Kościół: powszechny czy ekskluzywny?

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Kościół: powszechny czy ekskluzywny?

Postautor: Adalbertus » 05 mar 2009, 16:24

Zastanawiałem się gdzie umieścić te temat; w części tylko dla protestantów, czy dostępnej dla wszystkich. Ponieważ, zdania członków kościołów powszechnych mogą i pewnie są istotne, umieszczam ten temat w dziale polemik.

Ja sam nie mam do końca ugruntowanego poglądu w tej sprawie, jednak sercem i rozumem skłaniam się ku ekskluzywności.

Dlaczego?

Zapewne jest to powszechnie znane – przynajmniej na tym forum – że greckie słowo eklezja oznacza, ludzi w jakiś sposób wybranych. Słowa tego podobno używało się o żołnierzach, którzy na rozkaz swego dowódcy wystąpili przed szereg. Ci którzy wystąpili określani byli słowem eklezja.

Analogicznie przyjmuję, że kościół to Ci którzy „wystąpili przed szereg” a więc jakieś ekskluzywne grono.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 05 mar 2009, 18:22

Dlaczego powszechny albo ekskluzywny? A może powszechny i ekskluzywny?

Kościół jest powszechny bo nie jest częściowy.Bo jest Ciałem Chrystusa.Kościół był już powszechny w dniu pięćdziesiątnicy

Kościół jest powszechny ponieważ jest otwarty dla wszystkich i do wszystkich skierowane jest wezwanie do nawrócenia


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 08 mar 2009, 21:51

Jednak częścią wspólnoty jak sam napisałeś -- są wywołani.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 09 mar 2009, 20:50

fantomik pisze:Jednak częścią wspólnoty jak sam napisałeś -- są wywołani

Ja napiasałem:
...sercem i rozumem skłaniam się ku ekskluzywności.


Chciałem poznać argumenty świadczące o powszechności kościoła, jak widać nie jest ich zbyt wiele.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 09 mar 2009, 20:59

Chciałem poznać argumenty świadczące o powszechności kościoła, jak widać nie jest ich zbyt wiele.


Najpierw określ co rozumiesz przez powszechność Kościoła


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 09 mar 2009, 21:17

Albertus pisze:Najpierw określ co rozumiesz przez powszechność Kościoła


Właśnie w tym problem, że nic przez to nie rozumiem. Jednak z różnych stron wciąż o tym słyszę, że kościół jest powszechny. Nie wiem na czym ta powszechność ma polegać.

piszesz:
Kościół jest powszechny bo nie jest częściowy


To bardziej trafne określenie byłoby całkowity.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 09 mar 2009, 21:57

KKK

Co to znaczy "powszechny"?

830 Słowo "powszechny" ("katolicki") oznacza "uniwersalny", czyli "cały" lub "zupełny". Kościół jest powszechny w podwójnym znaczeniu: Kościół jest powszechny, ponieważ jest w nim obecny Chrystus. "Tam gdzie jest Jezus Chrystus, tam jest Kościół powszechny" 278 . Istnieje w nim pełnia Ciała Chrystusa zjednoczona z Głową 279 , w wyniku czego Kościół otrzymuje od Niego "pełnię środków zbawienia" 280 , której On chciał mu udzielić: poprawne i pełne wyznanie wiary, integralne życie sakramentalne, posługa święceń w sukcesji apostolskiej. W tym podstawowym znaczeniu Kościół był już powszechny w dniu Pięćdziesiątnicy 281 i taki będzie aż do dnia Paruzji.

831 Kościół jest powszechny, ponieważ został posłany przez Chrystusa do całego rodzaju ludzkiego 282 :

Do nowego Ludu Bożego powołani są wszyscy ludzie. Toteż Lud ten, pozostając ciągle jednym i jedynym, winien się rozszerzać na świat cały i przez wszystkie wieki, aby spełnił się zamiar woli Boga, który naturę ludzką stworzył na początku jedną i synów swoich, którzy byli rozproszeni, postanowił w końcu w jedno zgromadzić... To znamię powszechności, które zdobi Lud Boży, jest darem samego Pana; dzięki temu darowi Kościół katolicki skutecznie i ustawicznie dążydo zespolenia z powrotem całej ludzkości wraz ze wszystkimi jej dobrami z Chrystusem-Głową w jedności Ducha Jego 283 .


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 09 mar 2009, 21:59

Adalbertus pisze:To bardziej trafne określenie byłoby całkowity.
Ja zwykle podaję prostą definicje Koscioła : to zbiór ludzi zbawionych okresu łaski. W tym sensie jest powszechny w jakim zbawieni są rozproszeni po wszystkich miejscach na świecie, gdziekolwiek się znajdują są Kościołem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 16 mar 2009, 20:35

Widzę, że niema argumentów (szczególnie tych biblijnych) za powszechnością kościoła.


Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 16 mar 2009, 21:23

Adalbertus pisze:Widzę, że niema argumentów (szczególnie tych biblijnych) za powszechnością kościoła.


NIe wiem Adalbertus, czy uznajesz Nicejskie wyznanie wiary i tzw. Skład Apostolski... Tam mówi się o powszechności.


Adalbertus
Posty: 3947
Rejestracja: 03 sty 2009, 22:06
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Adalbertus » 16 mar 2009, 21:33

Nie wiem dlaczego mam wierzyć soborom.

Czy tylko dlatego, że sobory kazały wierzyć soborom.


Baranek
Posty: 2576
Rejestracja: 05 wrz 2008, 16:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Baranek » 16 mar 2009, 21:39

Adalbertus pisze:Nie wiem dlaczego mam wierzyć soborom.

Czy tylko dlatego, że sobory kazały wierzyć soborom.


OK - teraz rozumiem twoje stanowisko... Sądzę, ze wiele razo przytaczano tu wersety biblijne ukazujące powszechność KOścioła... Ale jeśli trzeba to ci przytoczę. Tylko nie dziś bo już nie zdążę :)


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 16 mar 2009, 21:41

Zastanówmy się wpierw cóż oznacza powszechny? ;) Może spróbujemy tak: Społeczność osób wywołanych (to z definicji słowa eclesia) bez względu na narodowość, urodzenie, status społeczny, kolor włosów, itd... (a to mi się kojarzy z dość częstym biblijnym zrozumieniem 'wszyscy'). Może być? ;)

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 17 mar 2009, 08:12

Adalbertus pisze:Widzę, że niema argumentów (szczególnie tych biblijnych) za powszechnością kościoła.

Nie napisałeś jak rozumiesz powszechność, a to nie daje punktu odniesienia w przedstawianiu argumentów.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: KAAN » 17 mar 2009, 08:47

Rembov pisze:
Adalbertus pisze:Widzę, że niema argumentów (szczególnie tych biblijnych) za powszechnością kościoła.

Nie napisałeś jak rozumiesz powszechność, a to nie daje punktu odniesienia w przedstawianiu argumentów.
Ja podałem. :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości