...jak może istnieć Kościół protestancki

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 kwie 2014, 12:53

Chcę wierzyć pisze:Ale nie koniecznie cały Psalm musi być Mesjański. Bo co oznacza np.

Psal 45:10 - Córki królewskie wychodzą na spotkanie twoje, Małżonka stoi po prawicy twojej Zdobna złotem z Ofiru.
45:11 - Słuchajże, córko, i spójrz, i nakłoń ucha: Zapomnij o ludzie swoim i o domu ojca swego!

Pisałem u góry co może to oznaczać w kontekście przyjścia Chrystusa.
Effata pisze:W kontekście Psalmu takie tłumaczenie kupy się nie trzyma Wychodzi nam tu związek matki z synem, a nie króla z królową. To tłumaczenie śmieszne, tak samo jak tłumaczenie Żydów i cierpieniu całego narodu, gdzie Żydzi często pomijają ten fragment, a wielu rabinów nawraca się właśnie na Izajasza 53. Zarówno katolicy jak i prawosławni tłumaczą sobie jak im się żywnie podoba, byle by pasowało do teorii i nie kolidowało z czczeniem Maryi.

Po prostu to nie Pismo oświetla Chrystusa, ale Chrystus oświetla Pismo. On jest miarą rozumienia Pisma. Oczywiście, że nie chodzi tutaj o żadne zaślubiny Chrystusa z Marią (no chyba, że mówimy o zaślubinach w takim sensie w jakim wszyscy chrześcijanie w Kościele są poślubieni Chrystusowi, ale w tym wypadku - co ciekawe - nikt się jakoś nie gorszy wizją zaślubin wierzących mężczyzn z Chrystusem...). Raczej - w świetle tego, co zostało napisane w Ewangelii, bo to musi być punkt wyjścia - Psalm ten opisuje alegorycznie wybranie i poświęcenie Marii na Matkę Chrystusa. Nie ma w tym żadnej dowolności, bo miarą rozumienia Pisma jest Ewangelia. Podobnie Chrystus nie ma żadnego berła, ani strzał, ani Bóg nie pomazał go żadnym dosłownym olejkiem. Prawdę powiedziawszy Chrystus nigdy nie został intronizowany tak, jak sobie to wyobrażał autor Psalmu. A mimo to wiemy, że Psalm ten mówi o Chrystusie i rozumiemy go przenośnie nie dlatego, że sam Psalm na to wskazuje (doprawdy oryginalnie to zwykła pieśń na zaślubiny króla izraelskiego używana pewnie nieraz na tę okazję), ale dlatego, że Chrystus objawił się i zobaczyliśmy, że w ukryty sposób psalm ten wskazywał zawsze na coś więcej.

Kiedy ostatnio możni zanosili prośby przed Twoim obliczem?


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 kwie 2014, 12:54

dzordan pisze:
Kamil M. pisze:
pozytywista pisze:Kamil M., twoje zdolności rozumienia Pisma Świętego mnie przerażają.

Jak się czyta Biblię bez Ducha Świętego, tylko jak Żydzi, to z rozumienia wychodzi tyle co tobie.


Jezus -> żyd
Maria -> żyd
Józef-> żyd
12 apostołów -> żydzi

Sugerujesz że oni wszyscy czytali biblie bez ducha świętego ?
Czy tylko ci się wympskneło ?

Mam na myśli judaistów, którzy odrzucili Chrystusa i Apostołów. A odrzucili dlatego, że czytali Pismo cieleśnie, bez Ducha.
Grażyna pisze:Kamil, za co tak nie lubisz Żydów? Wydaje mi się, że wielu Żydów było o wiele lepszymi wyznawcami Boga niż chrześcijanie, a mieli gorzej od nas.
Jeżeli uważasz, że pozytywista źle interpretuje, to wykaż to, a ja chętnie przyłączę się do dyskusji. I zostaw już Żydów w spokoju. Pan Jezus też przyszedł na świat jako Żyd. Najwspanialszy we wszechświecie. Jak już piszesz o Żydach, to może tak użyj określenia faryzeusze, uczeni w piśmie. Niesmaczna jest ta Twoja generalizacja. A i tak i mnie i Tobie do króla Dawida czy Eliasza daaaaaaleko.

Jako się rzekło - chodzi mi o Żydów, którzy odrzucili Chrystusa, ponieważ oczekiwali cielesnego spełnienia obietnic. Oczekiwali Króla, który zetrze pogan na proch, a nie Króla, który pojedna ich z poganami. Problem jest taki, że protestanci od tych niewiernych Żydów przejęli metody rozumienia Pisma, mierzą wszystko tę samą cielesną miarą (często dosłownym rozumieniem), która doprowadziła współczesnych Jezusowi Żydów do odrzucenia tragicznie spełnionego w masakrze 70 r.n.e. Apostołowie - również Żydzi - wiedzieli jednak, że to nie Pismem mierzy się Chrystusa, ale przez Chrystusa i to, co się z Nim stało, czyta się Pisma. Wtedy każda strona Biblii brzmi echem Ewangelii, która dopiero miała zajaśnieć.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 18 kwie 2014, 13:20

dzordan pisze:Kamil M. A ty czytasz z Duchem ? czy cieleśnie ?

Staram się czytać według miary Ewangelii, według Chrystusa, więc w Duchu.
dzordan pisze:Wszyscy protestanci czytają cieleśnie ?

Nie wszyscy - luteranie i reformowani zasadniczo starają się czytać Pismo w świetle Chrystusa.
dzordan pisze:a Wszyscy Prawosławni z Duchem ?

Raczej tak, ponieważ to Ewangelia oświetla nam Pisma.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 kwie 2014, 13:24

artur403, upierasz się, że Psalm 45 można odczytać Maryjnie...
Zajrzałem do Biblii Tysiąclecia http://www.biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=878
oraz do tego katolickiego wydania Biblii: http://www.edycja.pl/produkty-biblia-i- ... awa-twarda (mam w domu), i wiesz co?!
Wśród komentarzy do Psalmu 45 nie ma - w katolickich wydaniach - ANI SŁOWA O MARYI.

Widzę, żeś Waćpan bardziej papieski od papieża... :lol:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 18 kwie 2014, 13:37

Pismo Święte NT jest napisane przez Kościół. Podobnie pisma Ojców Apostolskich. Nie ma sensu rozdzielać tego. W niektórych Kościołach pisma Ojców Apostolskich były czytane na równi z Biblią. Nie wiem, co rozumiecie przez doskonałość Biblii. Biblia jest bardzo słaba pod wieloma względami. Czy dyskusja z ateistami niczego was nie nauczyła??


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 18 kwie 2014, 13:48

Psalm 45 jest o Chrystusie i Kościele, którego szczególnym członkiem i reprezentantem jest Maria. Niektóre wersety mogą się tyczyć indywidualnie do Matki Pana.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 18 kwie 2014, 13:58

Zbyszekg4 pisze:Wśród komentarzy do Psalmu 45 nie ma - w katolickich wydaniach - ANI SŁOWA O MARYI.


Wzmianka o niej pojawia się w innych źródłach. Przypisy zwykle dotyczą bardziej dosłownego znaczenia, w którym można doszukiwać się rozmaitej symboliki. (Jeśli w ogóle istnieje taka możliwość)


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 kwie 2014, 14:06

artur403 pisze:Psalm 45 jest o Chrystusie i Kościele, którego szczególnym członkiem i reprezentantem jest Maria. Niektóre wersety mogą się tyczyć indywidualnie do Matki Pana.

Koniecznie musisz dać o tym znać wydawcom Biblii, bo jakoś w komentarzach tego nie uwzglednili... :no:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 18 kwie 2014, 14:49

Sytuacja tutaj jest podobna do dwunastego rozdziału Apokalipsy. Niewiasta ma cechy Marii i Kościoła.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 18 kwie 2014, 14:50

artur403 pisze:Nie wiem, co rozumiecie przez doskonałość Biblii. Biblia jest bardzo słaba pod wieloma względami.

Proszę Cię, wymień no kilka (naście?) bardzo słabych punktów Biblii. Skoro jest ich wiele, nie powinno być problemu. Na czym polega "bardzosłabość" Biblii?


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 18 kwie 2014, 14:55

Czy można nazwać Marię oblubienicą Ducha Świętego? Łk 1, 35.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
artur403
Posty: 4107
Rejestracja: 03 mar 2014, 21:49
Ostrzeżenia: -1
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: artur403 » 18 kwie 2014, 15:03

MrSponge pisze:
artur403 pisze:Nie wiem, co rozumiecie przez doskonałość Biblii. Biblia jest bardzo słaba pod wieloma względami.

Proszę Cię, wymień no kilka (naście?) bardzo słabych punktów Biblii. Skoro jest ich wiele, nie powinno być problemu. Na czym polega "bardzosłabość" Biblii?

Ogólnie Biblia a nauka to delikatny problem. Biblia podaje tylko jedną cyfrę liczby pi.
Niesprawiedliwości w ST też wielu odciągają od Boga.
KAAN umiał tylko przyznawać punkty karne. Poczytaj w dyskusjach z killwithpower i Fryderykiem.


Sobota, czy niedziela? Trójca, czy nie? Czy zbawienie jest utracalne? Czy charyzmaty przeminęły? Czy deprawacja człowieka jest zupełna? Czy chrzest niemowląt jest ważny? Czy zbawienie jest chwilą? Jak rozumieć Sola Scriptura? Czy Biblia jest doskonała? Jezus rządzi na ziemi, czy nie?
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 18 kwie 2014, 15:20

artur403 pisze:Czy można nazwać Marię oblubienicą Ducha Świętego? Łk 1, 35.

A czy można nazwać Kościół oblubienicą Chrystusa?
MOŻNA! Dlaczego? Dlatego:
Eph 5:31-32 bt "(31) Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. (32) Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła."

Jeśli podasz z Pisma Świętego tego typu natchnioną wypowiedź w odniesieniu do Maryi, to będziemy dalej mieli o czym rozmawiać i rozważać Twoje pytanie...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości