Dlaczego Trójca?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kruszynka » 17 lip 2017, 17:25

zBiblia pisze:Oczywiście, informacja jest, wiec należy ją zbadać.

Co chcesz badać? Obrazek
Będziesz kombinować, czy zmartwychwstały Jezus ukazując się apostołom i przekazując jedne z ważniejszych zaleceń......wiedział co mówi?
Zważ jaka to była wyjątkowa sytuacja! To nie rozmówki towarzyskie.
Nie ośmieliłabym się pomyśleć, że w Bibli znajduje się cokolwiek, co "pozwoliłoby" mi manipulować tymi słowami Jezusa. Pokory, chłopie!
(19) Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, (20) ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 18:00

kruszynka pisze:
zBiblia pisze:Oczywiście, informacja jest, wiec należy ją zbadać.

Co chcesz badać? Obrazek
Będziesz kombinować, czy zmartwychwstały Jezus ukazując się apostołom i przekazując jedne z ważniejszych zaleceń......wiedział co mówi?
Zważ jaka to była wyjątkowa sytuacja! To nie rozmówki towarzyskie.
Nie ośmieliłabym się pomyśleć, że w Bibli znajduje się cokolwiek, co "pozwoliłoby" mi manipulować tymi słowami Jezusa. Pokory, chłopie!
(19) Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, (20) ucząc je przestrzegać wszystkiego, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata.


Jak co chcę badać? Pisma, tak jak to nakazane. Dlaczego uważasz, że tu jest mowa o Trójcy? Nie masz zamiaru tego zbadać?
To tak jakbym chciał na podstawie tego fragmentu: "Ja was chrzczę wodą ku pokucie; ten zaś, który idzie za mną, jest mocniejszy ode mnie; nie jestem godny nosić mu obuwia. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem" Mt 3:11, że chrzest jest w imię Ducha Świętego i ognia, a nawet Ojca zabrakło...
Pytam raz jeszcze, jak chrzcili apostołowie i co się wówczas działo?

"Dlatego zginam swoje kolana przed Ojcem naszego Pana Jezusa Chrystusa; Od którego cała rodzina na niebie i na ziemi bierze swoją nazwę; Aby według bogactwa swej chwały sprawił, żeby wasz wewnętrzny człowiek był utwierdzony mocą przez jego Ducha" Ef 3:14-16. Jak rozumiesz ten fragment?
Ojciec, Syn i wierni to Boża Rodzina (bez Ducha)? A "jego Duch" to klon Ojca (osoba), czy Duch Ojca (duch)?


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: nesto » 17 lip 2017, 18:26

Rembov pisze:
nesto pisze:
zBiblia pisze:Apostołowie dali nam kilkadziesiąt fragmentów wyznania wiary

Żaden apostoł nigdy nie spisał niczego. W każdym razie nic nie przetrwało.

Zdecyduj się na coś, bo te dwa zdania się wykluczają.

Żaden dokument historyczny nie wspomina nawet o Jezusie, a co dopiero o mitycznych Apostołach..

Dokument historyczny z którego okresu?

sama Biblia NT jest zlepkiem różnych słów nieznanych autorów spisanych 100 i więcej lat po wydarzeniach, które rzekomo opisują.

A tu poproszę o źródło, bo bibliści podają nieco inne datowanie tekstów NT.

Nie istnieje nic takiego i nikt taki jak chrześcijański Bóg i tylko to jest prawda.

Ale masz na to dowód?


Nie wykluczają się. Nie napisali. A jeśli cokolwiek napisali (np patykiem po piasku) to nic o tym nie wiadomo.
Oni czekali na szybkie przyjście Jezusa i nie potrzebowali niczego spisywać, bo niby dla kogo?
Ludzie niewykształceni lub oszuści twierdzą, że tzw. ewangelie napisali mityczni apostołowie. Tymczasem to zlepek mitów różnego autorstwa spisany wiele lat po ewentualnej śmierci owych niewiadomoczyżyjących apostołów.

Gdyby Jezus żył, byłyby wzmianki w pozabiblijnych źródłach.
Nie ma nic.
Wyznawcy tegoż Jezusa posunęli się nawet do fałszerstw (np. teksty Flawiusza), aby wpisać swojego Boga w historię powszechną.
Zrobili to tak nieudolnie, że "pożalsięboże" :lol:

A co do dowodów na "nieistnienie chrześcijańskiego Boga" - temat był przerabiany wielokrotnie.
Takie dowody dam ci, gdy ty mi dasz dowody na "nieistnienie" Latającego Potwora Spaghetti lub Światowida :lol:


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 18:41

nie ma dowodu na nieistnienie LPS, dlatego można zakładać istnienie takiego bożka. "Wiem, że wielki jest PAN, a nasz Pan jest nad wszystkich bogów" Ps 135:5. Dopóki nie zbadasz każdego milimetra wszechświata nie jesteś w stanie powiedzieć: LPS nie istnieje. Co nie zmienia faktu, że przesłanki na jego istnienie są mało wiarygodne, co żadne.
Podobnie nie masz dowodów potwierdzających brak Boga. Natomiast są biblijne dowody, że nie ma Trójcy, a o tym jest temat...


Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kruszynka » 17 lip 2017, 19:35

zBiblia pisze:Jak co chcę badać? Pisma, tak jak to nakazane. Dlaczego uważasz, że tu jest mowa o Trójcy? Nie masz zamiaru tego zbadać?


Dlatego poniewaz że:
"Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,"

Jak bardzo powiększyć czcionkę byś mógł doliczyć do trzech?

Przyłączysz się do badania?


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: nesto » 17 lip 2017, 20:17

zBiblia pisze:nie ma dowodu na nieistnienie LPS, dlatego można zakładać istnienie takiego bożka. "Wiem, że wielki jest PAN, a nasz Pan jest nad wszystkich bogów" Ps 135:5. Dopóki nie zbadasz każdego milimetra wszechświata nie jesteś w stanie powiedzieć: LPS nie istnieje. Co nie zmienia faktu, że przesłanki na jego istnienie są mało wiarygodne, co żadne.
Podobnie nie masz dowodów potwierdzających brak Boga. Natomiast są biblijne dowody, że nie ma Trójcy, a o tym jest temat...


"Biblijne dowody"?
Czy widzisz, co piszesz?
Podobne "dowody" można zaczerpnąć z mitów greckich, sumeryjskich, hinduskich, czy nawet z Bolka i Lolka.
Dowodzenie czegoś na podstawie Biblii czy innych mitów jest śmieszne.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 22:07

nesto pisze:
zBiblia pisze:nie ma dowodu na nieistnienie LPS, dlatego można zakładać istnienie takiego bożka. "Wiem, że wielki jest PAN, a nasz Pan jest nad wszystkich bogów" Ps 135:5. Dopóki nie zbadasz każdego milimetra wszechświata nie jesteś w stanie powiedzieć: LPS nie istnieje. Co nie zmienia faktu, że przesłanki na jego istnienie są mało wiarygodne, co żadne.
Podobnie nie masz dowodów potwierdzających brak Boga. Natomiast są biblijne dowody, że nie ma Trójcy, a o tym jest temat...


"Biblijne dowody"?
Czy widzisz, co piszesz?
Podobne "dowody" można zaczerpnąć z mitów greckich, sumeryjskich, hinduskich, czy nawet z Bolka i Lolka.
Dowodzenie czegoś na podstawie Biblii czy innych mitów jest śmieszne.


A z kości małp, że człowiek był bakterią po wielkim pierdnięciu :)


zBiblia
Posty: 439
Rejestracja: 22 mar 2017, 18:24
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: zBiblia » 17 lip 2017, 22:56

kruszynka pisze:
zBiblia pisze:Jak co chcę badać? Pisma, tak jak to nakazane. Dlaczego uważasz, że tu jest mowa o Trójcy? Nie masz zamiaru tego zbadać?


Dlatego poniewaz że:
"Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,"

Jak bardzo powiększyć czcionkę byś mógł doliczyć do trzech?

Przyłączysz się do badania?


Owszem, koniecznie się przyłączę, nawet protestanci wyznają zasadę, że pewien fragment Biblii powinien być interpretowany w innym miejscu, ale nie zawsze to robią.
Założyłaś, że to Trójca i tyle z twojego badania.

Zbadajmy:
"Wtedy Piotr powiedział do nich: Pokutujcie i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na przebaczenie grzechów, a otrzymacie dar Ducha Świętego" Dz 2:38. Chrzest to jeszcze nie wszystko, trzeba potem otrzymać dar od Ojca, to jest otrzymać Ducha Świętego ("Jeśli więc wy, będąc złymi, umiecie dawać dobre dary waszym dzieciom, o ileż bardziej wasz Ojciec niebieski da Ducha Świętego tym, którzy go proszą?" Łk 11:13). Zobaczmy jeden z przykładów: "Którzy przyszli tam i modlili się za nich, aby otrzymali Ducha Świętego. Na żadnego z nich bowiem jeszcze nie zstąpił. Byli tylko ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy kładli na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego. A gdy Szymon zobaczył, że Duch Święty był udzielany przez nakładanie rąk apostołów, przyniósł im pieniądze; Mówiąc: Dajcie i mnie tę moc, aby ten, na kogo nałożę ręce, otrzymał Ducha Świętego" Dz 8:15-19, czy dalej 19:1-9. "Jako że jego Boska moc obdarzyła nas wszystkim, co potrzebne do życia i pobożności, przez poznanie tego, który nas powołał do chwały i cnoty. Przez to zostały nam dane bardzo wielkie i cenne obietnice, abyście przez nie stali się uczestnikami Boskiej natury, uniknąwszy zepsucia, które wskutek pożądliwości jest na świecie" 2P 1:3-4. Nie można dostąpić Boskiej natury nie mając Jego Ducha.
"Nikt nie może przyjść do mnie, jeśli go nie pociągnie mój Ojciec, który mnie posłał. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym (...) I mówił: Dlatego wam powiedziałem, że nikt nie może przyjść do mnie, jeśli mu to nie jest dane od mojego Ojca" J 6:44, 65. "Czy gardzisz bogactwem jego dobroci, cierpliwości i nieskwapliwości, nie wiedząc, że dobroć Boga prowadzi cię do pokuty? (...) Chrystus bowiem, gdy jeszcze byliśmy słabi, we właściwym czasie umarł za bezbożnych. Choć rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego, jednak za dobrego może ktoś odważyłby się umrzeć. Lecz Bóg okazuje nam swoją miłość przez to, że gdy jeszcze byliśmy grzesznikami, Chrystus za nas umarł. Tym bardziej więc teraz, będąc usprawiedliwieni jego krwią, będziemy przez niego ocaleni od gniewu. Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć jego Syna, tym bardziej, będąc pojednani, będziemy ocaleni przez jego życie. A nie tylko to, ale też chlubimy się Bogiem przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, przez którego teraz otrzymaliśmy pojednanie (...) Cóż więc powiemy? Czy mamy trwać w grzechu, aby łaska obfitowała? Nie daj Boże! My, którzy umarliśmy dla grzechu, jakże możemy jeszcze w nim żyć? Czyż nie wiecie, że my wszyscy, którzy zostaliśmy ochrzczeni w Jezusie Chrystusie, w jego śmierci zostaliśmy ochrzczeni? Zostaliśmy więc pogrzebani z nim przez chrzest w śmierci, aby jak Chrystus został wskrzeszony z martwych przez chwałę Ojca, tak żebyśmy i my postępowali w nowości życia. Jeśli bowiem zostaliśmy z nim wszczepieni w podobieństwo jego śmierci, to będziemy też z nim wszczepieni w podobieństwo zmartwychwstania (...) Wszyscy bowiem ci, którzy są prowadzeni przez Ducha Bożego, są synami Bożymi. Gdyż nie otrzymaliście ducha niewoli, aby znowu się bać, ale otrzymaliście Ducha usynowienia, przez którego wołamy: Abba, Ojcze! Ten to Duch poświadcza naszemu duchowi, że jesteśmy dziećmi Bożymi. A jeśli dziećmi, to i dziedzicami, dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, jeśli tylko z nim cierpimy, abyśmy też z nim byli uwielbieni" Rz 2:4, 5:6-11, 6:1-5, 8:14-17. Co to wszystko dla ciebie oznacza?
Chyba dość jasno jest wykazane, że przed chrztem musi być poznanie Boga Ojca, Jego Syna i Ducha Świętego (i tak na prawdę wszystko od Ojca wychodzi). Nie wiem, czy nadążasz, ale cały czas jest relacja Ojciec, Syn i wierni (nawet wierni nie wołają, abba duchowi, albo abba trójcy). A przy chrzcie wchodzi się w Bożą relację z Ojcem i Synem przez Ducha Świętego, stąd tak ważne jest to wyznanie wiary: "Dlatego zginam swoje kolana przed Ojcem naszego Pana Jezusa Chrystusa; Od którego cała rodzina na niebie i na ziemi bierze swoją nazwę; Aby według bogactwa swej chwały sprawił, żeby wasz wewnętrzny człowiek był utwierdzony mocą przez jego Ducha" Ef 3:14-16.
Czy jak napiszę: pocieszajcie się w imię taty, mamy i zdrowej relacji, to znaczy, że relacja jest osobą?

Jeśli w zdaniu jest napisane "Jego Syna" to wiemy, że mowa jest o ojcostwie/synostwie, prawda?
Jeśli w zdaniu jest napisane "mego Ojca" to wiemy, że mowa jest o synostwie/ojcostwie, prawda?
Jeśli w zdaniu jest napisane "Jego Ducha" to wiemy, że mowa jest o...?
A czy w Biblii jest napisane np. "Ojciec Ducha", albo "Syn Ducha"? tak z ciekawości, Trójca chyba ma jakąś relację, czy może osoba Duch to takie niegodne popychadło? Może tobie się uda odpowiedzieć, kim dokładnie jest Duch w Bożej rodzinie, w tej rodzinie bożych osób, w której zabrakło dla niego miejsca? Sierotą, mamą, dziadkiem, siedziskiem na tronie?


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: kontousunieteMtl » 18 lip 2017, 07:05

zBiblia pisze: Może tobie się uda odpowiedzieć, kim dokładnie jest Duch w Bożej rodzinie, w tej rodzinie bożych osób, w której zabrakło dla niego miejsca?


zBiblia...zrozumie tylko ten, komu Bog zechce to objawic...Podales mnostwo pierwszorzednych argumentow biblijnych...kazdy z nich podwaza nauke o trojcy, bo nie jest ona trescia Objawienia, lecz produktem ludzkiej fantazji majacej korzenie w poganstwie.

Kazdy moze to sprawdzic, jesli ma potrzebe. Jesli ktos nie ma potrzeb duchowych, to nic do takiego kogos nie dotrze.

Ja dziekuje za twoje wyklady. Dzieki nim porzadkuje sie moje chrzescijanstwo. Na forach religijnych spotykam ludzi szczerych w swoich poszukiwaniach tak jak ja i bardzo sobie to cenie.

Znikam na czas nieokreslony. Pozdrawiam wszystkich w Duchu i Prawdzie.


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: nesto » 18 lip 2017, 19:27

zBiblia pisze:A z kości małp, że człowiek był bakterią po wielkim pierdnięciu :)

Zważywszy na poziom twojego wpisu, dowody "z kości małp" są lepsze niż z Biblii.
Biblia, to fantastyka. Mitologia. Kości małp natomiast są rzeczywiste.
Dowody jednak nie uzyskuje się jedynie "z kości małp" ale ze wszystkich dostępnych źródeł. Rzeczywistych źródeł.
Biblia jest natomiast mitem. Tyle w niej prawdy, co w walce św. Jerzego ze smokiem.
Ktoś z kimś walczył, ale nie koniecznie św. Jerzy i nie koniecznie ze smokiem.
Podobnie jest z Biblią.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: Ix12 » 20 paź 2017, 13:11

Florian pisze:
Ix12 pisze:
Dajesz przekłamany werset, w innym pisze - Bóg twoim tronem..


Teraz UDOWODNIJ że daje "przekłamany" werset , bo ja udowodniłem że to TY dajesz przekłamany werset wzięty z przekładu świadków Jehowy.Zobaczmy jak ten werset Hbr 1:8 oddają inne przekłady w tym tekst grecki :

Biblia Tysiąclecia : "(8) Do Syna zaś: Tron Twój, Boże na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego."

Biblia Warszawska : "(8) lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego"

Biblia Warszawsko-Praska : "(8) O swoim Synu powiedział: Tron Twój, Boże, został usta-nowiony na wieki oraz berło sprawiedliwości [pozo-stanie na zawsze] berłem Twego królestwa."

Biblia Gdańska : "(8) Ale do Syna mówi: Stolica twoja, o Boże! na wieki wieków; laska sprawiedliwości jest laska królestwa twego."

Biblia Poznańska : " (8) O synu jednak: "Tron Twój, o Boże, na wieki wieków, a berłem sprawiedliwym jest berło Twego panowania."

Nowy Testament Grecko-Polski wydanie interlinearne :

Obrazek

Ix12 pisze:Bóg jest ECHAD, to znaczy pojedyńczy, nie wiem czy rozumiesz to słowo. Nie wiem czy rozumiesz definicje słowa osoba, Jeden pojedyńczy Bóg nie może się składać z trzech osób. Nie ma czegoś takiego jak trójjedyny, to określenie wewnętrznie sprzeczne.


Hebrajskie słowo hebrajskie echad może oznaczać "jeden", "jedyny" a także "pierwszy" na przykład:

"Prorok Elizeusz wezwał jednego z uczniów prorockich i powiedział mu: Przepasz biodra, weź z sobą to naczyńko z oliwą i idź do Ramot w Gileadzie."(2Krl 9,1)

"I owi mężowie do pierwszego dnia miesiąca pierwszego dokonali wszystkiego w sprawie tych, którzy wzięli za żony kobiety cudzoziemskie."(Ezd 10,17)

Słowo to bywa używane również w innych, z naszego punktu widzenia bardzo ciekawych znaczeniach. Oto one:

1.Znaczenie jedności złożonej z wielu składowych, jak choćby kiść winogron:"I przybyli aż do doliny Eszkol, i ucięli tam gałąź krzewu winnego z jedną kiścią winogron, i nieśli ją we dwóch na drążku; nabrali także nieco jabłek granatu i fig."(Lb 13,23)

Kiść winogron jest jednością złożoną z wielu gron.A tutaj jeszcze inny , dobitniejszy przykład :

"Pan skierował do mnie te słowa: Synu człowieczy, weź sobie kawałek drewna i napisz na nim: Juda i Izraelici jego sprzymierzeńcami. Potem weź sobie inny kawałek drewna i napisz na nim: Józef, drewno Efraima i cały dom Izraela jego sprzymierzeńcami. Złącz je z sobą jedno z drugim w jeden kawałek drewna, tak by w ręku twoim stanowiły jedną całość. A jeśli potem mówić będą do ciebie rodacy: Czyż nam nie powiesz, co przez to masz na myśli? Wtedy powiedz im: Tak mówi Pan Bóg: Oto biorę drewno Józefa, które jest w ręce Efraima oraz plemion Izraela, jego sprzymierzeńców, i przykładam je do drewna Judy, i czynię je jednym drewnem po to, by w ręku moim byli jedno." (Ez 37,15-19)

Inne przykłady mówiące o jednej całości, złożonej z wielu elementów: "Ponadto przyszyjesz pięćdziesiąt kółek z brązu i nałożysz kółka na wstążki, i w ten sposób zwiążesz nakrycia przybytku ze sobą, że utworzą jedną całość." (Wj 26,11)

"zatrzymały się wody płynące z góry i utworzyły jakby jeden wał na znacznej przestrzeni od miasta Adam leżącego w pobliżu Sartan, podczas gdy wody spływające do morza Araby, czyli Morza Słonego, oddzieliły się zupełnie, a lud przechodził naprzeciw Jerycha." (Joz 3,16)

Warto też wspomnieć (bardzo ważne w kontekście obrazu tego, czym jest Trójca) że echad użyto także w wersecie "Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem." (Rdz 2,24)


2.Znaczenie wielu, będących jak jeden: "Dam im jedno serce i jedną zasadę postępowania, by się Mnie zawsze bali dla swego dobra i swych potomków." (Jr 32,39)

"wtedy zgromadził się cały lud, jak jeden mąż, na placu przed Bramą Wodną. I domagali się od pisarza Ezdrasza, by przyniósł księgę Prawa Mojżeszowego, które Pan nadał Izraelowi." (Ne 8,1)

3.Znaczenie jednakowe, takie same"Mieszkańcy całej ziemi mieli jedną mowę, czyli jednakowe słowa."(Rdz 11,1)

"i rzekł: Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić."(Rdz 11,6)

4.Znaczenie jednomyślnie: "Wystąpili wszyscy jednomyślnie, mówiąc: Nikt z nas nie odejdzie do swego namiotu ani nie uda się do domu!" (Sdz 20,8)

"Wrócił Mojżesz i obwieścił ludowi wszystkie słowa Pana i wszystkie Jego zlecenia. Wtedy cały lud odpowiedział jednogłośnie: Wszystkie słowa, jakie powiedział Pan, wypełnimy." (Wj 24,3)

To co napisałem powyżej jest o tyle istotne, że język hebrajski posiada słowo, które zawsze i bezwzględnie oznacza "jedyność" i to w sposób nie złożony np. "powiedział: weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jakie ci wskażę." (Rdz 22,2). Tym słowem jest jachid.

Występuje ono w Starym Testamencie 12 razy , ani razu jednak nie użyto go do jedyności Boga. Ten fakt jest tak dobitny dla ludzi posługujących się hebrajskim, że przeciwny idei Trójcy słynny XII wieczny teolog żydowski Majmonides , żeby usunąć wątpliwości swoich współwyznawców, zastąpił w Księdze Powtórzonego Prawa 6:4 słowo echad, słowem jachid.

Ix12 pisze:Jezus został poczęty za sprawa Ducha Swiętego, gdyby Dych Swięty był osoba to do niego Jezus mówiłby ojcze, a tak nie jest.
Człowik został stworzony na obraz Boga, czy duch człowieka to też odrębna osoba?


Notorycznie mylisz osoby boskie Duch święty nie jest Ojcem ani na odwrót.Mylisz Ducha świętego z duchem ludzkim.

Ix12 pisze:To ze dowiedziesz ze Jezus jest dobry niczego nie dowodzi, nie zaprzecza słowom Jezusa. Czy ktoś kto stara się udowodnić że Jezus mówi nieprawdę nie stoi po stronie diabła, jak ty?


Po stronie diabła stoisz Ty.Nie dość że manipulujesz i wykręcasz słowo Boże pod swoje nauki , to jeszcze odbierasz Jezusowi Jego chwałę, jesteś zwykłym zwodzicielem.

Ix12 pisze:Odwieczny nie znaczy że ktoś istniał zawsze, to tylko twoje gdybanie. Skoro jest czyimś synem musiał mieć początek, to logiczne w przeciwieństwie do tego co piszesz.


Ty tak na serio teraz ? Odwieczny to ktoś kto istnieje od zawsze.W Heb.7:3 czytamy o królu Melchisedeku którego rodowodu nigdzie nie ma w Biblii. Pojawia się nagle bez ojca, bez matki, bez rodowodu. Autor Listu do Hebrajczyków piszę że owa postać jest podobna do Syna Bożego w tym, że właśnie jest przedstawiona tak jakby była bez początku dni i końca życia:

"(1) Ten to Melchizedek, król Szalemu, kapłan Boga Najwyższego, wyszedł na spotkanie Abrahama, wracającego po rozgromieniu królów, i udzielił mu błogosławieństwa.
( 2 )Jemu Abraham także wydzielił dziesięcinę z całego [łupu]. Imię jego najpierw oznacza króla sprawiedliwości, a następnie także króla Szalemu, to jest Króla Pokoju.
(3) Bez ojca, bez matki, bez rodowodu, nie ma ani początku dni, ani też końca życia, upodobniony zaś do Syna Bożego, pozostaje kapłanem na zawsze"
(Hbr 7:1-3)

Notorycznie kłamiesz i przekręcasz Biblię , Syn nie miał początku. W Iz 43:10 czytamy o Bogu Ojcu, że "Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie". Widać z tego, że Jezus jako Bóg (J 20:28) nie mógł zaistnieć ani przed Ojcem, ani po Nim, nie mógł być też stworzony. Świadczy to o Jego ciągłym współistnieniu z Ojcem: "A Słowo było u Boga" (J 1:1), "który jest w łonie Ojca" (J 1:18.)

Ix12 pisze:Jezus ma przymioty boga i tylko tyle, jest jednym z synów Boga, człowiekiem..1 Tym 2:5 :mrgreen:


1.Pismo przypisuje Jezusowi czyny Boga Jahwe ze Starego Testamentu.

2.Pismo nadaje Jezusowi tytuły Boga.

3.Biblia przypisuje Jezusowi cechy Boga.

Ix12 pisze:Wcześniej w J;20 pisze ze posłał go Ojciec, że wstępuje do Ojca..Czyli wersja że jest owym Bogiem odpada, bo pisało by ze idzie do siebie, ze sam siebie posłał..Tu widać że Jezus jest pośrednikiem, nie można być pośrednikiem miedzy sobą a kimś innym..Pomyśl nad tym..
Absolutnie nie jest to jedna osoba..Przy okazji gdzie była trójca jak nie było Jezusa?


Grochem o ścianę...Słuchaj , nie zamierzam powtarzać Ci dziesiątki razy że Jezus i Ojciec NIE SĄ tą samą osobą , są natomiast JEDNYM Bogiem.Polemizujesz z własnym wymysłami a nie z rzeczywistą nauką o Trójcy.


BÓG jest ECHAD czyli pojedynczy..Czy zanim Jezus się urodził (Łukasza 1:35, Mateusza 1:20) Boga(trójcy) nie było, bo to wtedy jak napisano w biblii Jezus stał się Synem Boga. Wiesz kiedy Jezus otrzymał od Ojca Ducha Świętego? To znaczy że wcześniej go nie miał..Wcześniej nie robił cudów. :lmao:


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Ix12
Posty: 406
Rejestracja: 14 gru 2016, 13:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: Ix12 » 20 paź 2017, 13:13

kruszynka pisze:
zBiblia pisze:Jak co chcę badać? Pisma, tak jak to nakazane. Dlaczego uważasz, że tu jest mowa o Trójcy? Nie masz zamiaru tego zbadać?


Dlatego poniewaz że:
"Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,"

Jak bardzo powiększyć czcionkę byś mógł doliczyć do trzech?

Przyłączysz się do badania?


W kilku innych miejscach pisze o chrzcie w imieniu Jezusa, Ty je odrzucasz.
Od kiedy to syn, ojciec, duch to są czyjeś imiona? Moim zdaniem to nieudolna trynitarna manipulacja, sprzeczna z wieloma innymi miejscami w biblii.


Cały czas KAAN na PW straszy banem. Tacy tu są modzi..Poziom najwyżej śmieszny. Trynitarianie tak mają.
Kolasek
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2017, 12:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: Kolasek » 26 paź 2017, 11:36

Pozwolę sobie wrzucić fragment tekstu, który znalazłem w internecie. Autor próbuje udowodnić na podstawie analogii Jezusa z Mojżeszem, że Jezus nie jest Bogiem ale "jakby Bogiem". Opiera to oczywiście na jednym fragmencie i na podobieństwie Jezusa do Mojżesza. Niestety jest to strona ogólnodostępna i uważam, że na podstawie jednego czy dwóch wersetów nie powinien z taką pewnością pisać o Bóstwie Jezusa czy Jego braku.


Sprawdźmy jak się ma trójca do Biblii. Jana 4:24 „Bóg jest duchem”, Bóg nie ma ciała, a to, że jest nazywany też Ojcem, nie czyni z nich dwu różnych osób. A więc Bóg (który jest duchem) jest Ojcem. Obj. 3:1 „To mówi ten, który ma siedem duchów Bożych” – ten werset (moim zdaniem) miażdży postrzeganie Ducha Świętego jako „jednego z trzech bogów”, bo wychodziłoby na to, że Duchów Świętych jest siedem, a więc bogów jest dziewięć. Tak więc pozostaje nam już nie trójca, a dwójca – Duch Ojciec oraz Syn – Jezus Chrystus.

I tutaj już przestaje być tak łatwo, bo Jezus jest nazwany Bogiem. Z pomocą przychodzą… pierwsze księgi Biblii. II Mojż. 4:16 Bóg mówi do Mojżesza „będziesz dla niego jakby Bogiem”.

Trzy głębokie wdechy i idziemy dalej. Bóg ustanowił człowieka Bogiem (z dużej litery). Pomyśl teraz o Mojżeszu i o Jezusie, porównaj ich, na podstawie wiedzy, którą masz. Ja tylko przypomnę jedno podobieństwo, kiedy Mojżesz przyszedł na świat, został uratowany, bo ówczesny władca zarządził wymordowanie wszystkich nowo narodzonych chłopców. Kiedy Jezus przyszedł na świat… było dokładnie to samo.

Mojżesz przekazał Izraelowi Stare Przymierze, Jezus przekazał Nowe. Oczywiście oboje byli tylko pośrednikami, bowiem przymierza ustanowione były przez Boga. Biblia składa się z dwu Przymierzy – Stary Testament i Nowy Testament. To daje nam obraz tego, jak ważnymi osobami byli Mojżesz i Jezus, którzy te przymierza przekazali ludowi. Oboje zostali nazwani Bogami.

A na deser rozwiązanie tej zagadki – II Mojż. 33:5 „jeślibym tylko przez jedną chwilę, szedł pośród ciebie, zgładziłbym cię” (ludu Izraelski).

Bóg jest Święty! Bóg jest tak Święty, że gdybym przed nim stanął, to zabiłby mnie natychmiast bo jestem brudny i grzeszny i brzydzi się moim grzechem w swej czystej i nieskazitelnej świętości.

Chwała Bogu, za Jezusa, który został pośrednikiem i jako bezgrzeszny może stać przed Bogiem i wstawiać się za mną. Jezus został ustanowiony, tak jak dawniej Mojżesz, Bogiem dla ludu Bożego. I Kor 15:27-28 „Wszystko bowiem poddał pod stopy jego. (…) oprócz tego, który mu wszystko poddał. A gdy mu wszystko zostanie poddane, wtedy też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkim”. Jezus otrzymał wszelką władzę (oprócz władzy nad Ojcem), a kiedy wykona swoje zadanie – odda władzę Ojcu.

Podsumowując, trójca nie istnieje, nie ma wielu bogów, jest tylko jeden Bóg, który nie chce nas pozabijać, dlatego ustanowił pośrednika i nadał mu tymczasowo wszelką władzę. I nie jest to żadna nowość, bo niemalże taka sama sytuacja miała miejsce na kartach pierwszych ksiąg Starego Testamentu.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: KAAN » 26 paź 2017, 13:59

Kolasek pisze:Podsumowując, trójca nie istnieje, nie ma wielu bogów,.
Podsumowując, cytujesz kolejny paszkwil na temat Pana Jezusa, który nie opiera się o naukę Biblii, ale na wyrwanych wersetach z kontekstu nauczania całej Biblii. Biblia naucza że jest jeden Bóg który objawił się jako Ojciec, Syn i Duch Święty. Ojciec jest Bogiem , Syn jest Bogiem, Duch Święty jest Bogiem, ale Ojciec to nie Syn, ani Duch Święty, podobnie Syn to nie Ojciec, ani Duch Święty. Bóg jest jeden ale objawiony w trzech osobach.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Kolasek
Posty: 7
Rejestracja: 23 paź 2017, 12:35
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dlaczego Trójca?

Postautor: Kolasek » 26 paź 2017, 14:03

Ja wrzuciłem ten fragment, ponieważ się z nim nie zgadzam. A to podsumowanie należy do autora tego tekstu. Może powinienem jakoś to zaznaczyć, gdzie jest koniec? Po prostu chciałem żeby ktoś się odniósł do tego, bo przyznam, że wiele widziałem cytatów za i przeciw Bóstwu Jezusa. Natomiast nie przyszłoby mi do głowy, żeby przyrównać Jezusa i Mojżesza.



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości