Pytania o Ducha Świętego

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Pytania o Ducha Świętego

Postautor: Zbyszekg4 » 26 lip 2015, 11:00

Czy ktoś ma ochotę zmierzyć się z tymi pytaniami, jakie mi ktoś przysłał e-mailem:

Witam!
Jak pan wyjaśni poniższe zarzuty antytrynitarzy?

1.W Hbr.2,4 pojawia się słowo μερισμοις merismois, które
oznacza podzielenie.
co potwierdza Hbr 4,12 ,bo tutaj pojawia się to samo słowo i jest
tłumaczone jako podzielenie, rozdzielenie.
Jak to rozumieć w kontekście Hbr 2,4 podzielenie Ducha?

Czy osobę można podzielić?
2. W Łk 1,35 czytamy:
I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc
Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie
święte i będzie nazwane Synem Bożym.

Czy tutaj Duch nie jest nazwany mocą Najwyższego?

Jeżeli to moc to nie osoba?
Jeżeli to nawet przenośnia to jest to moc Najwyższego, więc Duch nie
może być Bogiem!

3. Odnośnie tego, że Duch ma moc - np.

Rz15,13 „abyście obfitowali w nadzieję przez moc Ducha Świętego”.

Jest to piękny dowód, ale właśnie na to, że Duch św. jest mocą. Mamy
tutaj do czynienia z tym co w gramatyce nazywamy genetivus speciei
(dopełniacz uszczegółowienia). Chodzi po prostu o moc, którą jest Duch
Święty.
4.Gdzie Biblia mówi o tym ,że Duch św. jest
istotą, która posiada swoje samoistne istnienie jako boska osoba.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: Realista » 21 wrz 2015, 21:47

Zbyszekg4 pisze:Czy ktoś ma ochotę zmierzyć się z tymi pytaniami, jakie mi ktoś przysłał e-mailem:

Witam!
Jak pan wyjaśni poniższe zarzuty antytrynitarzy?

1.W Hbr.2,4 pojawia się słowo μερισμοις merismois, które
oznacza podzielenie.
co potwierdza Hbr 4,12 ,bo tutaj pojawia się to samo słowo i jest
tłumaczone jako podzielenie, rozdzielenie.
Jak to rozumieć w kontekście Hbr 2,4 podzielenie Ducha?

Czy osobę można podzielić?
2. W Łk 1,35 czytamy:
I odpowiadając anioł, rzekł jej: Duch Święty zstąpi na ciebie i moc
Najwyższego zacieni cię. Dlatego też to, co się narodzi, będzie
święte i będzie nazwane Synem Bożym.

Czy tutaj Duch nie jest nazwany mocą Najwyższego?

Jeżeli to moc to nie osoba?
Jeżeli to nawet przenośnia to jest to moc Najwyższego, więc Duch nie
może być Bogiem!

3. Odnośnie tego, że Duch ma moc - np.

Rz15,13 „abyście obfitowali w nadzieję przez moc Ducha Świętego”.

Jest to piękny dowód, ale właśnie na to, że Duch św. jest mocą. Mamy
tutaj do czynienia z tym co w gramatyce nazywamy genetivus speciei
(dopełniacz uszczegółowienia). Chodzi po prostu o moc, którą jest Duch
Święty.
4.Gdzie Biblia mówi o tym ,że Duch św. jest
istotą, która posiada swoje samoistne istnienie jako boska osoba.
Hmm brzmi to bardzo znajomo, ale zostało podane w nieco innej formie ;-)


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: magda » 21 wrz 2015, 23:02

Już tyle razy to wałkowano że ręce opadają , wszystkie argumenty jakie sie daje znów sprowadzaja do tych paru zdań o mocy i dalej wedłóg nich Duch jest bezosobowa moca , i nie przeszkadza im ze tą moc mozna zasmucic , obrazic ze ta moc ma wole czegoś zabrania że naucza i przypomina konkretne nauki ze jest inteligętna to wszystko dla takich ludzi nie istnieje i tak sie bedą stale czepiać tych zdań o mocy Ducha,
Duch ma moc ale nie tylko ma uczucia inteligencję i wolę : a zapamiętajci ma moc nie jest mocą

Ef 3:16 bw "by sprawił według bogactwa chwały swojej, żebyście byli przez Ducha jego mocą utwierdzeni w wewnętrznym człowieku,"
Dz 1:8 bw "ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi."
Za 4:6 bw "Wtedy on odpowiedział, mówiąc do mnie: Takie jest słowo Pana do Zorobabela: Nie dzięki mocy ani dzięki sile, lecz dzięki mojemu Duchowi to się stanie - mówi Pan Zastępów."


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: Realista » 21 wrz 2015, 23:19

magda pisze:Już tyle razy to wałkowano że ręce opadają , wszystkie argumenty jakie sie daje znów sprowadzaja do tych paru zdań o mocy i dalej wedłóg nich Duch jest bezosobowa moca , i nie przeszkadza im ze tą moc mozna zasmucic , obrazic ze ta moc ma wole czegoś zabrania że naucza i przypomina konkretne nauki ze jest inteligętna to wszystko dla takich ludzi nie istnieje i tak sie bedą stale czepiać tych zdań o mocy Ducha,
Duch ma moc ale nie tylko ma uczucia inteligencję i wolę : a zapamiętajci ma moc nie jest mocą

Ef 3:16 bw "by sprawił według bogactwa chwały swojej, żebyście byli przez Ducha jego mocą utwierdzeni w wewnętrznym człowieku,"
Dz 1:8 bw "ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi."
Za 4:6 bw "Wtedy on odpowiedział, mówiąc do mnie: Takie jest słowo Pana do Zorobabela: Nie dzięki mocy ani dzięki sile, lecz dzięki mojemu Duchowi to się stanie - mówi Pan Zastępów."

Dzięki za uwagi, ale wątek dotyczy nieco innej kwestii. Nie wystarczy wyrecytować niczym mantrę kilku dyżurnych fraz, ponieważ one mają małą moc przekonywania. Nie sądzę również, aby przekrzykiwanie się było formułą, w której można dojść do jakichkolwiek konstruktywnych wniosków. Akurat twierdzenia o tym, że Duch nie może być mocą ponieważ jest niekiedy wymieniany obok mocy - są bardzo wątłym i zawodnym argumentem stosunkowo łatwymi do obalenia nawet w obrębie idiomatyki języka greckiego.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: polk » 21 wrz 2015, 23:44

Biblia mówi wyraznie ze jest jeden Bóg - Ojciec, Syn i Duch Święty.
Jesli chrzescijanin ma relacje z Jezusem to powinien to wiedziec.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: magda » 22 wrz 2015, 00:06

Realisto ja wiem ze wolałbyś sie wdacc w dyskusje nie tyle Biblijną co najlepiej naukową i rozpatrywać niuanse gramatyczne jęzuków w których Biblia była napisama powoływać specjalistó itp ale ja ci zadam proste pytanie w jaki sposób możesz obrazić czy zasmucic moc , dodam ze moc jest to wykonanie jakiejś pracy w okreslonym czasie a praca to siła razy droga wiec jak ty mógłbyś zasmucic takie wartości. Opisz mi jak właśnie wygląda zasmucenie mocy


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: Realista » 22 wrz 2015, 21:40

magda pisze:Realisto ja wiem ze wolałbyś sie wdacc w dyskusje nie tyle Biblijną co najlepiej naukową i rozpatrywać niuanse gramatyczne jęzuków w których Biblia była napisama powoływać specjalistó itp

Wydaje Ci się Magdo, że dyskusja oparta na "intuicyjnym rozumieniu Biblii" jest, że tak eufemistycznie to ujmę Biblijna?

ale ja ci zadam proste pytanie w jaki sposób możesz obrazić czy zasmucic moc , dodam ze moc jest to wykonanie jakiejś pracy w okreslonym czasie a praca to siła razy droga wiec jak ty mógłbyś zasmucic takie wartości. Opisz mi jak właśnie wygląda zasmucenie mocy

Moc Boża to jakość czy też przymiot Boży nie, zaś wielkość fizyczna. Zasmucenie czy obrażenie w odniesieniu do Ducha św. to wyrażenia metaforyczne podobnie jak czytamy o tym, że duch Marii się rozradował, bądź o radości miłości w liście Pawła. Mówiąc np., że dopuściłem się grzechu przeciwko Bożemu Miłosierdziu mam na myśli po prostu działania przeciwne owemu miłosierdziu. Nie dowodzi to bynajmniej własnej podmiotowości Miłosierdzia Bożego.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: magda » 23 wrz 2015, 00:16

Realista pisze:Moc Boża to jakość czy też przymiot Boży nie, zaś wielkość fizyczna. Zasmucenie czy obrażenie w odniesieniu do Ducha św. to wyrażenia metaforyczne podobnie jak


Skad wiesz ze Moc Boża to przymiot , pokaż w biblii gdzie tak jest napisane, lub nawet zasugerowane i powiedz jak mozna zasmucic czy obrazić przymiot. Skad wiesz ze to wyrazenia metaforyczne , czy jego inteligencja , wola , nauczanie , zakazywanie to też cos metaforycznego i gdzie to masz napisane lub zasugerowane. Nie lubię gatki szmatki gołosłownej, udowodnij.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: agent terenowy » 23 wrz 2015, 00:38

Dz 6,11
Wtedy podstawili mężów, którzy
utrzymywali: Słyszeliśmy, jak mówił
bluźniercze słowa przeciwko Mojżeszowi i
Bogu; 12 Tak podburzyli lud oraz starszych i
uczonych w Piśmie, a powstawszy, porwali go
i przywiedli przed Radę Najwyższą.
13 Podstawili też fałszywych świadków, którzy
mówili: Ten człowiek nie przestaje mówić
bluźnierstw przeciwko temu miejscu świętemu
i zakonowi;

W wierszu 11 jest znieważony Bóg i Mojżesz(osoby),
w 13 świątynia i Prawo (nie osoby)

Czyli można teoretycznie zbluźnić przeciw nie osobie.
Podobny tekst - 1 Tm 6,1 też mówi o bluźnieniu imieniu Boga i nauce.
Oczywiście nauka nie jest osobą.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: magda » 23 wrz 2015, 00:51

Owszem ale juz "zasmucic" nie da sie, jak zbierzesz wszystko o Duchu to widac że to osoba , Trzeba tylko spojrzeć na wszystko co o nim wiemy całosciowo. Poza tym o rzeczy takiej jak moc mówi sie" to" a nie on a o Duchu jest mówione w Biblii "on".


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: agent terenowy » 23 wrz 2015, 01:28

W jakim tekście mówi się o Duchu "on", skoro duch(pneuma) jest w greckim rodzaju nijakiego?
Jeśli chodzi o Jana 16, "Ten" odnosi się do "Pocieszyciela", który to (parakletos) jest rodzaju męskiego.
Oczywiście sam rodzaj nie dowodzi osobowości, lub jej braku, podobnie jak w naszym języku stół (rodzaj męski ) nie jest osobą, a małżeństwo (rodzaj nijaki) jest związkiem dwóch osób.


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: agent terenowy » 23 wrz 2015, 01:32

Po drugie, zasmucić Ducha, to zasmucić Boga, bo to jego duch.

Przykład

Jak duch Pawła się burzył na Aeropagu z powodu bożków, nie burzyła się druga osoba Pawła.

Tak samo jest z Bogiem i jego Duchem.


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: polk » 23 wrz 2015, 12:24

Po co tracić czas na jałowe dyskusje. Jest jedne Bóg - Ojciec, Syn i Duch Święty. Życie to nie teologia.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: Samolub » 23 wrz 2015, 12:59

Nom dokładnie, a co do agenta terenowego to zgadzam się z nim, ale to nijak sie ma do rozumienia Jedynego Boga. Problem leży chyba w złym rozumieniu siebie nawzajem bądz terminologi. Oznacza to tylko tyle że naprawdę w niektórych sprawach trzeba telogie ograniczyc, szczególnie że wypływa bardziej ze słowotwórstwa. Zawsze znajdzie się coś co można rozbić i podzielić zdania, ale przesłanie i cel jest ten sam.


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: magda » 23 wrz 2015, 13:20

My i tak co byśmy nie wymyślili to nie zrozumiemy istoty Boga i tez niewiele rozumiemy ze spraw duchowych, wiec nie ma co sie klucic o to kto lepiej okresli relacje wśród osób Bożych bo my nie określimy tego dokładnie
1Kor 13:12 bw "Teraz bowiem widzimy jakby przez zwierciadło i niby w zagadce, ale wówczas twarzą w twarz. Teraz poznanie moje jest cząstkowe, ale wówczas poznam tak, jak jestem poznany."
Mamy poznanie cząstkowe dlatego nie wiadomo jak to jest i co zobaczymy później . może byc to jeszcze inaczej.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości