Dlaczego Jezus jest Bogiem JHWH - argumenty za

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 sie 2012, 10:16

Realista pisze:
agent terenowy pisze:Gdyby oddali:Nie skorzystał ze sposobności, żeby [dalej] być na równi z Bogiem, wtedy byłoby to tłumaczenie trynitarne.
A tak nie jest.


W rzeczywistości nie ma znaczenia w jaki sposób zostanie oddana ta fraza, gdyż sam kontekst przeczy interpretacji zarowno Sj jak i ortodoksów. W sposób najbardziej zgodny z kontekstem skomentował ow tekst św. Ambroży z Mediolanu a za nim Erazm z Rotterdamu.

Należy zauwazyć, iż podmiotem od początku do końca jest tutaj Jezus Chrystus to On nie zas ktoś przed Nim był w postaci Bożej innymi słowy po narodzinach w Betlejem był w postaci bożej z której się wyniszczył [z natury boskiej nikt się wyniszczyć nie może].

Kiedy zatem Jezus był w postaci Bożej? Odpowiedź jest prosta gdy boską mocą daną mu przez Ojca grzechy odpuszczał, martwych wzbudzał, żywiołom rozkazywał, chorych uzdawiał, gdy oddawano mu cześć etc.)

A teraz postac albo kształt Boży! Postać niewolnika czy sługi (morphe doulou) oznacza stan i kondycję niewolniczą nie zaś naturę w sensie ontologicznym, Pan Jezus był w postaci niewolniczej gdy dobrowolnie pozwolił swoim oprawcom lżyć z siebie,pozwolił się poniżać , aż w końcu pozwolił aby Go zamordowali.

Zaś z postawy znaleziony jako czlowiek oznacza po prostu innych pospolitych ludzi jak m.in. tutaj;

Psalmie 82 (BT) 6-7; Ja rzekłem: Jesteście bogami i wszyscy - synami Najwyższego. Lecz wy pomrzecie jak ludzie, jak jeden mąż, książęta, poupadacie.
Podobnie Księga Sędziów 16,7 i 11 Samson mówi o sobie; Będę jak każdy człowiek tj. jak każdy pospolity człowiek.

Jak zwykle mitologia twa :)
Chrystus strał się sługą NA DŁUGO przed kryżem i smiercią. Bóg to mówi.

(18) Oto mój Sługa, którego wybrałem; Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie. Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie prawo narodom. (Ew. Mateusza 12:18, Biblia Tysiąclecia)

Twoja próba wypaczania Bózego Słowa znowy spalił na panewce :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Jezus jest Bogiem JHWH - argumenty za

Postautor: Hardi » 09 sie 2012, 10:32

nesto pisze:Ja takich nie znam, ale wy pewnie znacie wiele takich.
Być może część była omawiana, ale teraz spróbujemy spojrzeć na nie tak: argument za i przeciw..
Kto pierwszy? Poproszę o jeden argument za.... Tylko Jeden, najważniejszy.

tam masz pełno http://forum.protestanci.info/viewtopic ... zny#250678


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 09 sie 2012, 10:36

nesto pisze:Oj nie tak panowie nie tak.. jak śpiewał pewnien facet :)

30 srebrników był warty (wyceniony) Jezus - posłaniec Boga (Słowo Boga). I o tym, nie o samym JHWH jest w Biblii. Również "zapłata" handlarzy pasuje bardziej do dzieła JHWH a nie do JHWH samego.

kłamiesz i manipulujesz, bo Biblia mówi wyraźnie:

"Wtedy rzekłem do nich: Jeżeli uznacie to za słuszne, dajcie mi należną zapłatę, a jeżeli nie, zaniechajcie! I odważyli mi jako zapłatę trzydzieści srebrników. Lecz Jahwe rzekł do mnie: Wrzuć je do skarbca, tę wysoką cenę, na jaką mnie oszacowali! Wtedy wziąłem trzydzieści srebrników i wrzuciłem je w świątyni do skarbca." Zachariasza 11.12-13


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 09 sie 2012, 11:25

@Hardi
Dlaczego piszesz, że ja "kłamię" "manipuluję" itp.
Czy uważasz, że mam w tym cel, aby kogoś okłamywać?
Jeśli tak, to napisz jaki i co na tym miałbym zyskać.
Jeśli nie, to nie pisz takich głupot.

ps.
Uprzejmie proszę administratorów o zezwolenie ni na używanie obelżywych słów wobec niektórych dyskutantów ubliżających moim dobrym intencjom.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 09 sie 2012, 13:30

Lash pisze:Jak zwykle mitologia twa :)
Chrystus strał się sługą NA DŁUGO przed kryżem i smiercią. Bóg to mówi.


:roll: nie chcę Cię urazić, ale szkoda mi czasu na dyskusje z Tobą. Z całą pewnością znajdziesz innych rozmówców. Zyj w błogim przekonaniu o własnym talencie apologetycznym :lol:


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 09 sie 2012, 13:36

Realista pisze:
Lash pisze:Jak zwykle mitologia twa :)
Chrystus strał się sługą NA DŁUGO przed kryżem i smiercią. Bóg to mówi.


:roll: nie chcę Cię urazić, ale szkoda mi czasu na dyskusje z Tobą. Z całą pewnością znajdziesz innych rozmówców. Zyj w błogim przekonaniu o własnym talencie apologetycznym :lol:
Wiem
juz pare razy próbowałeś i wyzywałeś mnie i innych ludzi objawiająć swoje serce.

Jednak nadal to co napisałęs jest nieprawdą w świetle Biblii


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Realista » 09 sie 2012, 14:44

Lash pisze:juz pare razy próbowałeś i wyzywałeś mnie i innych ludzi objawiająć swoje serce.


:roll:


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 09 sie 2012, 15:29

Nie biegajcie na boki dyskusjii...
Wracając do tematu:
Czy gdyby Jezus był Bogiem, modlitwa apostołów, którą cytowłem wyżej miałaby jakikolwiek sens?

cytat ponowny:
(27) Zeszli się bowiem rzeczywiście w tym mieście przeciw świętemu Słudze Twemu, Jezusowi, którego namaściłeś, Herod i Poncjusz Piłat z poganami i pokoleniami Izraela, (28) aby uczynić to, co ręka Twoja i myśl zamierzyły. (29) A teraz spójrz, Panie, na ich groźby i daj sługom Twoim głosić słowo Twoje z całą odwagą, (30) gdy Ty wyciągać będziesz swą rękę, aby uzdrawiać i dokonywać znaków i cudów przez imię świętego Sługi Twego, Jezusa. (31) Po tej modlitwie zadrżało miejsce, na którym byli zebrani, wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i głosili odważnie słowo Boże. (32) Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. (33) Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę.

(Dzieje Apost. 4:27-33, Biblia Tysiąclecia)

Toż to nic innego, jak prośby wprost to Boga JHWH.
Gdyby Jezus był JHWH nie nazywali by go Sługą JHWH lecz kierowali modlitwę bezpośrednio do Jezusa JAKO JHWH!

Wiem, że strasznym jest przyznanie mi racji, bo kłóci się to z całym waszym pojmowaniem Boga, ale taka jest prawda i logika.

Jezus jest sługą Boga.
Nawet najpotężniejszy z najpotężniejszych i największych nigdy nie dorówna Bogu.
Bóg to Bóg, a Jezus jest jego sługą.
Panem naszym nie z własnej woli ale z woli Boga.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
arturolczykowski
Posty: 178
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Farnham, UK
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: arturolczykowski » 09 sie 2012, 15:43

Do niektorych i tak nic nie dotrze..... Nawet slowa samego Jezusa o tym za kogo on sam sie uwazal:

(Jn 8:40 [PBW])
​Lecz teraz chcecie zabić mnie, człowieka, który wam mówił prawdę, którą usłyszałem od Boga: Abraham tego nie czynił.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 09 sie 2012, 16:52

arturolczykowsk:

Do niektorych i tak nic nie dotrze..... Nawet slowa samego Jezusa o tym za kogo on sam sie uwazal:

Cytat:
(Jn 8:40 [PBW])
​Lecz teraz chcecie zabić mnie, człowieka, który wam mówił prawdę, którą usłyszałem od Boga: Abraham tego nie czynił.


Ależ dociera!

Arturze, my (a przynajmniej katolicy) nie mamy z tym żadnego problemu.

Mogę nawet dodać inny werset:

„5Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus”.

My wierzymy że Jezus Chrystus jest Człowiekiem!

To podstawa wiary chrześcijańskiej - Jezus Chrystus to Bóg - Człowiek, Wcielony Bóg, Prawdziwy Bóg i Prawdziwy Człowiek.

Jednorodzony Bóg który jest w łonie Ojca stał się człowiekiem podobnym do nas we wszystkim oprócz grzechu.

Jest to Nauczanie Kościoła i jest to zawarte w biblii ale nie jest to na tyle proste aby każdy kto sobie poczyta biblię od razu to zrozumiał.

Dlatego potrzebne jest trwanie w Tradycji apostolskiej i posłuszeństwo Kościołowi Świętemu - naszej Matce


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 09 sie 2012, 17:24

@Albertus
Równie dobrze mógłbyś to samo napisać o sobie.
Albo, jeśli przez skromnoś byś protestował, to np. o Ojcu Pio..

Jesteś w Chrystusie.
Jesteś obrazem Chrystusa.
Jesteś jedno z Chrystusem.

wniosek:
Jesteś Chrystusem, a więc jesteś Bogiem.

Toż to zwykła głupota jest i nic więcej..
Tymczasem nauka człowieka Jezusa, Mesjasza i sługi Boga Żywego jest prosta i jasna.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 09 sie 2012, 18:46

Tymczasem nauka człowieka Jezusa, Mesjasza i sługi Boga Żywego jest prosta i jasna.


Dlatego aby ją poznać musisz przede wszystkim przeczytać dokładnie i uważnie biblię


A potem jeszcze kilka razy i następnie sięgnąć do Ojców Kościoła


:)


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 09 sie 2012, 19:57

Albertus pisze:
Tymczasem nauka człowieka Jezusa, Mesjasza i sługi Boga Żywego jest prosta i jasna.


Dlatego aby ją poznać musisz przede wszystkim przeczytać dokładnie i uważnie biblię


A potem jeszcze kilka razy i następnie sięgnąć do Ojców Kościoła


:)


Bo sama Biblia nie starczy? Trzeba ją dopełnić?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 09 sie 2012, 20:13

Małgorzata:

Bo sama Biblia nie starczy? Trzeba ją dopełnić?


Zależy do czego?

Do zbawienia to nawet sama biblia nie jest potrzebna.

Natomiast do dojścia do pełnej , prawidłowej doktryny to sama biblia nie wystarczy.Mało tego!

Nawet biblia i tradycja nie wystarczy bo mamy mnóstwo całkowicie różnych interpretacji biblii i tradycji, o czym świetnie możesz się przekonać w dyskusjach choćby z arianami, jednościowcami, unitarianami i innymi antytrynitarzami

Do dojścia do pełnej , prawidłowej doktryny wiary potrzebne są jeszcze decyzje Kościoła odnośnie interpretacji biblii i Tradycji apostolskiej w sprawach najistotniejszych.


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 09 sie 2012, 20:45

Albertus pisze:Do dojścia do pełnej , prawidłowej doktryny wiary potrzebne są jeszcze decyzje Kościoła odnośnie interpretacji biblii i Tradycji apostolskiej w sprawach najistotniejszych.


Oczywiście sądzi tak Magisterium KK :D


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości