Interpretacja Objawienia

Jak się to wszystko skończy ....

Jaka interpretacja księgi Objawienia według ciebie jest nawłaściwsza:

preteryzm
0
Brak głosów
historycyzm
1
9%
futuryzm
3
27%
inne
5
45%
nie wiem
2
18%
 
Liczba głosów: 11
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 26 cze 2013, 13:56

A mógłbyś w skrócie streścić na czym to polega, a nie tylko linki dawać?


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 26 cze 2013, 15:42

Cosmo pisze:A mógłbyś w skrócie streścić na czym to polega, a nie tylko linki dawać?


Każda wizja lub cykl jest analogiczna lub ponownie opowiadajaca (tj. podsumowujaca) wcześniejsze wizje lub cykle, ale stopniowo ujawnia więcej o przyszłości (np. wielo-perspektywiczna w informacji, nacisku, aspektach lub detalach), w sposób w który, spędza więcej czasu opisując przyszłość i mniej czasu opisująca przeszłość. Wielo-perspektywiczny charakter przyszłości każdej wizji dotyczy także tego, jak każda wizja ponownie opisuje przeszłość lub teraźniejszość.

Obrazek przedstawia podzial Objawienia wg Progressive Parallelism.

Obrazek

Dopiero wczoraj sie lepiej zetknalem z ta idea. Jak uwazacie?


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Psrus
Posty: 4052
Rejestracja: 11 paź 2008, 17:34
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Psrus » 26 cze 2013, 16:54

Ja tego nie rozumiem.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 26 cze 2013, 17:04

Cosmo pisze:Ja tego nie rozumiem.


Chodzi o to że opisy nie są chronoloicznie jeden po drugim ale nie jako obok siebie
Czytasz 1-3 odpowiada to opisowi 4-7
Potem masz 8-11 i 12 -14 ale to cały czas opis tego samego w kółko ale z różnych perspektyw.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 26 cze 2013, 17:10

Lash pisze:Chodzi o to że opisy nie są chronoloicznie jeden po drugim ale nie jako obok siebie
Czytasz 1-3 odpowiada to opisowi 4-7
Potem masz 8-11 i 12 -14 ale to cały czas opis tego samego w kółko ale z różnych perspektyw.


O wlasnie. O tym jest Progressive Parallelism. Jak sie na to zapatrujecie? - Ja nie mam zbytnio zdania dzis jakos o 2 w nocy sie z tym zetknalem (boli mnie noga, nie moge chodzic - wiec spac tez nie moglem).


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 27 cze 2013, 09:47

Dla chetnych - An Evening of Eschatology - Piper, Hamilton, Wilson, Storms

http://www.youtube.com/watch?v=W75bzrvJtLs

To wideo przestawia dyskusje o roznych interpretacjach "millenium" z Apokalipsy rozdzial 20. Trzy glowne punkty widzenia to:

Premillennialism (broniony przez Jim Hamilton),
Postmillennialism (broniony przez Doug Wilson),
Amillennialism (broniony przez by Sam Storms).

Moderatorem dyskusji jest John Piper.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 27 cze 2013, 18:56

Imperator pisze:
Lash pisze:Chodzi o to że opisy nie są chronoloicznie jeden po drugim ale nie jako obok siebie
Czytasz 1-3 odpowiada to opisowi 4-7
Potem masz 8-11 i 12 -14 ale to cały czas opis tego samego w kółko ale z różnych perspektyw.


O wlasnie. O tym jest Progressive Parallelism. Jak sie na to zapatrujecie? - Ja nie mam zbytnio zdania dzis jakos o 2 w nocy sie z tym zetknalem (boli mnie noga, nie moge chodzic - wiec spac tez nie moglem).


Bo nie czytasz blogów

http://chcewierzyc.blogspot.com/2010/04/objawienie.html

http://chcewierzyc.blogspot.com/p/diagram-proroctw.html

Taka interpretacja jest może trudniejsza i nie można odpowiedzieć na wszystkie pytania ale ja sądzę że taka właśnie interpretacja może być najwłaściwsza. Oczywiście przedstawiłem tylko część.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.
http://chcewierzyc.blogspot.com/
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 02 lip 2013, 23:50

Chcę wierzyć na blogu pisze:Celowo pominąłem opis Tysiącletniego Królestwa, które według biblistów opisuje tysiącletnie panowanie Chrystusa które ma nastąpić po przyjściu Chrystusa i objęciu panowania. Istnieją jednak argumenty, które przeczą takiej interpretacji tego proroctwa. Najważniejszym z nich jest brak wymienionego wydarzenia przez Chrystusa, kiedy był i nauczał wśród uczniów

Jezus, kiedy był i nauczał wśród uczniów, mówił o tym, że "przy odrodzeniu" (a tak Żydzi nazywali erę mesjańską od czasów ST) 12 apostołów będzie sądzić 12 pokoleń Izraela na 12 tronach [Mat. 19:28].

Uczniowie zapytali Pana Jezusa, jaki będzie znak Jego przyjścia i KOŃCA WIEKU (a nie końca świata jak błędnie podaje przekład BW) [Mat. 24:3]. Koniec wieku to było pojęcie oznaczające koniec ery teraźniejszej i początek ery mesjańskiej. W Mat. 24 Jezus dokładnie im opowiedział, jakie będą znaki poprzedzające Jego przyjście, koniec ery obecnej i początek ery mesjańskiej.

W Dz. Ap. 1:6-8 uczniowie zapytali Jezusa po jego zmartwychwstaniu, czy teraz odbuduje królestwo Izraelowi. A to miało się odbyć w erze mesjańskiej. Jezus odpowiedział im, że nie jest im dane znać CZASY I CHWILE, które Ojciec USTANOWIŁ:

"Gdy oni tedy się zeszli, pytali go, mówiąc: Panie, czy w tym czasie odbudujesz królestwo Izraelowi? Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił, ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi" [Dz. Ap. 1:6-8]

Uczniowie zapytali o odbudowanie Izraela w erze mesjańskiej. Czy Pan Jezus odpowiedział, że nie będzie żadnej ery mesjańskiej? Nie. Powiedział, że Ojciec ustanowił czasy i chwile, ale uczniowie maja się teraz zająć czymś innym.

Uważam, że jeśli ktoś twierdzi, że Jezus nie wymienił ery mesjańskiej podczas swego nauczania, to najzwyczajniej nie przeczytał Nowego Testamentu. Co więcej, nie zna w ogóle Starego Testamentu i nie potrafi zrozumieć, jak obydwie te części Biblii są ze sobą połączone. Pomijam już fakt, że nie zna kontekstu kulturowego nauczania Jezusa.

"A gdy przyjdzie Syn Człowieczy w chwale swojej i wszyscy aniołowie z nim, wtedy zasiądzie na tronie swej chwały. I będą zgromadzone przed nim wszystkie narody, i odłączy jedne od drugich, jak pasterz odłącza owce od kozłów. I ustawi owce po swojej prawicy, a kozły po lewicy. Wtedy powie król tym po swojej prawicy: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego, odziedziczcie Królestwo, przygotowane dla was od założenia świata" [Mat. 25:31-34]

Oto tekst równoległy, mówiący o tym samym wydarzeniu:

"Bo oto w owych dniach i w owym czasie, gdy odmienię los Judy i Jeruzalemu, zgromadzę wszystkie narody i sprowadzę je do Doliny Józafata, i tam się z nimi rozprawię z powodu mojego ludu i mojego dziedzictwa, Izraela, ponieważ rozproszyli je między ludy pogańskie i podzielili mój kraj. (...) I poznacie , że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem, który mieszkam na Syjonie, świętej mojej górze. Wówczas Jeruzalem będzie święte, a obcy już nie będą przez nie przechodzili. W owym dniu góry będą ociekać moszczem, a pagórki opływać mlekiem, i wszystkie potoki judzkie będą pełne wody, a z przybytku Pana wypływać będzie źródło i nawodni Dolinę Akacji. Egipt zamieni się w pustynię, a Edom w goły step z powodu gwałtu zadanego synom Judy, gdyż w ich ziemi przelewali krew niewinną. Lecz Juda będzie zamieszkana po wszystkie czasy, a Jeruzalem po wszystkie pokolenia. I pomszczę ich krew, której dotąd nie pomściłem. A Pan zamieszka na Syjonie" [Joel 3:6-7,22-26]


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 03 lip 2013, 10:23

Lelek pisze:
Chcę wierzyć na blogu pisze:Celowo pominąłem opis Tysiącletniego Królestwa, które według biblistów opisuje tysiącletnie panowanie Chrystusa które ma nastąpić po przyjściu Chrystusa i objęciu panowania. Istnieją jednak argumenty, które przeczą takiej interpretacji tego proroctwa. Najważniejszym z nich jest brak wymienionego wydarzenia przez Chrystusa, kiedy był i nauczał wśród uczniów

Jezus, kiedy był i nauczał wśród uczniów, mówił o tym, że "przy odrodzeniu" (a tak Żydzi nazywali erę mesjańską od czasów ST) 12 apostołów będzie sądzić 12 pokoleń Izraela na 12 tronach [Mat. 19:28].


Czyli obecne czasy Mesjasza Władcy :)


Lelek pisze:
Uczniowie zapytali Pana Jezusa, jaki będzie znak Jego przyjścia i KOŃCA WIEKU (a nie końca świata jak błędnie podaje przekład BW) [Mat. 24:3]. Koniec wieku to było pojęcie oznaczające koniec ery teraźniejszej i początek ery mesjańskiej.


Mylisz sie to koniec ERY starotestamentowej i czasów ostatecznych czyli naszych :) Bowiem żyjemy w czasach ostatecznych mesjańskich :)

Lelek pisze: W Mat. 24 Jezus dokładnie im opowiedział, jakie będą znaki poprzedzające Jego przyjście, koniec ery obecnej i początek ery mesjańskiej.


Nie ma tam ani słowa o Erze mesjanskiej ... ale jest o powrocie Pana Na sąd.


Lelek pisze: W Dz. Ap. 1:6-8 uczniowie zapytali Jezusa po jego zmartwychwstaniu, czy teraz odbuduje królestwo Izraelowi. A to miało się odbyć w erze mesjańskiej. Jezus odpowiedział im, że nie jest im dane znać CZASY I CHWILE, które Ojciec USTANOWIŁ:

"Gdy oni tedy się zeszli, pytali go, mówiąc: Panie, czy w tym czasie odbudujesz królestwo Izraelowi? Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił, ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi" [Dz. Ap. 1:6-8]


Bowiem nie jest to przedmiotem ich problemów tak samo jak i twoich :)
Ale ty niczym oni zadajesz pytanie o złe rzeczy :)
ST nie mówi ani słowa o innej erze mesjańskiej niz obecna :) ( pomijam nowe niebo i ziemie )

Lelek pisze:
Uczniowie zapytali o odbudowanie Izraela w erze mesjańskiej.


Oczywiście że nie - nawet nie ma takiej sugesti w tym pytaniu :) i wczytywanie tgo tam jest błętem interpretacyjnym :)

Lelek pisze: Czy Pan Jezus odpowiedział, że nie będzie żadnej ery mesjańskiej? Nie. Powiedział, że Ojciec ustanowił czasy i chwile, ale uczniowie maja się teraz zająć czymś innym.


Bóg ustanowił czasy i władze i chwiele ale nie POTWIERDZA ich teorii cielesnych ale wskzuje wasza rola jest inna.
Tak samo i nasza.
Szukanie cielesnego Izreala Jest błędem :)

Lelek pisze:
Uważam, że jeśli ktoś twierdzi, że Jezus nie wymienił ery mesjańskiej podczas swego nauczania, to najzwyczajniej nie przeczytał Nowego Testamentu.


A Świadkowie twierdzą że jeśli ktoś uważa Jezusa z Boga to nie przeczytał :) Twoje twierdzenie jest fałszywe. Jezus nie mówi nic o tej "erze: bowiem nie ma innej niż obecne Era MESJASZA JEZUSA :)


Lelek pisze: Co więcej, nie zna w ogóle Starego Testamentu i nie potrafi zrozumieć, jak obydwie te części Biblii są ze sobą połączone. Pomijam już fakt, że nie zna kontekstu kulturowego nauczania Jezusa.


Typowy Atak Ad personam - "Kimkolwiek jestes jeśli nie chcesz być głupkiem musisz się zgodzić z Lelkiem" ....
Nieprawdę głosisz i stosujesz tanią psychologię ... :)

Lelek pisze:
"A gdy przyjdzie Syn Człowieczy w chwale swojej i wszyscy aniołowie z nim, wtedy zasiądzie na tronie swej chwały. I będą zgromadzone przed nim wszystkie narody, i odłączy jedne od drugich, jak pasterz odłącza owce od kozłów. I ustawi owce po swojej prawicy, a kozły po lewicy. Wtedy powie król tym po swojej prawicy: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego, odziedziczcie Królestwo, przygotowane dla was od założenia świata" [Mat. 25:31-34]


To jest o sądzie :) Lelku i nawiązuje do Apo 20:8-do końca - Królestwem jest Życie w zmartwychwstałych ciałach po sądzie :)
Jak widac Lelek podaje kolejny raz nieprawdę :)

Jak sie w chodzi do Królestwa Mat 25? - Poprzez życie w taki sposób jaki się wierzy
Jak się wchodzi wg do 1000 Królestwa - TYLKO Przez męczeństwo - inni nie powstaną z martwych ...

Dopóki więc ktos nie byłby męczennikiem nie może wstac do 1000 Królestwa .. Słowem Ani Król Dawid / ani Jan Aposotoł :)

To baśnie i bajania :/




Lelek pisze: Oto tekst równoległy, mówiący o tym samym wydarzeniu:
"Bo oto w owych dniach i w owym czasie, gdy odmienię los Judy i Jeruzalemu, zgromadzę wszystkie narody i sprowadzę je do Doliny Józafata, i tam się z nimi rozprawię z powodu mojego ludu i mojego dziedzictwa, Izraela, ponieważ rozproszyli je między ludy pogańskie i podzielili mój kraj. (...) I poznacie , że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem, który mieszkam na Syjonie, świętej mojej górze. Wówczas Jeruzalem będzie święte, a obcy już nie będą przez nie przechodzili. W owym dniu góry będą ociekać moszczem, a pagórki opływać mlekiem, i wszystkie potoki judzkie będą pełne wody, a z przybytku Pana wypływać będzie źródło i nawodni Dolinę Akacji. Egipt zamieni się w pustynię, a Edom w goły step z powodu gwałtu zadanego synom Judy, gdyż w ich ziemi przelewali krew niewinną. Lecz Juda będzie zamieszkana po wszystkie czasy, a Jeruzalem po wszystkie pokolenia. I pomszczę ich krew, której dotąd nie pomściłem. A Pan zamieszka na Syjonie" [Joel 3:6-7,22-26]



Typowa TANIA manipulacja
Jowel mówi

(1) I wyleję potem Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą, starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia. (2) Nawet na niewolników i niewolnice wyleję Ducha mego w owych dniach. (3) I uczynię znaki na niebie i na ziemi: krew i ogień, i słupy dymne. (4) Słońce zmieni się w ciemność, a księżyc w krew, gdy przyjdzie dzień Pański, dzień wielki i straszny. (5) Każdy jednak, który wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony, bo na górze Syjon [i w Jeruzalem] będzie wybawienie, jak przepowiedział Pan, i wśród ocalałych będą ci, których wezwał Pan. (1) I oto w owych dniach i w owym czasie, gdy odmienię los jeńców Judy i Jeruzalem, (2) zgromadzę też wszystkie narody i zaprowadzę je na Dolinę Joszafat, i tam sąd nad nimi odbędę w sprawie mojego ludu i dziedzictwa mego, Izraela, które wśród narodów rozproszyli, a podzielili moją ziemię; (3) a o lud mój los rzucali i chłopca wymieniali za nierządnicę, a dziewczę sprzedawali za wino, aby pić.


Obecnie są DNI Ducha Św dni ostateczne ... i kto tego nie widzi nie wie że ostania godzina już jest i zyje w błędzie :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 03 lip 2013, 15:30

Lash, Ty jednak nie chcesz się niczego uczyć, ale udajesz mądrego.

http://www.pre-trib.org/data/pdf/Frucht ... ftheOl.pdf
http://www.pre-trib.org/data/pdf/Ice-Pe ... nofJoe.pdf

Na dyskusję nie zasługujesz. Ale może jeszcze jest szansa, żeby ktoś inny przy okazji poczytał i dowiedział się, że istnieje jakiś inny punkt widzenia niż Twój egzegetyczny GuLash. :)


Chcę wierzyć
Posty: 3833
Rejestracja: 28 paź 2010, 22:47
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Chcę wierzyć » 03 lip 2013, 23:29

Lelek pisze:
Chcę wierzyć na blogu pisze:Celowo pominąłem opis Tysiącletniego Królestwa, które według biblistów opisuje tysiącletnie panowanie Chrystusa które ma nastąpić po przyjściu Chrystusa i objęciu panowania. Istnieją jednak argumenty, które przeczą takiej interpretacji tego proroctwa. Najważniejszym z nich jest brak wymienionego wydarzenia przez Chrystusa, kiedy był i nauczał wśród uczniów

Jezus, kiedy był i nauczał wśród uczniów, mówił o tym, że "przy odrodzeniu" (a tak Żydzi nazywali erę mesjańską od czasów ST) 12 apostołów będzie sądzić 12 pokoleń Izraela na 12 tronach [Mat. 19:28].



Królestwo Boże to nie napój i pokarm. Pamiętasz?

Łuk 22:29 - A Ja przekazuję wam Królestwo, jak i mnie Ojciec mój przekazał,
22:30 - abyście jedli i pili przy stole moim w Królestwie moim, i zasiadali na tronach, sądząc dwanaście plemion Izraela.

Uczniowie zapytali Pana Jezusa, jaki będzie znak Jego przyjścia i KOŃCA WIEKU (a nie końca świata jak błędnie podaje przekład BW) [Mat. 24:3]. Koniec wieku to było pojęcie oznaczające koniec ery teraźniejszej i początek ery mesjańskiej. W Mat. 24 Jezus dokładnie im opowiedział, jakie będą znaki poprzedzające Jego przyjście, koniec ery obecnej i początek ery mesjańskiej.



Oczywiście że chodzi o koniec ery Mesjańskiej a nie koniec świata.


W Dz. Ap. 1:6-8 uczniowie zapytali Jezusa po jego zmartwychwstaniu, czy teraz odbuduje królestwo Izraelowi. A to miało się odbyć w erze mesjańskiej. Jezus odpowiedział im, że nie jest im dane znać CZASY I CHWILE, które Ojciec USTANOWIŁ:

"Gdy oni tedy się zeszli, pytali go, mówiąc: Panie, czy w tym czasie odbudujesz królestwo Izraelowi? Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił, ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi" [Dz. Ap. 1:6-8]

Uczniowie zapytali o odbudowanie Izraela w erze mesjańskiej. Czy Pan Jezus odpowiedział, że nie będzie żadnej ery mesjańskiej? Nie. Powiedział, że Ojciec ustanowił czasy i chwile, ale uczniowie maja się teraz zająć czymś innym.



Era Mesjańska miała swój początek z przyjściem i śmiercią Pana Jezusa. O tym właśnie świadczyli wszyscy prorocy a Jezus to potwierdza w rozmowie

Jan 4:25 - Rzekła mu niewiasta: Wiem, że przyjdzie Mesjasz (to znaczy Chrystus); gdy On przyjdzie, wszystko nam oznajmi.
4:26 - Rzekł jej Jezus: Ja, który mówię z tobą, jestem nim.





Uważam, że jeśli ktoś twierdzi, że Jezus nie wymienił ery mesjańskiej podczas swego nauczania, to najzwyczajniej nie przeczytał Nowego Testamentu. Co więcej, nie zna w ogóle Starego Testamentu i nie potrafi zrozumieć, jak obydwie te części Biblii są ze sobą połączone. Pomijam już fakt, że nie zna kontekstu kulturowego nauczania Jezusa.


Jak nie wymienił skoro Jezus był tym obiecanym Mesjaszem?

Łuk 7:20 - A gdy ci mężowie przybyli do niego, rzekli: Jan Chrzciciel posłał nas do ciebie z zapytaniem: Czy Ty jesteś tym, który ma przyjść, czy też innego oczekiwać mamy?

Jezus nie zaprzecza ale potwierdza że właśnie o nim świadczyli prorocy. Tego wydarzenia i tego Królestwa oczekiwał Izrael.


Kto karci szydercę, ten ściąga na się hańbę; a kto gani bezbożnika, ten się plami.

http://chcewierzyc.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 04 lip 2013, 09:43

Lelek pisze:Lash, Ty jednak nie chcesz się niczego uczyć, ale udajesz mądrego.

http://www.pre-trib.org/data/pdf/Frucht ... ftheOl.pdf
http://www.pre-trib.org/data/pdf/Ice-Pe ... nofJoe.pdf

Na dyskusję nie zasługujesz. Ale może jeszcze jest szansa, żeby ktoś inny przy okazji poczytał i dowiedział się, że istnieje jakiś inny punkt widzenia niż Twój egzegetyczny GuLash. :)


1. Nie znasz serc ludzi Lelku więc uważaj abys nie próbował wejśc w Rolę Boga.

2. Zasługa na dyskusję z tobą ... wiem ... zgadzanie się, uciekanie gdy stajesz się agresywny, przyjmowanie kpin i wydrwienia gdy człowiek się niezgadza :/, podkulanie "ogna" na twoje pomysły, potakiwanie ...
Nie, nie zasługuję na dyskusję z tobą ... wiedz jednak ze się mylisz i głoszisz błędna ewangelię..

3. Jak zwykle kpina - ale i to jest znakiem tego że nie wiele potrafisz :) - gulasz jest pożywnym pokarmem dla młodych i dojrzałych :) nie jak serwowane przez ciebie omłoty którymi powinno sie karmić świnie ... ( tak idę za twoim przykłądem porównywania więc sie nie obrażaj ) i jest to powniekąd dobre bowiem ludzie próbują to jeść co serwujesz pozostają głodni potem wracają do Ojca niczym dzieci marnotrawne ... na pozywny wołowy GuLash ... :)

smaczego :D


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 04 lip 2013, 12:08

Chcę wierzyć pisze:Królestwo Boże to nie napój i pokarm. Pamiętasz?

Pamiętam. A Ty pamiętasz takie słowa Jezusa "Przyjdź Królestwo Twoje jak w niebie tak i na ziemi"? :]

Chcę wierzyć pisze:"A Ja przekazuję wam Królestwo, jak i mnie Ojciec mój przekazał, abyście jedli i pili przy stole moim w Królestwie moim, i zasiadali na tronach, sądząc dwanaście plemion Izraela.

:O Teraz? Siedzą przy stole? Teraz sądzą 12 pokoleń Izraela? A skąd to wyczytałeś? Bo moja Biblia mówi, że oni nawet jeszcze nie zmartwychwstali...

Chcę wierzyć pisze:
Uczniowie zapytali Pana Jezusa, jaki będzie znak Jego przyjścia i KOŃCA WIEKU (a nie końca świata jak błędnie podaje przekład BW) [Mat. 24:3]. Koniec wieku to było pojęcie oznaczające koniec ery teraźniejszej i początek ery mesjańskiej. W Mat. 24 Jezus dokładnie im opowiedział, jakie będą znaki poprzedzające Jego przyjście, koniec ery obecnej i początek ery mesjańskiej.

Oczywiście że chodzi o koniec ery Mesjańskiej a nie koniec świata.

NIE O KONIEC ERY MESJAŃSKIEJ. Uczniowie pytali o koniec ery OBECNEJ i znaki poprzedzające POCZĄTEK ERY MESJAŃSKIEJ. I dostali odpowiedź. Nie przekręcaj Pisma, bo nie będę z Tobą rozmawiał.

Chcę wierzyć pisze:
W Dz. Ap. 1:6-8 uczniowie zapytali Jezusa po jego zmartwychwstaniu, czy teraz odbuduje królestwo Izraelowi. A to miało się odbyć w erze mesjańskiej. Jezus odpowiedział im, że nie jest im dane znać CZASY I CHWILE, które Ojciec USTANOWIŁ:

"Gdy oni tedy się zeszli, pytali go, mówiąc: Panie, czy w tym czasie odbudujesz królestwo Izraelowi? Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił, ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi" [Dz. Ap. 1:6-8]

Uczniowie zapytali o odbudowanie Izraela w erze mesjańskiej. Czy Pan Jezus odpowiedział, że nie będzie żadnej ery mesjańskiej? Nie. Powiedział, że Ojciec ustanowił czasy i chwile, ale uczniowie maja się teraz zająć czymś innym.

Era Mesjańska miała swój początek z przyjściem i śmiercią Pana Jezusa. O tym właśnie świadczyli wszyscy prorocy a Jezus to potwierdza w rozmowie

Jan 4:25 - Rzekła mu niewiasta: Wiem, że przyjdzie Mesjasz (to znaczy Chrystus); gdy On przyjdzie, wszystko nam oznajmi.
4:26 - Rzekł jej Jezus: Ja, który mówię z tobą, jestem nim.

W KTÓRYM MIEJSCU TEKSTU jest napisane o tym, że rozpoczęła się ERA MESJAŃSKA czyli panowanie Mesjasza na ziemi i powszechny pokój na całym świecie? Bo Ty chyba zarzucasz Jezusowi, że zmienił Prawo i Proroków, a On powiedział, że nie przyszedł, żeby to zrobić. Powiedział nawet, że wszystko, co tam jest napisane, musi się wypełnić i nie przeminie niebo i ziemia, dopóki się nie wypełni:

"Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie" [Mat. 5:17-18]

Teraz zobacz, co prorocy mówili o erze mesjańskiej. Pan Jezus nie bierze odpowiedzialności za to, że teolodzy z Augustynem na czele postanowili zaprzeczyć Biblii.

Chcę wierzyć, Ty kompletnie wszystko mieszasz. Królestwo Boże w niebie mylisz z Królestwem Mesjasza na ziemi. Czytasz w Biblii rzeczy, których w niej nie ma. Oto przykład:

Chcę wierzyć pisze:Era Mesjańska miała swój początek z przyjściem i śmiercią Pana Jezusa

Era Mesjańska to jest okres panowania Mesjasza w Jerozolimie na tronie Dawidowym, który jest na ziemi. To jest okres wypełnienia obietnic danych Dawidowi i Abrahamowi. Abraham wtedy będzie chodził po ziemi Kanaan, której nie odziedziczył za życia. Te obietnice wypełnią się w przyszłości, ponieważ Bóg nie jest kłamcą. Ich "uduchawianie" wynika wyłącznie z błędnej teologii zastąpienia Izraela przez Kościół.

Mam dla Ciebie zadanie domowe. Przeczytaj książkę, którą zalinkowałem poniżej. Jak już przeczytasz, napisz na priva, że to zrobiłeś. Do tego czasu widzę, że nie ma sensu rozmawiać, skoro Ty nawet nie czytasz tego, co sam cytujesz. I robisz to non-stop.

http://www.jezus-izrael-zydzi.pl/htm/ks ... lzydzi.pdf


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 04 lip 2013, 12:50

Lelek pisze:
Chcę wierzyć pisze:Królestwo Boże to nie napój i pokarm. Pamiętasz?

Pamiętam. A Ty pamiętasz takie słowa Jezusa "Przyjdź Królestwo Twoje jak w niebie tak i na ziemi"? :]

Chcę wierzyć pisze:"A Ja przekazuję wam Królestwo, jak i mnie Ojciec mój przekazał, abyście jedli i pili przy stole moim w Królestwie moim, i zasiadali na tronach, sądząc dwanaście plemion Izraela.

:O Teraz? Siedzą przy stole? Teraz sądzą 12 pokoleń Izraela? A skąd to wyczytałeś? Bo moja Biblia mówi, że oni nawet jeszcze nie zmartwychwstali...


A Biblia Boga mówi.

(24) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. Jan 5

(4) A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, (5) i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni. (6) Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich - w Chrystusie Jezusie, Ef 2


Oj ten Lelek, Lelek :/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Lelek
Posty: 644
Rejestracja: 27 mar 2008, 13:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lelek » 04 lip 2013, 18:16

Pismo mówi, że apostołowie w przyszłości będą sądzić 12 pokoleń Izraela przy odrodzeniu, czyli po zmartwychwstaniu ciał.

Apostołowie zapytali, czy teraz (po swoim zmartwychwstaniu) Jezus odbuduje królestwo Izraelowi. Jezus odpowiedział, że nie jest ich rzeczą znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił [Dz. Ap. 1:7-8].

Lash próbuje manipulować wersetami mówiącymi o czymś zupełnie innym, ponieważ w momencie pisania Ewangelii Jana czy Listu do Efezjan ani Paweł ani żaden z innych apostołów nie siedział na tronie i nie sądził 12 plemion Izraela. Gdyby w Mat. 19:28 chodziło o duchowe wskrzeszenie, powinni byli siedzieć na tych tronach od momentu, kiedy się na nowo narodzili.

Mam nadzieję, że teraz wszyscy widzą jego bezczelne manipulacje Słowem Bożym.



Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości