Wstęp do Apokalipsy św. Jana

Jak się to wszystko skończy ....
Crussing
Gender: None specified

Wstęp do Apokalipsy św. Jana

Postautor: Crussing » 08 lut 2013, 00:34

Czy Wstęp do Apokalipsy św. Jana w Biblii Tysiąclecia wart jest czytania? Dobry jest?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 08 lut 2013, 11:11

Co nazywasz wstępem? Początek Apokalipsy? Całą Biblię się czyta.
Może tobie chodzi o komentarz?
Przyznam,że miałam kiedyś tą wersję Biblii i komentarze,które pojawiały się do różnych wersetów, zupełnie mnie zniechęciły do korzystania z niej.Oddałam komuś. Korzystam z warszawskiej, tudzież innych przekładów.
BT ma stronnicze /delikatnie mówiąc/ komentarze.Dla mnie wkurzające,bo jeśli czytam w tekście Słowa Bożego,że coś jest białe, a komentarz u dołu mówi,że czarne-to mnie powala.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wstęp do Apokalipsy św. Jana

Postautor: KAAN » 08 lut 2013, 12:01

Crussing pisze:Czy Wstęp do Apokalipsy św. Jana w Biblii Tysiąclecia wart jest czytania? Dobry jest?
Ja go czytałem i trzeba stwierdzić że nic nie stracisz nie czytając go, nic nie wnosi do zrozumienia księgi, przeciwnie, może nieco skrzywić spojrzenie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Crussing
Gender: None specified

Postautor: Crussing » 08 lut 2013, 12:19

kontousunięte1 pisze:Co nazywasz wstępem? Początek Apokalipsy? Całą Biblię się czyta.

W Biblii Tysiąclecia po Liście św. Judy masz ''APOKALIPSA ŚWIĘTEGO JANA - WSTĘP'' - o to mi chodzi

Apokalipsa (tzn. objawienie) św. Jana, najbardziej tajemnicza księga NT, stanowi dopełnienie całości objawienia Bożego ; ukazuje ona koniec historii świętej, której początki znamy z Księgi Rodzaju. - oto fragment tego wstępu.


Crussing
Gender: None specified

Re: Wstęp do Apokalipsy św. Jana

Postautor: Crussing » 08 lut 2013, 12:21

KAAN pisze:Ja go czytałem i trzeba stwierdzić że nic nie stracisz nie czytając go, nic nie wnosi do zrozumienia księgi, przeciwnie, może nieco skrzywić spojrzenie.

Ok, dzięki. A czy sam przekład Apokalipsy św. Jana w Biblii Tysiąclecia jest dobry?


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 08 lut 2013, 16:00

Dobry.Moim zdaniem trochę lepszy od brytyjki.


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 08 lut 2013, 16:38

agent terenowy pisze: trochę lepszy od brytyjki.

Pod jakim względem?


Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 08 lut 2013, 18:30

Zaznaczono pochyłym drukiem odniesienia do ST,
Oddano słowo "stefanos" jako wieniec, a nie jako korona, jak ma brytyjka.
Nieco bardziej współczesna szata językowa.
Zaletą zaś brytyjki jest większa ilość odsyłaczy.
Tysiąclatka ma bardziej jednolite słownictwo, plusem są też nawiasy kwadratowe, które zaznaczają wyrazy dodane do tekstu przez tłumacza.
W brytce takich nawiasów w Apokalipsie nie ma.

np: Ap 13,18
Tu jest [potrzebna] mądrość.
Oczywiście najlepiej porównywać ze wszystkimi przekładami jakie się ma pod ręką.
Każdy ma swoje za i przeciw.


Im bardziej miękki fotel,

tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wstęp do Apokalipsy św. Jana

Postautor: KAAN » 09 lut 2013, 14:34

Crussing pisze:
KAAN pisze:Ja go czytałem i trzeba stwierdzić że nic nie stracisz nie czytając go, nic nie wnosi do zrozumienia księgi, przeciwnie, może nieco skrzywić spojrzenie.
Ok, dzięki. A czy sam przekład Apokalipsy św. Jana w Biblii Tysiąclecia jest dobry?
Myślę, że jest dobry, nie pamiętam jakiś drastycznych błędów tłumaczenia, wystarczy nie zaglądać do przypisów i wszystko gra :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Eschatologia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości