Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: wybrana » 13 paź 2017, 11:45

diedmaroz pisze:Czemu to Izraela Bóg wybrał? Czemu ofiarę Abla? Czemu Judę? Czemu niedźwiedzie zjadły dzieci za wyśmianie proroka? Czemu Dawid był przyjacielem Boga, a nie Saul? Co jest najwyższą wartością? Czy życie tu na ziemi? Jak zmierzyć wartość życia? Czy morderca, który oskórował tę studentkę płacąc karą śmierci za czyn "odda" zapłatę za życie? Czy jego życie jest "równo warte" co życie jego ofiary? A może on jest gorszym człowiekiem, bo zabił itd?
Dlatego wolę zaufać Bogu, uwierzyć. Ja nie wiem, nie mogę być sędzią. Jeśli Bóg mówił, że wybrał ofiarę Abla, że faraonowi zatwardzi serce, że to Dawid był wedlug serca Jego to wierzę, że tak było i tak ma być.
Jeśli ktoś jest buntownikiem, po nawróceniu przestaje nim być. Ja nie miałam nigdy autorytetu i nie zamierzałam mieć. Teraz mam i dziękuję Bogu, że mogę Mu zawierzyć i nie muszę sama zmagać się z setką wątpliwości natury moralnej.




Obraz Boga jest niewłaściwie ujęty w naukach kościelnych i niewłaściwie przedstawiany. Taka nauka jest chora i obrażająca dla Boga. Bóg jest miłością i świadectwo tego obrazu dał nam Bóg rodząc się w osobie Jezusa Chrystusa na ziemi. Jezus nauczał nas ludzi jaki jest prawdziwy obraz Boga. Mamy kochać Boga, mamy ufać Bogu, mamy pragnąć Boga. Żaden człowiek nie jest wstanie otworzyć swoje serce na miłość Bożą i odwzajemnić tą miłość ze strachu, z bojaźni mając obraz Boga jako okrutnika, którego trzeba się bać, bo Bóg może nas unieszczęśliwić w życiu doczesnym i w życiu wiecznym. Taka nauka jest chora i niewłaściwa. Bóg jest najlepszym, kochającym Ojcem, który kocha i pragnie miłości swoich dzieci. My mamy tą miłość przyjąć i otworzyć swoje serce na nią. To nieprawda, co głoszą starotestamentowe pisma o srogiej każącej naturze Boga. Izraelici nie w pełni rozumieli i przyjmowali wolę Bożą. Po to Jezus się narodził by dać nam prawdę objawioną i dlatego my jako chrześcijanie powinniśmy się karmić tą prawdą, bo ta prawda jest święta.


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
Kazetha
Posty: 118
Rejestracja: 27 kwie 2016, 19:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Kazetha » 13 paź 2017, 11:46

Z całym szacunkiem, ale nagle Ci tutaj wszyscy ewangelicznie i biblijnie wierzący gdy idzie o kontrowersyjne tematy ze Starego Testamentu (z których większość da się wyjaśnić, czy po prostu przyjąć do wiadomości) nagle zaczynają Pismo traktować wybiórczo. Wytłumaczenie typu "tu to było z natchnienia Boga, a to nie było" prowadzi do nonsensów i dyskredytuje Biblię jako całość w kwestii wiary w jej natchnienie.

Ja z pewnością nie każdy z osobna niuans jestem w stanie wytłumaczyć, czy też obronić. Jako chrześcijanin nie jestem jednak hipokrytą. Jeżeli ktoś zna Pismo to na pewno posługiwanie się zarzutami, że Bóg jest wojującym okrutnikiem pozostaje jałowe bo całościowo ta teza się nie broni. Jednakże nie szukam na siłę jakiegoś prostego klucza wedle którego możnaby skrzętnie ominąć wszelkie trudności, jakie niektóre wersety przysparzają.

Czasami naprawdę mądrzej jest powiedzieć: nie wiem. Chrześcijanie mają większe problemy ze sobą w dzisiejszym świecie niż dyskusje na temat tego co zrobić z wojennym klimatem Izraela sprzed dziesiątek wieków.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: KAAN » 13 paź 2017, 12:06

saracen pisze:Kaan. Są takie teksty. .
Nie ma, chesz dyskutować, to zacytuj jakiś i przeprowadź egzegezę takiego miejsca, rzucasz puste słowa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: KAAN » 13 paź 2017, 12:11

wybrana pisze: Część pisma Starego Testamentu zawiera prawdę, ale część zawiera nieprawdę wymyśloną przez piszących,.
To nie jest prawda, całe pismo jest Słowem Bożym :

II List do Tymoteusza 3:16 Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: kontousunięte1 » 13 paź 2017, 12:43

No właśnie. Albo jest w całości natchnione (wierzę, że tak), albo absurdy, legendy i mity tworzymy.
Wydaje mi się, że to "wina" lezy, tak jak KAAN wspomniał, w religijnym wychowaniu, w przekazie jaki nam zakodowano. Bać się, strach ... ale jak tu kochać? W miłości nie ma bojaźni.
Skoro jednak mamy w ST obraz Boga nakazującego zabijać to trzeba coś z tym zrobić. I nie ma co na siłę tłumaczyć, że jest tak czy siak. Chyba najlepiej, jak Kazetha, przyznać, że : po prostu nie wiem.


wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: wybrana » 13 paź 2017, 13:08

KAAN pisze:
wybrana pisze: Część pisma Starego Testamentu zawiera prawdę, ale część zawiera nieprawdę wymyśloną przez piszących,.
To nie jest prawda, całe pismo jest Słowem Bożym :

II List do Tymoteusza 3:16 Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,


Całe Pismo jest natchnione, te, w którym jest zawarta Prawda Objawiona - Nowy Testament


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 13 paź 2017, 13:19

@kontousunięte1
Gdzie nazwałam Cię buntowniczką? Nazwałam nią siebie sprzed nawrócenia... Ewentualnie tych, którzy odrzucają Biblię.
Przeczytaj proszę uważnie jaki wydźwięk ma mój post. To bardziej pytania ogólne do wszystkich wypowiadających się i stwierdzenie osobiste na końcu.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: kontousunięte1 » 13 paź 2017, 13:33

@wybrana
Całe Pismo jest natchnione, te, w którym jest zawarta Prawda Objawiona - Nowy Testament

A skąd ty to wzięłaś :?: :roll:
Jezus cytował ST. Czyżby powoływał się na jakieś głupoty ludzkie? Nie ma w Biblii żadnego podziału na prawdę objawioną i nieobjawioną. Nigdzie nie pisze, że ST to bajki, a NT prawdy objawione. Z takim podziałem trudno się zgodzić. To tak, jakby być trochę w ciąży.
@diedmoroz
Ale ja tez piszę ogólnie, a nie personalnie do ciebie.
Jedynie zapytam o to oskórowanie, bo nie przypominam sobie z Biblii, kompletnie nie umiem skojarzyć. ;-)


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 13 paź 2017, 13:36

Chodziło mi o sprawę rozwiązaną po latach przez policję. W Polsce, bodajże Kraków. Złapano przestępcę, który odzierał żyjącą jeszcze dziewczynę ze skóry a potem wrzucił do Wisły i żył sobie wiele lat na wolności.
Jak osądzić taką sytuację, w środku się gotuje i po ludzku nawet "życie za życie" by nie wystarczyło..
Ale to Bóg ma plan dla każdego życia, niektórzy to mają gdzieś i nawet w tym Bóg będzie współdziałał ku dobremu.

Proszę, tutaj link http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-oneci ... my/vj5rq2e
Ostatnio zmieniony 13 paź 2017, 13:42 przez diedmaroz, łącznie zmieniany 1 raz.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: kontousunięte1 » 13 paź 2017, 13:41

Wow. nie wiedziałam. Straszne.


wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: wybrana » 13 paź 2017, 13:48

diedmaroz pisze:Chodziło mi o sprawę rozwiązaną po latach przez policję. W Polsce, bodajże Kraków. Złapano przestępcę, który odzierał żyjącą jeszcze dziewczynę ze skóry a potem wrzucił do Wisły i żył sobie wiele lat na wolności.
Jak osądzić taką sytuację, w środku się gotuje i po ludzku nawet "życie za życie" by nie wystarczyło..
Ale to Bóg ma plan dla każdego życia, niektórzy to mają gdzieś i nawet w tym Bóg będzie współdziałał ku dobremu.


Co ty piszesz? Jaki plan miał Bóg wobec tej kobiety, którą obdzierano żyjącą ze skóry?
Czy ty myślisz, że przestępca wypełniał wolę Bożą?
Wypełniał wolę szatana a nie Boga.
Ludzie czynią zło, bo robią to z woli szatana. To szatan jest odpowiedzialny za zło tego świata. To szatan rządzi na ziemi, bo przejął większość dusz ludzkich we władanie.
Bóg dał ludziom wolną wolę i ludzie poprzez prawo własnego wyboru, wybierają, czy wolą dobro, czy zło.
Bóg może jedynie, je żeli człowiek żyje w Jego miłości na prośbę człowieka - wspomóc go.
Bóg nie będzie każdego człowieka chronił od zła, bo wtedy ingerował by bezpośrednio w nasze życie i kierował by nim. Bóg nas bardzo często wspomaga, ale robi to w sposób anonimowy. My nie raz stwierdzamy, że mieliśmy szczęście w pewnych sytuacjach, ale nie wiemy, że tym szczęściem był właśnie Bóg i Jego bezwarunkowa miłość dla nas.
To ludzie za namową szatana się wzajemnie krzywdzą i nie czynią tego z wolą Bożą.


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 13 paź 2017, 13:51

Nie napisałam nigdzie, że przestępca czynił Bożą wolę. EOT


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
wybrana
Posty: 871
Rejestracja: 02 gru 2016, 19:25
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: wybrana » 13 paź 2017, 14:06

diedmaroz pisze:Nie napisałam nigdzie, że przestępca czynił Bożą wolę. EOT


Pisząc o tym mordercy, w ostatnim zdaniu zaznaczyłeś - ale Bóg ma plan dla każdego życia, i dlatego wyciągnęłam taki wniosek.


Jesteśmy stworzeni głównie do życia wiecznego. Nasze życie na ziemi jest maleńkim zaczątkiem, maleńkim epizodem życia wiecznego. Żyjąc na ziemi zaświadczamy, czy pragniemy, by nasze życie wieczne było z Bogiem, czy bez Boga. Mamy wybór, jakie życie pragniemy prowadzić tu na ziemi i w wieczności. Jezus Chrystus umarł za nas na krzyżu, by nam to zbawienie dać w darze, byśmy mieli łączność z Bogiem. Naszym zadaniem jest tylko ten dar przyjąć - dar zbawienia. Możemy ten dar przyjąć, lub go odrzucić. Przyjąć, to znaczy przyjąć Jezusa do swojego życia. Przyjęcie Jezusa do swojego życia, to nie puste bezwartościowe słowa, to słowa, które są w naszej duszy, w naszych pragnieniach, w naszych dążeniach. To naszym życiem potwierdzamy, czy chcemy żyć z Jezusem. Jak mamy żyć, właśnie Jezus żyjąc na ziemi nauczał. Nauczał: jacy mamy być, jaki jest Bóg, jakie jest Królestwo Boże, jakie są najważniejsze dla nas przykazania, jak mamy przebaczać i czym się kierować. Zbawienie jest nam dane, ale my musimy pragnąć ten dar przyjąć. Nie możemy powiedzieć, że coś jest dla nas bez nas. Nasza wola musi zdecydować, co wybieramy. Bóg nie może ingerować w nasze życie, bo bylibyśmy Jego niewolnikami lub panami, bo chcielibyśmy, by robił wiele rzeczy za nas i jeszcze odpowiadał za nie. Zło na ziemi istnieje poprzez złe rzeczy, które ludzie sobie nawzajem czynią. Ludzie gdyby kierowali się naukami Jezusa, to byłoby o wiele tego zła i okrucieństwa mniej. Choroby wchodzą w skład natury ludzkiego ciała i duchowość człowieka za nie nie odpowiada. Bóg może wedle swojej woli i na skutek naszych próśb w niektórych sytuacjach pomóc. Głównie ratując nas ma na celu, by ratować nasze życie duchowe, nasze zbawienie, chociażby przedłużając nam nasze życie, lub uleczając w nas chorobę, lub ratując nas z tragicznego wypadku. Bóg podaje nam rękę - daje nam szanse na nawrócenie. Oskarżanie Boga o zło tego świata jest zupełnie bezpodstawne. Bóg jest miłosierny, kochający, cierpliwy, przebaczający. Bóg jest w nas, z nami i przy nas zawsze. My jesteśmy Jego częścią, bo Bóg nas stworzył. Jest naszym najlepszym Ojcem. Nie czeka na nasze potknięcia, nie chce nas karać. Czeka cierpliwie na nasze wznoszenia się w Jego miłości i w Jego świętości, by żyć z Bogiem zawsze i wszędzie, tu na ziemi i w niebie.


Miłość Jezusa - moim zbawieniem
Trwanie w Jezusie - Boga uwielbieniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: KAAN » 13 paź 2017, 18:36

wybrana pisze:
KAAN pisze:
wybrana pisze: Część pisma Starego Testamentu zawiera prawdę, ale część zawiera nieprawdę wymyśloną przez piszących,.
To nie jest prawda, całe pismo jest Słowem Bożym :

II List do Tymoteusza 3:16 Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,


Całe Pismo jest natchnione, te, w którym jest zawarta Prawda Objawiona - Nowy Testament
Stary Testament takze jest Słowem Bożym, Paweł pisze o całym Piśmie a nie tylko o NT którego w czasie pisania listu jeszcze nie było w komplecie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: KAAN » 13 paź 2017, 18:39

wybrana pisze: Bóg jest w nas, z nami i przy nas zawsze.
Pod warunkiem ze się nawrócisz i zostaniesz zbawiona.
wybrana pisze:My jesteśmy Jego częścią, bo Bóg nas stworzył.
A to jest twoja herezja.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości