Ekumenizm międzyreligijny

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 cze 2013, 15:51

niebieski pisze:Człowiek ma wiele pragnień, często sprzecznych z sobą, ale z tego nie można wnioskować, że w Bogu istnieją sprzeczne pragnienia. Istnienie sprzecznych pragnień w człowieku wynika z jego struktury - jest istotą duchowo-cielesną, a po grzechu pierworodnym człowiek jest rozdarty wewnętrznie. Natomiast Pan Bóg jest Bytem prostym - nie składa się z jakichś tam części i nie ma w nim rozdarcia, które jest obecne w nas na skutek grzechów.

Ergo: Twoje wnioskowanie jest nieuprawnione.


Och jakie to niby cwane.

Bóg się gniewa i chce zbawienia.

(18) Zaiste więc, nad kim chce, okazuje zmiłowanie, a kogo chce przywodzi do zatwardziałości. (19) A zatem, powiesz mi: Czemu jeszcze obwinia? Bo któż może przeciwstawić się jego woli? (20) O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do twórcy: Czemuś mnie takim uczynił? (21) Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite? (22) A cóż, jeśli Bóg, chcąc okazać gniew i objawić moc swoją, znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przeznaczone na zagładę, (23) a uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio przygotował ku chwale,

Jak widać masz tu DWA RÓŻNE CHCENIA czyli WOLE

W sumie to obala wszelakie spekulacje ale niektórym spostolskie słowo nie wystarczy :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 cze 2013, 15:54

niebieski pisze:
Lash pisze:Drugiej sprawy nawet nie dotknąłeś - jest to bowiem Jedyna prawdziwa opcja Bóg "dając wolną wolę" musiał postawić ją ponad chęć zbawienia niktórych = Bóg ma wolę do zbawienia każdego i śmierci niektórych - tych o których wiedział że umrą z własnej woli bo im to dał...
http://niebieski519.blogspot.de/2013/05/dlaczego-pan-bog-chce-zbawienia.html


Przecież to nawet nie dotyka problemu który podałem

Podajest w swoim artykule ze Bóg nie gwałci wolności...
problemm jest to że dał wolność która powoduje śmierć grzesznika

Słowem Bóg DAJĄC wolność ceni ja bardziej od zbawienia człowieka.
Inaczej musisz uznać ze WOLNOŚĆ ludzka jest niezależna od Boga i BÓG MUSI uznać naszą wolność i jej nie dał :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 07 cze 2013, 16:59

Lash pisze:problemm jest to że dał wolność która powoduje śmierć grzesznika
Jeszcze jedno potwierdzenie, że kalwinizm jest grzeszny. http://niebieski519.blogspot.de/2010/10 ... nizmu.html


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
jwd
Posty: 460
Rejestracja: 25 maja 2010, 13:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jwd » 07 cze 2013, 18:14

Niebieski, chyba nie rozumiesz Kalwina.

On twierdził, że Bóg pozwolił pierwszym ludziom na upadek w potępienie, a w ten sposób całemu gatunkowi ludzkiemu, a dopiero później niektórym dał łaskę zbawienia, resztę pozostawiając w stanie jaki przekazali im ich rodzice.
Boże zadowolenie bierze się zaś z tego, że wszystko co uczynił jest suwerenną wolą Jego, jako Istoty doskonałej i niestworzonej i nie ma w tej decyzji ani domieszki działań żadnej innej stworzonej istoty niedoskonalej (ludzkiej, bądź anielskiej).

Pozdrawiam


J 14:6 "Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie."
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 07 cze 2013, 20:37

Tak, nie rozumiem, jak można Bogu przypisywać chęć potępienia kogokolwiek. Gdyby to było prawdziwe, to nie można byłoby powiedzieć, że "Bóg jest miłością".


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
jwd
Posty: 460
Rejestracja: 25 maja 2010, 13:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jwd » 07 cze 2013, 21:29

Ależ, wg Kalwina, Bóg nikogo nie potępił, doszło do całkowitej deprawacji ludzkiej natury, ludzkość sama potępiła się! Bóg część ludzi postanowił uratować, dlaczego część a nie całość? To już Jego suwerenna decyzja. W tym sensie niektórzy rodzą się bez łaski i są przyłączeni do śmierci.

Pozdrawiam


J 14:6 "Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie."
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 08 cze 2013, 15:48

Czy ekumenizm rozpoczął się od wyznań ewangelicznych?

http://www.ekumenizm.pl/content/article/20130321122007240.htm

Ewangelikalni w ekumenicznym rozkroku

Ruch ekumeniczny nie był zainicjowany przez Kościół Rzymskokatolicki, masonów, Żydów i cyklistów, ale przez Kościoły protestanckie, które szukały jedności między sobą. (proszę sprawdzić w Wikipedii) Fundamentalną zasadą tego ruchu NIE JEST szukanie tego co łączy, zapominając o tym co dzieli (co z lubością powtarzają krytycy, nie wiadomo tylko za kim), ale przykazanie Pana Jezusa Chrystusa, skierowane do swoich uczniów „aby byli jedno” i „nawzajem się miłowali”, bo tylko w ten sposób świat zobaczy, że jesteśmy Jego uczniami (proszę sprawdzić w ewangelii Jana).


Całość jest pod linkiem. Moim zdaniem autor trochę naciąga fakty ponieważ ekumenizm istnieje w kościele katolickim prawie od zawsze. Natomiast wiadome jest że idee jak religie łączą ludzi. Wystarczy więc nadać jakąś nazwę która jest w kościele katolickim i pod wspólnym sztandarem jednoczyć obydwie grupy.
Nie sądzę aby ideą chrześcijan ewangelicznych był ekumenizm ale dążenie do jedności w Chrystusie aby chrześcijanie gromadzili się w około Biblii.
Trochę smutne że niektórzy nawet nie widzą żadnej różnicy pomiędzy pasterzem kościoła ewangelicznego, księdzem a przywódcami innych wyznań.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 cze 2013, 10:59

niebieski pisze:
Lash pisze:problemm jest to że dał wolność która powoduje śmierć grzesznika
Jeszcze jedno potwierdzenie, że kalwinizm jest grzeszny. http://niebieski519.blogspot.de/2010/10 ... nizmu.html
A tam - Napsiac sobie każdy może co chce :) - nawet Jezusowi przypisywano grzeszność :)
Ostatnio zmieniony 10 cze 2013, 11:28 przez Lash, łącznie zmieniany 1 raz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 cze 2013, 11:27

niebieski pisze:Tak, nie rozumiem, jak można Bogu przypisywać chęć potępienia kogokolwiek. Gdyby to było prawdziwe, to nie można byłoby powiedzieć, że "Bóg jest miłością".

I nagle Bóg nie JEST SPRAWIEDLIWOŚĆIĄ :)
Jakbys nie wiedział Boża SPRAWIEDLIWOŚĆ chce potępienia każdego człowieka.

Nie tylko to ale Paweł WPROST Pisze że Bóg CHCE zatwardzić Faraona.
(17) Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi. (18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, a kogo chce, czyni zatwardziałym. Rzym9

Jak wdać Nie możesz zrozumiec Pawła Apostoła bowiem masz FAŁSZYWE założenie że
- Bóg nie jest sprawiedliwy
- Sprawiedliwy Bóg nie potępia
- Paweł nie mówi tego co mówi :) że Bóg chce zatwardzać czyli de facto odsuwac od zbawienia :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 10 cze 2013, 16:34

Lash pisze:I nagle Bóg nie JEST SPRAWIEDLIWOŚĆIĄ :)
Jakbys nie wiedział Boża SPRAWIEDLIWOŚĆ chce potępienia każdego człowieka.
Bzdura, a raczej grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Faryzeusze chcieli udowodnić grzech Panu Jezusowi, a Ty Panu Bogu.

Dawno z Tobą nie dyskutowałem, ale widzę, że się rozwijasz.

Nie tylko to ale Paweł WPROST Pisze że Bóg CHCE zatwardzić Faraona.
I według Ciebie oznacza to, że Pan Bóg chce jego potępienia? A to dlatego, że wcześniej oczywiście PRZEZNACZYŁ go na potępienie, tak?

Jak wdać Nie możesz zrozumiec Pawła Apostoła bowiem masz FAŁSZYWE założenie że
- Bóg nie jest sprawiedliwy
Jeśli Boża sprawiedliwość polega na tym, że "Pan Bóg chce potępienia wszystkich", to oczywiście nie wierzę w taką "sprawiedliwość".
- Sprawiedliwy Bóg nie potępia
Sprawiedliwy Bóg nie przeznacza uprzednim dekretem na potępienie, ale dopuszcza je jako skutek grzechu.

Lash pisze:- Paweł nie mówi tego co mówi :) że Bóg chce zatwardzać czyli de facto odsuwac od zbawienia :/
Paweł mówi, że Pan Bóg "zatwardza, kogo chce", ale nie jest to równoznaczne, że Pan Bóg czyni tak, bo chce jego potępienia. Jest to raczej biblijny sposób wyrażania, że Pan Bóg jest przyczyną pierwszą wszystkiego, co się dzieje: Albo sprawia pewne rzeczy bezpośrednio, albo je dopuszcza. Pan Bóg nie podlega pokusie do złego i nikogo do zła nie kusi, ale dopuszcza pokusy. Pan Bóg "chce zatwardzenia" faraona - to znaczy, że je dopuszcza. Bo gdyby faraon nie miał wyboru, czyli gdyby nie miał możliwości innego postępowania, to nie miałby i odpowiedzialności.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 10 cze 2013, 16:55

niebieski pisze:
Lash pisze:I nagle Bóg nie JEST SPRAWIEDLIWOŚĆIĄ :)
Jakbys nie wiedział Boża SPRAWIEDLIWOŚĆ chce potępienia każdego człowieka.
Bzdura, a raczej grzech przeciwko Duchowi Świętemu. Faryzeusze chcieli udowodnić grzech Panu Jezusowi, a Ty Panu Bogu.

Dawno z Tobą nie dyskutowałem, ale widzę, że się rozwijasz.


Ojoj nagle grzechem przeciwko Duchowi Św jest to że BÓG JEST SPRAWIEDLIWY i ta sprawiedliwość POTEPIŁA KAŻDEGO CZŁOWIEKA :)

(18) A zatem, jak przez upadek jednego człowieka przyszło potępienie na wszystkich ludzi, tak też przez dzieło usprawiedliwienia jednego przyszło dla wszystkich ludzi usprawiedliwienie ku żywotowi. Rzym 5

To sie nazywa dopiero Teolgia ;)
Boża sprawidliwość i Gniew jest grzechem ;)

Pan Jezus nie zgrzeszył Ani Bóg nie grzeszy gdy chce zatwardzić faraona albio żydów. wątpisz w to?



niebieski pisze:
Nie tylko to ale Paweł WPROST Pisze że Bóg CHCE zatwardzić Faraona.
I według Ciebie oznacza to, że Pan Bóg chce jego potępienia? A to dlatego, że wcześniej oczywiście PRZEZNACZYŁ go na potępienie, tak?


Faraon JEST potepiony bowiem nie uwierzył Chrystusowi - Jan 3
Faraon jest potępiony bowiem jest potomkiem Adama - Rzym 5:18

Paweł mówi wyraźnie że Bóg zatwardza kogo chce .. wątpisz w to ...


niebieski pisze:
Jak wdać Nie możesz zrozumiec Pawła Apostoła bowiem masz FAŁSZYWE założenie że
- Bóg nie jest sprawiedliwy
Jeśli Boża sprawiedliwość polega na tym, że "Pan Bóg chce potępienia wszystkich", to oczywiście nie wierzę w taką "sprawiedliwość".


Oj ty już chyba nawet katolikiem nie jesteś :/

Główne prawdy wiary

Jest jeden Bóg.
Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
Są trzy Osoby Boskie : Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

(19) A wiemy, że cokolwiek zakon mówi, mówi do tych, którzy są pod wpływem zakonu, aby wszelkie usta były zamknięte i aby świat cały podlegał sądowi Bożemu. (20) Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu. (21) Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy, Rzym 3

(12) Bóg - Sędzia sprawiedliwy, Bóg codziennie pałający gniewem.
(Ks. Psalmów 7:12, Biblia Tysiąclecia)


(1) Przewodnikowi chóru. Dawidowy. Zaufałem Panu: Jakże możecie mówić do mnie: Ulatuj jak ptak w góry! (2) Bo oto bezbożni napinają łuk, Przykładają strzałę do cięciwy, Aby ukradkiem miotać ją na prawych. (3) Kiedy będą zburzone podstawy, Cóż pocznie sprawiedliwy? (4) Pan jest w swym świętym przybytku, Pan, którego tron w niebie; oczy jego widzą, Powieki jego badają ludzi. (5) Pan bada sprawiedliwego i bezbożnego, A nienawidzi tego, kto kocha bezprawie. (6) Na bezbożnych zsyła deszcz rozżarzonych węgli i siarki, A wicher palący jest udziałem ich. (7) Bo sprawiedliwy jest Pan, kocha sprawiedliwość, Prawi zobaczą oblicze jego.
(Ks. Psalmów 11:1-7, Biblia Warszawska)


itd itp.

Jak widać Bóg sprawiedliwy nie jest w "modzie" ...

niebieski pisze:
- Sprawiedliwy Bóg nie potępia
Sprawiedliwy Bóg nie przeznacza uprzednim dekretem na potępienie, ale dopuszcza je jako skutek grzechu.


Jak widać Bóg sprawiedliwy potepił każdego w Adamie.
- Masz dostep do drzewa żywota?
- Jesteś w Edenie?
- Masz na sobie skutki grzechu Adama?

To wynik Bożej sprawiedliwości na Adamie ...

niebieski pisze:
Lash pisze:- Paweł nie mówi tego co mówi :) że Bóg chce zatwardzać czyli de facto odsuwac od zbawienia :/
Paweł mówi, że Pan Bóg "zatwardza, kogo chce", ale nie jest to równoznaczne, że Pan Bóg czyni tak, bo chce jego potępienia.


O tak zatwardza ludzi dla ich przyjemnośći ;)


niebieski pisze: Jest to raczej biblijny sposób wyrażania, że Pan Bóg jest przyczyną pierwszą wszystkiego, co się dzieje: Albo sprawia pewne rzeczy bezpośrednio, albo je dopuszcza.


I tu SPRAWIA zatwardzenie
Ex 10 - wystarczy przeczytac kto co robi :)

niebieski pisze: Pan Bóg nie podlega pokusie do złego i nikogo do zła nie kusi, ale dopuszcza pokusy.


A od kiedy ZATWARDZNIE jest pokusą albo złem! :O
Od kiedy wrzucenie do piekła JEST ZŁEM :O
Bóg jest zły bo wrzuci ludzi do piekła :O ?

niebieski pisze: Pan Bóg "chce zatwardzenia" faraona - to znaczy, że je dopuszcza.


nie zmyślaj

(1) Potem rzekł Pan do Mojżesza: Idź do faraona, gdyż to Ja sam przywiodłem do zatwardziałości serce jego i serce sług jego, aby czynić te moje znaki wśród nich (2) i abyś ty opowiadał dzieciom swoim i wnukom swoim, jak obszedłem się z Egipcjanami, i jakie znaki czyniłem wśród nich, byście poznali, żem Ja Pan.
Ex 10

niebieski pisze: Bo gdyby faraon nie miał wyboru, czyli gdyby nie miał możliwości innego postępowania, to nie miałby i odpowiedzialności.


Bzdura którą Paweł obala

(16) A zatem nie zależy to od woli człowieka, ani od jego zabiegów, lecz od zmiłowania Bożego. (17) Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi. (18) Zaiste więc, nad kim chce, okazuje zmiłowanie, a kogo chce przywodzi do zatwardziałości. (19) A zatem, powiesz mi: Czemu jeszcze obwinia? Bo któż może przeciwstawić się jego woli? (20) O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do twórcy: Czemuś mnie takim uczynił? (21) Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 10 cze 2013, 21:14

Gdyby Pan Bóg karał zło, którego sam byłby autorem w człowieku przez zatwardzenie jego serca, tzn. gdyby był aktywną przyczyną, a nie tylko DOPUSZCZAŁ ową postawę jako wybraną przez grzesznika, to oczywiście, że byłby niesprawiedliwy.

Twierdząc, że Pan Bóg niektórych predestynował na potępienie, w swoim zaślepieniu i zatwardziałości oskarżasz Go o grzech.


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 cze 2013, 11:12

niebieski pisze: Gdyby Pan Bóg karał zło, którego sam byłby autorem w człowieku przez zatwardzenie jego serca, tzn. gdyby był aktywną przyczyną, a nie tylko DOPUSZCZAŁ ową postawę jako wybraną przez grzesznika, to oczywiście, że byłby niesprawiedliwy.

E tam jak wida nie czytasz Pisma św.

Przytoczę 10 Rozdział Wyjścia

Wstęp
(1) Potem rzekł Pan do Mojżesza: Idź do faraona, gdyż to Ja sam przywiodłem do zatwardziałości serce jego i serce sług jego, aby czynić te moje znaki wśród nich (2) i abyś ty opowiadał dzieciom swoim i wnukom swoim, jak obszedłem się z Egipcjanami, i jakie znaki czyniłem wśród nich, byście poznali, żem Ja Pan.


(16) Wtedy faraon śpiesznie wezwał Mojżesza i Aarona i rzekł: Zgrzeszyłem przeciwko Panu, Bogu waszemu, i przeciwko wam. (17) Przeto przebaczcie mi jeszcze tym razem mój grzech i wstawcie się do Pana, Boga waszego, by przynajmniej tę zagładę oddalił ode mnie. (18) A gdy wyszedł od faraona, wstawił się do Pana. (19) Wtedy odwrócił Pan wiatr, który zaczął dąć bardzo mocno od zachodu. A ten uniósł szarańczę i wrzucił ją do Morza Czerwonego, tak że na całym obszarze Egiptu nie pozostała ani jedna szarańcza.

Jak widać Faraon się nawraca i pokutuje Plaga odchodzi
co sie dzieje dalej?


(20) Lecz Pan przywiódł do zatwardziałości serce faraona, tak iż nie wypuścił synów izraelskich.


(21) Rzekł więc Pan do Mojżesza: Wyciągnij rękę swoją ku niebu i nastanie nad całą ziemią egipską ciemność tak gęsta, że będzie można jej dotknąć. (22) I wyciągnął Mojżesz swą rękę ku niebu, i nastała gęsta ciemność w całej ziemi egipskiej przez trzy dni(23) Przez trzy dni nie widział jeden drugiego i nikt nie mógł wstać z miejsca swego; ale wszyscy synowie izraelscy mieli światło w siedzibach swoich. . (Ks. Wyjścia 10:1-29, Biblia Warszawska)

jak widać Słowo boże jest Jasne
Bóg mówi
- Ja sam o zrobiłem
- Bóg Sam zatwardza miękkiego Faraona


Podbnie widać to w NT.

(5) Podobnie i obecnie pozostała resztka według wyboru łaski. (6) A jeśli z łaski, to już nie z uczynków, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską. (7) Cóż więc? Czego Izrael szukał, tego nie osiągnął, ale wybrani osiągnęli; pozostali zaś ulegli zatwardziałości, (8) jak napisano: Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, dał im oczy, które nie widzą, i uszy, które nie słyszą, aż do dnia dzisiejszego. (9) A Dawid powiada: Niechaj stół ich stanie się dla nich sidłem i siecią, i zgorszeniem, i zapłatą; (10) niech zaćmią się ich oczy, aby nie widzieli, a grzbiet ich pochyl na zawsze. Rzym 11

Jak widać Bóg zaślepia .. i nie daje osiagać celu ...

Inny przykład

(22) Mężowie izraelscy! Posłuchajcie tych słów: Jezusa Nazareńskiego, męża, którego Bóg wśród was uwierzytelnił przez czyny niezwykłe, cuda i znaki, jakie Bóg przez niego między wami uczynił, jak to sami wiecie, (23) gdy według powziętego z góry Bożego postanowienia i planu został wydany, tego wyście rękami bezbożnych ukrzyżowali i zabili;
Dzieje 2

Jak widać Bóg postnawia a oni mordują Jezusa ... czy uważasz ze mieli winę?
Jak najbardziej bowiem Jezus prosi aby nie poczytac im tej winy!

Itd itp.

Aby to obejśc musisz wyzbyc się Boga objawionego w Biblii i utworzyć nowego :/



niebieski pisze: Twierdząc, że Pan Bóg niektórych predestynował na potępienie, w swoim zaślepieniu i zatwardziałości oskarżasz Go o grzech.


Bzdura

O nic go nie oskarżam - to ty OSKARŻASZ go o grzech że może taka rzecz uczynic - mówisz jeśli skarzeż człowieka na śmierć to GRZESZYSZ Boże

Bóg jednak nie przejmuje się twoimi wywodami i POTĘPIŁ WSZYSTKIE POKOLENIA LDZKIE W ADAMIE bez ich grzechu osobistego. I nie jest w tym GRZESZNY.

(18) A zatem, jak przez upadek jednego człowieka przyszło potępienie na wszystkich ludzi, tak też przez dzieło usprawiedliwienia jednego przyszło dla wszystkich ludzi usprawiedliwienie ku żywotowi. Rzym 5:18


Może ci się to nie pododobać i możesz utworzyc sobie nowego niebiblijnego Boga :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
niebieski
Posty: 1565
Rejestracja: 17 sie 2008, 00:52
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Biecz, Polska
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: niebieski » 11 cze 2013, 11:32

E, tam, widać, że nie rozumiesz i interpretujesz Pismo św. na swoją własną zgubę.

W zaznaczonym na czerwono wersecie, w hebrajskim tekście jest ta sama forma gramatyczna (הִכְבַּ֤דְתִּי - hiphil, imperfect), która jest użyta przez proroka Izajasza w Iz 63, 17: „Przeczżeś nam, Panie! dopuścił błądzić z dróg twoich? przeczżeś zatwardził serce nasze, abyśmy się ciebie nie bali? Nawróćże się dla sług twoich, dla pokolenia dziedzictwa twego”. (Biblia Gdańska).

Czyżby prorok chciał powiedzieć w tym zdaniu, że Pan Bóg chce potępienie Ludu Wybranego włączając w to samego proroka?


Misericordiam Domini in aeternum cantabo.

http://niebieski519.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 11 cze 2013, 11:41

niebieski pisze:E, tam, widać, że nie rozumiesz i interpretujesz Pismo św. na swoją własną zgubę.

W zaznaczonym na czerwono wersecie, w hebrajskim tekście jest ta sama forma gramatyczna (הִכְבַּ֤דְתִּי - hiphil, imperfect), która jest użyta przez proroka Izajasza w Iz 63, 17: „Przeczżeś nam, Panie! dopuścił błądzić z dróg twoich? przeczżeś zatwardził serce nasze, abyśmy się ciebie nie bali? Nawróćże się dla sług twoich, dla pokolenia dziedzictwa twego”. (Biblia Gdańska).

Czyżby prorok chciał powiedzieć w tym zdaniu, że Pan Bóg chce potępienie Ludu Wybranego włączając w to samego proroka?


1. Nie ma sensu dyskutowac z tobą bowiem zakładasz u mnie błędnie że inteopretuję pismo na własną zgubę.

2. Tekst hebrajski interpretowany przez ciebie i przez apostoła :D Wolę interpetrację apostolską :) - To co mówisz to De facto - apostołowie nie potrafili zacytowac Pisma i przetłumaczyć Pisma na grecki :/

3. Mowa w formie pierwszej nie znaczy że ktos jest WINIEN ale moze byc tez wskazaniem, że ten ktość czuje się związany z podmiotem w tym wypdaku IZRAELEM jako jednym z nim ludem.

Przykładem niech bedzie tu Nehemiasz

(1) Słowa Nehemiasza, syna Chakaliasza: Gdy w miesiącu Kislew roku dwudziestego przebywałem w twierdzy Susa, (2) przyszedł jeden z moich braci, Chanani, a z nim niektórzy mężowie z Judy. Zapytałem ich wtedy o ocalałych Żydów, którzy przeżyli niewolę, i o Jeruzalem. (3) A oni rzekli do mnie: Ci pozostali, którzy przeżyli niewolę, znajdują się w tamtejszym okręgu w wielkiej biedzie i pohańbieniu; wszak mur Jeruzalemu jest zwalony, a jego bramy spalone ogniem. (4) A gdy usłyszałem te słowa, usiadłem i zacząłem płakać, i smuciłem się przez szereg dni, poszcząc i modląc się przed Bogiem niebios (5) tymi słowy: Ach, Panie, Boże niebios! Jesteś Bogiem wielkim i strasznym, który dotrzymuje przymierza i okazuje łaskę tym, co go miłują i przestrzegają jego przykazań. (6) Niechaj twoje ucho będzie uważne, a twoje oczy otworzą się, aby wysłuchać modlitwy twego sługi, którą ja zanoszę teraz do ciebie dniem i nocą za synów Izraela, sługi twoje, oraz wyznania grzechów synów izraelskich, którymi zgrzeszyliśmy wobec ciebie; także ja i dom mojego ojca zgrzeszyliśmy. (7) Niecnie postąpiliśmy wobec ciebie: nie przestrzegaliśmy przykazań i ustaw, i praw, jakie nadałeś Mojżeszowi, swemu słudze. (8) Wspomnij na słowo, jakie zaleciłeś Mojżeszowi, swemu słudze, powiadając: Jeżeli wy popełnicie wiarołomstwo, Ja rozproszę was pomiędzy ludami. (9) Lecz jeżeli nawrócicie się do mnie i będziecie przestrzegać moich przykazań i spełniać je, to choćby wasi rozproszeni byli na krańcu niebios, i stamtąd ich zbiorę, i sprowadzę na miejsce, które obrałem na mieszkanie dla mego imienia. (10) Boć oni są twoimi sługami i twoim ludem, który odkupiłeś swą wielką mocą i potężną swoją ręką, (11) ach, Panie! Niechaj twoje ucho będzie uważne na modlitwę twego sługi i modlitwę twoich sług, pragnących uczcić twoje imię. Spraw, proszę, aby poszczęściło się dziś twemu słudze i okaż mu zmiłowanie wobec tego męża. Byłem bowiem podczaszym królewskim.
(Ks. Nehemiasza 1:1-11, Biblia Warszawska)


Jak widać Nehemiasz utożsamia sie z Izrealem i Jego grzechami choć sam nie brał bespośrednio udziału w grzechach które spowodowały wygnanie Izraela,



Jak widac nie masz ochoty na merytoryczna dyskusję ale próbujesz wywołać wrażenie że ktos jest zgubiony bowiem nie przyjmuje fałszywej perspektywy mówicej że BÓG kłamie i że nie moze potepić człowieka w Adamie

Bóg musiałby kłamać w słowach:
(1) Potem rzekł Pan do Mojżesza: Idź do faraona, gdyż to Ja sam przywiodłem do zatwardziałości serce jego i serce sług jego, aby czynić te moje znaki wśród nich (2) i abyś ty opowiadał dzieciom swoim i wnukom swoim, jak obszedłem się z Egipcjanami, i jakie znaki czyniłem wśród nich, byście poznali, żem Ja Pan. Ex 10

Oraz potępienie

Przypominam
(18) A zatem, jak przez upadek jednego człowieka przyszło potępienie na wszystkich ludzi, tak też przez dzieło usprawiedliwienia jednego przyszło dla wszystkich ludzi usprawiedliwienie ku żywotowi.

Bóg potepił wszystkie pokolenia po Adamie nawet jesli nie popełniły osobistego grzechu - Wg ciebnie Bóg musiałby grzeszyć aby to zrobić :/ - czyż nie?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości