Benedykt nie chciany.

Bieżące aspekty życia w kościołach nieprotestanckich
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Benedykt nie chciany.

Postautor: Lash » 16 sty 2008, 14:05

Co o tym myslicie?

Naukowcy wypraszają Benedykta XVI z uczelni

Skandal na jednym z rzymskich uniwersytetów. Wykładowcy z La Sapienza zapowiedzieli, że zbojkotują zapowiedzianą na czwartek wizytę papieża. Będą gwizdać i skandować antypapieskie hasła, bo Benedykt XVI nie potępił swoich poprzedników za szykanowanie w XVII wieku Galileusza. Papież miał nawet uznać, że inkwizycyjny proces przeciwko Galileuszowi - który potwierdził teorię Kopernika - był sprawiedliwy i słuszny.

"Słowa papieża nas obrażają i poniżają" - napisali naukowcy w liście do rektora uniwersytetu La Sapienza. Chodzi o wypowiedź z 1990 roku, kiedy to Joseph Ratzinger - wtedy jeszcze kardynał - oświadczył w Parmie, że "proces kościelny przeciwko Galileuszowi był uzasadniony i sprawiedliwy". O skandalu pisze "La Reppublica".

Naukowcy nie mogą pogodzić się, że jeden z najwybitniejszych umysłów w historii wciąż nie doczekał się uznania w kręgach kościelnych. Galileusz, który był filozofem, astronomem, fizykiem i matematykiem, potwierdził teorię Kopernika. I zapłacił za to wysoką cenę. Jego prace znalazły się na liście ksiąg zakazanych, a sam Galileusz został skazany na dożywotni areszt domowy. Skasowano go dopiero wówczas, gdy uczony wyparł się rzekomej herezji.

Pod listem protestacyjnym podpisało się 66 profesorów. Sygnatariusze twierdzą, że nie mogą z entuzjazmem witać kogoś, kto jest "reakcjonistą" i "przeciwnikiem Galileusza". Piszą, że ktoś taki nie ma prawa wstępu na jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.

Tymczasem rektor zaapelował o tolerancję i stwierdził, że nie może być mowy o wycofaniu zaproszenia dla papieża. "Należy przyjąć Benedykta XVI jako człowieka wielkiej kultury i głębokiej myśli filozoficznej, jako orędownika pokoju i wartości etycznych, które wszyscy podzielamy" - odpowiedział rektor Renato Guarini.

Papież ma odwiedzić La Sapienza 17 stycznia. Ma zaszczycić swoją obecnością uroczystość inauguracji roku akademickiego i 705. rocznicy założenia uczelni. Podczas ceremonii papież ma wygłosić przemówienie.

za:
http://www.dziennik.pl/swiat/article107 ... zelni.html


Salinger
Gender: None specified

Postautor: Salinger » 16 sty 2008, 14:52

Już dzisiaj wiadomo że Benedykt XVI zrezygnował z wizyty na tym uniwersytecie. Prześle im tylko list z przemówieniem które chciał wygłosić.

A co o tym sądzę? Zależy od tego co rzeczywiście miał na myśli Papież mówiąc że "proces kościelny przeciwko Galileuszowi był uzasadniony i sprawiedliwy" może się znowu okazać że jest to zdanie wyrwane z kontekstu jak przy tej całej awanturze z muzułmanami :-)
Ostatnio zmieniony 17 sty 2008, 22:53 przez Salinger, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 16 sty 2008, 15:46

Haereticus pisze:Swoją drogą szkoda, że to nagłośniono, że nie przygotowano tego po cichu. gdyby B16 został wygwizdany, to by dopiero było coś! :)
Walsciwie to ma mieszne uczucia. Bo o ile calkowicie sie nie zgadzam z teologia KRK to wydaje sie ze obecny swiat wkrotce juz calkowcie stanie sie wrogi chrzescijanstwu... jakiemukolwiek :(. Co zreszta wynika z takich wypowiedzi.


kania
Posty: 42
Rejestracja: 11 sty 2008, 22:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kania » 17 sty 2008, 22:50

Czy zdanie było wyrwane z kontekstu, to nie wiem, ale faktem jest, że księża w dalszym ciągu pewne wydarzenia z przeszłości określają mianem "Świętej inkwizycji" i nie pamiętam czy kiedyś zostało to sprostowane i nazwane po imieniu. Takie zachowanie profesorów to dla mnie akt dużej odwagi i szczerości. Pomyśleć, ze mieliby obłudnie świętować wizytę wielkiej osobistości i jeszcze pierścień całowac... Pfffeee...


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 18 sty 2008, 09:11

Kapitan Nemo pisze:
Haereticus pisze:Bardzo często się wręcz broni Inkwizycji, zamiast oskarżyć. :(
I usiłuje umniejszyć ilość jej ofiar,twierdząc że wyroki stosu wykonywała władza świecka,ale przemilcza się fakt,że kto by sprzeciwił się inkwizytorom,byłby sam natychmiast oskarżony o sprzyjanie herezji....
Temat zaostal powolany do istnienia aj checia sie zapoznam z jaskimis dokumentami:
Tu jest praca wygladajaca obiecujaco ale nie mialem czasu przeczytac :).
http://arcticbeacon.com/books/Plaisted- ... y-2006.pdf - jak ktos "readnie" to dajcie znac ...


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 18 sty 2008, 22:12

Haereticus pisze:No cóż, jedna z najgłupszywch wypowiedzi Ratzingera vel Benedykt XVI


Problem w tym, że Benedykt XVI nic takiego nie powiedział.

Zresztą dla mnie nie ma znaczenia, czy powiedział, czy nie powiedział, bo proces Galileusza uważam z ówczesnego punktu widzenia za słuszny - Galileusz z uporem bowiem autorytatywnie głosił jako bezdyskusyjną prawdę hipotezę naukową, która była przy ówczesnym stanie nauki po prostu nieweryfikowalna. To, że okazała się być faktycznie prawdziwa, to zasługa bardziej rachunku prawdopodobieństwa (50% szans) niż mniemanego geniuszu Galileusza.

Zaznaczam, że to co kursywą, to moje prywatne poglądy, więc proszę nie atakować za nie Benedykta XVI (sankcją za naruszenie tej dyspozycji, będzie narażenie się na śmieszność osoby, która się na to zdecyduje).

Haereticus pisze:wcale się nie dziwię takiemu nastawieniu środowiska naukowego


Lewacka akcja przeciwko papieżowi (jak okreslił to Springerowski "Dziennik" - gazeta niezbyt ostatnio przychylna Kościołowi!) to jeszcze nie nastawienie środowiska naukowego.

Haereticus pisze:gdyby B16 został wygwizdany, to by dopiero było coś! :)


LOL, rzeczywiście. A pamiętasz, jak oburzałeś się na protestanci.org na moje stwierdzenie, że niektórzy protestanci gotowi są na sojusz ze skrajną, antychrześcijańską lewicą byleby tylko dokopać katolicyzmowi? Chciałbym się zapytać, kto wg Ciebie jest gorszy - Ratzinger czy Zapatero?

Bardzo często się wręcz broni Inkwizycji, zamiast oskarżyć. :(


I słusznie.


Ochrzczony na wyznanie wiary 27 XI 2016
kania
Posty: 42
Rejestracja: 11 sty 2008, 22:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kania » 18 sty 2008, 22:27

Bardzo często się wręcz broni Inkwizycji, zamiast oskarżyć. :(


I słusznie.[/quote]
To dlaczego potępiamy extermalnych islamistów? Czy to nie jest to samo tylko w XXI wieku?


Awatar użytkownika
Michał
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sty 2008, 19:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Warszawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Michał » 19 sty 2008, 23:53

Haereticus pisze:Oczywiście, oczywiście... To tylko te "niedobre media" na całym świecie kłamią jak najęte... Michał! Bądź poważny! Gdyby to nie było prawdą Watykan by dementował tą informację, a tak nie jest. Poza tym ta akurat wypowiedź już dawno była znana.


<zieeeeeew.......>

Der Dziennik pisze:Formalnym powodem protestów, które doprowadziły do nieobecności Benedykta XVI, były słowa rzekomo wypowiedziane przezeń przed laty w obronie procesu Galileusza. Wyrwany z kontekstu cytat, powszechnie uznano za marny pretekst. Zdaniem wielu sprzeciw wobec wizyty głowy Kościoła katolickiego był spowodowany zwykłą niechęcią radykalnych środowisk do Kościoła. "Myślę, iż boją się, że papież mógłby przekazać ważne i mocne orędzie" - powiedział w jednym z wywiadów Bruno Dallapiccola, genetyk z La Sapienza, który zdystansował się wobec inicjatywy swoich kolegów.


To, że była to teoria, to żaden powód do tego, by banda nieuków niszczyła człowieka. Prawda jest taka, że Kościół katolicki był w tym okresie najbardziej uwstaczniajacą rozwój jednostką na świecie. Walczył z wszelkim postępem naukowym. gdyby ludzie tacy jak Galileusz podporzodkowywali się nieukom w sutannach, to my dziś byśmy żyli jak w średniowieczu - wierzyli, że ziemia jest płąska, jest centrum wszechświata i tym podobne brednie, których kiedyś Kościół katolicki tak zaciekle bronił, a teraz musi się za to wstydzić. twierdzenie, że proces Galileusza był słuszny i uzasadniony jest najzwyczajniej śmieszne, bo nie był ani słuszny, ani też uzasadniony. To tylko Kościołowi katolickiemu wydawało się, że ma jakieś prawo mieszać się do nauki.


Zwykłe frazesy motywowane niechęcią do katolicyzmu. Tak się składa, że to w Kościół katolicki przyczynił się do rozwoju nauki w różnych jej przejawach. To św. Tomasz z Akwinu w swej filozofii rehabilitował filozofię Arystotelesa i innych antycznych mędrców, których protestanci najchętniej by odrzucili - bo "niebiblijni". Mikołaj Kopernik był xiędzem. Najlepsze obserwatoria astronomiczne prowadzone były przez jezuitów. Grzegorz Mendel był zakonnikiem. Długo by wymieniać. Zaś o Galileuszu i jego procesie napiszę więcej wkrótce.
Haereticus pisze:
No a kto jest na tym uniwersytecie, jak nie środowisko naukowe? I nie wygłupiaj się z "lewacką akcją", bo nie masz pojęcia jakie są poglady tych ludzi.


Jeśli ktoś tu nie ma o czymś pojęcia, to niestety, ale raczej Ty o całej sprawie. Akcja przeciw Benedyktowi XVI jest akcją prowadzoną przez skrajne środowiska lewackie i odcina się od niej nawet rządząca Italią "cywilizowana" lewica!

Vide: http://www.dziennik.pl/swiat/article110 ... ezowi.html


Michał, weź wyluzuj, bo nie ma to nic do rzeczy, a tylko swoje niedorzeczności przenosisz.


Ma to o tyle do rzeczy, że odnoszę wrażenie, że dla znacznej części protestantów znacznie większym zmartwieniem jest katolicyzm niż skrajna, antychrześcijańska lewica. Zamiast cieszyć się jak dzieci z lewackiej akcji antypapieskiej uświadomcie sobie, że jest ona antypapieska, tylko dlatego, że ma miejsce we Włoszech. W Ameryce tamtejsi lewacy odnoszą się do np. baptystów w podobny sposób, co ich włoscy koledzy do papieża.

Zrozumcie, że choć w sprawach wiary możemy się bardzo różnić, to w sprawach cywilizacyjnych jesteśmy sojusznikami. Razem powinniśmy dawać odpór zwolennikom mordowania dzieci nienarodzonych, dobijania starców, "ślubów" pederastycznych itp.

Zapewniam, że w środowiskach katolickich świadomość tego jest. Protestanci przyklaskujący włoskim lewakom występującym przeciw papieżowi, gotowi sprzymierzyć się z Zapatero przeciw Ratzingerowi czy też z Senyszynową przeciw Glempowi po prostu podcinają gałąź, na której razem siedzimy.Haereticus pisze:To w takim razie czemu tacy ludzie nie bronią Hitlera albo Stalina?


<zieeeeew.....>

Chcesz polemiki na poziomie - argumentuj na poziomie.

Haereticus pisze:Nie ma zadnego "czarnego" obrazu, tylko obraz autentyczny, historyczny, poparty naukowymi dowodami.


Wiesz co, zapoznaj się choćby z wielokrotnie linkowanym przeze mnie na protestanci.org tekstem Ziemkiewicza "Stosy kłamstw o inkwizycji". RAZ pisał to w oparci o dzieła uznanych historyków, głównie francuskich. A trzeba być wyjątkowym ignorantem w dziedzinie historii historiografii, żeby francuskich mediewistów uznawać za propagandystów katolickich...

Czarny obraz Świętej Inkwizycji nie ma NIC wspólnego z rzeczywistością. To zwykła bujda na resorach stworzona przez autorów protestanckich druków propagandowych z XVI wieku i utrwalona przez ogarniętych antykatolickimi fobiami Encyklopedystów francuskich z XVIII wieku.

Jestem w kościele protestanckim i nie zauważyłam jakiejkolwiek propagandy na ten temat. (...) Ale cóż, Ty już przypiołeś mi łatkę prezentyzmu czy jak to tam nazwaleś.


Czy piszę o Twoim zborze konkretnie, czy też o sytuacji mającej czasem miejsce w szerokim nurcie jakim jest protestantyzm? Chyba to drugie...
I nie przypinałem Ci żadnej łatki, tylko wyraziłem opinię o Twoim podejściu do dyskusji na temat historii.

Cynthia pisze:Gdyby był nawet tylko jeden wyrok, to co, zło jest mniejsze? Każde życie człowieka ma wartość.
A jeśli nie mogli sami zabijać tylko przekazywali skazańca władzom świeckim to co to zmienia? Zachowali się jak Żydzi, którzy przekazali skazańca Rzymianom.


Hm... To o czym teraz podyskutujemy? O Servecie? O "czarownicach z Salem"?


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 31000
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 20 sty 2008, 11:56

Michał pisze: Zwykłe frazesy motywowane niechęcią do katolicyzmu. Tak się składa, że to w Kościół katolicki przyczynił się do rozwoju nauki w różnych jej przejawach.
Przesladujac naukowcow?
Michał pisze:To św. Tomasz z Akwinu w swej filozofii rehabilitował filozofię Arystotelesa i innych antycznych mędrców, których protestanci najchętniej by odrzucili - bo "niebiblijni".
Zwykle protestanckie uprzedzenia?
Michał pisze: Mikołaj Kopernik był xiędzem.
Ba i dlatego jego dzielo bylo na liscie ksiag zakaznych prze KRK? a On swoje ksiazki pisal pod Agenda papieza?
Michał pisze: Najlepsze obserwatoria astronomiczne prowadzone były przez jezuitów.
Kiedy? [/quote] Grzegorz Mendel był zakonnikiem. Długo by wymieniać. Zaś o Galileuszu i jego procesie napiszę więcej wkrótce.[/quote] No tak to juz 19 wiek !!!!
Michał pisze:
Haereticus pisze: No a kto jest na tym uniwersytecie, jak nie środowisko naukowe? I nie wygłupiaj się z "lewacką akcją", bo nie masz pojęcia jakie są poglady tych ludzi.

Jeśli ktoś tu nie ma o czymś pojęcia, to niestety, ale raczej Ty o całej sprawie. Akcja przeciw Benedyktowi XVI jest akcją prowadzoną przez skrajne środowiska lewackie i odcina się od niej nawet rządząca Italią "cywilizowana" lewica!
Vide: http://www.dziennik.pl/swiat/article110 ... ezowi.html
Co tylko pokazuje ze za bledy historii placi sie szczegolnie gdy KRK niepokornie sie do nich nie przyzjaje ...
Michał pisze:
Michał, weź wyluzuj, bo nie ma to nic do rzeczy, a tylko swoje niedorzeczności przenosisz.
Ma to o tyle do rzeczy, że odnoszę wrażenie, że dla znacznej części protestantów znacznie większym zmartwieniem jest katolicyzm niż skrajna, antychrześcijańska lewica. Zamiast cieszyć się jak dzieci z lewackiej akcji antypapieskiej uświadomcie sobie, że jest ona antypapieska, tylko dlatego, że ma miejsce we Włoszech. W Ameryce tamtejsi lewacy odnoszą się do np. baptystów w podobny sposób, co ich włoscy koledzy do papieża.
Dlatego te i ja nie pieje z zachwytu ale raczej widze ze KRK brnie w bledy
Michał pisze: Zrozumcie, że choć w sprawach wiary możemy się bardzo różnić, to w sprawach cywilizacyjnych jesteśmy sojusznikami. Razem powinniśmy dawać odpór zwolennikom mordowania dzieci nienarodzonych, dobijania starców, "ślubów" pederastycznych itp.
CHyba wiekszosc to rozumie..
Michał pisze: Zapewniam, że w środowiskach katolickich świadomość tego jest. Protestanci przyklaskujący włoskim lewakom występującym przeciw papieżowi, gotowi sprzymierzyć się z Zapatero przeciw Ratzingerowi czy też z Senyszynową przeciw Glempowi po prostu podcinają gałąź, na której razem siedzimy.
Nie wiem czy tak jest i ilu sie sprzymierza.. Ja raczej nie znam prostestantow ktorzy z "diablem" papierza zwalczaja... to raczej katolicki mit.. :(
Michał pisze:
Haereticus pisze:To w takim razie czemu tacy ludzie nie bronią Hitlera albo Stalina?

<zieeeeew.....> Chcesz polemiki na poziomie - argumentuj na poziomie.
Haereticus pisze:Nie ma zadnego "czarnego" obrazu, tylko obraz autentyczny, historyczny, poparty naukowymi dowodami.
Wiesz co, zapoznaj się choćby z wielokrotnie linkowanym przeze mnie na protestanci.org tekstem Ziemkiewicza "Stosy kłamstw o inkwizycji". RAZ pisał to w oparci o dzieła uznanych historyków, głównie francuskich. A trzeba być wyjątkowym ignorantem w dziedzinie historii historiografii, żeby francuskich mediewistów uznawać za propagandystów katolickich...
Wybacz zle ziemkiewicz dobrze zatytlowal swoja prace dolaczajac do grona tego stosu .... :(
Michał pisze: Czarny obraz Świętej Inkwizycji nie ma NIC wspólnego z rzeczywistością. To zwykła bujda na resorach stworzona przez autorów protestanckich druków propagandowych z XVI wieku i utrwalona przez ogarniętych antykatolickimi fobiami Encyklopedystów francuskich z XVIII wieku.
Propagujesz czarna wizje prostestantyzmu? Takimi dokladnie metodami argumentuja przeciwnisy holocaultu - to tylko czarny PR :(
Michał pisze:
Jestem w kościele protestanckim i nie zauważyłam jakiejkolwiek propagandy na ten temat. (...) Ale cóż, Ty już przypiołeś mi łatkę prezentyzmu czy jak to tam nazwaleś.

Czy piszę o Twoim zborze konkretnie, czy też o sytuacji mającej czasem miejsce w szerokim nurcie jakim jest protestantyzm? Chyba to drugie... I nie przypinałem Ci żadnej łatki, tylko wyraziłem opinię o Twoim podejściu do dyskusji na temat historii.
Podejsecie w stylu "Sprawdzy OFICJALNE dokumnety inkwizycji" nie sprawdza sie tak jak podesjcie "Sprawdzy OFICJALNE dokumnety hitleryzmu"
Michał pisze:
Cynthia pisze:Gdyby był nawet tylko jeden wyrok, to co, zło jest mniejsze? Każde życie człowieka ma wartość. A jeśli nie mogli sami zabijać tylko przekazywali skazańca władzom świeckim to co to zmienia? Zachowali się jak Żydzi, którzy przekazali skazańca Rzymianom.
Hm... To o czym teraz podyskutujemy? O Servecie? O "czarownicach z Salem"?
A co juz inkwicycja ci sie znudzila?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Życie kościelne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości