Znaczenie Biblii w KRK

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Pan Piernik
wyznanie: Protestant
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 21 kwie 2010, 09:53

Czy znajdujesz jakikolwiek cytat na potwierdzenie tego, że Maria była niepokalanie poczęta?
Czy znajdujesz jakikolwiek cytat potwierdzający, że była niepokalana - czyli nie to, że była dziewicą tylko to, że była pozbawiona grzechu pierworodnego?

Mówiłem, że ślubowała dziewictwo. Maryja odpowiadając na zwiastowanie Anioła,
rzekła: "Jakże się to stanie, skoro męża nie znam". Nie powiedziałaby tego, gdyby
przedtem nie ślubowała Bogu dziewictwa.

załóżmy, że zapominamy w tej chwili o kulturze żydowskiej sprzed 2 tysięcy lat...
idziemy do jakiejś nastolatki i mówimy - moja droga, właśnie poczęłaś i urodzisz niedługo...
a ona nam odpowie - jak to mozliwe skoro jeszcze nie współżyłam z nikim....

to w twoim rozumieniu jest oświadczeniem, że złozyła sluby czystości??

Powracając z pobocznego apokryficznego wątku do głównego tematu.
Znaczenie Pisma.
To, że jest ogromne nie wątpię. Ale jakie to ma znaczenie, skoro nie jest dla katolików autorytetem?
Jego autorytet podlega autorytetowi "kościoła", który z kolei już nie podlega nikomu i niczemu.
To z tego autorytetu biorą swój początek jakoby "objawione przez samego Boga" prawdy, ktore zdaniem "kościoła" nie muszą wcale a wcale mieć swego uzasadnienia w Piśmie, ani podlegać jego autorytetowi. Wystarczy, że owe "prawdy" mają swe uzasadnienie w innych "prawdach" itd...

pozdrawiam

sanctam
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: :) Nie wiem co napisać ?
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 21 kwie 2010, 10:01

Turretin pisze:Tak powiedział tylko w zakłamanym przekładzie Wulgaty.
Winno być: Bądź pozdrowiona, łaską obdarowana.

Masz rację, gr. kecharitomene - imiesłów dokonany, w wołaczu oznacza: obdarzona łaską, napełniona łaską, obłaskawiona.

Turretin pisze:Bredzisz.
Uświęcenie Jeremiasza czy napełnienie Duchem Świętym Jana Chrzciciela WCALE NIE ŚWIADCZY o tym, że buli oni NIEPOKALANIE POCZĘCI.
Po prostu dzięki wierze rodziców dziecko może być uświęcone i poczęte jako święte.
O czym pisze zresztą Apostoł Paweł

Tutaj również masz rację. Prorocy nie byli Niepokalanie Poczęci, lecz uświęceni w łonie matki. Maryja natomiast została zachowana nienaruszona (preservatum immunis) od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, na mocy przewidzianych zasług Chrystusa Jezusa (intuitu meritorum Christi Iesu), Zbawiciela rodzaju ludzkiego.

Jako córa Adama i Ewy została odkupiona wprzód przez Chrystusa na mocy przewidzianych Jego zasług.

Turretin pisze:Ciekawa dyskusja na ten temat - prowadzona przez nasza siostrę w Panu J 4,23:

http://apologetyka.katolik.pl/forum/sho ... 07&page=12

Stanowisko przeciwników dziewictwa post patrum zostało odrzucone przez liczne synody i papieży.

Awatar użytkownika
ami
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: ami » 21 kwie 2010, 10:28

Robienie z Marii Matki Boskiej,dziewicy,itd jest mono naciągane i niezgodne z prawdą.Dla naszego zbawienia zgodnie z Nowym Przymierzem, ważne było wcielenie się Chrystusa jako Ducha Chrystusowego w fizyczne ciało Jezusa.O ojcostwie Józefa pisze nie tylko w EWANGELII DOSKONAŁEGO ŻYCIA ŚWIĘTYCH DWUNASTU.

NARODZENIE JEZUSA

9.I tego samego dnia Anioł Gabriel ukazał się Józefowi we śnie i przemówił do niego: "Bądź pozdrowiony, Józefie, ty jesteś wybrany, gdyż ojcostwo Boga jest z tobą. Błogosławionyś ty między mężczyznami i błogosławiony owoc biódr twoich".
10.A Józef zastanowił się nad tymi słowami, był zakłopotany; ale Anioł Adonai (Pana; JHVH, Jahvah) przemówił do niego: " Nie bój się Józefie, synu Dawida, znalazłeś bowiem łaskę u Boga i popatrz, ty spłodzisz syna, i masz mu nadać imię Jehoszuah-Miriam (Jezus-Maria); gdyż On wybawi swój lud od jego grzechów".
11.To się stało, ażeby się wypełniło to, co Adonai (Pan; JHVH, Jahvah) zapowiedział przez proroka, który mówi: "Popatrz, dziewica pocznie i stanie się brzemienna, i urodzi syna, i nada mu imię Emanuel (Imanuel), co oznacza: Bóg w nas".
12.Kiedy Józef zbudził się ze snu, uczynił, jak mu Anioł rozkazał i poszedł do Marii, zaślubionej sobie żony i poczęła ona w swoim łonie Adonai (Pana; JHVH, Jahvah).

Maria była dziewicą zanim zaczęła współżyć z Józefem.Po urodzeniu Jezusa urodziła pozostałe dzieci.Przecież jej celibat nie obowiązywał.Podobnie jak i obecnie,celibat Bogu do niczego nie jest potrzebny,bo On dał każdemu wolną wolę.

Jeden jest Bóg,jeden jest też pośrednik między Bogiem i ludźmi,Syn Boży Chrystus,obecny we wszystkich ludziach przez swojego Ducha Chrystusowego.Kto wierzy w Syna Bożego,ma świadectwo Jego obecności w sobie.
Awatar użytkownika
Rembov
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 21 kwie 2010, 11:26

Turretin pisze:Jak sam zapewne wiesz, Kościół rzymski odrzucał naukę Kopernika jako herezję

Nie prawda.

Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
wyznanie: Kościół Katolicki
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 21 kwie 2010, 12:08

Turretin pisze:
Rembov pisze:
Turretin pisze:Jak sam zapewne wiesz, Kościół rzymski odrzucał naukę Kopernika jako herezję

Nie prawda.

No i po to tak kłamać, Rembov? Po co?
Za co skazano Galileusza?
Przecież Galileo musiał się ODPRZYSIĄC herezji - zgubnej dla wiary, błędnej i szkodliwej fizycznie - że Ziemia porusza się ruchem obrotowym wokół słońca.

22 czerwca 1633 roku Galileusz ubrany w białą koszulę (zwyczajowy strój ukaranych heretyków) został doprowadzony do sali dominikańskiego klasztoru Santa Maria Sopra Minerva. Klęcząc w obecności dziesięciu sędziów wysłuchał wyroku. Trybunał Rzymskiej Inkwizycji stosunkiem głosów 7 do 3[2] skazał 69-letniego wówczas uczonego na dożywotni areszt domowy oraz cotygodniowe odmawianie siedmiu psalmów pokutnych przez trzy lata za to, iż złamał zakaz z 1616 roku i głosił tezy Kopernika, nie potrafiąc ich udowodnić.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Galileusz

To kto tu kłamie?

Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
sanctam
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 21 kwie 2010, 13:15

ann_in_grace pisze:
Widzisz, problem jest w tym, ze lacinskie, bledne tlumaczenie stalo sie obowiazujacym, i zafarbowalo prawde biblijna, a ta powyzej podana :)
Twoja "uzasadniona" wiara to efekt blednego tlumaczenia.

Tłumaczenie jest poprawne. Dla protestantów grzeszność człowieka jest jego naturą, i jako taka nie może być nigdy usunięta. ;-) Katolicy zaś uznają, że łaska ma prymat nad grzechem. Bóg jest zawsze większy i pierwszy.

sanctam
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 21 kwie 2010, 13:24

piernik pisze:Czy znajdujesz jakikolwiek cytat na potwierdzenie tego, że Maria była niepokalanie poczęta?

Nie. Droga do ogłoszenia dogmatu kształtowała się na płaszczyźnie bytu Kościoła, teologii patrystycznej i liturgii (najpierw w Irlandii, następnie w Anglii i Europie).

piernik pisze:Czy znajdujesz jakikolwiek cytat potwierdzający, że była niepokalana - czyli nie to, że była dziewicą tylko to, że była pozbawiona grzechu pierworodnego?

Ślady Tradycji immakulistycznej znajdują się w Biblii (Łk 1, 26-38), wielki znak na niebie (Ap 12).

piernik pisze:załóżmy, że zapominamy w tej chwili o kulturze żydowskiej sprzed 2 tysięcy lat...
idziemy do jakiejś nastolatki i mówimy - moja droga, właśnie poczęłaś i urodzisz niedługo...
a ona nam odpowie - jak to mozliwe skoro jeszcze nie współżyłam z nikim....

to w twoim rozumieniu jest oświadczeniem, że złozyła sluby czystości??

Scena Zwiastowania zdaje się zakładać, że Maryja złożyła jakiś ślub dziewictwa.

piernik pisze:To z tego autorytetu biorą swój początek jakoby "objawione przez samego Boga" prawdy, ktore zdaniem "kościoła" nie muszą wcale a wcale mieć swego uzasadnienia w Piśmie, ani podlegać jego autorytetowi. Wystarczy, że owe "prawdy" mają swe uzasadnienie w innych "prawdach" itd...

Wiem co jest prawdą, dzięki nieomylności którą cieszy się Papież, wypowiadający się w sposób nieomylny.

Awatar użytkownika
Bogoljub
wyznanie: nie chce podawać
Kontaktowanie:

Postautor: Bogoljub » 21 kwie 2010, 13:38

ciekawe że protestanci pienią się gdy wspominają o Galileuszu że kk zacofany a gdy mowa o ewolucji nauka idzie w las i wyłażą demony.

Co do pełnej łaski, rozumiem że jest to tłumaczenie tradycyjne, choć nie jest najlepsze, gdyż nie ukazuje w pełni bierności Maryi i dynamiczności Boga udzielającego łaskę. Myślę że lepsze było by "Bądź pozdrowiona wypełniona łaską". Na wschodzie jest termin błagodatna.

przygoda z forum zakończona
sanctam
Kontaktowanie:

Postautor: sanctam » 21 kwie 2010, 13:47

Turretin pisze:Za to jest mnóstwo pisaniny na temat rzekomych uwielbień Maryi w pisamach Bonawentury czy - zwłaszcza - innego szaleńca, patrona fałszywej obrony sądowej - Alfonsa de Liguori, którego namiętnym czytelnikiem był autor tego dogmatu - niejaki
Pius IX, o którym dyplomaci oraz teologowie katoliccy pisali między sobą, że jest od 1848 roku niespełna rozumu.
.

Turretinie, stajesz się jednym z kolejnych (prekursorem był Marcin Luter), niechlubnych autorów czarnych legend o Kościele Jezusa Chrystusa, Kościele katolickim, zbudowanym na trwałym fundamencie Opoki.

Wróć do „Życie kościelne”