Spowiedź

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
karolxt
Posty: 40
Rejestracja: 14 maja 2017, 20:39
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: karolxt » 18 maja 2017, 12:45

Zbyszekg4 pisze:.... autentycznie odpuszcza grzechy [spowiednik nie jest w tym lepszy]....

Jeśli w tym punkcie mowa jest o tym jak "odpuszcza" poszkodowany to jest tu BŁĄD.
Poszkodowany nie odpuszcza grzechu, może co najwyżej wybaczyć winę.
1. Wina nie jest grzechem.
2. Wybaczenie nie jest odpuszczeniem.
3. Prawo do odpuszczania grzechów Jezus dal TYLKO Apostołom, nie może wiec w imieniu Boga odpuszczać grzechów inna osoba w tym winowajca. (tylko pośrednik, a więc ten na którego Apostoł nałożył ręce).
4. Winowajca w rozmowie z Bogiem nie może prosić go o wybaczenie grzechu BEZPOSREDNIO, bo Bóg takie prawo dał Apostołom, nie może wiec tego prawa ODEBRAĆ i sam odpuścić grzechy bez pośrednictwa spowiednika (upoważnionego następcy apostoła).
5. Apostołami nie są wszyscy wierni tylko ci, na których inni upoważnieni wcześniej nałożyli ręce dając im takie prawo.
Moim zdaniem protestanci prosząc Boga o bezpośrednie odpuszczenie grzechów postępują WBREW instrukcji zawartej w Biblii, gdzie Jezus osobiście ustanawia Apostołów pośrednikami w odpuszczaniu grzechów.
Natomiast tam gdzie jest mowa o wybaczeniu win - dotyczy to wlaśnie wybaczenia czyli nie zachowywania urazy w stosunku do winnego przez poszkodowanego, a nie odpuszczania grzechów.


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: Janek » 18 maja 2017, 17:55

karolxt pisze:oczekuję raczej odpowiedzi dlaczego u protestantów jest inaczej POMIMO tego co na ten temat jest napisane w Biblii


W Biblii są też takie wersety :
Grzech mój wyznałem Tobie i nie ukryłem mej winy. Rzekłem: Wyznaję nieprawość moją wobec Pana, a Tyś darował winę mego grzechu. (6) Toteż każdy wierny będzie się modlił do Ciebie w czasie potrzeby. Choćby nawet fale wód uderzały, jego nie dosięgną. (Psalm 35:5)


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: Rembov » 18 maja 2017, 18:25

Sęk w tym, że ten wers jest zapisem PRZEKONAŃ Dawida, a nie obowiązującym chrześcijan nauczaniem. Nauczanie, które nas obowiązuje w kwestii uzyskiwania odpuszczenia grzechów masz w J 20:22-23, Jk 5:16 i 1 J 1:9.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: Janek » 18 maja 2017, 19:12

Pozwól,że zapytam wiesz do czego Dawid/Psalmista tutaj nawiązuje?


Oszołom ;-)
Posty: 59
Rejestracja: 20 mar 2017, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: Oszołom ;-) » 18 maja 2017, 20:42

Zbyszekg4 pisze:Która forma jest łatwiejsza?
Bezpośrednio do Boga.
Zbyszekg4 pisze:Dlaczego musimy się spowiadać, skoro Bóg jest wszechwiedzący?
Nie musimy. Ale możemy, aby uznać swoje grzechy i "oddać" je Bogu, uwalniając się w ten sposób od nich i w pewnym sensie "odnawiając" (oczyszczając i poprawiając) więź i relację z Bogiem (bo grzechy, które nam w psychice ciążą, tę relację zagłuszają, zaciemniają, zakłócają).
Zbyszekg4 pisze:Dlaczego duchowni roszczą sobie prawo do odpuszczania grzechów?
Z jednej strony po to, aby byli potrzebni. Aby mieć władzę nad wiernymi. Z drugiej jednak strony, usłyszenia od drugiego człowieka "odpuszczam Ci Twoje grzechy" może mieć (przynajmniej dla niektórych) efekt terapeutyczny - wówczas komuś takiemu łatwiej jest wyznać i oddać swoje grzechy Bogu.

16. Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.
Tak - aby się pojednać, tudzież przyznać się przyjacielowi/komuś z rodziny/terapeucie do swoich grzechów - stosowanie cytowanej zachęty może mieć jak najbardziej korzystny skutek dla relacji człowieka z Bogiem. O ile jest stosowana nie z jakiegoś formalnego przymusu, lecz z mądrości i roztropności, z rozeznania, że w tej konkretnej sytuacji jest to dobre. Niekoniecznie każdemu trzeba wszystko mówić, bo nie należy przecież rzucać pereł przed świnie. Mówić warto zaufanym osobom, jeżeli dochodzimy do wniosku, że jest to w danej sytuacji dobry pomysł.

Rembov pisze: To może załatwić wyłącznie wyznanie grzechu temu, kto ma władzę ich odpuszczania i zatrzymywania.
Zauważyłem, że komu odpuszczę grzechy, są mu odpuszczone, a komu je zatrzymam, są mu zatrzymane. Mogę komuś zatrzymać grzechy - chować urazę. Lub mogę też odpuścić komuś grzechy - cóż za ulga!


Awatar użytkownika
karolxt
Posty: 40
Rejestracja: 14 maja 2017, 20:39
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: karolxt » 19 maja 2017, 08:50

Oszołom ;-) pisze:
Zbyszekg4 pisze:Która forma jest łatwiejsza?
Bezpośrednio do Boga.

Oczywiście że łatwiejsza tyle, że niemożliwa do zastosowania. Dlaczego? Dlatego, że Bóg prawo decydowania o tym które grzechy maja być odpuszczone dał Apostołom, a więc także następcom Apostołów. Dlatego nie można zwrócić się bezpośrednio do Boga o odpuszczenie grzechów.
Bóg mógłby oczywiście bezpośrednio je odpuścić, ale przedtem musiałby ZABRAĆ Apostołom prawo, które im przyznał. Bóg nigdy nikomu nie odbiera niczego co mu dał. Życia także nie odbiera, żeby było jasne. Życie doczesne kończy Śmierć, ale nie jest to koniec życia.
Zbyszekg4 pisze:Dlaczego duchowni roszczą sobie prawo do odpuszczania grzechów?

Duchowni w odpuszczają grzechy W IMIENIU Boga. Dlaczego? Bo Bóg nie odpuszcza grzechów bezpośrednio, prawo decydowania o tym które grzechy maja być odpuszczone, a które ZATRZYMANE dostali Apostołowie, a więc także ich następcy. I tylko oni, a nie np wszyscy wierni.
Ja pisałem wyżej wybaczenie win dotyczy właśnie tylko wybaczenia czyli nie zachowywania urazy w stosunku do winnego przez poszkodowanego, a nie odpuszczania grzechów.
"odpuszczam Ci Twoje grzechy" - nic takiego kapłan nie mówi. Mówi "Twoje grzechy są odpuszczone".

Oszołom ;-) pisze:
Rembov pisze: To może załatwić wyłącznie wyznanie grzechu temu, kto ma władzę ich odpuszczania i zatrzymywania.
Zauważyłem, że komu odpuszczę grzechy, są mu odpuszczone, a komu je zatrzymam, są mu zatrzymane. Mogę komuś zatrzymać grzechy - chować urazę. Lub mogę też odpuścić komuś grzechy - cóż za ulga!

A może wiedzieć jak to zauważyłeś? Raczej zauważyłeś raczej skutki wybaczenia winy, a to akurat nie ma nic wspólnego z odpuszczaniem grzechów. Grzechy odpuszcza Bóg, a ksiądz tylko decyduje które maja być odpuszczone, a które zatrzymane. Nikt kto nie dostał od Boga prawa odpuszczania grzechów nie może ich odpuścić, ani nawet zwrócić się (bezpośrednio) do Boga o ich odpuszczenie bez pośrednictwa upoważnionego, a więc kapłana.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: Zbyszekg4 » 19 maja 2017, 09:00

karolxt pisze: nie można zwrócić się bezpośrednio do Boga o odpuszczenie grzechów.

Biednyś Ty, że tak myślisz... Życzę Ci byś wylądował na bezludnej wyspie, i tam mocno nagrzeszył, apotem waląc głową w palmę wołał: umrę w grzechach bo nie ma księdza... nie ma kapłana... oj, biedny ja, biedny...
Tak, masz rację: biednyś Ty!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
karolxt
Posty: 40
Rejestracja: 14 maja 2017, 20:39
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: karolxt » 19 maja 2017, 10:00

Zbyszekg4 pisze: Życzę Ci byś wylądował na bezludnej wyspie, i tam mocno nagrzeszył

Nie życz drugiemu co Tobie niemiłe.
Ten post jest sprzeczny z nauczaniem Jezusa Chrystusa który ustanowił dwa przykazania miłości.
Pisząc go złamałeś drugie przykazanie i masz grzech.
Grzech jest to świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań.
Drugie przykazanie miłości brzmi:
Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.
Jezus ustanawiając te przykazania (pierwsze jest o miłości do Boga) powiedział bardzo ważne zdanie
"Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe prawo".
Tym samym nie jest już istotne jakie jest literalne brzmienie starotestamentowych 10-ciu przykazań (i czy wszystkie działania stanowiące grzech zostały w nich wymienione). Ważne by nasze postępowanie było zgodne z tymi dwoma.
Człowiek powinien i tak przestrzegać przykazań i nie obrażać Boga grzechami. Może to na ziemi otrzymać rozgrzeszenie, ale wcale nie jest powiedziane, że po śmierci Bóg nie będzie mógł BEZPOSREDNIO wybaczyć grzechów, które człowiek popełnił przed śmiercią szczególnie jak przed śmiercią będzie żałował że te grzechy popełnił.
Kościół Katolicki naucza, że kto umrze bez łaski uświęcającej nie wejdzie do nieba. Oczywiście, prosto do nieba może wejść tylko święty, ale myślę, że inni też będą mogli tyle że nie bezpośrednio.
Jakie w tej sprawie jest stanowisko protestantów? Protestują czy się zgadzają?


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: Zbyszekg4 » 19 maja 2017, 10:13

Och, Karol, to przeca taki wic był... (żart; wszak nie pływasz po morzach i oceanach, byś na bezludną wyspę trafił, prawda?....)
Dlatego to napisałem byś się wczuł w takie tragiczne położenie: chcesz do spowiedzi, ale nie ma żywej duszy w sutannie!...
[przepraszam, że nie nadmieniłem, że to taka ilustracja, a nie złożyczenie Tobie]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Oszołom ;-)
Posty: 59
Rejestracja: 20 mar 2017, 16:42
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: Oszołom ;-) » 19 maja 2017, 23:18

Grzech = wina = duchowy błąd. Myślę, że nie ma co tworzyć niepotrzebnie jakichś abstrakcyjnych bytów, bo tak się tylko zatracamy w intelektualizacjach. Podczas gdy wg mnie relacja z Bogiem to jest kwestia bezpośredniego doświadczenia, a nie jakichś abstrakcyjnych konstruktów, bo te się dzieją tylko w umyśle, czyli w świecie fikcji. Koniec, kropka.


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: magda » 20 maja 2017, 19:01

Rembov ten werset

Joh 20:22-23 bw "(22) A to rzekłszy, tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego. (23) Którymkolwiek grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są zatrzymane."

Mówi o tych co maja władzę odpuszczania grzechów i są to ci którym Jezus dał bezposrednio Ducha Świetego a wasi oedalscy i pedofilscy ksieza takiej władzy nie maja bo nie maja Ducha i do tego jak sobie wyobrażasz że pedzio sie spowiada u pedzia i że niby jak w tkim miałby być Duch Jezusa nie bluźnij Bogu.

Karolxt co to jest ta łaska uswięcajaca bo ja znam łaskę przez którą jestesmy zbawieni darmo przez wiarę w Jezusa a co to za inna łaska bo nie rozumiem nie znam dobrze tej innej Ewangelii którą macie w KRK


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: Rembov » 21 maja 2017, 10:15

magda pisze:wasi oedalscy i pedofilscy ksieza

Pogadamy jak przestaniesz nienawidzić katolickich księży i biskupów. Na ten moment wszelka rozmowa z tobą na temat tego, jaką władzę mają od Boga, rozbije się o tę bezgraniczną nienawiść, którą do nich żywisz.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
karolxt
Posty: 40
Rejestracja: 14 maja 2017, 20:39
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: karolxt » 23 maja 2017, 15:13

Oszołom ;-) pisze:...wg mnie relacja z Bogiem to jest kwestia bezpośredniego doświadczenia...., dzieją tylko w umyśle, czyli w świecie fikcji. Koniec, kropka.

Sam sobie zaprzeczyłeś.
Bezpośrednie doświadczenie kontaktu z Bogiem może być tylko w umyśle czyli w świecie fikcji.
Wszyscy którzy mówią o bezpośrednim związku z Bogiem doświadczają tego tylko w umyśle - czyli w świecie fikcji.
Bóg nie jest fikcją, a więc to ta bezpośrednia więź jest właśnie fikcją.
Bóg po to stworzył na ziemi Kościół by nie działać bezpośrednio, a właśnie przez pośredników, którym dal prawo decydowania o stopniu winy człowieka, który sam przyznaje się do grzechu. Chyba nie słyszałeś, że ludzie czasem przyznają się do win urojonych, które nie są winami i nie są grzechem. Po to są pośrednicy by im to wyjaśnić i wytłumaczyć. Tak więc nie tylko pośrednictwo w odpuszczaniu grzechów ale znacznie szerzej.


Awatar użytkownika
karolxt
Posty: 40
Rejestracja: 14 maja 2017, 20:39
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: karolxt » 23 maja 2017, 18:19

magda pisze:... władzę odpuszczania grzechów .... Jezus dał bezpośrednio Ducha Świętego "
"...wasi pedalscy i pedofilscy księża takiej władzy nie maja bo nie maja Ducha"

ad.1 to kto ma prawo decydowania które grzechy maja być odpuszczone jeśli nie księża Kościoła w którym Jezus jest obecny w Najświętszym Sakramencie duszą i ciałem?
Przeczytaj uważnie ten werset, który zacytowałaś. Jezus nie dał Apostołom władzy odpuszczania grzechów tylko prawo decydowania, które grzechy mają być odpuszczone, a które zatrzymane czyli prawo OCENY. Oczywiście tej oceny nie mogą przeprowadzić bez wyznania grzechów przez tych, którzy chcą uzyskać ich odpuszczenie. Bez tej oceny grzechy nie mogą być odpuszczone. Proste?
ad. 2 Wasi? Tzn katoliccy? A znasz wszystkich? Wiesz na pewno, że wszyscy są homoseksualistami i podofilami? Bo jeśli nie to tych uczciwych obrażasz. To że księża są grzeszni wiedzą wszyscy. Dlaczego? Bo są ludźmi. Nikt nie oczekuje że każdy ksiądz będzie święty. To że księża nie są świeci nie znaczy, że nie mają prawa udzielać sakramentów w tym także sakramentu pokuty. Ksiądz nie odpuszcza grzechów - on tylko je ocenia. To Bóg odpuszcza grzechy, ksiądz jest tylko pośrednikiem Słuchanie grzechów i ich ocena to ciężka i bardzo nieprzyjemna praca. Nie ma czego zazdrościć księżom.
magda pisze: ...ja znam łaskę przez którą jesteśmy zbawieni darmo przez wiarę w Jezusa a co to za inna łaska bo nie rozumiem nie znam dobrze tej innej Ewangelii którą macie w KRK

Mamy w Kościele Katolickim dokładnie ten sam Nowy Testament. Skąd to wiem? No bo to właśnie przedstawiciele Kościoła Katolickiego dokonali wyboru ewangelii, listów i innych tekstów które składają się na Nowy Testament - nie wiedziałaś tego? Protestanci samodzielnie interpretując zapisy Ewangelii popełniają błędy. I ten temat jest właśnie o jednym z takich błędów. O tym, że sami bezpodstawnie odpuszczają sobie grzechy. Albo uważają, że Bóg je odpuszcza bez pośredników. TO JEST BŁĘDNA INTERPRETACJA. w Nowym Testamencie jest napisane CO INNEGO.
Słowa padają z usta samego Jezusa.
Zabawienie to co innego niż odpuszczanie grzechów, więc nie pisz, że jesteście zbawieni przez sama wiarę w Jezusa, bo to truizm. Wszyscy będą (nie są tylko dopiero będą) w ten sam sposób zbawieni. Pytanie brzmi czy można być zbawionym nie posiadając w życiu doczesnym odpuszczenia grzechów? Tego to ja nie wiem, ale przypuszczam, że tak (choć jest to chyba sprzeczne z nauką KK). Jednak na pewno nie będzie to bezpośrednie wejście do nieba, no bo jak? Z grzechami?
Po co Bóg ustanowił odpuszczanie grzechów na Ziemi? Znasz odpowiedź na to pytanie?
To jest także pytanie do księży Kościoła Katolickiego obecnych na forum, bo nie znam dokładnie całego Nowego Testamentu i całej nauki Kościoła Katolickiego na temat zbawienia i być może się mylę.


Awatar użytkownika
karolxt
Posty: 40
Rejestracja: 14 maja 2017, 20:39
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spowiedź

Postautor: karolxt » 23 maja 2017, 18:31

Rembov pisze:
magda pisze:wasi oedalscy i pedofilscy ksieza

Pogadamy jak przestaniesz nienawidzić katolickich księży i biskupów. .

Nienawiśc. to bardzo brzydkie uczucie. Niechrzescijańskie....



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości