Witamy powracających braci!!

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 25 lip 2013, 19:00

Kamil M., też to czytałem - ciekawy trend. Ale myślę, że można wyciągnąć z tego różne wnioski. Zasadniczo zgadzam się z zakończeniem: część współczesnych protestantów dość daleko odeszła od celów i założeń reformacji :)

Notabene to ma małe przełożenie na protestantyzm w Polsce, który ma swoje problemy inne niż w Stanach.

PS
A dla autorów tego blogu duży plus za znajomość polskiej literatury :-D


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 31 sie 2013, 20:57

Lash pisze:
King Me pisze:Lash, pytanie jest jak najbardziej poważne. Ale niestety Twoja odpowiedź w żaden sposób na nie nie odpowiada.

A takim gdybaniem "powiedział ale nie powiedział bo coś tam ale jak tam to trzeba to inaczej odczytać i wyjdzie ci że w zasadzie tak ale nie dosłownie bo tam ten tego " to można wszystko udowodnić łącznie z tym że Mojżesz otrzymał kamienne tablice wprost ze statku kosmicznego obcych. :D
Odpowiedź jest poważna :)

Dlaczego Chrystus nie umarł zaraz po edenie :O ale był mysterionem - tajemnicą ....
Dlaczego Bóg Objawił się jako Trójca w pełni nie po tuż po Edenie ale była to tajmnica zakryta do czaswów Chrystusa :) ?

to jest identyczna sprawa :)


Bajkopisarzu :-/
Aleś wymyślił..


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 02 wrz 2013, 10:32

nesto pisze:
Lash pisze:
King Me pisze:Lash, pytanie jest jak najbardziej poważne. Ale niestety Twoja odpowiedź w żaden sposób na nie nie odpowiada.

A takim gdybaniem "powiedział ale nie powiedział bo coś tam ale jak tam to trzeba to inaczej odczytać i wyjdzie ci że w zasadzie tak ale nie dosłownie bo tam ten tego " to można wszystko udowodnić łącznie z tym że Mojżesz otrzymał kamienne tablice wprost ze statku kosmicznego obcych. :D
Odpowiedź jest poważna :)

Dlaczego Chrystus nie umarł zaraz po edenie :O ale był mysterionem - tajemnicą ....
Dlaczego Bóg Objawił się jako Trójca w pełni nie po tuż po Edenie ale była to tajmnica zakryta do czaswów Chrystusa :) ?

to jest identyczna sprawa :)


Bajkopisarzu :-/
Aleś wymyślił..
Hiper merytoryczna wypowiedź ;) - typowa dla ciebie :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
damcio185
Posty: 23
Rejestracja: 11 sie 2016, 02:32
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Nie dawno przeszedłem z KK do KZ(chrzest 24.07.2016 ) i muszę jeszcze dużo się nauczyć.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: damcio185 » 13 sie 2016, 01:02

Hm... Fabian Błaszkiewicz,były jezuita,znana postać w Odnowie w Duchu Św a teraz ewangelikalny wierzący. Widzisz rembov, przechodzenie duchownych idzie z obu stron.


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: Dragonar » 13 sie 2016, 01:37

Ktoś już odgrzał ten temat, a ja znalazłem w nim ciekawe pytanie od Albertusa:

Albertus pisze:Czy jesteś gotów wrócić do Kościoła [Katolickiego - mój dopisek] jeśli sie przekonasz że jego nauczanie jest prawdziwe?

Odpowiedź na nie może być tylko jedna - oczywiście, że tak. Jeżeli tylko Duch Święty dawałby mi świadectwo przez stosowne dowody i zawartą w nich prawdę, to nie ma innej drogi, jak tylko powrót do Kościoła Katolickiego.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: jj » 13 sie 2016, 07:39

Kilka razy musialem sprawdzic, czy to aby Dragonar napisal.... Ale tak. Nie ma innej drogi?


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: Dragonar » 13 sie 2016, 20:30

jj pisze:Kilka razy musialem sprawdzic, czy to aby Dragonar napisal.... Ale tak. Nie ma innej drogi?

A co w tym kontrowersyjnego? Czy ktokolwiek z nas chciałby być kłamcą przed Bogiem? Pytanie zakłada przekonanie się, że katolicyzm jest prawdą. Jeśli by był, każdy protestany powinien wrócić do Kościoła Katolickiego. Tego wymaga uczciwość, wiara w istnienie obiektywnej prawdy i szczerość w jej poszukiwaniu. Ale katolicyzm nie jest prawdą. I dlatego jestem protestantem. To już zrozumiałe?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: jj » 14 sie 2016, 07:57

Nie, nie jest zrozumiale. Zakladajac, ze katolicyzm stalby sie prawda i pomijajac fakt, ze cala organizacja musialaby runac, wybierasz powrot do czegos, co jest juz tylko z nazwy kk? Uwazasz, ze protestantyzm to forma przejsciowa, czy "poczekalnia" dla prawdziwie wierzacych katolikow?


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: artur403 » 14 sie 2016, 13:44

Dragonar mógłby przejść na prawosławie. Są znane przypadki, że po okresie protestanckim ludzie się nawracali na prawosławie.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: Dezerter » 15 sie 2016, 12:17

Dragonar pisze:
jj pisze:Kilka razy musialem sprawdzic, czy to aby Dragonar napisal.... Ale tak. Nie ma innej drogi?

A co w tym kontrowersyjnego? Czy ktokolwiek z nas chciałby być kłamcą przed Bogiem? Pytanie zakłada przekonanie się, że katolicyzm jest prawdą. Jeśli by był, każdy protestany powinien wrócić do Kościoła Katolickiego. Tego wymaga uczciwość, wiara w istnienie obiektywnej prawdy i szczerość w jej poszukiwaniu. Ale katolicyzm nie jest prawdą. I dlatego jestem protestantem. To już zrozumiałe?

Ja katolik praktykujący deklarują dokładnie to samo co Ty gdy przekonam się, że protestantyzm jest bliżej nauki Jezusa, apostołów i uczniów apostolskich.
Byłbym zdumiony, gdyby ktoś z forumowiczów nie złożył takiej deklaracji jak my dwaj
Nie ma większej religii ponad Prawdę


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: Dragonar » 16 sie 2016, 01:38

jj -
jj pisze:Nie, nie jest zrozumiale. Zakladajac, ze katolicyzm stalby sie prawda i pomijajac fakt, ze cala organizacja musialaby runac, wybierasz powrot do czegos, co jest juz tylko z nazwy kk? Uwazasz, ze protestantyzm to forma przejsciowa, czy "poczekalnia" dla prawdziwie wierzacych katolikow?

Kompletnie nie rozumiem. Skąd wziąłeś takie dziwne wnioski? Pytanie brzmiało:

Czy jesteś gotów wrócić do Kościoła [Katolickiego - mój dopisek] jeśli sie przekonasz że jego nauczanie jest prawdziwe?

Pogrubiłem założenie, które jest zawarte w pytaniu. To założenie brzmi: Nauczanie Kościoła Katolickiego jest prawdziwe. Jeśli przyjmiemy to założenie, to musimy wrócić do Kościoła Katolickiego, ponieważ nie możemy być nieuczciwi wobec Boga i siebie, a samo pytanie zakłada, że nauczanie Kościoła Katolickiego jest prawdziwe. Dlatego na gruncie tego pytania i na gruncie założeń poczynionych przez autora pytania, nie da się odpowiedzieć inaczej, niż: Tak.

Ale ja nie zgadzam się osobiście z założeniem, że nauczanie Kościoła Katolickiego jest prawdziwe. Według mnie nauczanie Kościoła Katolickiego jest fałszywe. I dlatego jestem protestantem, gdyż chcę być uczciwy wobec Boga i siebie. Gdyby prawda była inna, nie byłbym protestantem. Ale prawda nie jest wcale inna.

Prościej nie mogę.

artur403 -

artur403 pisze:Dragonar mógłby przejść na prawosławie. Są znane przypadki, że po okresie protestanckim ludzie się nawracali na prawosławie.

Czy Ty też nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi? Jeżeli przekonałbym się, że prawosławie/katolicyzm/wstawcokolwiek jest prawdą, to przeszedłbym na to, fakty same by tego wymagały. Jednak nie zostanę ani katolikiem, ani prawosławnym, bo doktryna tych wyznań nie jest prawdziwa. Proste jak drut.

Dezerter -

Dezerter pisze:Ja katolik praktykujący deklarują dokładnie to samo co Ty gdy przekonam się, że protestantyzm jest bliżej nauki Jezusa, apostołów i uczniów apostolskich.
Byłbym zdumiony, gdyby ktoś z forumowiczów nie złożył takiej deklaracji jak my dwaj
Nie ma większej religii ponad Prawdę

Zdanie Nie ma większej religii ponad Prawdę brzmi dość ezoterycznie albo gnostycko, ale generalnie się zgadzam i = jak mi się wydaje - chyba jako jedyny zrozumiałeś poprawnie mój post oraz pytanie Albertusa.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: jj » 16 sie 2016, 12:06

Dragonar pisze:jj -
jj pisze:Nie, nie jest zrozumiale. Zakladajac, ze katolicyzm stalby sie prawda i pomijajac fakt, ze cala organizacja musialaby runac, wybierasz powrot do czegos, co jest juz tylko z nazwy kk? Uwazasz, ze protestantyzm to forma przejsciowa, czy "poczekalnia" dla prawdziwie wierzacych katolikow?

Kompletnie nie rozumiem. Skąd wziąłeś takie dziwne wnioski? Pytanie brzmiało:

Czy jesteś gotów wrócić do Kościoła [Katolickiego - mój dopisek] jeśli sie przekonasz że jego nauczanie jest prawdziwe?


Nie rozumiem, ze nie rozumiesz. :)
Co pozostanie z kosciola katolickiego, jesli jego nauczanie bedzie prawdziwe? Czy nie bedzie podobny do jednego z kosciolow protestanckich? Czy wtedy gotow jestes powrocic na zasadzie wyboru lepszego?


artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: artur403 » 16 sie 2016, 13:45

Drogi jj,

No właśnie nie będzie podobny do protestanckich kościołów. Kościoły protestanckie są gorsze, bo głoszą herezje.
Z czego pierwsza jest Sola Scriptura. Nie rozróżniają władzy kościelnej.Lista ich herezji jest bardzo długa.
Najlepszy KK to taki będący sobą.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: Dragonar » 16 sie 2016, 14:31

jj pisze:Nie rozumiem, ze nie rozumiesz. :)
Co pozostanie z kosciola katolickiego, jesli jego nauczanie bedzie prawdziwe? Czy nie bedzie podobny do jednego z kosciolow protestanckich? Czy wtedy gotow jestes powrocic na zasadzie wyboru lepszego?

Aha... W pytaniu nie chodziło o to, że Kościół Katolicki się zmieni i stanie się prawdziwy według protestantyzmu jako wzoru prawdy - katolicyzm się nie zprotestantyzuje. W pytaniu jest mowa o Kościele Katolickim w obecnym stanie jego nauczania, takim niezmienionym oraz o osobie, która ewentualnie odkrywa, że to nauczanie jest prawdziwe. Czyli raczej:

Czy jesteś gotów wrócić do Kościoła [Katolickiego - mój dopisek] jeśli sie przekonasz że jego [aktualne] nauczanie jest prawdziwe?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Witamy powracających braci!!

Postautor: jj » 16 sie 2016, 14:57

Aaaa... teraz sie zgadza. :)



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości