JHWH Pierwszy - Groźny.

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 02 gru 2013, 18:47

filius dei, przypomnę, że na początku posta, który, jak widzę, tak Cie poruszył, zaznaczyłem, że porównywanie przymierza ST z przymierzem NT nie ma sensu. Wtedy nie była dana ofiara Jezusa Chrystusa, i panowała zasada "oko za oko, ząb za ząb", a Izrael jako naród wybrany, można powiedzieć, miał szczególne względy u Boga, więc naród, który nie puścił go przez swój teren, gdy ten szedł do Ziemi Obiecanej musiał zostać wyrżnięty, a za ohydne grzech narodów (składanie ofiar z dzieci, homoseksualizm, nierząd kultowy) Bóg je niszczył, bo ofiary Syna Bożego jeszcze nie było. Teraz jest inaczej, bo mamy możliwość pokuty i krew Jezusa obmywa nas z grzechów.

Czy Bóg się zmienił? Nie, ale dzięki ofierze krwi Jezusa daje możliwość pokuty dla człowieka.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 02 gru 2013, 23:57

Teraz jest czas łaski dla Izraela i dla pogan ale ten czas niedługo się skończy.

Obj 11:15 - I zatrąbił siódmy anioł; i odezwały się w niebie potężne głosy mówiące: Panowanie nad światem przypadło w udziale Panu naszemu i Pomazańcowi jego i królować będzie na wieki wieków.
11:16 - A dwudziestu czterech starszych, którzy siedzą na tronach swoich przed Bogiem, upadło na oblicza swoje i oddało pokłon Bogu,
11:17 - mówiąc: Dziękujemy ci, Panie, Boże Wszechmogący, który jesteś i byłeś, że przejąłeś potężną władzę swoją i zacząłeś panować;
11:18 - i popadły w gniew narody, lecz i twój gniew rozgorzał, i nastał czas sądu nad umarłymi, i oddawanie zapłaty sługom twoim prorokom i świętym, i tym, którzy się boją imienia twego, małym i wielkim, oraz wytracenia tych, którzy niszczą ziemię.

Bóg może więc ogłosić rok łaski i ogłosić jego koniec. Ale to będzie ten sam Bóg. Kiedy przyszedł Pan Jezus był to czas jednego pokolenia. Czyli bardzo krótki czas. Wiele osób nawet nie miało pojęcia co się wówczas wydarzyło.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 03 gru 2013, 13:08

filius dei pisze:A ja zgadzam się z nesto, Bóg w ST a Bóg w NT to zupełnie co innego a przecież Bóg się nie zmienia, wy sami nauczyliście się wyimaginowanego "boga miłości" piszesz Effata że Bóg kazał wyżynać te narody z powodu ich ohydnych grzechów a Ty sam nie jesteś lepszy i żaden z nas nie jest lepszy i gdy Bóg zechce to w każdej chwili może wytracić każdego z nas, więc się obudźcie i przestańcie pisać przesłodzone bajeczki.


To jest ten sam Bog, ktory w Starym Testamencie oglosil swoje imie "Jam Jest". Tym Bogiem jest Jezus Chrystus:

(3) On, który jest odblaskiem chwały i odbiciem jego istoty i podtrzymuje wszystko słowem swojej mocy, dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy majestatu na wysokościach
(List do Hebrajczyków 1:3, Biblia Warszawska)


Pan Bog jest takze Bogiem zazdrosnym, gniewnym i strasznym. Ale jest rownoczesnie miloscia. Zyjemy w czasie łaski, jak napisal "Chce wierzyc". Dlatego Boza milosc, Jezus Chrystus:

... jest cierpliwa, miłość jest dobrotliwa, nie zazdrości, miłość nie jest chełpliwa, nie nadyma się, (5) nie postępuje nieprzystojnie, nie szuka swego, nie unosi się, nie myśli nic złego, (6) nie raduje się z niesprawiedliwości, ale się raduje z prawdy; (7) wszystko zakrywa, wszystkiemu wierzy, wszystkiego się spodziewa, wszystko znosi. (8) Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.
(1 list do Koryntian 13:4-8, Biblia Warszawska)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 gru 2013, 14:32

Ezech 33:11 - Powiedz im: Jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, a raczej, by się bezbożny odwrócił od swojej drogi, a żył. Zawróćcie, zawróćcie ze swoich złych dróg! Dlaczego macie umrzeć, domu izraelski?

Ozea 6:6 - Gdyż miłości chcę, a nie ofiary, i poznania Boga, nie całopaleń.

Mat 9:13 - Idźcie i nauczcie się, co to znaczy: Miłosierdzia chcę, a nie ofiary. Nie przyszedłem bowiem wzywać sprawiedliwych, lecz grzeszników.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 27 cze 2014, 21:07

Trochę lipę czuję. Tyle, że nie w NT, tylko w nauczaniu różnych wyznań.Problem nie polega na tym co napisałeś nesto, tylko na tym, czemu są wycinane pewne słowa z tłumaczeń, czy też zastępowane innymi jak w przypadku "klątwy" zamiast "wyrżnięcia".

Dalej, co się stało z "Księgą wojen Jahwe" wspomnianą w ST?

Filius dei też dobrze pisze, nie warto wierzyć w przesłodzone bajeczki. Jakie miłosierdzie Boga, taka i jego zapalczywość, co tu kryć.

A co do Jezusa. To nie był to troskliwy miś, czy hipis. Pił wino, zmienił na weselu wodę w wino co najmniej 480 litrów. Bił ludzi, wywracał stoły (wygonienie przekupniów ze świątyni). A nie tylko uzdrawiał, wskrzeszał, pocieszał i głosił nauki. Można śmiało powiedzieć, że nic sobie nie robił z obyczajów tamtejszych czasów.

To ludzi się uczy bajek, a nie prawdy.


Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 27 cze 2014, 21:19

Poza tym podoba mi się taki Bóg, który się nie p... Nie patyczkuje.
Z resztą nie lituj się nad Kananejczyki to były s... Byli to
sodomici prawdopodobnie, mordercy i w ogóle grzesznicy. Należało im się.

Z resztą jak nam wszystkim, chwalmy Pana za jego miłosierdzie, które nam okazał.


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 23 lip 2014, 21:09

hmhmm, Żydom tez się należało, w końcu zabili Jezusa..
Jesteś religijnym fanatykiem i powinieneś zostać zdelegalizowany.. :lol:
Nie można zabijać. Nikogo. Wyjątkiem jest obrona konieczna innej osoby przed nieuprawnioną napaścią.
Argumenty "należało im się" są z Islamu pomieszanego ze średniowiecznym katolicyzmem. :oops:

Widziałeś kiedyś niemowlę, któremu Żyd posłany od Boga podrzyna gardło?
Albo matkę zabijaną na oczach dzieci?
Czy ty wiesz co piszesz?!!


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 23 lip 2014, 23:28

nesto pisze:hmhmm, Żydom tez się należało, w końcu zabili Jezusa..
Jesteś religijnym fanatykiem i powinieneś zostać zdelegalizowany.. :lol:
Nie można zabijać. Nikogo. Wyjątkiem jest obrona konieczna innej osoby przed nieuprawnioną napaścią.
Argumenty "należało im się" są z Islamu pomieszanego ze średniowiecznym katolicyzmem. :oops:

Widziałeś kiedyś niemowlę, któremu Żyd posłany od Boga podrzyna gardło?
Albo matkę zabijaną na oczach dzieci?
Czy ty wiesz co piszesz?!!

Wiem i wiem, też, że wielu ludzi się z tym nie zgodzi. Bóg robi co chce, moim zdaniem słusznie postąpił z Kananejczykami. A co do Żydów, to dostali za ukrzyżowanie Jezusa i to porządnie. Wyrżnięto wielu z nich, a ich wspaniała świątynia legła w gruzach.

Natomiast obecnie też mamy inne czasy. Żaden chrześcijanin nie ma obowiązku kogokolwiek zabijać. Natomiast nie licz na to, że będę współczuł tym co zamordowali Chrystusa czy jakimś starożytnym czcicielom demonów.


Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 23 lip 2014, 23:32

filius dei pisze:A ja zgadzam się z nesto, Bóg w ST a Bóg w NT to zupełnie co innego a przecież Bóg się nie zmienia, wy sami nauczyliście się wyimaginowanego "boga miłości" piszesz Effata że Bóg kazał wyżynać te narody z powodu ich ohydnych grzechów a Ty sam nie jesteś lepszy i żaden z nas nie jest lepszy i gdy Bóg zechce to w każdej chwili może wytracić każdego z nas, więc się obudźcie i przestańcie pisać przesłodzone bajeczki.

Ja żadnych dzieci żywcem nie spalam. Bałwanów też nie czczę, nie wróżę i staram się żyć w miarę uczciwie. Nie mówię, że jestem bezgrzeszny, natomiast rozmiar grzechu też jest różny. Mogę Ci dobrą prostytutkę pokazać, która z potrzebującym zawsze się podzieli. A mogę też wskazać księdza, który na głodnego nawet nie spojrzy. Jeśli Bóg kogoś uśmierca, lub kazał uśmiercać to musi mieć do tego naprawdę dobry powód.


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 24 lip 2014, 21:20

hmhmm pisze:Jeśli Bóg kogoś uśmierca, lub kazał uśmiercać to musi mieć do tego naprawdę dobry powód.

A nie wydaje ci się, że powód mieli TYLKO ludzie?
Na dodatek wykorzystali "Boga" aby usprawiedliwiać swoje zbrodnie.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 24 lip 2014, 21:30

nesto pisze:
hmhmm pisze:Jeśli Bóg kogoś uśmierca, lub kazał uśmiercać to musi mieć do tego naprawdę dobry powód.

A nie wydaje ci się, że powód mieli TYLKO ludzie?
Na dodatek wykorzystali "Boga" aby usprawiedliwiać swoje zbrodnie.

Można przyjąć taką możliwość. Lecz czy wtedy biblia raczej nie wspominałaby o wspaniałości Izraelitów? Tymczasem poza wybraniem przez Boga (ze względu na przodków) nic takiego tam nie ma.


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: nesto » 24 lip 2014, 21:39

Nie ma? Jest!
Popatrz jak cały czas Bóg z Izraelem "ma sztamę".
NT pomiń, bo to wg Izraela pogaństwo.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: hmhmm » 24 lip 2014, 21:47

nesto pisze:Nie ma? Jest!
Popatrz jak cały czas Bóg z Izraelem "ma sztamę".
NT pomiń, bo to wg Izraela pogaństwo.

No, nie cały czas, dał im też nieźle popalić. Jak królestwo północne zostało wysiedlone przez Asyryjczyków, a południowe rozwalone w drobny mak przez Babilonię. Pomijam NT.


mirka
Posty: 913
Rejestracja: 29 lip 2010, 21:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mirka » 24 lip 2014, 21:54

hmhmm pisze:Natomiast obecnie też mamy inne czasy. Żaden chrześcijanin nie ma obowiązku kogokolwiek zabijać. Natomiast nie licz na to, że będę współczuł tym co zamordowali Chrystusa czy jakimś starożytnym czcicielom demonów.
To mowisz ze Zydzi zamordowali Jezusa?



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość