Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Adalbertus » 24 mar 2017, 06:36

Przeczytaj cały 3. rozdział Ewangelii Jana. Zwróć uwagę, że Nikodem nie rozumiał wypowiedzi Pana Jezusa Chrystusa, (patrz w. 9) i Pan Jezus mu dalej tłumaczy czym jest powtórne narodzenie. Zwróć również uwagę, że mówi o wierze, a nie chrzcie.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 24 mar 2017, 08:37

Adalbertus pisze:Przeczytaj cały 3. rozdział Ewangelii Jana. Zwróć uwagę, że Nikodem nie rozumiał wypowiedzi Pana Jezusa Chrystusa, (patrz w. 9) i Pan Jezus mu dalej tłumaczy czym jest powtórne narodzenie. Zwróć również uwagę, że mówi o wierze, a nie chrzcie.

Żydzi, a więc Nikodem, byli obeznani z różnymi rytualnymi obmywaniami fizyczną wodą... także chrzest, jaki prowadził wtedy Jan, nie był czymś absolutnie nieznanym/nowym...
A jednak Nikodem nie rozumie wypowiedzi Jezusa... nie odnosi ich do fizycznej wody...
Najprościej było Nikodemowi powiedzieć, gdyby o zanurzenie wodne/fizyczne chodzić miało: dokonaj obmycia/zanurzenia w wodzie, Nikodemie... A jednak Jezus inaczej prowadzi rozmowę... (w Jn 7, gdy Jezus mówi o przychodzeniu do Niego i piciu... to Jan tłumaczy, że mówił nie o fizycznej wodzie, ale o Duchu, którego wierzący mieli otrzymać...).

Woda ma w Biblii symboliczne znaczenie: to Boże Słowo... to Duch Boży... - i to prędzej pasuje (zwłaszcza Słowo) do rozmowy z Nikodemem, niż fizyczna woda, H2O (zwłaszcza, że i przed Jn3 i po tym rozdziale, czytamy o fizycznym zanurzaniu w wodzie, o chrzcie, jakiego dokonywali Jan i uczniowie Jezusa... Najprostsze powiedzenie Nikodemowi: ochrzcić się musisz! - idź do Jana, albo idź do uczniów Jezusa... - nie pada tutaj, i to jest argument za symboliczny potraktowaniu słów Jezusa, co nikogo nie powinno dziwić, bo On stale się taką mową posługiwał...).


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Florian » 24 mar 2017, 21:20

Niestety Zbyszku Twoje twierdzenie jakoby woda w Biblii oznaczała Słowo Boże , lub Ducha świętego jest nieprawdziwa.

"Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany." (Ef 5:25,27)

Werset mówi wyraźnie o obmyciu i o słowie jako o dwu różnych rzeczach , dlatego Twoja teza jakoby "wodą" miało być Słowo jest błędna.Podobnie jest z Twoją drugą tezą ,werset J 3:5 mówi o narodzeniu "z wody i z Ducha" czyli obmycie następuje obok daru Ducha Świętego.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 25 mar 2017, 18:21

Florian pisze:Niestety Zbyszku Twoje twierdzenie jakoby woda w Biblii oznaczała Słowo Boże , lub Ducha świętego jest nieprawdziwa.

Nie masz racji... Z symboliką biblijną tak już jest, że ona nie jest "monotematyczna"... I tak np. lew - pod jego symbolem zarówno jest ukazany Chrystus, jak i... szatan! I co?! Mamy się trzymać tylko jednego znaczenia takiego symbolu, a inne ignorować? Nie! - mamy stosownie do kontekstu odczytywać (tak jak to podaje Pismo)...

Woda w Liście Pawła może owszem oznaczać chrzest, ale nie znaczy to, że zawsze tylko taka jedna i wszędzie użyta symbolika wody występuje!
Weź to pod uwagę...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Florian
Posty: 771
Rejestracja: 08 mar 2017, 21:52
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Florian » 26 mar 2017, 12:35

Szkoda tylko , że jasne nauczanie Jezusa które mówi że aby wejść do Królestwa Bożego należy przyjąć Chrzest , odrzucasz bo nie pasuje ono do wyznawanej przez Ciebie nauki , i robisz wszystko aby to nauczanie zmarginalizować.Jednak nie zmienisz faktu, że "narodzenie z Wody i Ducha" o którym mówił Chrystus to Chrzest , ponieważ mamy jasne potwierdzenie tego choćby w cytowanym już wcześniej Tytusa 3:5 " zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym" gdzie werset reb mówi jasno i wyraznie o Chrzcie podobnie jak Ef 5:26.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Adalbertus » 26 mar 2017, 12:43

Florian pisze:Szkoda tylko , że jasne nauczanie Jezusa które mówi że aby wejść do Królestwa Bożego należy przyjąć Chrzest , odrzucasz bo nie pasuje ono do wyznawanej przez Ciebie nauki , i robisz wszystko aby to nauczanie zmarginalizować.Jednak nie zmienisz faktu, że "narodzenie z Wody i Ducha" o którym mówił Chrystus to Chrzest , ponieważ mamy jasne potwierdzenie tego choćby w cytowanym już wcześniej Tytusa 3:5 " zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym" gdzie werset reb mówi jasno i wyraznie o Chrzcie podobnie jak Ef 5:26.


Pomimo Twoich starań w Ewangelii Jana 3 rozdziale 5 wierszu nadal nie mowy o chrzcie. Przeczytaj wiersz 5 w kontekście wierszy 4 i 6.


_____________________________________________________________________________
Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, z Boga się narodził... (1. List św. Jana 5.1)
http://www.katowice.kwch.pl
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: polk » 10 kwie 2017, 19:06

Pan Jezus powiedział, że trzeba się narodzić na nowo żeby wejść do Królestwa Bożego, w innym fragmencie mówi, że Królestwo Boże należy do dzieci. Skoro do dzieci wierzących należy Królestwo Boże tzn. że... muszą być narodzone na nowo! Przecież inaczej nie da się wejść do Królestwa Bożego.
A więc można je chrzcić, czemu mamy odmawiać chrztu tym do których należy Królestwo Niebieskie?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 10 kwie 2017, 19:19

Ale pokrętne tłumaczenie... :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: polk » 13 kwie 2017, 13:33

Pokrętne to jest mówienie, że dzieci wierzących chrześcijan są święte, ale równocześnie nie dopuszczane są ani do chrztu ani do Wieczerzy Pańskiej. Skoro są święte i ich jest Królestwo Boże to czego jeszcze im brakuje? One są idealnym przykładem zbawienia z łaski a nie z uczynków.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 13 kwie 2017, 13:41

polk pisze: Skoro są święte i ich jest Królestwo Boże to czego jeszcze im brakuje?

Niczego nie brakuje - na tym etapie, na jakim są...
Gdy, zgodnie z normalnym procesem dojrzewania, dojdą do stanu pojmowania, jakiego jeszcze nie mają, to nic nie będzie stać na przeszkodzie, by zarówno z zanurzenia, jak i Pamiątki korzystali...
W NT mamy obraz duchowego mleka i twardego pokarmu... - czemu chcesz @polku niemowlętom dawać za pokarm suchary?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: polk » 13 kwie 2017, 13:51

Otóż niemowlętom niczego nie brakuje. Mają one świadomość ponieważ są ludźmi! Idąc tropem twojego myślenia musielibyśmy nie chrzcić osób np. upośledzonych! Co za przewrotna nauka...


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 13 kwie 2017, 14:02

polk pisze:Otóż niemowlętom niczego nie brakuje. Mają one świadomość ponieważ są ludźmi!

Jaka jest świadomość oseska? Podaj jakiś przykład... [np. Ty jesteś świadomy, że dziś jest czwartek... a niemowlę?]

polk pisze:Idąc tropem twojego myślenia musielibyśmy nie chrzcić osób np. upośledzonych! Co za przewrotna nauka...

Chrzest nie jest czymś, bez czego nie można być zbawionym, i jeśli ktoś z racji choroby (tu: umysłowej, ale są i przypadki chorób fizycznych, które zupełnie uniemożliwiają zanurzenia), nie może wyznać wiary i być ochrzczony, to ja się nie martwię o jego zbawienie, a Ty?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Filip » 13 kwie 2017, 15:30

Chrzest nie jest czymś, bez czego nie można być zbawionym, i jeśli ktoś z racji choroby (tu: umysłowej, ale są i przypadki chorób fizycznych, które zupełnie uniemożliwiają zanurzenia), nie może wyznać wiary i być ochrzczony, to ja się nie martwię o jego zbawienie, a Ty?...


Tutaj nie chodzi nawet o zbawienie. Pytanie w gruncie rzeczy jest bardziej podstawowe: czy kościół, chrześcijaństwo i chrzest są tylko dla osób w odpowiednim wieku i zdrowych na umyśle?

(z wyjatkiem nielicznych kosciolow kalwinskich ktore praktykuja pedokomunie)


Wyjątkowo nielicznych. To egzotyczna nowinka praktykowana chyba tylko w jednej i to bardzo młodej denominacji. ;-)


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Zbyszekg4 » 13 kwie 2017, 15:39

Filip pisze:Pytanie w gruncie rzeczy jest bardziej podstawowe: czy kościół, chrześcijaństwo i chrzest są tylko dla osób w odpowiednim wieku i zdrowych na umyśle?

Ależ Kościół jest i dla tych, co wymieniasz.
Wszystko w swoim czasie - najpierw mleko... potem suchary... Nie na odwrót.
Dlatego społeczność zborowa przyjmuje z radością niemowlęta/dzieci i błogosławiąc je, oraz rodziców, chce te maleństwa widzieć w swoich ławkach: aby im podawać mleko, a potem pokarm stały... Gdy dojrzą one w tym sens, to z radością społeczność zborowa przyjmie dorastających młodzieńców w swoje "szeregi", poprzez chrzest...
[podobnie z osobami chorymi: wszystko według możliwości].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Niemowlęta. Chrzcić czy nie chrzcić?

Postautor: Filip » 13 kwie 2017, 15:51

Chrzest "włącza" do Kościoła praktycznie w każdym odłamie chrześcijaństwa. ;-) Czy małe dziecko lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną może być członkiem zboru? Czy tylko "sympatykiem" o nieokreślonym statusie?


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości