Wiek pierwszej komunii i pierwszej spowiedzi

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wiek pierwszej komunii i pierwszej spowiedzi

Postautor: Artakserkses » 27 maja 2018, 17:49

Obecnie pierwsza komunia w Kościele Katolickim w Polsce jest w 3 klasie szkoły podstawowej, czyli wiek 9 lat. Pierwsza spowiedź jest krótko przed pierwszą komunią.

Spójrzmy teraz co jest w kodeksie prawa kanonicznego:

Kan. 97 §2 pisze:
Małoletni, przed ukończeniem siódmego roku życia, nazywa się dzieckiem i uważany jest za nie posiadającego używania rozumu. Po skończonym siódmym roku życia domniemywa się, że posiada używanie rozumu.


Tu mamy 7 lat, a tam - 9 lat. Zatem przez 2 lata dziecko może popełnić grzech ciężki i nie ma możliwości wyspowiadania się!


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wiek pierwszej komunii i pierwszej spowiedzi

Postautor: magda » 27 maja 2018, 21:50

Artakserkses pisze:Zatem przez 2 lata dziecko może popełnić grzech ciężki i nie ma możliwości wyspowiadania się!


To jest właśnie ta fałszywa katolicka nauka ze wyspowiadanie się powoduje odpuszczenie grzechów , niestety Słowo Boze uczy inaczej to Jezus na krzyzu zapłacił za nasze grzechy i tylko Bóg moze odpuscić grzech, czy to dziecko popełni taki grzech majac 8 lat czy jest to człowiek połnoletni np 18 letni to zawsze przecież moze sie nawrócic ochrzcić i narodzic na nowo wtedy Jezus sie za ta osobą zawsze wstawia o każdy jego grzech . Wy katolicy macie to tak pokręcone że wam sie zdaje ze ten ksiadz w konfesjonale może zbawiać i odpuszczac grzechy i jak widać martwicie sie dzieciakiem 9 letnim bo jakis tam sobór ustalił ze w tym a tym wieku dziecko posługuje sie rozumem a w dwa lata wcześcniej nie ., paranoja . Czasem dorosły jest zupełnie nieświadomy popelniania ciężkich grzechów bo zwyczajnie nie wie ze to grzech bo nie czyta Pisma Świetego i bazuje na ogólnym pojęciu co dobre a co złe i nieważne ile kto ma lat i czy ma rozum czy jest nieświadomym dzieckiem jeśli nie masz pojęcie co to grzech to rozum nie pomoże bo sam tego nie wymyślisz. Najważniejsze to czytac Słowo Boże cały czas rozmyslać nauczyc sie tego czego ono uczy , Mnie zawsze dziwia katolicy ze nie są zainteresowani Słowem Bożym , Mnie np bardzo interesowało co ten Bóg ma mi do powiedzenia co on do mnie mówił czego ode mnie chciał a was nic to nie obchodzi Biblia jest bardzo gruba dużo tak tego co Bóg mówi do człowieka a wy nie jestescie zainteesowani poznaniem tego to i potem macie takie pytania i takie problemy. Jak w ogóle mozna tak lekceważyc że Bóg twój stworzyciel wysyłał do ludzi proroków żeby do nich mówili w jego imieniu , aniołów , w reszcie swojego syna a ludzie Biblie olewaja i wiedziec nie chcą co to Słowa samego Boga w najlepszym wypadku znają maleńkie fragmenty i to już tendencyjnie przekazane przez omylnych ludzi . Jak wy się z tym czujecie , czy wedłog was to wszystko jest takie OK że Bóg gada do was jak do sciany a was to nie obchodzi???


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wiek pierwszej komunii i pierwszej spowiedzi

Postautor: ZbiMacz » 28 maja 2018, 09:23

26 Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. 27 Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej.
28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie], wyrok sobie spożywa i pije.

Pytanie zasadnicze, czy 9 ciolatek świadomie wierzy i czy zdaje sobie sprawę ze zbawczej ofiary Chrystusa?
Inna kwestia, jak można sądzić, że wszystkie dzieci które chodzą na tzw religię, są faktycznie osobami wierzącymi, Dziećmi Boga, osobami które zdają sobie sprawę kim jest Bóg, kim jest Chrystus i czego On dokonał oraz czy faktycznie 9 lat to wiek kiedy zamiast się bawić i uczyć taki mały człowiek świadomie mówi że chce żyć dla i naśladować Chrystusa?
Pismo Święte w żadnym miejscu w ten sposób nie naucza. Postępowanie krk znowu i w tej kwestii przypomina działanie sekty, czyli inicjacja a potem kolejne kroki wtajemniczenia.


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wiek pierwszej komunii i pierwszej spowiedzi

Postautor: Kitka » 28 maja 2018, 09:57

Ten przepis Prawa Kanonicznego to jakaś kpina, wręcz podłość w stwierdzaniu tak arbitralnych osądów.
Czy to pisał ktoś, kto nigdy nie miał dzieci?
A co ze stwierdzeniami psychologii i pedagogiki w kwestiach rozwojowych dziecka we wczesnych latach życia i wczesnoszkolnych? Czytał ktoś zanim stworzył taki paragraf?

Czy 7-latek lub 9-latek świadomie wierzy? Tak, wierzy świadomie na swoim etapie rozwoju. W ramach swojej umiejętności rozumowania i postrzegania świata wierzy. I to wierzy szczerze. Wierzy razem ze swoim misiem, lalką, przytulanką. Wierzy w to, co mu zostanie przekazane przez dorosłych.

I używa rozumu od pierwszych chwil po urodzeniu. I to w stopniu niewiarygodnym, aby nauczyć się już w pierwszym roku życia niesłychanej ilości rzeczy, aby nauczyć się wiary w to, że może chodzić, mówić, nabierać samodzielności, itd., itd., itd.

ZbiMacz pisze:Pismo Święte w żadnym miejscu w ten sposób nie naucza. Postępowanie krk znowu i w tej kwestii przypomina działanie sekty, czyli inicjacja a potem kolejne kroki wtajemniczenia.
No cóż... jednak Pismo Święte w tej kwestii naucza wiele.
Droga wiary dziecka przedstawiona w ST to droga inicjacji i wtajemniczania. I to bardzo ciekawa droga, która współpracuje z rozwojem dziecka na różnych etapach, opiera się na tym co widzialne, by zobrazować to, co niewidzialne, a przede wszystkim opiera się o wspólnotę, jako źródło przekazywania prawd wiary.


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wiek pierwszej komunii i pierwszej spowiedzi

Postautor: MrSponge » 28 maja 2018, 10:34

Artakserkses celne i co najważniejsze CIEKAWE spostrzeżenie w świetle nauczania tej organizacji...


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości