Po co głosić Ewangelię?

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 kwie 2009, 11:03

Tyle że wypowiedź Pawła jest niezgodna z przekonaniem o "przeznaczeniu do zbawienia", ponieważ wynika z niej, że to sami Żydzi, a nie Bóg, zadecydowali o tym, czy chcą uzyskać zbawienie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 kwie 2009, 11:16

Rembov pisze:Tyle że wypowiedź Pawła jest niezgodna z przekonaniem o "przeznaczeniu do zbawienia", ponieważ wynika z niej, że to sami Żydzi, a nie Bóg, zadecydowali o tym, czy chcą uzyskać zbawienie.
?? :O


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 kwie 2009, 11:17

Nie widzisz? To zastanów się nad tymi słowami:

(46) Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. (47) Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi. (48) Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Dzieje 13


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 kwie 2009, 12:25

Rembov pisze: Nie widzisz? To zastanów się nad tymi słowami:

(46) Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. (47) Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi. (48) Poganie słysząc to radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Dzieje 13


Niapisałeś
Rembov pisze: Tyle że wypowiedź Pawła jest niezgodna z przekonaniem o "przeznaczeniu do zbawienia", ponieważ wynika z niej, że to sami Żydzi, a nie Bóg, zadecydowali o tym, czy chcą uzyskać zbawienie.

Tekst mówi że SAMI nie chcieli zbawienia. a nie że sami je chceili. Znowu Grzech odrzucania Boga jest normą.
Człowiek nie jest z natury dobry ale jest zły. Stąd towj odczytanie na opak.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 03 kwie 2009, 12:33

Lash pisze:Niapisałeś
Rembov pisze: Tyle że wypowiedź Pawła jest niezgodna z przekonaniem o "przeznaczeniu do zbawienia", ponieważ wynika z niej, że to sami Żydzi, a nie Bóg, zadecydowali o tym, czy chcą uzyskać zbawienie.

Tekst mówi że SAMI nie chcieli zbawienia. a nie że sami je chceili. Znowu Grzech odrzucania Boga jest normą.
Człowiek nie jest z natury dobry ale jest zły. Stąd towj odczytanie na opak.

Zadziwiasz mnie.
Skoro tekst mówi, że oni sami nie chcieli zbawienia, to jest to równoznaczne z tym, że istnieje również opcja przeciwna: można chcieć uzyskać zbawienie.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 07 kwie 2009, 13:09

Lash pisze:Człowiek nie jest z natury dobry ale jest zły.


Człowiek z natury jest zły? To znaczy, ze ja sam jestem zły? I takiego Bóg mnie stworzył? Złego? Moje ciało jest złe? Mój duch jest zły?
I czy - w tym kontekście możesz Lash stwierdzić, że jestem stworzeniem Bożym?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 07 kwie 2009, 13:31

Baranek pisze:
Lash pisze:Człowiek nie jest z natury dobry ale jest zły.


Człowiek z natury jest zły? To znaczy, ze ja sam jestem zły? I takiego Bóg mnie stworzył? Złego? Moje ciało jest złe? Mój duch jest zły?
I czy - w tym kontekście możesz Lash stwierdzić, że jestem stworzeniem Bożym?
Tak, jesteś upadłym człowiekiem, twoja natura jest pogrążona w grzechu. Duch dusza i ciało są skażone grzechem i przed Bogiem jesteś martwy. Jełśi się nie nawrócisz do Boga to zginiesz w piekle.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 kwie 2009, 14:03

Rembov pisze:
Lash pisze:Niapisałeś
Rembov pisze: Tyle że wypowiedź Pawła jest niezgodna z przekonaniem o "przeznaczeniu do zbawienia", ponieważ wynika z niej, że to sami Żydzi, a nie Bóg, zadecydowali o tym, czy chcą uzyskać zbawienie.

Tekst mówi że SAMI nie chcieli zbawienia. a nie że sami je chceili. Znowu Grzech odrzucania Boga jest normą.
Człowiek nie jest z natury dobry ale jest zły. Stąd towj odczytanie na opak.

Zadziwiasz mnie.
Skoro tekst mówi, że oni sami nie chcieli zbawienia, to jest to równoznaczne z tym, że istnieje również opcja przeciwna: można chcieć uzyskać zbawienie.

Hmm
Twoja logika nie sprawda sie w praktyce.

To ze kazdy kwadrat jest prostokatem nie implikuje ze kazdy prostokat to kwadrat.

To ze blona osmotyczna przpuszcza w jedna strone nie znaczy ze w przeplyw druga strone mozliwy.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 kwie 2009, 14:08

Baranek pisze:
Lash pisze:Człowiek nie jest z natury dobry ale jest zły.


Człowiek z natury jest zły? To znaczy, ze ja sam jestem zły? I takiego Bóg mnie stworzył? Złego? Moje ciało jest złe? Mój duch jest zły?
I czy - w tym kontekście możesz Lash stwierdzić, że jestem stworzeniem Bożym?


Tak.
Człowiek jest z natury zły i to mówi apostoł.
(2) w których żyliście niegdyś według doczesnego sposobu tego świata, według sposobu Władcy mocarstwa powietrza, to jest ducha, który działa teraz w synach buntu. (3) Pośród nich także my wszyscy niegdyś postępowaliśmy według żądz naszego ciała, spełniając zachcianki ciała i myśli zdrożnych. I byliśmy potomstwem z natury zasługującym na gniew, jak i wszyscy inni. (4) A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, Ef 2

I z natury naszej jesteśmy obecnie potepieni.

(18) A zatem, jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie. (19) Albowiem jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi. Rzym 5

To co wyboldowałem to nasze dziedzictwo w Adamie.

Ci co sa w Chrystusie maja inne dziedzictwo. nie wyboldowane.


Odnośnie stworzenia.

Jak najbardziej jesteśmy Jego stworzeniem. Tak samo jak i diabeł jest. Ba Bóg stale podtrzymuje wszystko moca swojego słowa. W tym i diabła trzyma przy życiu.
Daje życie wszelakiemu stworzeniu i utkał nas w łonach matek... Co nijak nie przeczy temu że nadal jesteśmy źli otrzymując tyle dóbr materialnych od Boga.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 07 kwie 2009, 14:14

Hmm
Twoja logika nie sprawda sie w praktyce.

To ze kazdy kwadrat jest prostokatem nie implikuje ze kazdy prostokat to kwadrat.

To ze blona osmotyczna przpuszcza w jedna strone nie znaczy ze w przeplyw druga strone mozliwy.

Jest różnica między wyborem drogi życiowej, a figurą geometryczną czy błoną osmotyczną. To, że sam decyduję o przestrzeganiu przykazań nie oznacza, że nie istnieje możliwość dokonania przeze mnie wyboru o ich odrzuceniu i nieprzestrzeganiu.

Tak samo jest ze zbawieniem: Jego odrzucenie przez Żydów jest równoznaczne z tym, że równie dobrze mogli je przyjąć.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 07 kwie 2009, 14:25

Rembov pisze:
Hmm
Twoja logika nie sprawda sie w praktyce.

To ze kazdy kwadrat jest prostokatem nie implikuje ze kazdy prostokat to kwadrat.

To ze blona osmotyczna przpuszcza w jedna strone nie znaczy ze w przeplyw druga strone mozliwy.

Jest różnica między wyborem drogi życiowej, a figurą geometryczną czy błoną osmotyczną. To, że sam decyduję o przestrzeganiu przykazań nie oznacza, że nie istnieje możliwość dokonania przeze mnie wyboru o ich odrzuceniu i nieprzestrzeganiu.

OK powiedz mi jak rozumiesz slowa Jezusa w kontekscie do swojej wypowiedzi
(33) Odpowiedzieli Mu: Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: Wolni będziecie? (34) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. Jan 8

Rembov pisze: Tak samo jest ze zbawieniem: Jego odrzucenie przez Żydów jest równoznaczne z tym, że równie dobrze mogli je przyjąć.


Nie do konca. Bowiem tylko uzdolniony prze Ducha Sw czowiek moze to zrobic wiec nie jest tak jak mówisz.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 07 kwie 2009, 14:32

Lash pisze:OK powiedz mi jak rozumiesz slowa Jezusa w kontekscie do swojej wypowiedzi
(33) Odpowiedzieli Mu: Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakżeż Ty możesz mówić: Wolni będziecie? (34) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. Jan 8

Niestety, inaczej od Ciebie.
Nie chodzi o to, że człowiek popełnia grzech na skutek tego, że został do niego zmuszony, ale że grzech jako taki go zniewala.
Rembov pisze: Tak samo jest ze zbawieniem: Jego odrzucenie przez Żydów jest równoznaczne z tym, że równie dobrze mogli je przyjąć.


Nie do konca. Bowiem tylko uzdolniony prze Ducha Sw czowiek moze to zrobic wiec nie jest tak jak mówisz.

Czyżbyś uważał, że Bóg tylko niektórych wybiera do zbawienia, a słowa, iż pragnie zbawienia wszystkich ludzi, zostały przez kogoś dopisane?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 07 kwie 2009, 14:38

Czym innym jest ontyczna natura, która jest dobra - bo jeśliby była zła - to proste - że Bóg Stwórca też musiałby być zły. co innego jest kondycja wolitywna człowieka i przymioty moralne - te mogą być nawet zgniłe - podobnie jak u szatana. Ale nawet szatan został ontycznie stworzony jako dobry. To wynika z nauki Pisma. Wszystko inne to manicheizm - od którego jesteście już blisko...


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 07 kwie 2009, 15:19

Baranek pisze:Czym innym jest ontyczna natura, która jest dobra - bo jeśliby była zła - to proste - że Bóg Stwórca też musiałby być zły..
Złe myślenie, człowiek stał się naturalnie zły, został stworzony jako dobry ale w momencie upadku w grzech natura człowieka została zepsuta, skażona grzechem:
List do Rzymian 5:16 I nie tak ma się sprawa z darem, jak ze skutkiem grzechu jednego człowieka; albowiem wyrok za jeden upadek przyniósł potępienie, ale dar łaski przynosi usprawiedliwienie z wielu upadków.
List do Rzymian 8:21 Że i samo stworzenie będzie wyzwolone z niewoli skażenia ku chwalebnej wolności dzieci Bożych.
I List do Koryntian 15:50 A powiadam, bracia, że ciało i krew nie mogą odziedziczyć Królestwa Bożego ani to, co skażone, nie odziedziczy tego, co nieskażone.

Ten pierwotny upadek - skażenie katolicy nazywają grzechem pierworodnym, dlatego człowiek od urodzenia ma złą naturę, skłonną do grzechu.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2009, 15:42 przez KAAN, łącznie zmieniany 1 raz.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 07 kwie 2009, 15:32

Pytanie KAAN - w którym momencie zostaje stworzony przez Boga konkretny człowiek np. TY - w którym momencie zostałeś stworzony?
I jak już odpowiesz na to pytanie - to odpowiedz na następne - czy zostałeś stworzony jako zły KAAN.
A jeśli już na to pytanie odpowiesz to odpowiedz na następne - kto cię stworzył - czy zły - który stwarza złego, czy dobry, który stwarza złego...



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości