Katolicy, podejmijmy rękawicę rzuconą przez Turretina...

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Brawario
Posty: 242
Rejestracja: 26 kwie 2009, 17:27
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Katolicy, podejmijmy rękawicę rzuconą przez Turretina...

Postautor: Brawario » 24 wrz 2009, 15:38

Turretin pisze:
kometa pisze:Zaczynam widzieć te owoce...tu na forum. W uogólnianiu i ze stalinowskimi porównaniami... :(

Po prostu - żenujące


Co żenujące? Fakty? Fkaty są jakie są i nie ma sensu z faktami dyskutować.

Może po prostu załóż wątek w którym opiszesz nam przekonywująco i wiarygodnie dobre owoce religii rzymskokatolickiej - dajmy na to w Europie czy w innych obszarach posługi wiary najwyższego pontyfika.

Wszak masz odpowiednią perspektywę histopryczną - ponad tysiąc lat.

Jakie to są typowo katolickie cnoty? Katolicka etyka pracy? Tradycyjna katolicka praworządność?

Chętnie - szczerze - naprawde chętnie poczytamy.


kometa
Posty: 2092
Rejestracja: 05 maja 2009, 20:31
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kometa » 24 wrz 2009, 15:51

Ale zawsze powstaje pytanie: czemu tylko 1000 lat?? :eek: Chyba, ze "ponad tysiąc" rozumieć można jako 2000 tysiące wtedy OK ;)

Moim dziedzictwem (katolickim) jest także św. Paweł, św. Atanazy (i Nicea), Chalcedon, no i później to co mieści się w tysiącleciu a więc średniowiecze, renesans itd.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 24 wrz 2009, 16:03

Tysiąc lat gdyż od tego okresu mówimy o "Rzymsko-Katolickim Kościele".


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 wrz 2009, 18:50

Tysiąc lat gdyż od tego okresu mówimy o "Rzymsko-Katolickim Kościele".


Aha! Czyli przyznajesz że wszyscy którzy zarzucają katolkom odpowiedzialność za tzw "donację Konstantyna" to kłamcy i oszczercy?

:) :mrgreen: :lol:


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 24 wrz 2009, 19:11

Albertus pisze:
Tysiąc lat gdyż od tego okresu mówimy o "Rzymsko-Katolickim Kościele".


Aha! Czyli przyznajesz że wszyscy którzy zarzucają katolkom odpowiedzialność za tzw "donację Konstantyna" to kłamcy i oszczercy?

:) :mrgreen: :lol:

A co ma donacja do schizmy niecałe tysiąc lat temu?

Pozdrawiam,
f.


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 wrz 2009, 20:01

Albertus napisał/a:
Cytat:
Tysiąc lat gdyż od tego okresu mówimy o "Rzymsko-Katolickim Kościele".


Aha! Czyli przyznajesz że wszyscy którzy zarzucają katolkom odpowiedzialność za tzw "donację Konstantyna" to kłamcy i oszczercy?

:) :mrgreen: :lol:

A co ma donacja do schizmy niecałe tysiąc lat temu?


Udajesz czy naprawdę nie rozumiesz? :O


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 24 wrz 2009, 20:12

No z chęcią wysłucham o tym od katolika :) Gdyż naprawdę nie wiem w jaki niby sposób zasugerowałem, że osoby zarzucające katolikom odpowiedzialność za "donację konstantyna" to, cytuję, "kłamcy i oszczercy"?

Wikipedia również tej schizmy nie łączy bezpośrednio z "donacją":
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_schizma_wschodnia
więc czuję się po części usprawiedliwiony, że nie widzę tego tak jak w swoim pytaniu przedstawiłeś ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Robertamigo
Posty: 1256
Rejestracja: 29 maja 2009, 14:57
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bayern
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Robertamigo » 24 wrz 2009, 20:14

kometa pisze:Moim dziedzictwem (katolickim) jest także św. Paweł, św. Atanazy (i Nicea), Chalcedon, no i później to co mieści się w tysiącleciu a więc średniowiecze, renesans itd.


Oczywiscie,masz racje.Jest to ale nasze wspolne dziedzictwo ,mysle ze tak do 7 soboru i do czasu kiedy Stefan II dostarczyl Pepinowi list adresowany do niego od apostola Piotra.....

Przed zalozeniem panstwa koscielnego ,biskupstwo w Rzymie bylo czescia pentiarchi-czyli 5 glownych kosciolow chrzescijanskich.
-Aleksandria
-Konstantynopel
-Rzym
-Jerozolima
-Antiochia
Punktem kulminacyjnym w procesie odstepstwa KRzK byla okryta wielka sromota schizma w roku 1054.
I tylko od tego czasu mozna uznawac KRzk jako de facto samodzielna i niezalezna organizacje eklezjalna.

A wiec ostatnie 1000 papiestwa- wklad tej organizacji w rozwijaniu wolnosci sumienia,slowa,praw czlowieka...., i co najwazniejsze -krzewieniu Slowa Bozego, prostej zdrowej ewangelii.
Wklad tej organizacji w przestrzeganiu przykazan Pana: Nie zabijaj,nie cudzoloz,nie kradnij,nie pozadaj...


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 wrz 2009, 20:39

No z chęcią wysłucham o tym od katolika :) Gdyż naprawdę nie wiem w jaki niby sposób zasugerowałem, że osoby zarzucające katolikom odpowiedzialność za "donację konstantyna" to, cytuję, "kłamcy i oszczercy"?

Wikipedia również tej schizmy nie łączy bezpośrednio z "donacją":
http://pl.wikipedia.org/w...hizma_wschodnia
więc czuję się po części usprawiedliwiony, że nie widzę tego tak jak w swoim pytaniu przedstawiłeś ;)


Jesli sie twierdzi że katolicyzm istnieje od tysiaca lat to nie można zarzucać katolicyzmowi odpowiedzialności za rzeczy które nastapiły wcześniej, na przykład 1250 lat temu.Czy mogłeś zrobić coś złego zanim sie urodziłeś?
Proste jak budowa cepa :)

Oczywiście Kościól istnieje już prawie 2000 lat :)


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 wrz 2009, 21:16

Może po prostu załóż wątek w którym opiszesz nam przekonywująco i wiarygodnie dobre owoce religii rzymskokatolickiej - dajmy na to w Europie czy w innych obszarach posługi wiary najwyższego pontyfika.

Wszak masz odpowiednią perspektywę historyczną - ponad tysiąc lat.

Jakie to są typowo katolickie cnoty? Katolicka etyka pracy? Tradycyjna katolicka praworządność?


Jako taka jednośc Chrystianitas - zniszcziona prze protestantyzm

Chrystianizacja ludów pogańskich najpierw tych które podbiły cesarstwo zachodniorzymskie a potem ludy północy łącznie z Polską a następnie w Ameryce i na Filipinach w Azji a także w afryce.Chrystianizacja ta była często powolna i niepełna ale proszę wskazać jakieś ludy pogańskie schrystianizowane przez protestantów. Protestanckie dokonania w tym zakresie są prawie żadne.

zakwestionowanie wszechwładzy władcy i państwa nad ludżmi. Mogło to nastąpić jedynie w Europie łacińskiej dzięki istnieniu papiestwa.Zostało to zniszczone , między innymi przez protestantyzm.Stąd totalitaryzmy w Europie począwszy od rewolucji francuskiej

Itp, itp

Turretin jak zwykle w roli sędziego.Tymczasem na razie nie podał jakie to owoce przyniósł protestantyzm?

Etyka pracy? - Raczej etos chciwości


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 24 wrz 2009, 22:35

Albertus pisze:[...]
Jesli sie twierdzi że katolicyzm istnieje od tysiaca lat to nie można zarzucać katolicyzmowi odpowiedzialności za rzeczy które nastapiły wcześniej, na przykład 1250 lat temu.

Biorąc pod uwagę, że się do tych rzeczy przyznawali na nich budując to myślę, że jednak mogę :P i równocześnie mogę spokojnie stwierdzać, że wiele z tego co było dobrego w kościele przed X w. nie "należy" do KRK gdyż ten się od tego odciał i podokładał własne tradycje przez te wszystkie lata.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
mamoń
Posty: 328
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolicy, podejmijmy rękawicę rzuconą przez Turretina...

Postautor: mamoń » 24 wrz 2009, 22:38

Widzę, bracia i siostry katolickie, że nie radzicie sobie w tym wątku. Ja pomogę ;)


Jakie to są typowo katolickie cnoty?


Współczucie i tolerancja
Obrazek

Solidarność z poszkodowanymi
Obrazek
Obrazek

Skromność i skłonność do wyrzeczeń
Obrazek


Katolicka etyka pracy?


http://www.ozzip.pl/serwis-informacyjny ... ie-kradnij

W 2000 roku Anna Jadwiga Łojewska przepracowała, jako kierownik biura i księgowa, w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Św. Jana Bosko "Serca Sercom". Nadzór nad Stowarzyszeniem pełni (faktycznie nim zarządzające) zgromadzenie Salezjanów. Za swoją pracę Anna Łojewska nie otrzymała żadnej zapłaty, wobec powyższego skierowała sprawę do sądu rejonowego w Poznaniu. W dniu 18 lipca 2001 roku zapadł prawomocny wyrok. Na rzecz Anny Łojewskiej zasądzono kwotę 5900 zł. tytułem niewypłaconego wynagrodzenia plus odsetki, oraz dodatkowo 515 złotych tytułem kosztów adwokackich. Pomimo, że rok później wyrok ten otrzymał klauzulę wykonalności, pieniędzy nigdy nie udało się Annie Łojewskiej odzyskać. Anna Łojewska nie jest jedyną osobą, która ucierpiała wskutek łamania praw pracowniczych przez zgromadzenie.


Tradycyjna katolicka praworządność?


http://polskatimes.pl/fakty24/39687,abw ... ,id,t.html


Mam nadzieje, że wszystko wyjaśniłem

:evil:
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2009, 22:52 przez mamoń, łącznie zmieniany 3 razy.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 24 wrz 2009, 22:47

Mam nadzieje, że wszystko wyjaśniłem

:evil:


Jest na to jedna rada - mniej siedzieć w internecie, trochę poczytać i trochę pomyśleć :)


Awatar użytkownika
mamoń
Posty: 328
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mamoń » 24 wrz 2009, 22:51

Albertus pisze:
Mam nadzieje, że wszystko wyjaśniłem

:evil:


Jest na to jedna rada - mniej siedzieć w internecie, trochę poczytać i trochę pomyśleć :)


Zgadzam się. Dodałbym tylko: poczytać w RÓŻNYCH źródłach oraz pomyśleć SAMODZIELNIE, a nie wedle wytycznych w encyklikach papieskich...



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości