Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 07 paź 2017, 19:55

Dalej się okładacie cytatami?

Żaden nie zastanowi się choć trochę, że OKRUCIEŃSTWO Boga opisywane w starym testamencie, jest autorstwa TYCH, którzy te teksty pisali.
Natchnione? Proszę bardzo. Niech będzie natchnione... (myślimy dalej...)



co nie zmienia w żaden sposób faktu, że czytając o niektórych "rzeziach", czy nakazach... które niby Bóg wypowiedział...
czytamy W DALSZYM CIĄGU TEKST NAPISANY PRZEZ CZŁOWIEKA.

Dociera to w końcu do którejś Mądrej Głowy, czy opór dalej trwa?


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: magda » 07 paź 2017, 21:19

Rembov pisze:Nie znasz nauczania Kościoła, więc daruj sobie takie teksty. Gdybyś znała, wiedziałabyś coś takiego:
\

Nie muszę znac głebokości szatańskich zeby cos wiedziec mam Słowo Jezusa:

Przekład Dosłowny (2002)
J 10:35 bpd "Jeśli nazwał bogami tych, do których zostało skierowane Słowo Boże — a Pismo nie może być naruszone —"

Jednak pozostanę przy tym co powiedział sam Bóg o swoim słowie a nie jakiś tam Rembov


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Rembov » 07 paź 2017, 21:45

magda pisze:
Rembov pisze:Nie znasz nauczania Kościoła, więc daruj sobie takie teksty. Gdybyś znała, wiedziałabyś coś takiego:
\
Nie muszę znac głebokości szatańskich zeby cos wiedziec

Szatańskich nie, ale nauczanie Kościoła katolickiego czy informacje na temat powstawania Biblii MUSISZ znać aby się nie wypowiadać i zabierać za oceny. Inaczej jesteś jak ten przysłowiowy ślepiec, który próbuje mówić o kolorach.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: magda » 07 paź 2017, 22:02

niekoniecznie wiedząc co mówił Jezus i Duch Bozy na kartach Biblii nie jestem ślepcem , no chyba że sugerujesz ze Bóg jest ślepcem bez nauczania papiestwa. Popatrz jaki biedy był ten nasz Pan że nie zył w czasach papieskich i nie znał tych waszych bredni , biedaczek tyle stracił a do tego nieznajac tego to ani rusz ze zbawieniem :cry: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 07 paź 2017, 22:04 przez magda, łącznie zmieniany 1 raz.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Rembov » 07 paź 2017, 22:04

I znowu piszesz sobie a muzom (czyli tylko dla siebie bez związku z tematem), co oznacza, że także i tutaj NIE MASZ argumentów, którymi mogłabyś obalić to, co napisałem.
Ostatnio zmieniony 07 paź 2017, 22:06 przez Rembov, łącznie zmieniany 1 raz.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 07 paź 2017, 22:05

Czy katolicy sugerują, że potop to nie jest wydarzenie historyczne? Na jakiej podstawie oceniacie co jest tylko dydaktyczne, a co historyczne? Skoro w Torze są podania babilońskie, a wierzycie we Wniebowzięcie, którego w ogóle nie ma w Biblii, jako fakt historyczny to nie mam pytań...

@saracen dziwi mnie, że jako luteranin tak piszesz..


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: kontousunieteMtl » 07 paź 2017, 22:06

Rembov pisze:
magda pisze:
Rembov pisze:Nie znasz nauczania Kościoła, więc daruj sobie takie teksty. Gdybyś znała, wiedziałabyś coś takiego:
\
Nie muszę znac głebokości szatańskich zeby cos wiedziec

Szatańskich nie, ale nauczanie Kościoła katolickiego czy informacje na temat powstawania Biblii MUSISZ znać aby się nie wypowiadać i zabierać za oceny. Inaczej jesteś jak ten przysłowiowy ślepiec, który próbuje mówić o kolorach.



Rembov...kazde slowo, ktore tu napisales, dowodzi twojego niekwestionowanego mistrzostwa KOLORYZACJI....

Nikt nie potrafi tak jak ty wyczarowac tak barwnego obrazu rzymskiego katolicyzmu jak ty....no Florian tez jest w tym dobry... :-D :-D ...Ale zeby z waszych przestepstw wyczarowac cnoty to juz nie kazdy potrafi....marian np. chyba dopiero nauki u ciebie pobiera....?....widac, ze poczatkujacy....ale ambitny jest....uwazaj tylko, aby uczen nie przerosl mistrza....bo cie jeszcze wyeliminuje..... :-D


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Rembov » 07 paź 2017, 22:10

diedmaroz pisze:Czy katolicy sugerują, że potop to nie jest wydarzenie historyczne?

Historyczne, ale o zakresie lokalnym.

Na jakiej podstawie oceniacie co jest tylko dydaktyczne, a co historyczne?

Badań.

Skoro w Torze są podania babilońskie, a wierzycie we Wniebowzięcie, którego w ogóle nie ma w Biblii, jako fakt historyczny to nie mam pytań...

W Księdze Rodzaju są PRZEROBIONE przez kapłanów opowiadania z regionu Babilonu, które opracowano tak, aby służyły do przekazywania prawd objawionych przez Boga. Natomiast ciągle zapominasz, że w Kościele katolickim NIE WYZNAJEMY protestanckiej i niebiblijnej nauki, że chrześcijanie mają zachowywać wyłącznie to, co jest w Biblii.

I polecam ci sięgnięcie po jakiś dobry podręcznik na temat Biblii, bo widać, że niewiele wiesz na temat tego, jak ona powstawała. Oraz, oczywiście, przyswojenie sobie informacji, że Pismo Święte powstało pod NATCHNIENIEM, a nie dyktandem Ducha Świętego.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 07 paź 2017, 22:12

Opisz różnicę pomiędzy natchnieniem a dyktandem? To natchnienie to nie jest 100% odpowiedzialność Ducha Świętego za tekst Pisma?

Jakie to badania?


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Rembov » 07 paź 2017, 22:21

diedmaroz pisze:Opisz różnicę pomiędzy natchnieniem a dyktandem?

Przepraszam, ale to jest kuriozalne pytanie. Rozmawiamy po POLSKU, a nie w suahili, abym miał ci podawać definicje prostych słów. Jest pewien poziom, poniżej którego nie będę schodził, a już na pewno nie na wyjaśnianie podstaw. Traktujmy się poważnie, dobrze? Jeżeli nie rozumiesz prostych słów, to może nie powinnaś zabierać się za dyskusje?

To natchnienie to nie jest 100% odpowiedzialność Ducha Świętego za tekst Pisma?

Nie rozumiem tego stwierdzenia. Natchnienie, to przekazanie informacji co Bóg chciał, aby autor zawarł w danym tekście z Jego Objawienia.

Jakie to badania?

Biblijne. Zapraszam do podręczników. Ten jest świetny: "Rozmowy o Biblii" prof. Abramiczówny - http://lubimyczytac.pl/ksiazka/52521/rozmowy-o-biblii


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 07 paź 2017, 22:33

A niby dlaczego kuriozalne? Ostatnio domagałeś się wyjaśnienia co to jest cześć religijna, bo nie wiedziałeś.
To Twoja teza, że Pismo jest spisane "tylko pod natchnieniem Ducha Świętego", więc próbuję zrozumieć kto według Ciebie jest w całości odpowiedzialny za jego treść? Jeśli Bóg jest autorem Biblii to jak godzisz to ze stwierdzeniem, że ludzie nie pisali pod Jego dyktando? Dla mnie to kolejne zamydlanie pojęciowe. Albo Bóg w całości stworzył Pismo używając ludzi jako naczyń i zadbał o kanon albo ludzie są współautorami i możemy podzielić autorstwo Pisma pomiędzy nich a Boga i ewentualnie ustalających potem kanon.
Rembov pisze:
diedmaroz pisze:Opisz różnicę pomiędzy natchnieniem a dyktandem?

Przepraszam, ale to jest kuriozalne pytanie. Rozmawiamy po POLSKU, a nie w suahili, abym miał ci podawać definicje prostych słów. Jest pewien poziom, poniżej którego nie będę schodził, a już na pewno nie na wyjaśnianie podstaw. Traktujmy się poważnie, dobrze? Jeżeli nie rozumiesz prostych słów, to może nie powinnaś zabierać się za dyskusje?



Na szczęście Pan Jezus nie jest taki jak Ty żeby się nie zniżać do pewnych poziomów.
„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” (Mt 11, 25)
Dziękuję Ci Boże.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: Rembov » 07 paź 2017, 22:45

diedmaroz pisze:A niby dlaczego kuriozalne? Ostatnio domagałeś się wyjaśnienia co to jest cześć religijna, bo nie wiedziałeś.

Nie. Prosiłem, aby mi wskazano fragment Biblii, który takie pojęcie wprowadza:
Tytuł: Nauka czy sukcesja apostolska - kościół podróbka
Rembov pisze:
kontousunięte1 pisze:Daru sobie.
kontousunięte1 pisze:Religijna cześć należy się TYLKO STWÓRCY.

Poproszę o:
a) fragment Biblii, który mówi o "czci religijnej";
b) stwierdzający, że w/w "cześć religijna" należy się tylko Bogu.

Skoro to jest, jak twierdzisz, w Biblii, to nie powinnaś mieć najmniejszych problemów z przytoczeniem jej stosownych fragmentów.

Różnicę widać na pierwszy rzut oka.

To Twoja teza, że Pismo jest spisane "tylko pod natchnieniem Ducha Świętego",

Tu również napisałem coś innego:
Rembov pisze:Magdo, wbrew przekonaniom niektórych osób (w tym, jak widzę, również twoim), Pismo Święte zostało spisane z NATCHNIENIA Ducha Świętego, a nie pod jego dyktando.

Z przykrością muszę stwierdzić, że przeinaczasz moje wypowiedzi i twierdzisz, że to moje tezy, chociaż niczego takiego nie napisałem. :(

Jeśli Bóg jest autorem Biblii to jak godzisz to ze stwierdzeniem, że ludzie nie pisali pod Jego dyktando?

Normalnie. Bóg jest autorem w tym znaczeniu, że przez natchnienie Ducha Świętego przekazał ludziom, którzy swoimi siłami i wiedzą spisywali poszczególne księgi, nauczanie, które w tych księgach chciał zawrzeć dla naszego zbawienia.

Albo Bóg w całości stworzył Pismo używając ludzi jako naczyń i zadbał o kanon albo ludzie są współautorami i możemy podzielić autorstwo Pisma pomiędzy nich a Boga i ewentualnie ustalających potem kanon.

Proponuję abyś porównała Ewangelie Synoptyczne pod kątem tego, jak opisują te same wydarzenia. Będzie to dla ciebie ciekawe doświadczenie na temat tego, jaki był udział ludzi w tworzeniu Pisma Świętego pod natchnieniem Ducha Świętego.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 07 paź 2017, 22:46

Czy to Twoje sprzeczności słynne, o których @Kaan pisał? Jest o tym jakiś temat już?
Twierdzisz, że Bóg jest autorem Pisma. Też tak twierdzę. Tylko On, więc nie ludzie są odpowiedzialni za treść Pisma.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
saracen
Posty: 720
Rejestracja: 21 sie 2017, 12:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: saracen » 07 paź 2017, 22:51

Pytanie:
czy wierzycie w to, że jeśli jest napisane w biblii "Pan Bóg rzekł" to są rzeczywiście słowa Boga, czy człowiek sformułował tekst w którym stoi: "Pan Bóg rzekł"?


Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg Starego Testamentu jest okrutny?

Postautor: diedmaroz » 07 paź 2017, 22:52

Jeśli jest napisane "Tak mówi Pan" to znaczy, że dokładnie tak powiedział Pan.

14 Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. 15 Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. 16 Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. 17 Uświęć ich6 w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. 18 Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. 19 A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie7.

Pan Jezus to Słowo, które stało się ciałem. Wcześniej Bóg mówił przez proroków.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości