Umywanie nóg

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Umywanie nóg

Postautor: Zbyszekg4 » 12 sty 2013, 13:21

Z opisu Ewangelii Jana wynika, że zanim Pan Jezus spożywał z apostołami Ostatnią Wieczerzę, i zanim polecił by czynic to na pamiątke Jego, miało miejsce to wydarzenie:

J 13:1-20 bw "(1) Przed świętem Paschy, Jezus, wiedząc, iż nadeszła godzina jego odejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich, którzy byli na świecie, umiłował ich aż do końca. (2) A podczas wieczerzy, gdy diabeł wzbudził w sercu Judasza, syna Szymona Iskarioty, zamysł wydania go, (3) wiedząc, iż Ojciec wszystko dał mu w ręce i że od Boga wyszedł i do Boga odchodzi, (4) wstał od wieczerzy, złożył szaty, a wziąwszy prześcieradło, przepasał się. (5) Potem nalał wody do misy i począł umywać nogi uczniów i wycierać prześcieradłem, którym był przepasany. (6) Podszedł też do Szymona Piotra, który mu rzekł: Panie, Ty miałbyś umywać moje nogi? (7) Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Co Ja czynię, ty nie wiesz teraz, ale się potem dowiesz. (8) Rzecze mu Piotr: Przenigdy nie będziesz umywał nóg moich! Odpowiedział mu Jezus: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał działu ze mną. (9) Rzecze mu Szymon Piotr: Panie, nie tylko nogi moje, lecz i ręce, i głowę. (10) Rzecze mu Jezus: Kto jest umyty, nie ma potrzeby myć się, chyba tylko nogi, bo czysty jest cały. I wy czyści jesteście, lecz nie wszyscy. (11) Wiedział bowiem, kto go ma wydać; dlatego rzekł: Nie wszyscy jesteście czyści. (12) Gdy więc umył nogi ich i przywdział szaty swoje, i znów usiadł, rzekł do nich: Czy wiecie, co wam uczyniłem? (13) Wy nazywacie mnie Nauczycielem i Panem, i słusznie mówicie, bo jestem nim. (14) Jeśli tedy Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi. (15) Albowiem dałem wam przykład, byście i wy czynili, jak Ja wam uczyniłem. (16) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy nad pana swego ani poseł nie jest większy od tego, który go posłał. (17) Jeśli to wiecie, błogosławieni jesteście, gdy zgodnie z tym postępować będziecie. (18) Nie o was wszystkich mówię; Ja wiem, których wybrałem; lecz niech się wypełni Pismo: Ten, kto spożywa chleb mój, podniósł na mnie piętę swoją. (19) Już teraz powiadam wam, zanim się to stanie, abyście, gdy się to stanie, uwierzyli, że Ja jestem. (20) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto przyjmuje tego, kogo poślę, mnie przyjmuje; a kto mnie przyjmuje, przyjmuje tego, kto mnie posłał."

Co myślicie o w/w tekście- czy mamy naśladować Pana Jezusa i zgodnie z Jego przykładem umywać nogi sobie nawzajem, przed przystąpieniem do pamiątki Wieczerzy?!
Jeśli nie mamy naśladować Pana, to dlaczego nie?...

Proszę o wypowiedzi...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 12 sty 2013, 13:27

Myślę, że tradycyjne rozumienie jest właściwe - umycie nóg Apostołom to lekcja Chrystusa o pokorze, służbie, uniżeniu, którą trzeba okazywać wszystkim na co dzień (mycie nóg to była najzwyczajniejsza rzecz na świecie w owych czasach - dzisiaj to kuriozum), zwłaszcza jest to nauka skierowana do wszystkich pełniących jakiś urząd w Kościele, a okazyjnie obrzęd umycia nóg można wykonać, by nie stało się to tylko słowami na papierze. Dlatego w Wielki Czwartek czasem biskup umywa nogi 12 prezbiterom albo ihumen mnichom.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 14 sty 2013, 16:09

Nie ma chętnych do wypowiedzi na temat tego, co Pan Jezus przykazał uczniom swoim?!...
Szkoda.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
makabi
Posty: 824
Rejestracja: 10 cze 2010, 12:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: makabi » 14 sty 2013, 19:52

bylem w KADS i umywalem :-D


"Dlaczego się dręczysz? Zrób
to, co jest w twojej mocy, a Ja uzupełnię to, czego ci braknie. Ponieważ nie żądam w tym
sakramencie niczego więcej, jak serca skruszonego i uniżonego" Jezus do Małgorzaty Alacoque
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 14 sty 2013, 20:23

Kamil M.:

Myślę, że tradycyjne rozumienie jest właściwe - umycie nóg Apostołom to lekcja Chrystusa o pokorze, służbie, uniżeniu, którą trzeba okazywać wszystkim na co dzień (mycie nóg to była najzwyczajniejsza rzecz na świecie w owych czasach - dzisiaj to kuriozum), zwłaszcza jest to nauka skierowana do wszystkich pełniących jakiś urząd w Kościele, a okazyjnie obrzęd umycia nóg można wykonać, by nie stało się to tylko słowami na papierze. Dlatego w Wielki Czwartek czasem biskup umywa nogi 12 prezbiterom albo ihumen mnichom.


Dokładnie.

W Kościele Katolickim też praktykuje się w Wieki Czwartek obrzęd obmywania nóg.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 14 sty 2013, 20:58

Albertus pisze:W Kościele Katolickim też praktykuje się w Wieki Czwartek obrzęd obmywania nóg.

Pytanie do protestantów: czy u was coś podobnego ma miejsce? Jeśli nie, to dlaczego- wszak Pan Jezus wyraźnie daje do zrozumienia, że jest Jego wolą, aby naśladować Go w tym geście, w tej służbie... (owszem, można nadać czynowi Jezusa sens przenośny, ale czy o to Jemu chodziło?...)

Proszę o wypowiedzi; za dotychczasowe dziękuję.
:)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
azariasz
Posty: 555
Rejestracja: 20 mar 2012, 08:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: azariasz » 14 sty 2013, 21:19

Zbyszekg4 pisze:Pytanie do protestantów: czy u was coś podobnego ma miejsce?


tak, ma miejsce.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 14 sty 2013, 21:37

estel pisze:
Zbyszekg4 pisze:Pytanie do protestantów: czy u was coś podobnego ma miejsce?


tak, ma miejsce.

Kiedy, w jakich okolicznościach?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 14 sty 2013, 23:28

Ja bym tego nie łączył z sakramentami. O ile np. wieczerzę pańską sprawujemy na pamiątkę, a chrzest jako symbol tudzież publiczne wyznanie, to umywanie nóg jest raczej przykładem kolejnego z wielu rodzajów postępowania zalecanego przez Jezusa (bo przecież nikt nie forsuje "nadstawiania policzka" jako sakramentu).
Dlatego rozumiem to właściwie tak samo jak Kamil M., choć w KZ nie spotkałem się z symbolicznym umywaniem nóg.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 15 sty 2013, 05:37

fauxpas pisze:Ja bym tego nie łączył z sakramentami. O ile np. wieczerzę pańską sprawujemy na pamiątkę, a chrzest jako symbol tudzież publiczne wyznanie, to umywanie nóg jest raczej przykładem kolejnego z wielu rodzajów postępowania zalecanego przez Jezusa (bo przecież nikt nie forsuje "nadstawiania policzka" jako sakramentu).
Dlatego rozumiem to właściwie tak samo jak Kamil M., choć w KZ nie spotkałem się z symbolicznym umywaniem nóg.

Biorąc pod uwagę kontekst, umywanie nóg jest swego rodzaju wstępem, wprowadzeniem do Pamiątki Wieczerzy i skoro obchodzimy Pamiątkę, to pozbawianie jej tego "wstępu" wydaje się pozbawianiem czegoś ważnego- zwłaszcza, że słowa Jezusa nie budzą watpliwości: On zaleca naśladownictwo!... (i to bardziej niż w przypadku "nadstawiania policzka" bo i Jezus, i Paweł, gdy zostali uderzeni w policzek, to raczej chcieli uzasadnienia tej przemocy, niż rzekli: "teraz w drugi poproszę!").


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
azariasz
Posty: 555
Rejestracja: 20 mar 2012, 08:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: azariasz » 15 sty 2013, 07:12

Zbyszekg4 pisze:
estel pisze:
Zbyszekg4 pisze:Pytanie do protestantów: czy u was coś podobnego ma miejsce?


tak, ma miejsce.

Kiedy, w jakich okolicznościach?


Przy Pamiątce, Zbyszku.


Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 15 sty 2013, 10:19

Biorąc pod uwagę kontekst, umywanie nóg jest swego rodzaju wstępem, wprowadzeniem do Pamiątki Wieczerzy i skoro obchodzimy Pamiątkę, to pozbawianie jej tego "wstępu" wydaje się pozbawianiem czegoś ważnego- zwłaszcza, że słowa Jezusa nie budzą watpliwości: On zaleca naśladownictwo!... (i to bardziej niż w przypadku "nadstawiania policzka" bo i Jezus, i Paweł, gdy zostali uderzeni w policzek, to raczej chcieli uzasadnienia tej przemocy, niż rzekli: "teraz w drugi poproszę!").

Zwróć jednak uwagę, że żaden z synoptyków nie wspomina umywania nóg, zaś Jan nie wspomina ustanowienia Wieczerzy owego wieczoru. Myślę, że nie dzieje się tak bez przypadku.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 15 sty 2013, 16:03

Kamil M. pisze:
Biorąc pod uwagę kontekst, umywanie nóg jest swego rodzaju wstępem, wprowadzeniem do Pamiątki Wieczerzy i skoro obchodzimy Pamiątkę, to pozbawianie jej tego "wstępu" wydaje się pozbawianiem czegoś ważnego- zwłaszcza, że słowa Jezusa nie budzą watpliwości: On zaleca naśladownictwo!... (i to bardziej niż w przypadku "nadstawiania policzka" bo i Jezus, i Paweł, gdy zostali uderzeni w policzek, to raczej chcieli uzasadnienia tej przemocy, niż rzekli: "teraz w drugi poproszę!").

Zwróć jednak uwagę, że żaden z synoptyków nie wspomina umywania nóg, zaś Jan nie wspomina ustanowienia Wieczerzy owego wieczoru. Myślę, że nie dzieje się tak bez przypadku.

To są fakty i nie wiemy czemu tak to zostało spisane, ale Jan 13 nie może innego wieczoru dotyczyć, jak tylko tego, gdy Ostatnia Wieczerza się odbyła!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 15 sty 2013, 16:32

Zbyszekg4 pisze: (owszem, można nadać czynowi Jezusa sens przenośny, ale czy o to Jemu chodziło?...)

tylko o to Zbyszku :)


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 15 sty 2013, 18:20

Dawid pisze:
Zbyszekg4 pisze: (owszem, można nadać czynowi Jezusa sens przenośny, ale czy o to Jemu chodziło?...)

tylko o to Zbyszku :)

Z tego tekstu poniżej nie wynika, aby to tylko w przenośni nogi umywano (owszem nie ma tu nic o wieczerzy, ale praktykowano i ceniono takie czyny - nie symbole czy przenośnie...):

1Ti 5:9-10 bw "(9) Na listę wdów może być wciągnięta niewiasta licząca lat co najmniej sześćdziesiąt i raz tylko zamężna, (10) mająca dobre imię z powodu szlachetnych uczynków: że dzieci wychowała, że gościny udzielała, że świętym nogi umywała, że prześladowanych wspomagała, że wszelkie dobre uczynki gorliwie pełniła."


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości