Bóg Ojciec czy Jezus?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Crussing
Gender: None specified

Bóg Ojciec czy Jezus?

Postautor: Crussing » 19 lip 2015, 11:52

http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=45 - wiem, że tutaj już jest taki temat, ale nie mogę w nim odpowiedzieć ze względu na ograniczenia regulaminowe i fakt, że ostatni post został tam umieszczony 23 stycznia 2008 roku, a przecież nie wolno odpowiadać w wątkach, w których ostatnia wiadomość została napisana przed co najmniej 6-cioma miesiącami.

§ 3.

Nie odświeżaj starych wątków.

Na "Forum Protestanci" panuje zasada, aby nie odświeżać starych wątków. Starymi wątkami są te, w których ostatni post napisany został przed co najmniej 6-cioma miesiącami.

Jeśli chcesz poruszyć temat, który omawiany był wcześniej niż 6 miesięcy temu, możesz założyć nowy temat. W tym konkretnym przypadku, nie będzie to dublowaniem wątku.

Jeśli użytkownik odświeży wątek starszy niż 6 miesięcy, temat zostanie zamknięty, a użytkownik poproszony o nieodświeżanie starych wątków.

http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 181#372181


Od jakiegoś czasu się zastanawiam się, czy Jezus rzeczywiście jest równy Ojcu czy jest od Niego mniejszy. Prawdę mówiąc chyba bardziej mnie przekonuje ta druga opcja, której niejedno potwierdzenie można w samej Biblii znaleźć. Nie chodzi mi oczywiście o to, że Jezus jest tak naprawdę nieważny, a że w tej całej ''hierarchii niebieskiej'' Ojciec jest po prostu największy.


1. Jana 14:28 ''Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja.''

2. Marka 13:32 ''Ale o tym dniu i godzinie nikt nie wie: ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.''

3. 1 Koryntian 15:27 ''Wszystko bowiem poddał pod stopy jego. Gdy zaś mówi, że wszystko zostało poddane, rozumie się, że oprócz tego, który mu wszystko poddał.''

Nie wiem czy są jeszcze jakieś inne wersety. Podałem te, które przyszły mi do głowy. Można oczywiście mówić, że Jezus specjalnie na czas pobytu na ziemi stał się mniejszy od Ojca, żeby pokazać nam, że mamy być posłuszni, a po Wniebowstąpieniu cała boskość do Niego wróciła, ale z drugiej strony czy samo Pismo mówi o czymś takim? Nie. Mówi za to, że wszystko i wszyscy, łącznie z samym Jezusem, są poddani Ojcu, co potwierdza trzeci cytat.

A wy co o tym myślicie? Jeśli masz zamiar mnie zaatakować ze względu na poglądy - najlepiej nie odpowiadaj wcale, a jeśli już to zrób to grzecznie. ;-)


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 19 lip 2015, 12:13

Jezus w stosunku do ludzi (a sam był człowiekiem) stosował zasadę, że ten kto się umniejsza (przyjmuje postać sługi tak jak On wobec woli Boga) będzie wywyższony. Mamy sobie służyć, bo tym okazujemy miłość i budujemy dom na skale (wcielając w życie Słowo).

Myślę zatem, że Twoja intuicja (Jezus na Ziemi mniejszy od Ojca) jest uzasadniona. Może nawet wyczerpuje temat :)

Pozdro!


U podstaw matematyki leży ludzka potrzeba kontrolowania i chronienia tego co się posiada (znalezione w Internecie)
Crussing
Gender: None specified

Postautor: Crussing » 19 lip 2015, 12:17

Klangman pisze:Myślę zatem, że Twoja intuicja (Jezus na Ziemi mniejszy od Ojca) jest uzasadniona. Może nawet wyczerpuje temat :)

Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś. :P Oczywiście, że Jezus będąc na ziemi był mniejszy od Ojca, ale ja uważam, że po Wniebowstąpieniu też jest.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 19 lip 2015, 12:20

Crussing, nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale jeśli czytasz 1 Koryntian 15:27 to czytaj w kontekście- a wtedy widzisz, że chodzi o przyszłość...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Crussing
Gender: None specified

Postautor: Crussing » 19 lip 2015, 12:25

Zbyszekg4 pisze:Crussing, nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale jeśli czytasz 1 Koryntian 15:27 to czytaj w kontekście- a wtedy widzisz, że chodzi o przyszłość...

Szukając tego fragmentu w Biblii domyśliłem się, że chodzi o przyszłość. Z jednej strony Jezusowi dana jest wszelka władza na niebie i ziemi, a z drugiej jedynie Bóg Ojciec nie jest Mu poddany, czyli tak naprawdę wszystko i wszyscy należą do Ojca.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 19 lip 2015, 12:31

Crussing pisze:a z drugiej jedynie Bóg Ojciec nie jest Mu poddany, czyli tak naprawdę wszystko i wszyscy należą do Ojca.

A miałby być poddany Ojciec Chrystusowi?
Ja to tak rozumiem, że w Trójcy jest równość Osób Boskich, przy czym każda z Nich pełni w dziele zbawienie ludzi określone role...
Które jednak w niczym nie umniejszają ich natury Boskiej!


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Crussing
Gender: None specified

Postautor: Crussing » 19 lip 2015, 12:41

Zbyszekg4 pisze:Ja to tak rozumiem, że w Trójcy jest równość Osób Boskich, przy czym każda z Nich pełni w dziele zbawienie ludzi określone role...
Które jednak w niczym nie umniejszają ich natury Boskiej!

W jednym się zgadzam - że każda z Osób Trójcy pełni określone role, aczkolwiek coraz bardziej wątpię w to, że są ze sobą równe. Po prostu do mnie nie przemawia teoria jakoby Chrystus był równy samemu Ojcu, a szczegóły podałem w pierwszym poście. Obecnie widzę to tak:

Ojciec - stworzenie świata, ludzi i panowanie nad wszystkim i wszystkimi (także nad Synem)
Syn - zbawienie ludzi i ocenienie ich postępowania podczas swojego powtórnego przyjścia
Duch - przypominanie człowiekowi o jego grzechach, zachęcanie do podnoszenia się ze swoich upadków itp.


Klangman
Posty: 2418
Rejestracja: 26 maja 2013, 18:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Klangman » 19 lip 2015, 13:08

Crussing pisze:
Klangman pisze:Myślę zatem, że Twoja intuicja (Jezus na Ziemi mniejszy od Ojca) jest uzasadniona. Może nawet wyczerpuje temat :)

Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś. :P Oczywiście, że Jezus będąc na ziemi był mniejszy od Ojca, ale ja uważam, że po Wniebowstąpieniu też jest.


Zatem zawiódł mnie intelekt :) Dzięki za czujność! :)

Ps. Co oznacza odejście od równości? Oznacza sąd lub osąd. Bóg niepojmowalny (w Trójcy) jest ponad takimi kategoriami.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2015, 13:10 przez Klangman, łącznie zmieniany 1 raz.


U podstaw matematyki leży ludzka potrzeba kontrolowania i chronienia tego co się posiada (znalezione w Internecie)
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 19 lip 2015, 13:08

1. Jana 14:28 ''Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja.''

2. Marka 13:32 ''Ale o tym dniu i godzinie nikt nie wie: ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.''


Te słowa odnoszą się do sytuacji samo uniżenia i ogołocenia Jezusa który trwał od chwili Jego wcielenia aż do śmierci na krzyżu

Flp2: (6) On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, (8) uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej.


natomiast ten werset:
3. 1 Koryntian 15:27 ''Wszystko bowiem poddał pod stopy jego. Gdy zaś mówi, że wszystko zostało poddane, rozumie się, że oprócz tego, który mu wszystko poddał.''
mówi o sytuacji po śmierci Jezusa gdy czas jego samo uniżenia się skończył .
I werset nie mówi w żaden sposób o niższości Chrystusa ale o równości z Ojcem


Crussing
Gender: None specified

Postautor: Crussing » 19 lip 2015, 13:12

Albertus pisze:I werset nie mówi w żaden sposób o niższości Chrystusa ale o równości z Ojcem

A to już jest zwyczajny domysł, bo z Biblii jasno wynika to co napisałem.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 19 lip 2015, 13:32

Crussing pisze:Ojciec - stworzenie świata, ludzi

A co robisz z wersetami, które mówią: Chrystus to Stworzyciel ?
Uważam, że źle kombinujesz, doszukując się braku równości- bo w końcu dojdziesz do punktu: jest więcej Bogów niż Jeden...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 19 lip 2015, 13:41

Uważam, że źle kombinujesz, doszukując się braku równości- bo w końcu dojdziesz do punktu: jest więcej Bogów niż Jeden...


Dokładnie tak. Ktoś kto odchodzi od wiary w Trójcę Świętą musi dochodzić do wiary w dwóch bogów. Chyba że zacznie odrzucać to co napisano w Piśmie albo zacznie sobie wybierać z Pisma to co mu wygodne.


Awatar użytkownika
keres1372
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2015, 01:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Bóg Ojciec czy Jezus?

Postautor: keres1372 » 19 lip 2015, 15:21

„ A Jezus zawołał donośnym głosem: Kto wierzy we mnie, nie we mnie wierzy, ale w tego, który mnie posłał. Kto mnie widzi, widzi tego, który mnie posłał. Ja jako światłość przyszedłem na świat, aby nie pozostał w ciemności nikt, kto we mnie wierzy.” (J 12:44-46)

Są dwa fragmenty Pisma, gdy jest mowa że Jezus to Bóg

J 1, 19-20

17 Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.
18 Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył.

Oraz

J 20

27 Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż [ją] do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!»
28 Tomasz Mu odpowiedział: «Pan mój i Bóg mój
29 Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».

A fragmenty że Ojciec jest większy od Syna, są wyjaśnione tutaj

Jk 2,5-8

5 To dążenie niech was ożywia; ono też było w Chrystusie Jezusie.
6 On, istniejąc w postaci2 Bożej,
nie skorzystał ze sposobności2,
aby na równi2 być z Bogiem,
7 lecz ogołocił3 samego siebie,
przyjąwszy postać sługi3
,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
8 uniżył samego siebie,
stawszy się posłusznym aż do śmierci -
i to śmierci krzyżowej4.


Crussing
Gender: None specified

Postautor: Crussing » 19 lip 2015, 17:58

Albertus pisze:Ktoś kto odchodzi od wiary w Trójcę Świętą musi dochodzić do wiary w dwóch bogów.

Po pierwsze: skąd taki wniosek?
Po drugie: gdzie ja napisałem, że odrzucam wiarę w Trójcę?

Albertus pisze:Chyba że zacznie odrzucać to co napisano w Piśmie albo zacznie sobie wybierać z Pisma to co mu wygodne.

Jak na razie to ty dodajesz do Biblii jakieś własne przekonania, a nie ja.

Jak na razie nie doczekałem się odpowiedzi.
Crussing pisze:
Albertus pisze:I werset nie mówi w żaden sposób o niższości Chrystusa ale o równości z Ojcem

A to już jest zwyczajny domysł, bo z Biblii jasno wynika to co napisałem.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 19 lip 2015, 18:50

Crussing pisze:Jak na razie nie doczekałem się odpowiedzi.

Zapodaj pytanie raz jeszcze {jak mawiają Nigeryjczycy znający polski...}


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości