Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: kontousunięte1 » 30 maja 2017, 17:11

Polecam Wam krótki artykuł mojego ulubionego pastora ;-) : http://tab.org.pl/?p=475


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: Janek » 31 maja 2017, 23:51

Jezus Chrystus umarł za swój Kościół. Jezus Chrystus umarł za wybranych. I za nikogo więcej.
Niestety pastor się myli.
Biblia jasno naucza,że nie tylko za kościół,wybranych
ale za grzechy całego świata czyli też ludzi którzy nie uwierzą i nie skorzystają z ofiary.
Gdyby Jezus nie nie umarł za grzechy całego świata,każdego,to nie każdy mógłby skorzystać z ofiary.

On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata. (1 J 2, 2)


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: kontousunięte1 » 01 cze 2017, 10:19

Janek pisze:Jezus Chrystus umarł za swój Kościół. Jezus Chrystus umarł za wybranych. I za nikogo więcej.
Niestety pastor się myli.
Biblia jasno naucza,że nie tylko za kościół,wybranych
ale za grzechy całego świata czyli też ludzi którzy nie uwierzą i nie skorzystają z ofiary.
Gdyby Jezus nie nie umarł za grzechy całego świata,każdego,to nie każdy mógłby skorzystać z ofiary.

On bowiem jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, i nie tylko nasze, lecz również za grzechy całego świata. (1 J 2, 2)


Dziękuję, Janek za głos i cytat. Muszę przyznać, że celowo nie skomentowałam artykułu, bo....już sama zwątpiłam co do własnej wiary w tym temacie.
Mnie to pobudziło do dość smutnej i takiej ogólnej refleksji. A mianowicie: czy nasi wszyscy protestanci (chodzi mi o główne przynajmniej nurty, a nie jakieś "odpryski") jednak nie powinni zebrać się na "do kupy" i ustalić jedną naukę w kwestiach ważnych, zasadniczych, dotyczących wykładni Pisma Świętego.
W przeciwnym razie rzeczywiście każdy człowiek czytający Biblię, jest skazany niejako na własne rozumienie , a ono może być błędne.
W dodatku, niestety słusznie, katolicy i inni, mogą nam nieustannie pluć w twarz, że mnóstwo denominacji, że każdy po swojemu, itp.itd.
Ja nie wątpię, że mój ukochany pastor jest prowadzony przez Ducha św., ale i nie wątpię, że ktoś głoszący, że Jezus umarł za grzechy świata, też jest prowadzony przez Dśw.
I co taka biedna i głupiutka owca ma zrobić?
Panowie nauczający, proszę was do tablicy ;-) :shy:


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: Janek » 03 cze 2017, 19:45

Wszyscy cicho siedzą to ja napiszę.
Nie ma szans dojść do pełnego forumowego porozumienia.
Ktoś może udawać,że się zgadza,ale myślał będzie i tak odwrotnie.
To jednak forum dyskusyjne...I każdego nowego usera trza by było brać na warsztat lub odmawiać mu "grupy".
Różnice były już za życia Apostołów:ja Pawłowy,ja Kefasowy itd i tak już będą do "końca".Bezrozumnymi katolikami najlepiej się nie przejmować.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: kontousunieteMtl » 05 cze 2017, 11:45

Janek pisze:Różnice były już za życia Apostołów:ja Pawłowy,ja Kefasowy itd i tak już będą do "końca".

Te roznice to dowod, ze poruszamy sie po omacku w duchowych ciemnosciach...ze jestesmy w stanie duchowej martwoty.

Po narodzeniu z Ducha Sw. zmienia sie rzeczywistosc i znikaja roznice. Nikt z nowonarodzonych czlonkow Kosciola Chrystusa nie ma watpliwosci do kogo nalezy.

Ludzie otwarci na MILOSC sa w stanie uswiadomic sobie stan martwoty duchowej i przyjac Ewangelie.

Jezus , owszem, umarl za wszystkich... "aby kazdy, kto w Niego uwierzy mial zycie wieczne". Nie znaczy to jednak, ze wszyscy uwierza.

KOSCIOL to nie krk ani jakakolwiek denominacja protestancka na ziemi lecz organizacja duchowa dzialajaca doskonale i bezpieczna ...wolna i nieskazona wplywami swiata pograzonego we " wladzy niegodziwca".


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: kontousunięte1 » 05 cze 2017, 14:56

KOSCIOL to nie krk ani jakakolwiek denominacja protestancka na ziemi lecz organizacja duchowa dzialajaca doskonale i bezpieczna ...wolna i nieskazona wplywami swiata pograzonego we " wladzy niegodziwca".


Wiesz, teoretycznie masz rację. Tylko nurtuje mnie w związku z tym kilka pytań. Choćby takie, że ustanowiono w Zborach (mówię o św.Pawle i tamtych czasach) starszych, prezbiterów itd., a więc jakieś "władze", jakąś tam hierarchię, nauczycieli itd. Wiemy, że obecnie też mamy takie struktury zborowe, ale jaką pewność, że jesteśmy prawidłowo nauczani? Sam widzisz ile różnic, ile zdań, ile niuansów w nauczaniu. Co więcej. Czasami przez lata słuchamy jakiegoś nauczyciela/wykładowcy Słowa, aż tu nagle okazuje się, że zostaje on uznany za zwodziciela, bo coś tam zaczął gadać nie tak. I tak jedna denominacja drugiej denominacji zarzuca to i owo. Czy zostajemy rzeczywiście sami? Bo mówić, że mnie Duch św.prowadzi to wiadomo, mówi każdy. Ale czy można nauczać na ten sam temat różnie?
Może i to mało ważne pytania i niepotrzebne wątpliwości, jednak, jak ktoś się już raz zawiódł, to faktycznie może się pogubić. Całkiem prywatnie i w sprawach nie związanych z wiarą powiem ci, że ja od jakiegoś czasu nie ufam nikomu. Czy ma dojść i do tego, że lepiej zarzucić wszelkie kontakty, bo nie wiadomo, czy ktoś nie wyprowadzi nas w przysłowiowe maliny? A przecież wiara/religia to ważniejsze sprawy niż zaufanie w kwestiach świeckich.


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: kontousunieteMtl » 05 cze 2017, 15:55

kontousunięte1, wszyscy zyjemy tu na ziemi i mamy z grubsza podobne watpliwosci, ze zostaniemy wyprowadzeni w przyslowiowe maliny.

Jednak takie obawy wynikaja z braku wiary w opieke Ducha Sw. A to z kolei oznacza, ze wiara nasza jest jeszcze w "powijakach".

Osobiscie mam podobne doswiadczenia jak ty i zadnych podstaw aby w waznych sprawach zdawac sie na ludzi.

Wychodze z bagna krk, bo jestem wierzaca osoba, znajaca Slowo Boze na tyle, ze potrafie odroznic ziarno od plew.

Nie naleze do zadnego zboru, bo do kazdego mam zastrzezenia.

Tu na tym forum sa osoby wierzace podobnie jak ja i w zwiazku z tym czuje sie tutaj po częsci wsrod "swoich".

Tak jak piszę, Kosciol jest organizacja duchowa, skupiajaca osoby narodzone na nowo z Ducha Sw., pochodzace ze wszystkich chrzescijanskich zborow.
Czy dany zbor naucza zgodnie z Prawda , musimy sami sprawdzac z nieustanna modlitwa o zrozumienie Slowa Bozego.

Moja wiara wyplywa z serca i poparta jest wiedza z Biblii i historii, a takze z zycia i to wszystko sprawia, ze wierze coraz bardziej w Bozy Plan i w to, ze w tym Wielkim Planie mam swoje miejsce wsrod tych, ktorzy beda zyc.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: kontousunięte1 » 05 cze 2017, 16:15

Faktycznie, sytuacja nieco podobna. Jednak do zboru trzeba należeć. A ja nie należę do żadnego od lat. Co więcej, nie mam żadnej ochoty na jakiekolwiek kontakty z ludźmi. Żadnymi. Czy to "ze świata", czy wierzącymi. Kontakt na forum z wierzącymi całkowicie zaspokaja moje potrzeby obcowania z kimkolwiek. To chyba nie jest normalne, ale ja nic na to nie mogę poradzić, od lat. Kiedyś byłam bardzo towarzyską i otwartą osobą (towarzyską - nie w sensie latania po knajpach czy podobnych instytucjach, ale w sensie dobrego i chętnego kontaktu z ludźmi).
Pamiętam, że wiele lat temu czytałam książki (i to polecane przez protestantów) np. Billego Grahama (wręcz roztapiano się nad nim), a potem nagle wow - zwodziciel. Było też kilka innych nazwisk, powszechnie znanych, chętnie słuchanych i czytanych, a obecnie odrzuconych. Teraz nie mam wielkich kłopotów z rozpoznaniem nauk, ale dostrzegam, że różni nauczyciele mają różne wykłady i różne spojrzenie na sprawy zawarte w Słowie Bożym. To dość denerwujące, szczególnie w czasie rozmów. Czasami okazuje się, że latami człowiek jakieś nauczanie przyjął ze zrozumieniem i nagle bum! Ktoś ogłasza, że źle, że ma być inaczej. I dawaj...tłumaczy co i jak, no i mówisz - ok, faktycznie, można i tak sprawę rozumieć. I człowiek głupieje.A to zniechęca i wpada się w jeszcze gorszą izolację i nieufnośc. :-(


kontousunieteMtl
Posty: 1618
Rejestracja: 02 kwie 2017, 13:11
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: kontousunieteMtl » 05 cze 2017, 17:48

kontousunięte1 pisze: Jednak do zboru trzeba należeć.



Latwo powiedziec...Ale do ktorego ?


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: Janek » 07 cze 2017, 12:10

motyl pisze:Latwo powiedziec...Ale do ktorego ?

Do tego który nie popadł w wielki odstępstwo
i głosi zbawienie z wiary.
Nie naleze do zadnego zboru, bo do kazdego mam zastrzezenia.

Już Apostołowie mieli zastrzeżenia do zborów
jednak nie nakazywali rozłączenia jeśli nie było tam jakiegoś większego odstępstwa.
Apostoł Paweł w liście do Hbr powtórzył przykazanie które nakazywało zbierać się ludowi Bożemu razem..
kontousunięte1 pisze:Było też kilka innych nazwisk, powszechnie znanych, chętnie słuchanych i czytanych, a obecnie odrzuconych. Teraz nie mam wielkich kłopotów z rozpoznaniem nauk, ale dostrzegam, że różni nauczyciele mają różne wykłady i różne spojrzenie na sprawy zawarte w Słowie Bożym.

Też oglądam sporo,ale nie mam z tym problemu.
Musisz pierw sama ustalić czy Twoja budowla jest zbudowana na Słowie Bożym czy ludzkim..
Sprawdzić wszystko dokładnie w co wierzysz.Przekonać samą siebie i porównywać wszystko z całym nauczaniem Biblii.


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: kontousunięte1 » 07 cze 2017, 12:18

Janek, teraz to ja już wiem (chociaż zdarza się inaczej), ale jako kiedyś początkująca...to niezły młyn miałam i zamieszanie. To samo czeka każdego początkującego, raczkującego protestanta, który chce poznać wykład Pśw.
Piszesz, że :"głosi zbawienie z wiary."....toż nawet krk tak głosi oficjalnie. To chyba nie jest dobry wyznacznik. Każda protestancka denominacja to głosi, a potem co za dziwy wychodzą?


Janek
Posty: 2717
Rejestracja: 11 sty 2015, 14:30
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Za kogo umarł Jezus - krótki artykuł

Postautor: Janek » 07 cze 2017, 12:22

No tak,ale kiedy piszę o zbawieniu z wiary do was ;) to wiecie mniej więcej,że chodzi min o takie denominacje
jak Baptyści,K,W,Chrześcijan i inne typowo samo wiarowo głoszeniowe wspólnoty :-P
W tych z tego co mi wiadomo nie ma żadnych ukrytych "haczyków uczynkowych"
Wszystko jest dobrze póki dana osoba ma otwarty umysł,
myśli samodzielnie i na pierwszym miejscu
u niej jest Słowo Boże..



Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości