Celibat

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 07 kwie 2015, 21:01

3en pisze:czemu będąc w jednej części kościoła trzeba udać się do drugiej, żeby być księdzem z rodziną?

Ponieważ w części łacińskiej, w przeciwieństwie do greckokatolickiej, w czasie święceń diakonatu kandydat na prezbitera składa śluby celibatu. U grekokatolików, z tego co mi wiadomo, takich ślubów nie ma. Dlatego kandydat na prezbitera może się ożenić w okresie pomiędzy ukończeniem studiów, a przyjęciem święceń (po ich otrzymaniu już nie może).

3en pisze:to dla mnie trochę nielogiczne.

Mamy wspólną doktrynę, a nie przepisy prawa kanonicznego itp.

3en pisze:W każdym razie w Biblii tego nie widzę.

Postaraj się zapamiętać jedna rzecz: W Kościele Chrystusa NIE wyznajemy protestanckiej zasady, że stosujemy się wyłącznie do tego, co zapisano w Biblii. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 07 kwie 2015, 21:42

Rembov pisze:
fauxpas pisze:Rembov, chyba się nie pomylę, jeśli streszczę Twoją wypowiedź do tego: sytuacja opisana w 1Tym dotyczy jednej, konkretnej sytuacji i nie jest wzorem do kopiowania w naszych czasach.

Moje pytania (o ile streściłem poprawnie):
(1) Skąd to przekonanie? Pytam z ciekawości, nie z przekory - wskaż ten kontekst, o którym piszesz, proszę.

Skąd jakie przekonanie? O tym braku osób specjalnie przygotowywanych do biskupstwa? A kontekst wskazałem już dwa razy. Powtórzenie trzeci raz raczej nie doda niczego nowego.

Nie wskazałeś kontekstu, ale wyraziłeś własną opinię, którą nazwałem spekulacją. Mówiąc Twoim językiem: udowodnij, że zalecenie Pawła padło w konkretnej sytuacji danego zboru.

(2) Czy pozostałe rzeczy, które są wymienione w tym fragmencie, również mają charakter tymczasowy?

Które pozostałe rzeczy?

Przymiotniki, jakimi powinien według tego samego fragmentu 1Tym 3 cechować się biskup. Oczywiście pytanie "prowokacyjne", bo przecież Kościół Rzymskokatolicki nie nakazuje biskupom być teraz np. skorymi do picia. Przeraża mnie jednak to, że (Twój) Kościół sam sobie nadał prawo do takiego traktowania Pisma.

(3) Czy to wywrócenie zalecenia Pawła było konieczne, skoro do dziś funkcjonują wspólnoty stosujące owe zalecenie?

Jakie "wywrócenie"? I jakie wspólnoty?

Wywróceniem nazywam przyjęcie przez KRK praktyki celibatu. Zdaję sobie sprawę, że wyrażenie to jest nacechowane negatywnie, ale w istocie rzeczy tak właśnie się stało - niezależnie od tego, czy zalecenie Pawła było tymczasowe, czy nie. Jeśli chcesz, to możemy posługiwać się terminem "odwrócenia".
Przez wspólnoty rozumiem te Kościoły chrześcijańskie, które stosują się do omawianego przez nas zalecenie apostoła.


3en
Posty: 204
Rejestracja: 20 lip 2013, 00:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: 3en » 08 kwie 2015, 01:58

Rembov pisze:Postaraj się zapamiętać jedna rzecz: W Kościele Chrystusa NIE wyznajemy protestanckiej zasady, że stosujemy się wyłącznie do tego, co zapisano w Biblii.


a " codziennie badajcie Pisma czy tak się rzeczy mają " ?


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 kwie 2015, 07:32

Rembov pisze: No bo kto by zwracał uwagę na studia u Zbawiciela


mówiliśmy o studiach świeckich a nie o Jezusie. Bo właśnie liczą sie nauki Jrzusa, DuchŚwiety ,który naucza i prowadzi a u katolików liczy sie doktorat w tym rzecz mój drogi sam przyznałeś mi racje ze wasze doktoraty są mniej warte od nauk Jezusa.
:mrgreen:


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 kwie 2015, 07:39

Rembov pisze: W Kościele Chrystusa NIE wyznajemy protestanckiej zasady, że stosujemy się wyłącznie do tego, co zapisano w Biblii.


Napisz lepiej w kosciele Maryjnym bo kościołem Chrystusa to na pewno nie jestescie , Sam Jezus stosował Biblię i nią się posługiwał zawsze mówił" Napisano...... ," jak czytasz......". ," pismo nie moze być skazone.....

Dla samego zbawiciela Pismo było autorytetem ale KK jest kosciołem nie Boga lecz człowieka więc autorytetam u was są ludzkie słowa.

3en pisze:a " codziennie badajcie Pisma czy tak się rzeczy mają " ?


To jest polecenie dla chrzescijan a nie dla katolików oni codzień przed obrazem mają klepać różaniec takie mają polecenie nie od Boga a od demonicznej zjawy. Na tym sie opierają.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 kwie 2015, 09:10

fauxpas pisze: Mówiąc Twoim językiem: udowodnij, że zalecenie Pawła padło w konkretnej sytuacji danego zboru.

Wybacz, ale w tym momencie to jest z twojej strony udawanie greka.

fauxpas pisze:
Które pozostałe rzeczy?

Przymiotniki, jakimi powinien według tego samego fragmentu 1Tym 3 cechować się biskup. Oczywiście pytanie "prowokacyjne", bo przecież Kościół Rzymskokatolicki nie nakazuje biskupom być teraz np. skorymi do picia. Przeraża mnie jednak to, że (Twój) Kościół sam sobie nadał prawo do takiego traktowania Pisma.

Pismo Święte należy interpretować uwzględniając wszystkie informacje, które wiadomo na temat danego tekstu, a nie się go ślepo trzymać. Ze ślepego trzymania się Biblii jeszcze nic dobrego nie wyszło. :)

fauxpas pisze:
Jakie "wywrócenie"? I jakie wspólnoty?

Wywróceniem nazywam przyjęcie przez KRK praktyki celibatu.

I gdzie tu wywrócenie, skoro zarówno Chrystus, jak i święty Paweł, pochwalali pozostanie bezżennym dla Boga?
fauxpas pisze:Zdaję sobie sprawę, że wyrażenie to jest nacechowane negatywnie, ale w istocie rzeczy tak właśnie się stało - niezależnie od tego, czy zalecenie Pawła było tymczasowe, czy nie.

Zalecenie Pawła, o którym rozmawiamy, nijak się nie ma do celibatu, bo dotyczy zupełnie innej kwestii. Nie ma tam bowiem, wbrew temu co usiłujesz tutaj przedstawić, nakazu, aby biskup był żonaty.

fauxpas pisze:Przez wspólnoty rozumiem te Kościoły chrześcijańskie, które stosują się do omawianego przez nas zalecenie apostoła.

Czyli które konkretnie?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 kwie 2015, 09:10

3en pisze:
Rembov pisze:Postaraj się zapamiętać jedna rzecz: W Kościele Chrystusa NIE wyznajemy protestanckiej zasady, że stosujemy się wyłącznie do tego, co zapisano w Biblii.


a " codziennie badajcie Pisma czy tak się rzeczy mają " ?

Nie ma takiego nakazu w Biblii.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 kwie 2015, 09:12

magda pisze:
Rembov pisze: No bo kto by zwracał uwagę na studia u Zbawiciela

mówiliśmy o studiach świeckich a nie o Jezusie.

Kandydaci na prezbiterów nie kończą "studiów świeckich", a nawet gdyby tak było, to i tak NIE zmienia to faktu, że święty Piotr miał trzyletnie studia u samego BOGA.

Bo właśnie liczą sie nauki Jrzusa, DuchŚwiety ,który naucza i prowadzi a u katolików liczy sie doktorat w tym rzecz mój drogi sam przyznałeś mi racje ze wasze doktoraty są mniej warte od nauk Jezusa.

Znowu sobie wymyślasz jakieś cuda na temat tego, co napisałem, które nijak się nie mają do moich słów. Przywykłem.

magda pisze:
Rembov pisze: W Kościele Chrystusa NIE wyznajemy protestanckiej zasady, że stosujemy się wyłącznie do tego, co zapisano w Biblii.


Napisz lepiej w kosciele Maryjnym bo kościołem Chrystusa to na pewno nie jestescie , Sam Jezus stosował Biblię i nią się posługiwał zawsze mówił" Napisano...... ," jak czytasz......". ," pismo nie moze być skazone.....

I Chrystus NIGDY nie powiedział, że mamy stosować się tylko do tego, co w Biblii zapisano. :)

3en pisze:a " codziennie badajcie Pisma czy tak się rzeczy mają " ?

To jest polecenie dla chrzescijan a nie dla katolików

Nie ma w Biblii takiego "polecenia" ani dla chrześcijan, ani dla żydów, ani dla kogokolwiek innego.

oni codzień przed obrazem mają klepać różaniec takie mają polecenie nie od Boga a od demonicznej zjawy.

A to twoje kolejne kłamstwo na nasz temat. :(


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
3en
Posty: 204
Rejestracja: 20 lip 2013, 00:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: 3en » 08 kwie 2015, 12:17

Rembov pisze:
3en pisze:
Rembov pisze:Postaraj się zapamiętać jedna rzecz: W Kościele Chrystusa NIE wyznajemy protestanckiej zasady, że stosujemy się wyłącznie do tego, co zapisano w Biblii.


a " codziennie badajcie Pisma czy tak się rzeczy mają " ?

Nie ma takiego nakazu w Biblii.


żeby nie robić off topu odezwę się na priv w tej sprawie :)


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 kwie 2015, 12:20

3en pisze:
Rembov pisze:
3en pisze:
Rembov pisze:Postaraj się zapamiętać jedna rzecz: W Kościele Chrystusa NIE wyznajemy protestanckiej zasady, że stosujemy się wyłącznie do tego, co zapisano w Biblii.


a " codziennie badajcie Pisma czy tak się rzeczy mają " ?

Nie ma takiego nakazu w Biblii.


żeby nie robić off topu odezwę się na priv w tej sprawie :)

Zapraszam. Najlepiej od razu z cytatem.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
3en
Posty: 204
Rejestracja: 20 lip 2013, 00:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: 3en » 08 kwie 2015, 12:52

Rembov pisze:Ponieważ w części łacińskiej, w przeciwieństwie do greckokatolickiej, w czasie święceń diakonatu kandydat na prezbitera składa śluby celibatu.


I tego właśnie w Biblii nie widzę. W Biblii kandydat na "nauczyciela" nie składał ślubu celibatu.
Po prostu sam decydował, czy chce mieć rodzinę, czy nie, ale to nie wpływało na to, jaką funkcję spełniał w swoim zborze.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 kwie 2015, 13:00

3en pisze:
Rembov pisze:Ponieważ w części łacińskiej, w przeciwieństwie do greckokatolickiej, w czasie święceń diakonatu kandydat na prezbitera składa śluby celibatu.


I tego właśnie w Biblii nie widzę. W Biblii kandydat na "nauczyciela" nie składał ślubu celibatu.
Po prostu sam decydował, czy chce mieć rodzinę, czy nie, ale to nie wpływało na to, jaką funkcję spełniał w swoim zborze.

No i w czym problem? Kościół, chcąc, aby prezbiter zajmował się wyłącznie służbą Bogu i Kościołowi, takie wymóg wprowadził. Nikogo jednak do kapłaństwa nie zmusza.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 08 kwie 2015, 13:23

Rembov pisze:Nikogo jednak do kapłaństwa nie zmusza.

Nie zmusza, ale jak młodzieniec poczuje powołanie (Boże), to idzie do seminarium i bardzo chce być księdzem- takim z powołaniem! - ale podobają mu się dziewczyny i marzy mu się normalna rodzina... - to co wtedy zrobić?
Odrzucić powołanie?- nie poddać się woli Bożej?... [nie bierze nawet pod uwagę, aby jakims tam grekokatolikiem zostać bo cała rodzina rzymskokatolicka i innej opcji nie ma]
Studia juz na ukończeniu, powołanie aż go rozpiera, tak dobrym księdzem chce być... ale za sukienkami wzrokiem wodzi...

Co byś takiemu koledze w wierze poradził??!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 kwie 2015, 13:28

Zbyszekg4 pisze:Nie zmusza, ale jak młodzieniec poczuje powołanie (Boże), to idzie do seminarium i bardzo chce być księdzem- takim z powołaniem! - ale podobają mu się dziewczyny i marzy mu się normalna rodzina... - to co wtedy zrobić?

To powinien przemyśleć czy ma powołanie do kapłaństwa czy do małżeństwa. Ma pięć lat na zastanowienie. Może też wstąpić do seminarium greckokatolickiego i wtedy pomiędzy ukończeniem studiów a święceniami będzie miał czas na zawarcie małżeństwa.

Zbyszekg4 pisze:Studia juz na ukończeniu, powołanie aż go rozpiera, tak dobrym księdzem chce być... ale za sukienkami wzrokiem wodzi...

Gdyby "wodził" za chłopakami to na księdza by się nie nadawał. ;)

Zbyszekg4 pisze:Co byś takiemu koledze w wierze poradził??!

Taki na piątym roku odbył by rozmowę, i to nie jedną, z tzw. ojcem duchowym w seminarium nad swoim powołaniem. I to bym mu radził.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
3en
Posty: 204
Rejestracja: 20 lip 2013, 00:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: 3en » 08 kwie 2015, 13:38

Rembov pisze:To powinien przemyśleć czy ma powołanie do kapłaństwa czy do małżeństwa.


można mieć powołanie i do kapłaństwa i do małżeństwa zarazem.
Tak jak niektórzy apostołowie :)



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości