Czy według katolików Jezus jest Bogiem?

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
krzysiek7
Posty: 8
Rejestracja: 19 gru 2011, 21:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy według katolików Jezus jest Bogiem?

Postautor: krzysiek7 » 11 mar 2014, 20:23

Ktoś z kim rozmawiałem twierdzi, że katolicy nie wierzą w to, że Jezus jest Bogiem.

Dlatego proszę o odpowiedzi tylko katolików czy uważają Jezusa za Boga? Wystarczy proste tak lub nie.


Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy według katolików Jezus jest Bogiem?

Postautor: Albertus » 11 mar 2014, 20:26

krzysiek7 pisze:Ktoś z kim rozmawiałem twierdzi, że katolicy nie wierzą w to, że Jezus jest Bogiem.

Dlatego proszę o odpowiedzi tylko katolików czy uważają Jezusa za Boga? Wystarczy proste tak lub nie.


A czy ten ktoś powiedział ci dlaczego tak twierdzi?


krzysiek7
Posty: 8
Rejestracja: 19 gru 2011, 21:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy według katolików Jezus jest Bogiem?

Postautor: krzysiek7 » 11 mar 2014, 20:33

Albertus pisze:
krzysiek7 pisze:Ktoś z kim rozmawiałem twierdzi, że katolicy nie wierzą w to, że Jezus jest Bogiem.

Dlatego proszę o odpowiedzi tylko katolików czy uważają Jezusa za Boga? Wystarczy proste tak lub nie.


A czy ten ktoś powiedział ci dlaczego tak twierdzi?


Bo rozmawiał z kimś kto jest katolikiem i ta osoba podobno tak twierdziła.

PS. Ja wiem, że to nieprawda. Starczy poszukać na necie. Ale chce mieć w tym temacie odpowiedzi katolików jako dowód.


Awatar użytkownika
niebieska777
Posty: 833
Rejestracja: 01 mar 2014, 19:04
wyznanie: Inne protestanckie
Lokalizacja: słowacja
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: niebieska777 » 11 mar 2014, 21:58

ja jestem katoliczką od małego, choć poszukującą, z wieloma rzeczami się nie zgadzam z nimi... ale jedno, czego jestem na 100% to to że wierzymy że Jezus Chrystus jest Synem Bożym, Bóg to Trójca: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Taka jest nasza wiara, takie jest credo.
może ktoś coś przekręcił i chodziło mu raczej o muzłumanów?


3. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi.
4. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły.
Obj 21:3-4
Zibi
Posty: 38
Rejestracja: 09 mar 2014, 17:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Zibi » 12 mar 2014, 07:39

Skoro Jezus jest synem Boga to znaczy że jest od niego młodszy. Zanim był Jezus nie było trójcy ? Kiedy Jezus umarł też nie było trójcy ? Bóg był znowu niekompletny? Co u tym myślicie?

Jak się ma nauka o trójcy do chociażby tego wersetu? Paweł chyba nie słyszał o trójcy..

1 Tym 2:5 (B.Gd.)

5 Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2014, 13:09 przez Zibi, łącznie zmieniany 1 raz.


Advocatus
Posty: 749
Rejestracja: 24 lis 2012, 14:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Advocatus » 12 mar 2014, 13:06

Zibi pisze:Skoro Jezus jest synem Boga to znaczy że jest od niego młodszy. Zanim był Jezus nie było trójcy ? Kiedy Jezus umarł też nie było trójcy ? Bóg był znowu niekompletny?

Stosujesz linearne (ludzkie) rozumienie czasu do Boga. Wieczność to nie szereg następujących po sobie dni, lecz ponadczasowość.

Zibi pisze:Jak się ma nauka o trójcy do chociażby tego wersetu? Paweł chyba nie słyszał o trójcy.. 1 Tym 2:5 ("Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.")

Naturalnie, że można wybrać szereg cytatów z Biblii na zaprzeczenie Trójcy. Kłopot w tym, że można wybrać równie dużo cytatów na poparcie tego, że Jezus był Bogiem. W tym sensie, oba poglądy da się wyprowadzić z Biblii. Bez odwołania się do tego, jak tę kwestię rozumieli bezpośredni uczniowie apostołów (literatura patrystyczna), problem jest nierozstrzygalny na gruncie stricte biblijnym. Poczytaj sobie odpowiednie wątki na kilkadziesiąt stron w działach "tylko dla protestantów" - bardzo pouczająca lektura.


Z cyklu Perełki eklezjalnohistoryczne na Forum: „To jest Sola Scriptura, chwilowo bez Scriptura."
Z cyklu Perełki teologiczne na Forum: „Bóg przestaje nękać swoimi upomnieniami tego, kogo zamyślił zgubić i odesłać do piekła.”
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 12 maja 2014, 23:16

wg większości katolików z mojego otoczenia Jezus nie jest Bogiem, chociaż mówią na niego Bóg...
Taka uwaga :->


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
daniell
Posty: 374
Rejestracja: 17 kwie 2014, 23:45
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Festung Breslau
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: daniell » 13 maja 2014, 03:46

Zibi
A Ty tak możesz bezkarnie udzielać się na forum ?

"Obecnie słudzy Jehowy nieczęsto mają do czynienia z odstępstwem w zborze. Kiedy jednak zetkniemy się z niebiblijnymi naukami—bez względu na ich źródło—musimy stanowczo je odrzucić. Niemądrze byłoby wdawać się w dyskusje z odstępcami, czy to osobiście, czy przez komentowanie ich blogów, czy też komunikując się z nimi w jakikolwiek inny sposób. Taka rozmowa—nawet gdyby miała służyć udzieleniu pomocy danej osobie—byłaby sprzeczna z omawianą tutaj radą biblijną. Jako słudzy Jehowy bezwzględnie się wystrzegamy odstępstwa, czyli je odrzucamy."

Cytat za "obserwatorkiem": Strażnica na 15 lipca 2014 s. 14. .


Jezus Cię kocha !
"Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną."
a1b@RT74
Posty: 23
Rejestracja: 23 lut 2014, 14:20
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: a1b@RT74 » 14 maja 2014, 15:14

nesto pisze:wg większości katolików z mojego otoczenia Jezus nie jest Bogiem, chociaż mówią na niego Bóg...
Taka uwaga :->


Coś ci się pokręciło.


Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 14 maja 2014, 18:05

nesto pisze:wg większości katolików z mojego otoczenia Jezus nie jest Bogiem, chociaż mówią na niego Bóg...
Taka uwaga :->

Cos pokreciles.To raczej Swiadkowie Jeh i im podobni wierza ze nie jest Bogiem choc nauczaja i mowia ze jest.
Jak juz ,to czesc katolikow uznaje Jezusa za Boga ale zyje tak jakby nim nie byl.


Contemplari et contemplata aliis tradere
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 14 maja 2014, 23:03

Ja nie pisałem o oficjalnym stanowisku kościoła, lecz o stanowisku większości znanych mi katolików.
Wiedzą o tym, że w Biblii napisano, że jedynym Bogiem jest tzw. Ojciec.
Jezus nie jest Bogiem Ojcem, bo jest podobno jego synem.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 15 maja 2014, 09:17

nesto pisze:Ja nie pisałem o oficjalnym stanowisku kościoła, lecz o stanowisku większości znanych mi katolików.
Wiedzą o tym, że w Biblii napisano, że jedynym Bogiem jest tzw. Ojciec.
Jezus nie jest Bogiem Ojcem, bo jest podobno jego synem.

Nie zgodze sie.
Katolicy wiedza ze tak Ojciec jak i Syn sa Bogiem,kwestia do debaty jest zas stopien znajomosci swojej wiary.
Osobiscie nie spotkalem sie z tym aby ktos nie wierzyl w Bostwo Jezusa,co najwyzej moga miec co niektorzy bledne o tym wyobrazenie,na czym ,tak na marginesie zeruja rozne grupy nietrynitarne np Swiadkowie Jeh.


Contemplari et contemplata aliis tradere
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 17 maja 2014, 21:04

Zibi pisze:Skoro Jezus jest synem Boga to znaczy że jest od niego młodszy. Zanim był Jezus nie było trójcy ? Kiedy Jezus umarł też nie było trójcy ? Bóg był znowu niekompletny? Co u tym myślicie?

Jak się ma nauka o trójcy do chociażby tego wersetu? Paweł chyba nie słyszał o trójcy..

1 Tym 2:5 (B.Gd.)

5 Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.

Bzdura. To, że Jezus jest Synem Boga nie oznacza, że jest od niego młodszy. Oznacza zaś, że Syn pochodzi od Ojca, tak jak blask pochodzi od płomienia. Gdy zapalisz płomień, np. zapałkę, czy blask pojawia się równocześnie z płomieniem, czy po nim? Odpowiem: równocześnie. :)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
inquisitio
Posty: 4898
Rejestracja: 15 maja 2012, 11:41
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: inquisitio » 18 maja 2014, 08:43

Dragonar pisze:
Zibi pisze:Skoro Jezus jest synem Boga to znaczy że jest od niego młodszy. Zanim był Jezus nie było trójcy ? Kiedy Jezus umarł też nie było trójcy ? Bóg był znowu niekompletny? Co u tym myślicie?

Jak się ma nauka o trójcy do chociażby tego wersetu? Paweł chyba nie słyszał o trójcy..

1 Tym 2:5 (B.Gd.)

5 Boć jeden jest Bóg, jeden także pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus.

Bzdura. To, że Jezus jest Synem Boga nie oznacza, że jest od niego młodszy. Oznacza zaś, że Syn pochodzi od Ojca, tak jak blask pochodzi od płomienia. Gdy zapalisz płomień, np. zapałkę, czy blask pojawia się równocześnie z płomieniem, czy po nim? Odpowiem: równocześnie. :)

Dokladnie.
Wazna sprawa jest tez uswiadomienie sobie roznicy w odbiorze relacji ojciec- syn w naszej kulturze i semiciej.My europejczycy jestesmy spatkobiercami kultury grecko-rzymskiej w ktorej relacja ojciec-syn zaklada gradacje,podporzadkownie.Kultura semicka,w ogole kultura i mentalnosc bliskowschodnia,w relacji ojciec- syn widzi podobienstwo ,identycznosc,pochodzenie a nie podporzadkowanie czy nierownosc.Wyraznie to widac w np Ew Jana 5,18 gdzie Ewangelista mowi wprost o tym podobienstwie,identycznosci i rownosci ojca i syna : ,,Zydzi tym bardziej usilowali Go zabic gdyz nie tylko nie zachowywal szabatu,ale nadto Boga nazywal swoim Ojcem CZYNIAC SIE PRZEZ TO ROWNY BOGU"
Zydzi dobrze zrozumieli roszczenia Jezusa lecz dla nich bylo ( i jest ) to bluznierstwem.

Ten brak rozroznienia kulturowego prowadzi do nieporozumien co do osoby i dziela Jezusa.
Nakladanie jednej mentalnosci na inna zawsze prowadzi do noeporozumien i herezji.


Contemplari et contemplata aliis tradere
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 18 maja 2014, 16:03

inquisitio pisze:
nesto pisze:Ja nie pisałem o oficjalnym stanowisku kościoła, lecz o stanowisku większości znanych mi katolików.
Wiedzą o tym, że w Biblii napisano, że jedynym Bogiem jest tzw. Ojciec.
Jezus nie jest Bogiem Ojcem, bo jest podobno jego synem.

Nie zgodze sie.
Katolicy wiedza ze tak Ojciec jak i Syn sa Bogiem,kwestia do debaty jest zas stopien znajomosci swojej wiary.
Osobiscie nie spotkalem sie z tym aby ktos nie wierzyl w Bostwo Jezusa,co najwyzej moga miec co niektorzy bledne o tym wyobrazenie,na czym ,tak na marginesie zeruja rozne grupy nietrynitarne np Swiadkowie Jeh.


Nie zrozumiałeś mnie.
Oni twierdza, że jest Bogiem i jednocześnie nie jest Bogiem..
Wystarczy spytać "Czy Jezus jest Bogiem" - odpowiedzą - "Tak. Oczywiście"
Potem pytasz "Jak może być Bogiem, skoro jest jego Synem" - wtedy mówią "No nie jest Bogiem, ale Synem Bożym" ale... "Ja i Ojciec jedno jesteśmy"..
Wtedy mówisz, że i my mamy z nimi być JEDNO. Tak więc czy jesteśmy Bogiem?
I wtedy zaczyna się jazda... :mrgreen:


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości