Celibat

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 kwie 2015, 13:54

3en pisze:
Rembov pisze:To powinien przemyśleć czy ma powołanie do kapłaństwa czy do małżeństwa.

można mieć powołanie i do kapłaństwa i do małżeństwa zarazem.

Ja takiego księdza, który skończyłby seminarium w rycie łacińskim, nie spotkałem.


Tak jak niektórzy apostołowie :)

Ten jedyny Apostoł, który miał żonę, ożenił się przed powołaniem go przez Chrystusa na Apostoła.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 08 kwie 2015, 15:12

Rembov pisze:Ja takiego księdza, który skończyłby seminarium w rycie łacińskim, nie spotkałem.

Nie spotkałeś, a czy słyszałeś o księżach co są i osobą duchowną (mają stosowne powołanie) i żyją w związkach z kobietą (oczywiście nie jawnie, ale dzieci są tego dowodem) - czyli mają powołanie do małżeństwa (którego tylko oficjalnie nie zatwierdzają bo nie ma takiej opcji)?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 08 kwie 2015, 16:06

Słyszałem o takich księżach, którzy złamali złożone przyrzeczenia bezżenności i/lub VI przykazanie. To, że tak zrobili, nie oznacza, że Bóg ich powołał do małżeństwa.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 kwie 2015, 17:49

Rembov pisze: i tak NIE zmienia to faktu, że święty Piotr miał trzyletnie studia u samego BOGA.


tym samym przyznajesz że goktoraty sa nic nie warte bo to o naukę Jezusa chodzi :mrgreen:

Rembov pisze:Nie ma w Biblii takiego "polecenia"


bezposśrednie nie ma ale jest pochwała ludzi co mieli taką postawę i to robili a w innym nakaz naśladowania tego co dobre wiec jest takie polecenie.

Rembov pisze: Ze ślepego trzymania się Biblii jeszcze nic dobrego nie wyszło.


A to ciekawe stwierdzenie że z trzymania się słów Bozych nie ma nic dobrego -to tylko katolik mógł coś takiego napisać.

Rembov pisze:I Chrystus NIGDY nie powiedział, że mamy stosować się tylko do tego, co w Biblii zapisano.


No ninlii mie było jeszcze ale później Duch Świety już to nakazał

1Kor 4:6 bpd "To zaś, bracia, odniosłem do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, abyście na nas nauczyli się nie wykraczać ponad to, co napisano, aby jeden ponad drugiego nie wynosił się przeciw innemu."

Rembov pisze:To powinien przemyśleć czy ma powołanie do kapłaństwa czy do małżeństwa


a MA JEDNO I DRUGIE TO CO WTEDY?

Rembov pisze:Gdyby "wodził" za chłopakami to na księdza by się nie nadawał.


oczywiście a jeszcze bardziej jeśli za dziećmi.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 08 kwie 2015, 17:53

Rembov pisze:Ja takiego księdza, który skończyłby seminarium w rycie łacińskim, nie spotkałem.


Ale pewnie spotkałeś wielu co to małolatów obracają

Rembov pisze:Słyszałem o takich księżach, którzy złamali złożone przyrzeczenia bezżenności i/lub VI przykazanie.


że niby które????????????????? :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 08 kwie 2015, 20:18

Rembov pisze:
fauxpas pisze: Mówiąc Twoim językiem: udowodnij, że zalecenie Pawła padło w konkretnej sytuacji danego zboru.

Wybacz, ale w tym momencie to jest z twojej strony udawanie greka.

?
Dlaczego? Podkreślałem już, że nie piszę z przekory, ale pytam serio.

Pismo Święte należy interpretować uwzględniając wszystkie informacje, które wiadomo na temat danego tekstu, a nie się go ślepo trzymać. Ze ślepego trzymania się Biblii jeszcze nic dobrego nie wyszło. :)

Prawda :-).

I gdzie tu wywrócenie, skoro zarówno Chrystus, jak i święty Paweł, pochwalali pozostanie bezżennym dla Boga?

Tym bardziej ponawiam prośbę o udowodnienie, że kontekst 1Tym 3 jest taki, jaki piszesz. Inaczej Paweł zaprzecza samemu sobie i Jezusowi.

fauxpas pisze:Zdaję sobie sprawę, że wyrażenie to jest nacechowane negatywnie, ale w istocie rzeczy tak właśnie się stało - niezależnie od tego, czy zalecenie Pawła było tymczasowe, czy nie.

Zalecenie Pawła, o którym rozmawiamy, nijak się nie ma do celibatu, bo dotyczy zupełnie innej kwestii. Nie ma tam bowiem, wbrew temu co usiłujesz tutaj przedstawić, nakazu, aby biskup był żonaty.

Nie ma nakazu, jest zalecenie. A KRK wprowadza zakaz. Nie czepiałbym się, gdyby KRK powoływał na stanowisko biskupa niezależnie od stanu cywilnego. Jednych powoływałby bezżennych, jak Pawła, a innych - żonatych.

Oczywiście "czepiam się" jedynie formalnie. Mnie nic do polityki KRK :-). Zwyczajnie dziwi mnie ta praktyka, którą u siebie macie :-).

fauxpas pisze:Przez wspólnoty rozumiem te Kościoły chrześcijańskie, które stosują się do omawianego przez nas zalecenie apostoła.

Czyli które konkretnie?

Tu masz listę kościołów chrześcijańskich:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci ... %C5%84skie
Wśród nich są takie, gdzie zaleca się prezbiterom / biskupom być żonatymi. A w każdym razie w wielu nie zakazuje się ożenku, choćby, nie wiem, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim (w RP).



Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości