Moskwa zrywa komunię z Konstantynopolem

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Moskwa zrywa komunię z Konstantynopolem

Postautor: Artakserkses » 15 paź 2018, 21:29

https://fakty.interia.pl/swiat/news-ros ... Id,2644799


Rosyjska Cerkiew Prawosławna zrywa stosunki z Konstantynopolem

Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który obradował w poniedziałek w Mińsku, podjął decyzję o zerwaniu stosunków z Patriarchatem Konstantynopolskim – poinformował metropolita wołokołamski Hilarion.


W obradach Synodu uczestniczył zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I.

"Zapadła decyzja o pełnym zerwaniu komunii eucharystycznej z Patriarchatem Konstantynopola" - poinformował dziennikarzy metropolita Hilarion, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych.

"Ta decyzja została wymuszona, ale innej decyzji Synod nie mógł podjąć, bo ku temu wiodła logika ostatnich działań Patriarchatu Konstantynopolitańskiego" - ocenił Hilarion.


(podkreślenie moje moje)


Torcik
Posty: 464
Rejestracja: 20 sty 2016, 14:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Moskwa zrywa komunię z Konstantynopolem

Postautor: Torcik » 16 paź 2018, 10:09

Cerkiew jest tak samo upolityczniona, jak nasze władze "ukościelnione". Nie wiadomo co lepsze. Ja bym pogoniła do Watykanu i po sprawie.


Ateistka - dla tutejszych fundamentalistów.
Luba
Posty: 333
Rejestracja: 05 paź 2018, 21:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Moskwa zrywa komunię z Konstantynopolem

Postautor: Luba » 16 paź 2018, 11:56

Torcik pisze:Cerkiew jest tak samo upolityczniona, jak nasze władze "ukościelnione". Nie wiadomo co lepsze. Ja bym pogoniła do Watykanu i po sprawie.


Torciku, swietna riposta :)


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Moskwa zrywa komunię z Konstantynopolem

Postautor: Artakserkses » 16 paź 2018, 23:16

Robi się coraz ciekawiej:

http://www.fronda.pl/a/wielka-kleska-mo ... 16643.html
Synod Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola, który obraduje za zamkniętymi drzwiami w Stambule (dawniej Konstantynopolu) przywrócił formalnie na łono Cerkwi prawosławnej nieuznawanego od lat 90. patriarchę Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego Filareta oraz arcybiskupa Makarego, głowę Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej uznając uzależnienie w przeszłości ukraińskiego prawosławia od Moskwy za niezgodne z prawem kanonicznym – twierdzi ukraińska agencja UNIAN.



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości