2 opisy stworzenia

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 14:45

Zbyszekg4 pisze:
Rembov pisze:opisy są zwyczajnie sprzeczne ze sobą

To pozorne sprzeczności- da się je (bez wielkiej siły) pogodzić, o czym możesz przeczytać na podanych przeze mnie stronach

Przeczytałem. Argumenty szyte grubymi nićmi i naciągane tak, że szwy trzeszczą. :D


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 14:51

Rembov, wykazujesz brak dobrej woli- zamiast podejść do opisów z pozycji sensu całości: że nie przeczą sobie, Ty nie widzisz możliwości pogodzenia tego, mimo, że są dobre ku temu podstawy (czytaj, co podałem wprost lub w linkach).
Nie dogadamy się, trudno (było do przewidzenia)...
Miłego popołudnia :)


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 14:53

Rembov pisze:Przeczytałem.

To jeszcze przestudiuj...
Rembov pisze:Argumenty szyte grubymi nićmi i naciągane tak, że szwy trzeszczą.

Tak się tylko Tobie wydaje i Katechizmowi, którego się trzymasz (a Lewandowski, katolik, nie).
Bywaj zdrów; na dalsze spory szkoda czasu bo wiadomo jak się potoczą...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 15:05

Zbyszekg4 pisze:embov, wykazujesz brak dobrej woli- zamiast podejść do opisów z pozycji sensu całości: że nie przeczą sobie, Ty nie widzisz możliwości pogodzenia tego, mimo, że są dobre ku temu podstawy (czytaj, co podałem wprost lub w linkach).

No przykro mi, ale ja szukam tego, co Bóg chciał przekazać przez te opisy, więc nie będę na siłę usiłował ich pogodzić w momencie, kiedy jak wół widać, że jest w nich podana INNA kolejność stwarzania roślin, zwierząt i ludzi. To, że ktoś takie "wyjaśnienie" sobie stworzy, to nie jest dla mnie powód, że mam je od razu przyjmować jako prawdziwe. Tym bardziej, że Kościół jasno orzekł, że to są opisy symboliczne, a nie dosłowne.

Musisz wreszcie zrozumieć, co może być dla ciebie trudne, że Biblia się sama nie uwiarygadnia. Nie ma czegoś takiego. Tak samo natchnienie tekstów Pisma Świętego przez Boga nie oznacza, że nie ma w nich sprzeczności czy zwykłych błędów dotyczących na przykład opisów świata czy wydarzeń. Bóg autorów Biblii NATCHNĄŁ do zawarcia w księgach Pisma Świętego nauk, które postanowił w ten sposób przekazać ludziom, a nie podyktował im ich treść słowo po słowie. Sprzeczność (na przykład w omawianym tutaj 1 i 2 rozdziale Księgi Rodzaju) czy błąd (spis za Kwiryniusza) w żaden sposób NIE podważają natchnienia Biblii, bo ono nie na tym polega, że ludzki autor, posługujący się własnymi siłami i wiedzą na temat świata, nie popełnił żadnego błędu w opisach.

Zbyszekg4 pisze:
Przeczytałem.

To jeszcze przestudiuj...

Przestudiowanie nie zmienia niczego. Dalej jest to naciąganie aż szwy trzeszczą szytej grubymi nićmi argumentacji, bo jej twórcom wydaje się, że jeżeli nie pogodzą tych dwóch rozdziałów, to Biblia nie będzie spisana z natchnienia Ducha Świętego.

Zbyszekg4 pisze:Tak się tylko Tobie wydaje i Katechizmowi, którego się trzymasz

Ja się trzymam nauczania Kościoła Chrystusa na ten temat. Katechizm to tylko miejsce, w którym te nauki spisano. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 15:50

Rembov, dziękuję za rozmowę; Twoje podejście mnie nie przekonuje, pozostanę przy dotychczasowym; może jeszcze ktoś coś zechce dodać...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 16:19

Zbyszekg4 pisze:Twoje podejście mnie nie przekonuje, pozostanę przy dotychczasowym;

Jeżeli Biblia cię nie przekonuje, że w 1 i 2 rozdziale Księgi Rodzaju je podana inna kolejność stwarzania roślin, zwierząt i ludzi, to jak ja mam cię przekonać?

Takie pytanie mnie naszło:
Gdyby objawił ci się Chrystus i powiedział, że te dwa opisy trzeba odczytywać symbolicznie, a nie dosłownie, to byś mu uwierzył?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Karol
Posty: 1174
Rejestracja: 06 kwie 2014, 11:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Karol » 25 kwie 2015, 16:25

Rembov pisze:Ja się trzymam nauczania Kościoła Chrystusa na ten temat. Katechizm to tylko miejsce, w którym te nauki spisano. :)


I dla tego tak daleko odszedł od Boga
Pisząc Kościół Chrystusa masz na myśli kościół rzymski ?
Jeżeli tak to czy Chrystus uczył o odpustach wykupywaniu za pieniądze zbawienia, czy uczył o czyśćcu a może kazał niszczyć heretyków i przeprowadzać tortury gdzie włos na głowie się jeży nie wspomnę o paleniu na stosach. Może Jezus kazał robić świętymi morderców ?
Można by mnożyć przykłady
Szkoda że opierasz się na ludzkich naukach a nie na Biblii która nie pasuje do Twoich wierzeń.

Mimo wszystko chcę podkreślić że lubię katolików rzymskich i znam ich wielu są moimi znajomymi i fajnie mi się z nimi rozmawia bo nie wszystkich można zaliczyć do fanatyków


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 16:29

Karol pisze:I dla tego tak daleko odszedł od Boga

Bo uznaję, co widać na pierwszy, drugi i kolejne rzuty oka, że 1 i 2 rozdział Księgi Rodzaju trzeba czytać symbolicznie, a nie dosłownie? :D

Pisząc Kościół Chrystusa masz na myśli kościół rzymski ?

Mam na myśli Kościół katolicki. Kościół rzymski, czyli diecezja rzymska, to tylko niewielka jego część, a ja akurat jestem w innej. :)

Karol pisze:Jeżeli tak to czy Chrystus uczył o

Nie ten temat, nie ten czas.

Szkoda że opierasz się na ludzkich naukach a nie na Biblii która nie pasuje do Twoich wierzeń.

Przeciwnie. Właśnie nauki ludzkie w stylu sola scriptura czy "Jezus to tylko człowiek" odrzucam, a trzymam się twardo WSZYSTKIEGO co przekazali Apostołowie. :)


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 25 kwie 2015, 16:42

Zbyszekg4 pisze:Dlaczego istnieją dwa różne opisy aktu stworzenia w 1 Księdze Mojżeszowej?

Dlatego, że w ten sposób autorzy tych tekstów chcieli powiedzieć nieco inne rzeczy, odpowiedzieć na inne problemy i pokazać inną perspektywę. Trudno mówić tutaj o sprzecznościach, ponieważ opisy te z założenia nie mają i nie muszą być zgodne. Mają inny cel, niż naukowy opis.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 16:44

Rembov pisze:w 1 i 2 rozdziale Księgi Rodzaju je podana inna kolejność stwarzania roślin, zwierząt i ludzi

Podałem Ci szereg cytatów z opracowań, które dla mnie są wiarygodnym wyjaśnieniem tych "sprzeczności"; to się NAPRAWDĘ da pogodzić - trzeba tylko mieć odrobinę dobrej woli i przekonanie, że bez sensu nie pisze się ważnych tekstów!

Rembov pisze:Gdyby objawił ci się Chrystus i powiedział, że te dwa opisy trzeba odczytywać symbolicznie, a nie dosłownie, to byś mu uwierzył?

Mam dane takie objawienie:
Mk 13:19 bw "Albowiem dni owe będą taką udręką, jakiej nie było aż dotąd od początku stworzenia, którego dokonał Bóg, i jakiej już nie będzie."

Mat 19:4 bw "(4) A On, odpowiadając, rzekł: Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę?"

Exo 20:8-11 bw "(8) Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. (9) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, (10) ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. (11) Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go."

Wj 31:17 bw "Między mną a synami izraelskimi będzie on znakiem na wieki, bo w sześciu dniach stworzył Pan niebo i ziemię, a dnia siódmego odpoczął i wytchnął."

Nie musi mi się objawiać osobiście Chrystus- On już powiedział (zapisane to jest w Biblii), co miał do powiedzenia w temacie początków:
1. stworzenia dokonał Bóg [nie jest ono wynikiem ewolucji]
2. Bóg stworzył ludzi [nie są oni odnogą na drodze ewolucji zwierząt]
3. cały proces stwarzania zajął Stwórcy 6 dni [inaczej jedno z przykazań zapisanych palcem Bożym na kamieniu, nie ma swego uzasadnienia]

Przykro mi, ale nie przyjmę Twojego sposobu odczytywania Biblii- wolę ten, który jest poparty Słowem Bożym!...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 25 kwie 2015, 16:50

Zbyszekg4 pisze:Dlaczego istnieją dwa różne opisy aktu stworzenia w 1 Księdze Mojżeszowej?

Dlatego, że w ten sposób autorzy tych tekstów chcieli powiedzieć nieco inne rzeczy, odpowiedzieć na inne problemy i pokazać inną perspektywę. Trudno mówić tutaj o sprzecznościach, ponieważ opisy te z założenia nie mają i nie muszą być zgodne. Mają inny cel, niż naukowy opis.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 17:03

Rembov, czy to zdanie jest prawdziwe?:
Hbr 4:4 bw "O siódmym dniu bowiem powiedział gdzieś tak: I odpoczął Bóg dnia siódmego od wszystkich dzieł swoich."


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 18:32

Oczywiście, że jest prawdziwe. Dlaczego miało by być fałszywe? Zrozum wreszcie jedną rzecz: Symbolika opisu stworzenia świata w 1 i 2 rozdziale Księgi Rodzaju NIE oznacza, że przekazana w nich nauka na temat tego, że Bóg stworzył świat, jest błędna, a księgi są dziełem czysto ludzkim.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 25 kwie 2015, 18:33

Oczywiście, że jest prawdziwe. Dlaczego miało by być fałszywe? Zrozum wreszcie jedną rzecz: Symbolika opisu stworzenia świata w 1 i 2 rozdziale Księgi Rodzaju NIE oznacza, że przekazana w nich nauka na temat tego, że Bóg stworzył świat, jest błędna, a księgi są dziełem czysto ludzkim.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 25 kwie 2015, 19:09

Rembov pisze:Oczywiście, że jest prawdziwe.

To co Bóg robił przez 6 dni, że 7-mego odpoczywał i dlaczego wg Ciebie to tylko symboliczne dni, skoro dzień szabatu nie jest symboliczny, a ma swoje uzasadnienie WŁAŚNIE w opisie stworzenia?!
Jeśli symboliczne są dni stworzenia i to symboliczny powinien być szabat dany ludziom przez Stwórcę... A nie jest bo to realny czas, realnego dnia... Czemu tydzień stworzenia - do którego odwołuje sie szabat - nie może być realny?
Coś stało na przeszkodzie, aby Bóg mógł stworzyć świat w 6 dni??


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości