Magiczne gałązki w Boże Ciało

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Zbyszekg4 » 26 maja 2016, 13:39

Wiedzieliście o takim zwyczaju praktykowanym w Boże Ciało?: https://www.youtube.com/watch?v=DSivuZax-m0
To zwyczaj zrywania brzozowych gałązek mających chronić dom przed piorunami, burzami, gradem. Gałązki należy umieścić w domu za obrazem i wówczas domostwo będzie bezpieczne...

Jeszcze jeden zwyczaj mnie martwi: zrywanie ton kwiecia, które się rzuca na trasie procesji... Biedne, głodne pszczoły! (i ludzie bez miodku)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Zbyszekg4 » 26 maja 2016, 13:45

Posłuchaj na filmiku uzasadnień tego zwyczaju... śmieszne :(


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: konto skasowane » 26 maja 2016, 14:14

Stary, katolicy mają tak wiele zwyczajów że byś ich nawet nie policzył. Wiesz ile Zwyczajów jest nieoficjalnych? Na przykład młodzież katolicka w taki dzień wolny od szkoły, słoneczny zabiera ze sobą browary i blanty i idą nad rzekę lub do parku ;) to jest także taki zwyczaj


.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Dragonar » 26 maja 2016, 14:23

Zbyszekg4 pisze:Wiedzieliście o takim zwyczaju praktykowanym w Boże Ciało?: https://www.youtube.com/watch?v=DSivuZax-m0
To zwyczaj zrywania brzozowych gałązek mających chronić dom przed piorunami, burzami, gradem. Gałązki należy umieścić w domu za obrazem i wówczas domostwo będzie bezpieczne...

Jeszcze jeden zwyczaj mnie martwi: zrywanie ton kwiecia, które się rzuca na trasie procesji... Biedne, głodne pszczoły! (i ludzie bez miodku)

Wiem o tym zwyczaju, gdyż w mojej miejscowości jest bardzo rozpowszechniony. Brzozowe drzewka są wycinane w dość dużych ilościach i ustawiane przy drodze, którą idzie procesja. Po uroczystości Bożego Ciała niektórzy odrywają gałązki z tych drzewek i zanoszą do domów. Dziwi mnie, dlaczego proboszcz tego nie zakazał, skoro widzi z pewnością, że to się dzieje.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Zbyszekg4 » 26 maja 2016, 14:31

W Apostolskich Dz. Łukasz zapisał, że podczas wielkich rozruchów w Efezie [kult Artemidy] wielu zgromadzonych nawet nie wiedziało po co się zebrali, ale 2 godz. krzyczeli, że wielka jest Artemida Efeska...!
Act 19:32 bw
(32) Tymczasem jedni to, drudzy owo wykrzykiwali, bo zebranie odbywało się w nieładzie, a większa część nawet nie wiedziała, z jakiego powodu się zebrali. :lmao:

Z filmiku widać, że niektórzy nie wiedzą po co zrywają brzozowe gałązki... ale zrywają bo inne ludzie zrywają, to i o łoni... :hihi: [facet mówi, że żona kazała i nie chce się jej narazić...]
komedia :cry:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: konto skasowane » 26 maja 2016, 14:32

A to o sobie piszesz? ;P łobuzem jesteś ;P


.
Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: nadrozd » 26 maja 2016, 14:35

.... to młodziez katolicka i młodziez protestancka sie miedzy soba jakos alienuje :?
może idą na piwo i kladą na siebie rece ...
a wtedy z krzaków wyskakuje pani profesor z ksiedzem i pastorem w rekach te magiczne gałązki i lanie na gołe pośladki :krzeslem:


.....no i teraz na samym końcu jest czas na modlitwe pewnie też wspólną naszych :angel: :evil: ... aniołków z różkami, by jakoś z tarapatow wyjśc ;D
Ostatnio zmieniony 26 maja 2016, 14:39 przez nadrozd, łącznie zmieniany 1 raz.


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: konto skasowane » 26 maja 2016, 14:38

Ale że blanty też palą Efendi?


.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Dragonar » 26 maja 2016, 14:40

Zamiast czepiać się katolickiej młodzieży, podejmijmy może te kwestie:
1. Jeżeli zwyczaj jest tak w Polsce rozpowszechniony, dlaczego lokalni księża czy Episkopat Polski nie zakażą jego praktykowania?
2. Jak tutejsi katolicy postrzegają ten zwyczaj?
3. Czy ten zwyczaj połączony z ufnością, że takie talizmany ochronią dom przed kataklizmami, nie jest wyrazem braku zaufania wszechmogącemu Bogu?
4. Czy ten zwyczaj nie jest przejawem ludowej magii, której Bóg w Biblii zabrania?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Zbyszekg4 » 26 maja 2016, 15:46

Ten filmik pokazuje, jakim "naiwniakiem" jest Rembov, gdy się zarzeka, że w katolicyzmie to nikt nic innego nie robi, jak do nauki prawowiernej KRK się stosuje... Nagranie zaczyna się od cytatu z Katechizmu, ganiącego przejawy magicznego myślenia... a potem to już samo życie pokazane jest...
Czyli: Teoria swoje, a praktyka swoje! Stale to Rembovowi powtarzałem, ale on jakoś nie był przekonany, że tak bywa... [może żyje w klasztorze i świata poza nim nie widzi?].


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Samolub » 26 maja 2016, 16:15

Zbyszekg4 pisze:
To zwyczaj zrywania brzozowych gałązek mających chronić dom przed piorunami, burzami, gradem.


Cel jest szczytny, obawa przed zjawiskami atmosferycznymi. Ale czy gałązki im pomogą i ochronią dom?

Tu mamy wierzenia Prawoslawne dotyczace wody swieconej

http://innemedium.pl/wideo/znak-krzyza- ... wosci-wody

I nie to zebym sie smiał z tych galazek bo to chyba forma obyczaju a nie masowy szamanizm. Taka pamiatka z eventu wywolujaca pozytywne emocje czy wrazenie bezpieczenstwa dla bojacych sie burz, gradobic czy o swoje majątki.

Z tego co pamietam galazki byly rozchwytywane, w dziecinstwie ludzie rzucali sie na te brzozki. A poniewaz ja zazwyczaj w swieta do poznego poludnia siedze w domu, albo nie obchodze nic to nie wiem co sie teraz dzieje.

Na wielu filmach z okresu PRLu gdzie jest wiele o tradycjii ludowej w Polsce, jest multum obyczajow katolicko-poganskich w gorach czy na wsiach. Sa nawet rytułały gonienia diabła po wsi, wszystko niby smieszne, ale to nawet nie forma zabawy, ludzie uczestniczacy w tym sa w stanie opetania.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Hierokles
Posty: 63
Rejestracja: 27 kwie 2016, 15:07
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Hierokles » 26 maja 2016, 17:07

Dzisiaj dziwiłem się widząc ludzi niosących takie właśnie gałązki bo przecież to nie niedziela palmowa.

Pomimo jednak że urodziłem się w rodzinie katolickiej nigdy o czymś takim nie słyszałem ani wcześniej nie widziałem.

Przynajmniej czegoś takiego nie było w moich rodzinnych okolicach.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Zbyszekg4 » 26 maja 2016, 17:19

W moich też.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: Samolub » 26 maja 2016, 17:25

A u mnie było i prawdopodobnie jest


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Magiczne gałązki w Boże Ciało

Postautor: kontousunięte1 » 26 maja 2016, 19:27

Słyszałam o tym,ale tylko na filmach.
W rodzinie nie było czegoś takiego. Naprzeciwko mojej kamienicy co roku był jeden z ołtarzy na Boże Ciało. Pamiętam,że faktycznie drzewka brzozowe i kwiaty były,ale nie przypominam sobie,żeby ludzie brali jakieś gałązki.
Pewnie różne regiony mają różne zwyczaje, może na wsiach częściej?



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości