Odpustów ciąg dalszy

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Odpustów ciąg dalszy

Postautor: wisnia2168 » 17 lut 2016, 21:08

Mam pytanie skierowane do forumowych katolików: Otóż dzisiaj na lekcji religii usłyszałem od katechetki, że aby otrzymać odpust zupełny trzeba (poza modlitwą w intencji papieża i spowiedzią)... przejść przez "Drzwi Miłosierdzia" w katedrze.. jakie jest wasze zdanie na ten temat rzymianie? :hihi: Proszę powiedzcie mi że ona gada bzdury i czegoś takiego u was nie ma bo się załamię całkiem :-(


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: Samolub » 17 lut 2016, 21:13

Chodzisz na religje katolicką? ^^"
Nie Protestowałeś?

Bierzesz to na serio, dziwi Cię to bo mnie nie
Mysle że to sprzeczne z oficjalnym nauczaniem KRK


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: wisnia2168 » 17 lut 2016, 21:21

Chodzę, bo widocznie Bóg czegoś ode mnie tam oczekuje. Nieraz jak się zagalopuje katechetka to ją trzymam krótko bo klasę zwodzi :lol-sweat: W dyskusje biblijne gdy ze mną wchodzi to najczęściej się ośmiesza i siedzi cichuteńko potem. Ale dzisiaj jak usłyszałem to co wyżej, to po prostu szczęka mi opadła i już się nie odezwałem :-(


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: Samolub » 17 lut 2016, 21:25

Ja się nie czepiam. Dobrze że pilnujesz klase : )
Może myslala że tym Cie zaskoczy? Że przejdziesz na Katolicyzm kiedy dowiesz się że tylko tak moga zostac odpuszczone Twoje grzechy


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: wisnia2168 » 17 lut 2016, 21:33

Takie życie heretyków Samolubie :P


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: Samolub » 17 lut 2016, 21:49

Uwazaj bo nastepnym razem przyniesie wode swiecona : )


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: wisnia2168 » 17 lut 2016, 21:55

to chyba by musiała całą klasę utopić w tej wodzie bo ona bardziej sprotestantyzowana niż mi się na początku wydawało :D


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: MrSponge » 17 lut 2016, 21:56

Samolub pisze:Może myslala że tym Cie zaskoczy? Że przejdziesz na Katolicyzm kiedy dowiesz się że tylko tak moga zostac odpuszczone Twoje grzechy

Aaaaa tam, banialuki prawisz mości Samolubie. Nie grzechy wcale. Widać, że nie wiesz co to jest odpust i czego dotyczy - doczytaj sobie.

wisnia2168 pisze:Mam pytanie skierowane do forumowych katolików: Otóż dzisiaj na lekcji religii usłyszałem od katechetki, że aby otrzymać odpust zupełny trzeba (poza modlitwą w intencji papieża i spowiedzią)... przejść przez "Drzwi Miłosierdzia" w katedrze.. jakie jest wasze zdanie na ten temat rzymianie? :hihi: Proszę powiedzcie mi że ona gada bzdury i czegoś takiego u was nie ma bo się załamię całkiem :-(

Ja Ci odpowiem w imieniu tutejszych bywalców rzymian. Przede wszystkim trzeba zrozumieć co to jest ODPUST - tak w skrócie to sobie znajdziesz na ten temat w ichniejszym katechizmie. Dodatkowo trzeba też zrozumieć jak na temat GRZECHU i jego SKUTKÓW naucza rzymski katolicyzm. Jak już te tematy ogarniesz, to dopiero wtedy można przejść do tego co powiedziała Ci Twoja katechetka w szkole.

A nie powiedziała Ci nic nowego. :-> Otwarcie tzw. Świętych Wrót jest standardowym wydarzeniem w Watykanie (kiedyś Lateranie) z okazji jakiegoś roku jubileuszowego. Jest tutaj pewna symbolika, ale faktycznie w dawnych czasach przejście przez te drzwi/wrota w Rzymie oznaczało/symbolizowało otrzymanie odpustu przy spełnieniu wszystkich warunków, bo oczywistym jest, że samo przejście nie było wystarczające. Tutaj jest po prostu pewnego rodzaju symbolika i tyle... Papież Franciszek zdjął jednak z wiernych obowiązek przyjechania do Rzymu gdzie sam w Bazylice Św. Piotra otworzył te wrota i przejścia przez nie, ale udzielił specjalnych przywilejów biskupom diecezjalnym, którzy na obszarach za które są odpowiedzialni wyznaczyli takie wrota. O ile się nie mylę, to w każdej diecezji są i to czasem więcej niż jedne. Czas na uzyskanie odpustu w związku z tym rokiem jest chyba do 20 listopada.

W sumie jeżeli ktoś jest OK z odpustami, to spoko gest Papieża, że nie trzeba jechać do Rzymu, co nie?


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: wisnia2168 » 17 lut 2016, 22:04

MrSponge pisze:A nie powiedziała Ci nic nowego. :-> Otwarcie tzw. Świętych Wrót jest standardowym wydarzeniem w Watykanie (kiedyś Lateranie) z okazji jakiegoś roku jubileuszowego. Jest tutaj pewna symbolika, ale faktycznie w dawnych czasach przejście przez te drzwi/wrota w Rzymie oznaczało/symbolizowało otrzymanie odpustu przy spełnieniu wszystkich warunków, bo oczywistym jest, że samo przejście nie było wystarczające. Tutaj jest po prostu pewnego rodzaju symbolika i tyle... Papież Franciszek zdjął jednak z wiernych obowiązek przyjechania do Rzymu gdzie sam w Bazylice Św. Piotra otworzył te wrota i przejścia przez nie, ale udzielił specjalnych przywilejów biskupom diecezjalnym, którzy na obszarach za które są odpowiedzialni wyznaczyli takie wrota. O ile się nie mylę, to w każdej diecezji są i to czasem więcej niż jedne. Czas na uzyskanie odpustu w związku z tym rokiem jest chyba do 20 listopada.

W sumie jeżeli ktoś jest OK z odpustami, to spoko gest Papieża, że nie trzeba jechać do Rzymu, co nie?

Wiesz, co innego jak się to traktuje w kategorii symboliki (do symboliki osobiście nic nie mam, chociaż wiadomo, że gdzieniegdzie jej za dużo w chrześcijaństwie :P) a co innego jeśli nadaje się temu strategiczny wpływ na zbawienie :/ Ja jestem bardzo ugodowym i otwartym człowiekiem, ale nieraz jak sobie posłucham tych "wieści z rzymu" to mnie ciarki przechodzą :-? Dzięki za rozjaśnienie! :D


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: MrSponge » 17 lut 2016, 22:06

Ale odpusty w rzymskim katolicyzmie nie maja przecież jak to napisałeś "strategicznego wpływu na zbawienie"...
Już bardziej pasuje np. kwestia sakramentów - to ma strategiczny wpływ na zbawienie - jeszcze zależy co przez to rozumiesz. :hmm:


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: wisnia2168 » 17 lut 2016, 22:09

No od rozmów z nią nabiera się innego przekonania :P Ale nie będę się nad jej osobą rozpisywał, wielu takich ludzi w Polskim systemie edukacji


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: MrSponge » 17 lut 2016, 22:14

Na pewno się stara jak może ogarnąć Waszą klasę, a to nie jest łatwe jak sobie pomyślę o moich czasach np. ogólniaka. ;-)
Może po prostu pomódl się za nią i proś o jej przyjście do Chrystusa - zawsze tez jej możesz powiedzieć, że pamiętasz o niej w modlitwach.
Zobaczysz jak zareaguje... ;-)


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: wisnia2168 » 17 lut 2016, 22:21

A chętnie spróbuję! Zobaczę jej reakcje na najbliższej lekcji :D Dziękuję za natchnienie MrSpoonge! ;)


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: Samolub » 17 lut 2016, 23:20

MrSponge pisze:Aaaaa tam, banialuki prawisz mości Samolubie. Nie grzechy wcale. Widać, że nie wiesz co to jest odpust i czego dotyczy - doczytaj sobie.


Może nie chce tego ogarniac... Samolubowi odpust kojarzy sie z karuzelą, watą cukrową i kapiszonami

A chyba w odpuście katolickim chodzi o odpuszczenie grzechów czy darowanie kar
Wiec zadnych banialuków nie głosze, jeśli tak to wytłumacz...


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Odpustów ciąg dalszy

Postautor: Imperator » 18 lut 2016, 01:25

wisnia2168 pisze:Mam pytanie skierowane do forumowych katolików: Otóż dzisiaj na lekcji religii usłyszałem od katechetki, że aby otrzymać odpust zupełny trzeba (poza modlitwą w intencji papieża i spowiedzią)... przejść przez "Drzwi Miłosierdzia" w katedrze.. jakie jest wasze zdanie na ten temat rzymianie? :hihi: Proszę powiedzcie mi że ona gada bzdury i czegoś takiego u was nie ma bo się załamię całkiem :-(


Jest cos takiego.

To experience and obtain the indulgence, the faithful are called to make a brief pilgrimage to the Holy Door, open in every cathedral or in the churches designated by the diocesan bishop, and in the four papal basilicas in Rome, as a sign of the deep desire for true conversion. Likewise, I dispose that the indulgence may be obtained in the shrines in which the Door of Mercy is open and in the churches which traditionally are identified as Jubilee Churches. It is important that this moment be linked, first and foremost, to the Sacrament of Reconciliation and to the celebration of the Holy Eucharist with a reflection on mercy. It will be necessary to accompany these celebrations with the profession of faith and with prayer for me and for the intentions that I bear in my heart for the good of the Church and of the entire world …

https://www.catholicweekly.com.au/how-t ... -of-mercy/


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości