Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Zbyszekg4 » 21 sty 2015, 08:14

[center]Podbój Ziemi Obiecanej – czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?[/center]
Chyba każdemu chrześcijaninowi obiło się o uszy takie pytanie, albo wprost stwierdzenie, że Bóg jest okrutny bo nakazał eksterminację ludów Kanaanu!

Posiadam obszerne opracowanie tego tematu, napisane przez dr Andrzeja Wójcika. Jest w formacie PDF i można darmowo je pobrać tutaj: http://tnij.org/kskvwzf

Autor omawia m.in. następujące zagadnienia:
1) Do Boga, Stwórcy należy ziemia i On jest Tym, który ją odbiera narodom i nadaje
w posiadanie;
2) Bóg pod przysięgą obiecał dać ziemię Kanaan Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi (tj.
Izraelowi);
3) Bóg przez demonstrację swej boskiej, nadnaturalnej potęgi, dawał wielokrotnie
szansę nawrócenia podbijanym przez Żydów narodom;
4) Mieszkańcy miast obłożonych klątwą, gdy uwierzyli w Boga Jahwe i poddali się
Żydom, zostali ocaleni;
7) Wiele miast walczyło do totalnej, gorzkiej samozagłady, nie korzystając z możliwości
pokoju;
9) Równolegle do działań militarnych w Kanaanie toczyła się wojna duchowa. Zagłada
przeklętych przez Boga narodów pokazała, że ich bogowie byli bożkami o mocy
mniejszej niż Jahwe;
10) Bóg wytracił narody z Ziemi Kanaan, aby udowodnić, że jest jedynym Bogiem i poza
Nim nie ma żadnego innego;
13) Zapowiedziana kara za grzech przeklętych narodów, tj. śmierć, nie przyszła od razu.
Bóg czekał dostatecznie długo na ich poprawę, mianowicie setki lat;
14) Bóg rozkazał wyniszczyć pogańskie narody, aby nie dopuścić do łączenia się z nimi
Izraela, na przykład przez małżeństwa mieszane, które doprowadziłyby wierzących
Żydów do bałwochwalstwa;
15) Bóg wyniszczył pogańskie narody w Ziemi Obiecanej, aby Izrael nie nauczył się ich
grzechów;
18) Panowanie Izraela nad Kanaanem było konsekwencją przekleństwa Noego, które
wypowiedział po grzechu, jaki popełnił wobec niego Cham, ojciec Kanaana;
19) Część ziemi Kanaan na setki lat przed podbojem Mojżesza i Jozuego należała już do
Abrahama, Izaaka i Jakuba;
20) Bóg, wytępiając narody z podanych wyżej powodów, nie traktował Izraela według
taryfy ulgowej, gdyż dokładnie tak samo ostrzegł go, że gdy odejdzie od Niego, to
podzieli los przeklętych narodów (tj. ziemia zostanie mu zabrana i oddana innym, a on
sam będzie żył w rozproszeniu), do czego rzeczywiście doszło;
21) Wydanie klątwy i zniszczenie narodów Kanaanu było aktem miłości
wszechwiedzącego Boga, który okazał im większe dobro, gdyż uchronił je od popełnienia
większego zła;
22) Bóg przez całą historię świata okazywał delikatną, wrażliwą, opiekuńczą, troskliwą,
wierną, nauczającą, sprawiedliwą i dyscyplinującą miłość ojcowską.

Zapraszam do lektury oraz dzielenia się tym opracowaniem z tymi, którzy mają skrzywione spojrzenie na Boga w Starym Testamencie.
:czytaj:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 24 sie 2017, 00:09

Okrucieństwo Boga w starym testamencie, zależy od tego kto akurat pisał dany fragment.


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: chwat » 24 sie 2017, 06:38

Tak sie składa, że wszystko napisał Duch Święty.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Rembov » 24 sie 2017, 07:48

chwat pisze:Tak sie składa, że wszystko napisał Duch Święty.

Ale wiesz o tym, że Biblia nie spadła z nieba ani nie została podyktowana przez Boga?


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: chwat » 24 sie 2017, 07:58

Pisałem w sensie udzielania odpowiedzi poprzednikowi, z którego wypowiedzi można było wywnioskować, że Biblia to przypadkowe zapiski uzależnione od widzimisię danego zapisującego.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 24 sie 2017, 09:37

Tak sie składa, że wszystko napisał Duch Święty.

I o sobie samym "napisałby" - tzn. natchnąłby anonimowego pisarza, że jest okrutny...
że Biblia to przypadkowe zapiski uzależnione od widzimisię danego zapisującego.

Cała z pewnością nie.

Kwiatki można znaleźć... w jednych tekstach dowiadujemy się, że Bóg jest sprawiedliwy - super.
W innych, że zazdrosny, w dodatku karze potomków do kilku pokoleń, za czyny ich przodków, co jest czymś absurdalnym.
Czyż Bóg natchnąłby piszącego takie słowa? Nonsens.
Pwt 5:9
9. ... Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą,


Wyobraź sobie, że obciążasz dziecko zbrodniarza wojennego za czyny jego ojca...
Ostatnio zmieniony 24 sie 2017, 09:46 przez saracen, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Rembov » 24 sie 2017, 09:40

Okrutny? Bóg dał, Bóg wziął. Bóg jest dawcą życia, Bóg ma pełne prawo je odebrać. Nie przykładaj do Boga ludzkiej miary, a nie wyjdą ci bzdury.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 24 sie 2017, 09:48

Bóg dał, Bóg wziął.

No tak... ale że wziął niesprawiedliwie to już szczegół...


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: chwat » 24 sie 2017, 09:50

saracen pisze:
Tak sie składa, że wszystko napisał Duch Święty.

I o sobie samym "napisałby" - tzn. natchnąłby anonimowego pisarza, że jest okrutny...

Mówiąc, że Bóg jest okrutny, sprzeciwiasz się temu, co mówi Pismo

Dziękujcie Panu, bo jest dobry, bo Jego łaska trwa na wieki. (Ps 118)

Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności. (1 J 1.5)

Jeśli mówisz o okrutnym Bogu, to powierzchownie sobie coś interpretujesz. To ludzie są okrutni, Bóg jest sprawiedliwy i uznaje ich wolne (chociaż okrutne) wybory.
saracen pisze:No tak... ale że wziął niesprawiedliwie to już szczegół...

Niesprawiedliwie? Zastanów się co mówisz człowieku... Nazywasz Boga niesprawiedliwym? W jakiego Boga wierzysz?


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Rembov » 24 sie 2017, 09:53

saracen pisze:
Bóg dał, Bóg wziął.

No tak... ale że wziął niesprawiedliwie to już szczegół...

Niesprawiedliwie? Skąd wiesz, że niesprawiedliwie? Nie jesteś Bogiem. Jak pisałem: Nie przykładaj do Boga ludzkiej miarki, to nie wyjdą ci bzdury i pretensje, że "wziął niesprawiedliwie".


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 24 sie 2017, 10:10

Mówiąc, że Bóg jest okrutny, sprzeciwiasz się temu, co mówi Pismo


Zadałem pytanie w trybie przypuszczającym... dotyczyło np. tego co dalej w komentarzu podałem o karze do któregoś tam pokolenia...


Wj 20:5
5. Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

Takie zapisy jasno pokazują, że tu nie ma żadnego natchnienia Ducha Świętego, tylko wyobraźnia? znajomość ówczesnego świata? prawa? piszącego te słowa.

Jeśli dalej się ktoś upiera, że to Bóg "napisał" (w domyśle: natchnął), to niech przyjmie okrucieństwo zawarte w tym zapisie, że dzieci mają być karane za czyny ich rodziców, czy ogólniej, potomkowie za czyny przodków.
To JEST okrutne.
Nie przykładaj do Boga ludzkiej miarki, to nie wyjdą ci bzdury i pretensje, że "wziął niesprawiedliwie".

Bzdurą jest bezkrytyczne twierdzenie, że Bóg "napisał" / natchnął jakiegoś anonimowego pisarza, który przedstawia tegoż Boga w zupełnie katastrofalnym świetle.

Dzieci NIE SĄ WINNE czynów ich rodziców, a wg. przykładowych cytatów ze ST... SĄ.


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: chwat » 24 sie 2017, 10:23

saracen pisze:Takie zapisy jasno pokazują, że tu nie ma żadnego natchnienia Ducha Świętego, tylko wyobraźnia? znajomość ówczesnego świata? prawa? piszącego te słowa.

Twoje słowa pokazują, że nie posiadasz niezbędnej wiedzy, do prawidłowego zrozumienia Pisma. Słowa te są skierowane do ówczesnego odbiorcy, który posiadał swój kontekst historyczny i były dla niego zrozumiałe.
Natomiast Ty wiedzy historycznej nie posiadasz, umiesz jedynie czytać, samowolnie coś interpretując.

To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili Boga święci ludzie (2P 1.20)

Trzeba mądrości Kościoła żeby zrozumieć Pismo, umiejętność czytania nie wystarcza.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 24 sie 2017, 10:58

Twoje słowa pokazują, że nie posiadasz niezbędnej wiedzy, do prawidłowego zrozumienia Pisma. Słowa te są skierowane do ówczesnego odbiorcy, który posiadał swój kontekst historyczny i były dla niego zrozumiałe.

Co za pokrętna logika... w innym miejscu gdy idzie o rozwód, leci literalnie, że TAK ma być, a nie że wypowiedziane zostało to w kontekście historycznym.

Tutaj... o dziwo kontekst historyczny.

Jeśli masz tekst w biblii, który JASNO i WYRAŹNIE mówi, że Bóg ukarze do np. 10 pokolenia, to jakiej wielkiej teologii potrzeba, żeby zrozumieć co tam jest napisane?

Poza tym, jeśli zarzucasz mi brak niezbędnej wiedzy, a tekst ma "drugie dno" - to zarzut potwierdź konkretnym argumentem, czyli wyjaśnij co wg. Ciebie oznacza ten tekst.

W innym miejscu biblii również dla "ówczesnego odbiorcy" i zrozumiały zapis:
Księga Ezechiela 18.20 „Człowiek, który grzeszy, umrze. Syn nie poniesie kary za winę ojca ani ojciec nie poniesie kary za winę syna. Sprawiedliwość będzie zaliczona sprawiedliwemu, a bezbożność spadnie na bezbożnego.”

Trzeba mądrości Kościoła żeby zrozumieć Pismo, umiejętność czytania nie wystarcza.

Zamieniam się we wzrok i czekam na konkret: co oznacza wg. Ciebie/kościoła to, co jest jasno napisane o karze do 10 pokolenia, a w innym miejscu j.w., że jednak "syn nie poniesie kary". Oba teksty ze ST. Dla ówczesnego odbiorcy zrozumiałe.


Awatar użytkownika
chwat
Posty: 1254
Rejestracja: 10 kwie 2017, 00:10
wyznanie: nie chce podawać
O mnie: "...aby wszyscy stanowili jedno..."
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: chwat » 24 sie 2017, 11:11

Nie.

To ja zamieniam się we wzrok, żeby uznać herezję o "okrucieństwie Boga" za prawdziwą, która zaprzecza fundamentom chrześcijaństwa mówiącym, że Bóg jest miłością i dobrem.

Albo wierzysz w demona, który jest okrutny, albo w Boga, który jest dobry.


Podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewniają urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa. (Iz 55, 10-11)
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 24 sie 2017, 12:08

To ja zamieniam się we wzrok, żeby uznać herezję o "okrucieństwie Boga" za prawdziwą, która zaprzecza fundamentom chrześcijaństwa mówiącym, że Bóg jest miłością i dobrem.

Ja nigdzie nie twierdzę, że Bóg jest okrutny... :lmao:

Ja twierdzę z całą stanowczością, że Bóg jest w biblii tak okrutny jak go w ten sposób pisarze biblii przedstawiają.

Zatem, jeszcze raz: jeśli cytaty o karze do 10 pokolenia - jasno sugerujące okrucieństwo (napisałem wyraźnie, że DZIECI nie są winne grzechów ich rodziców, podałem przykład ze zbrodniarzem wojennym) - mają drugie dno, znane tylko dla wtajemniczonych, a Ty do nich (wnioskuję z Twoich stwierdzeń o nieznajomości przez innych pisma świętego) należysz, wyjaw tą tajemnicę co oznacza kara do 10 pokolenia, czy któregoś tam?



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości