Dlaczego Jezus jest Bogiem JHWH - argumenty za

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 24 paź 2013, 09:51

agent terenowy pisze:Ale zanim za nas umarł nie mieliśmy swobodnego dostępu do Ojca.
Dlatego mówił: Do Boga mojego i Boga waszego.
Teraz mamy taki dostęp dzięki Jego krwi.
Por. Ef 2.
A co to ma do rzeczy?
Są trzy możliwe zrozumienia
- Jezus stosuje tu jakąś poezję ( bardzo mało prawdzopodobne ) :roll:
- Jezus ukazuje, że Bóg jego i Bóg nasz jest kimś innym ( bardzo mało prawdzopodobne ) :roll:
- Jezus ukazuje odmienność Relacji z Ojcem dla niego i dla nas przy tym samym Bogu :)

Tu nie ma nic - o dostepności do Boga :) natomiast mamy o przynalezności ....


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 25 paź 2013, 10:18

Lash pisze: Jezus ukazuje odmienność Relacji z Ojcem dla niego i dla nas przy tym samym Bogu

Zapomniałeś dodać "bardzo mało prawdopodobne".

Zapomniałeś też napisać o czwartej, najbardziej prawdopodobnej interpretacji:

Jezus ukazuje ludziom Jedynego Prawdziwego Boga, który jest Bogiem wszystkich. Także Jezusa. Ukazuje tego Boga jednoznacznie i tak, aby nigdy nie doszło do bluźnierczych praktyk i twierdzeń, że to Jezus jest tym właśnie Bogiem.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 25 paź 2013, 10:38

nesto pisze:
Lash pisze: Jezus ukazuje odmienność Relacji z Ojcem dla niego i dla nas przy tym samym Bogu

Zapomniałeś dodać "bardzo mało prawdopodobne".

Zapomniałeś też napisać o czwartej, najbardziej prawdopodobnej interpretacji:

Jezus ukazuje ludziom Jedynego Prawdziwego Boga, który jest Bogiem wszystkich. Także Jezusa. Ukazuje tego Boga jednoznacznie i tak, aby nigdy nie doszło do bluźnierczych praktyk i twierdzeń, że to Jezus jest tym właśnie Bogiem.


I dlatego mówi Boga mojego i boga wszego Ojca mojego i Ojca waszego :roll:

Jak widać różnica p[oczyniona przez Jezusa polega na zaimkach osobowych
MÓJ - WASZ
to typowe wykazanie odmienności miedzy Jezusem a grupą pozostałą ... ...


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 25 paź 2013, 10:52

Lash pisze:
nesto pisze:
Lash pisze: Jezus ukazuje odmienność Relacji z Ojcem dla niego i dla nas przy tym samym Bogu

Zapomniałeś dodać "bardzo mało prawdopodobne".

Zapomniałeś też napisać o czwartej, najbardziej prawdopodobnej interpretacji:

Jezus ukazuje ludziom Jedynego Prawdziwego Boga, który jest Bogiem wszystkich. Także Jezusa. Ukazuje tego Boga jednoznacznie i tak, aby nigdy nie doszło do bluźnierczych praktyk i twierdzeń, że to Jezus jest tym właśnie Bogiem.


I dlatego mówi Boga mojego i boga wszego Ojca mojego i Ojca waszego :roll:

Jak widać różnica p[oczyniona przez Jezusa polega na zaimkach osobowych
MÓJ - WASZ
to typowe wykazanie odmienności miedzy Jezusem a grupą pozostałą ... ...


To typowe wykazanie tożsamości, a nie odrębności. Piszesz zupełnie nielogicznie.
Skoro mój Bóg jest również twoim Bogiem, to znaczy, że jest to NASZ Bóg.
Nie oznacza wcale, jak sugerujesz, że ja i ty mamy z tym Bogiem inne relacje.
Oznacza tożsamość tych relacji.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 25 paź 2013, 12:31

nesto pisze:
Lash pisze: I dlatego mówi Boga mojego i boga wszego Ojca mojego i Ojca waszego :roll:

Jak widać różnica p[oczyniona przez Jezusa polega na zaimkach osobowych
MÓJ - WASZ
to typowe wykazanie odmienności miedzy Jezusem a grupą pozostałą ... ...


To typowe wykazanie tożsamości, a nie odrębności. Piszesz zupełnie nielogicznie.
Skoro mój Bóg jest również twoim Bogiem, to znaczy, że jest to NASZ Bóg.
Nie oznacza wcale, jak sugerujesz, że ja i ty mamy z tym Bogiem inne relacje.
Oznacza tożsamość tych relacji.


I dlatego Jezus nigdzie nie mówi NASZ BÓG :roll: ....

Jezus wyraźnie oddziela mój i wasz ... nie tylko tu ale też w innych miejscach

(54) Odpowiedział Jezus: Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: Jest naszym Bogiem,
(Ew. Jana 8:54, Biblia Tysiąclecia)

Jezus nigdzie nie stawia równości miedzy soba a nami w relacji do BOGA.

Jego Ojciec Z natury stał się naszym Ojcem bo nas ADOPTOWAŁ :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 25 paź 2013, 14:14

Lash pisze:
nesto pisze:
Lash pisze: I dlatego mówi Boga mojego i boga wszego Ojca mojego i Ojca waszego :roll:

Jak widać różnica p[oczyniona przez Jezusa polega na zaimkach osobowych
MÓJ - WASZ
to typowe wykazanie odmienności miedzy Jezusem a grupą pozostałą ... ...


To typowe wykazanie tożsamości, a nie odrębności. Piszesz zupełnie nielogicznie.
Skoro mój Bóg jest również twoim Bogiem, to znaczy, że jest to NASZ Bóg.
Nie oznacza wcale, jak sugerujesz, że ja i ty mamy z tym Bogiem inne relacje.
Oznacza tożsamość tych relacji.


I dlatego Jezus nigdzie nie mówi NASZ BÓG :roll: ....

Jezus wyraźnie oddziela mój i wasz ... nie tylko tu ale też w innych miejscach

(54) Odpowiedział Jezus: Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: Jest naszym Bogiem,
(Ew. Jana 8:54, Biblia Tysiąclecia)

Jezus nigdzie nie stawia równości miedzy soba a nami w relacji do BOGA.

Jego Ojciec Z natury stał się naszym Ojcem bo nas ADOPTOWAŁ :)


Tu, gdzie ty widzisz ODDZIELANIE ja widzę łączenie.
Wskazywanie na TEGO SAMEGO Boga jako Boga Mesjasza i Boga wszystkich innych nie jest dzieleniem, a łączeniem.
Masz prawo do swoich sądów, tyle że są one całkowicie oderwane od logiki.
Tym bardziej, że Jezus o innych mówił "moi bracia" a o sobie nigdy nie powiedział "jestem Bogiem" zawsze wskazując na swoje człowieczeństwo, posłannictwo oraz służbę dla Boga.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 12 lis 2013, 10:20

(19) Bóg nie jest człowiekiem, aby nie dotrzymał słowa Ani synem człowieczym, aby żałował.

Takie tam wtrącenie zaczerpnięte z Biblii..


A dodatkowo:

http://www.graniczne.amu.edu.pl/PPGWiki/wiki/DebataTP

Ciekawe...... :roll:


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 25 lis 2013, 23:35

Pokoja pisze:Hebrajskie określenie Elohim, występujące w Starym Testamencie jest w liczbie mnogiej i oznacza Bogowie. Dopiero w drugim sprawozdaniu o stworzeniu jest mowa o Jahwe/Jehowie Bogów. Jehowa/Jahwe Bogów jest jeden, Wyj. 20:1. Jehowa/Jahwe Bogów jest jedynym Najwyższym Bogiem, a ci z pierwszego sprawozdania, jako podrzędni, są Jego sługami wykonującymi Jego wolę. To oni postanawiają uczynić nową istotę, która by była ukoronowaniem całego dzieła stworzenia. To oni też dokonują przeglądu wykonanych przez nich dzieł Jahwe tych Bogów. To dotychczas tylko ich dzieła zostały objawione. Jahwe Bogów wtedy jeszcze nie dokonał przeglądu całego Swojego dzieła, które przez nich wykonywał. O objawieniu Jego wielkiego dzieła jest napisane w Apokalipsie:


proponuję "ogarnąć się" :roll:
Biblia jest książką napisaną przez ludzi. Nie jest zasłana z nieba.
Dyskusja tak szczegółowa jest bez sensu.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 27 lis 2013, 01:12

Pokoja pisze:Także jak najbardziej zgadzam się, że Biblia w postaci zbioru ksiąg, chociaż została napisana przez ludzi to jednak nie jest zasłana z nieba tak jak np. spadający meteoryt. Wyraża ona jednak mądrość dziejów życia na Ziemi, czyli z góry pochodzącą. Nic w niej nie ma za dużo, ani za mało, dlatego że jest ona precyzyjna. Jestem w stanie bronić to, co napisałem. Sprecyzuj tylko zarzut.


A czy wierzysz, że to co tam jest napisane o narodzeniu z dziewicy, wskrzeszaniu zmarłych, trzech królach, chodzeniu po wodzie? Wiesz, że to wszystko zaczerpnięto z innych mitów?
Jeśli wierzysz w to co tam napisane, to wytłumacz, dlaczego akurat w Biblię, a nie Koran czy inne święte księgi?
Tam też są mity i chyba o tym wiesz?


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 21 sie 2014, 13:03

Aaaa...
(9) Cóżbym Ja, który otwieram żywot, rodzić nie miał? mówi Pan. Cóżbym Ja, który to czynię, że rodzą, zawartym był? mówi Bóg twój.
(Ks. Izajasza 66:9, Biblia Gdańska)


Awatar użytkownika
Pokoja
Posty: 357
Rejestracja: 17 lut 2013, 21:36
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Pokoja » 03 wrz 2014, 23:21

nesto pisze:
Pokoja pisze:Także jak najbardziej zgadzam się, że Biblia w postaci zbioru ksiąg, chociaż została napisana przez ludzi to jednak nie jest zasłana z nieba tak jak np. spadający meteoryt. Wyraża ona jednak mądrość dziejów życia na Ziemi, czyli z góry pochodzącą. Nic w niej nie ma za dużo, ani za mało, dlatego że jest ona precyzyjna. Jestem w stanie bronić to, co napisałem. Sprecyzuj tylko zarzut.


A czy wierzysz, że to co tam jest napisane o narodzeniu z dziewicy, wskrzeszaniu zmarłych, trzech królach, chodzeniu po wodzie? Wiesz, że to wszystko zaczerpnięto z innych mitów?
Jeśli wierzysz w to co tam napisane, to wytłumacz, dlaczego akurat w Biblię, a nie Koran czy inne święte księgi?
Tam też są mity i chyba o tym wiesz?

Widzę, nesto, że, jak kto czuje, że nastał czas na puszczanie soków to je puszcza. Nie ma przy tym znaczenia, że ktoś inny, kto nie może tego znieść, postanowił jak Syzyf, wyrywać drzewa z korzeniami, aby ich nie puszczały. Wyrywa je, a formy pustoszeje.
Słowo Boże zawiera w sobie mądrość dziejów życia na Ziemi, czyli mądrość z góry pochodzącą, albo inaczej mądrość od dawna (od początku, odwieczną). Ludziom zostało dane, aby ją odkryli w ciągu wieków, a nie wymyślili jak jakieś mity. Jeżeli żadna wspaniała rzecz na Ziemi nie powstała w sposób pospolity, lecz dzięki wybitnym ludziom, to tym bardziej Pismo Święte. Co myślę np. o trzech królach, napisałem w puszczającym soki, drzewie „Tajemnicza Gwiazda Betlejemska” (zostało wyrwane z korzeniami), oraz w otaczanym czcią, nie owocującym drzewie – Czytanie Biblii na Wigilię.

http://forum.protestanci.info/viewtopic ... =15#362182
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... =30#401388
Możesz się o tym dowiedzieć także w załączniku Gwiazda Betlejemska.
Wierzę w Słowo Boże spisane w Biblii, ponieważ jak żadna inna księga, zawiera odwieczną mądrość, poznaną przez człowieka, uczy o okupie za wszystkich ludzi, o nowym przykazaniu (społeczna miłość i miłość do nieprzyjaciół swoich), o Boskim Planie Zbawienia, obejmującym wszystkich ludzi, o proroctwach dotyczących Izraela, które się spełniają i wiele innych. W Biblii nie ma mitów tak jak w innych księgach, jednak jej tłumacze, tłumaczący ją na języki narodowe, wzorowali się na nich, dlatego człowiek musi się nieustannie zmagać z syndromem dziecięcej choroby:
1. Nazywanie dziecka najpierw np. ”Niuniuś”, ponieważ niby nie jest w stanie reagować na swoje imię, prowadzi do tego, że gdy podrośnie nie będzie w stanie od razu reagować na swoje prawdziwe imię;
2. Nauczanie dziecka, że je bocian przynosi, ponieważ niby nie jest w stanie zrozumieć jak jest naprawdę, powoduje zaistnienie trudności, związanej z poznaniem prawdziwej jego drogi przyjścia na świat;
Podobnie jest z:
3. Darami od „świętego mikołaja”;
4. Sposobem stworzenia Wszechświata przez Boga.
TTS. jakby naucza, że tak jak dziecko tak i Wszechświat bocian przyniósł.
Załączniki
GWIAZDA BETLEJEMSKA.zip
(9.52 KiB) Pobrany 230 razy


Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim,...daje wszystkim życie i tchnienie, i wszystko...w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy...Z jego bowiem rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); paruzję Chrystusa/1874r., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. Publiczne w chrzcie wodnym wyznanie wiary jest też potwierdzane publicznie darami Ducha Świętego Ojca, gdy zostaje wyznane przez Chrystusa przed aniołami Bożymi, Łuk.12:8,9; Dz.1:4,5; Jan14:26,27; 15:26,27; Łuk.21:24

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości