościoła i utrzymanie porządku.
tak z grubsza

Oczywiście mogą się angażować we wszystkie czynności i aby dać innym dobry przykład sami łożyć na swoje utrzymanie.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 wrz 2013, 14:24

A kto ocenia biskupów pod kątem tego, czy ich nauczanie nie odchodzi od właściwego kierunku?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 16 wrz 2013, 14:34

Rembov pisze:A kto ocenia biskupów pod kątem tego, czy ich nauczanie nie odchodzi od właściwego kierunku?


Inni biskupi mogą ale też mają taki obowiązek. A w dobie kiedy Pismo jest ogólnie dostępne mogą się wytłumaczyć z wiary każdemu kto powiedzmy należy do społeczności.

Biskupi są po to aby miłować kościół i służyć mu tak jak Chrystus umiłował kościół.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 wrz 2013, 17:15

Rembov pisze:A czy biskup może przywołać cię do "porządku" kiedy uzna, że w jakiś sposób zaczynasz odstępować od wiary i nauczania KECh?
Który biskup?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 wrz 2013, 17:17

Twój biskup z KECh.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 wrz 2013, 17:18

Rembov pisze:A kto ocenia biskupów pod kątem tego, czy ich nauczanie nie odchodzi od właściwego kierunku?
Co rozumiesz pod terminem ocenia biskupów i "właściwy kierunek" ?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 wrz 2013, 17:19

Rembov pisze:Twój biskup z KECh.
Jaki mój? Ja nie mam biskupa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 wrz 2013, 17:42

KAAN pisze:
Rembov pisze:Twój biskup z KECh.
Jaki mój? Ja nie mam biskupa.

A mówiłeś, że w KECh są biskupi. To w takim razie jak to jest naprawdę? A może sam zostałeś mianowany biskupem KECh? Kto w takim razie to uczynił?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 wrz 2013, 21:24

Rembov pisze:
KAAN pisze:
Rembov pisze:Twój biskup z KECh.
Jaki mój? Ja nie mam biskupa.

A mówiłeś, że w KECh są biskupi. To w takim razie jak to jest naprawdę? A może sam zostałeś mianowany biskupem KECh? Kto w takim razie to uczynił?
Są biskupi ale nie są mianowani, oni są uznawani przez społeczność w której służą.(Poza tym to nie KECh ale KWCh, mała różnica, ale dla porządku...). Biskup to inaczej starszy doglądający zboru, opiekujący się zborem, to służba a nie stanowisko.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 wrz 2013, 21:52

I dlatego pytam: Skoro twój zbór ma swojego biskupa, to czy podporządkujesz mu się gdyby do ciebie przyszedł i powiedział, że twoje przekonania odbiegają od nauczania KWCh?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 16 wrz 2013, 22:12

Rembov pisze:I dlatego pytam: Skoro twój zbór ma swojego biskupa, to czy podporządkujesz mu się gdyby do ciebie przyszedł i powiedział, że twoje przekonania odbiegają od nauczania KWCh?
Dwie kwestie poruszyłeś, po pierwsze biskup musiałby uzasadnić soje stwierdzenie na podstawie Biblii, byłaby dyskusja nad Słowem Bożym. Po drugie nie byłoby problemu z nauczaniem KWCh, ale nauczaniem Biblii, nie padłaby nawet teza o zgodności z nauką KWCh, ale zgodności z nauką Biblii. Jeślibym stwierdził, że biskup ma rację i myliłem się w swoich poglądach, to z pewnością bym się podporządkował i skorygował to co namieszałem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 16 wrz 2013, 22:47

Jak to wobec tego ma się do tego, że wcześniej napisałeś, ze biskupi "czuwają nad czystością doktryny", skoro porównywałbyś ich pouczenia z tym, co zapisano w Biblii i zmienił swoje poglądy dopiero wtedy, gdy sam uznasz, że rzeczywiście mają rację?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości